Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Spina Bifida
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 9:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 22, 2007 2:03 pm
Postovi: 263
Evo mene i na ovom forumu :lol: sirim dijapazon svojih dijagnoza, cisto da ne bude da setam po jednoj vrsti specijalista, volim ja i ortopediju :lol: :lol: :lol:
Elem, ja imam 24g., inace imam hepatitis C hronicni dragi mi virus, hormonalnih problema povecan testosteron od 7 (granica je 3.3) i progesteron od 74 na pocetku ciklusa a trebao je biti do 6.5 naravno uz PCOS tj policisticne jajnike.Pusac sam i slabo sam fizicki aktivna proteklih godina, nekada sam trenirala plivanje i ritmicku gimnastiku.
U poslednje 3 god sam dobila preko 30kg i zbog toga krenula na sva ispitivanja...
Imam i iritabilni kolon, nadrazen zeludac, jetra mi nije sjajna....to je otprilike o mom opstem zdravlju.
Kao dete sam isla na fizikalnu terapiju zbog ravnih tabana i krive kicme, imam "rupu" u donjem delu ledja, kifozu koliko su mi tad rekli, ali nista vise od toga ne znam, davno bese...
U proteklih par meseci ne mogu da lezim na ledjima od bolova, nekako se na stomaku uspavam, trnu mi noge i imam glavobolje uzasne...
Povisen mi je fibrinogen i sedimentacija, rekose mi da imam reumu.
Danas sam bila kod fizijatra na studentskoj, snimala sam kicmu i ovo je dijagnoza.

Spina bifida S1
Sinistroscoliosis lumbalis
suzen zglobni prostor L5-S i L4-L5

Sada dodjoh kuci i vidim na netu da ova spina bifida bas ne zvuci dobro i nije mi se svidelo to sto sam procitala.
Ja sam pokretna, doduse sa bolovima i u miru, ali secam se ranije dok sam vezbala, sve je bilo ok.
Sada mi je bilo kakva fizicka aktivnost zabranjena, na redukcionij sam dijeti i vise od toga, jer mi je endokrinolog preporucio dijetu od 2000 cal a to je previse za mene, setam koliko mogu, a zbog jetre su mi rekli da nista osim setnje i brzog hodanja ne smem.
Sem kicme bole me i listovi pri hodanju, mnogo preloma sam imala do sada, nije prolazila godina a da ja ili ne uganem nogu, pokidam ligamente, polomim nesto...ruke i noge mi bas u zglobovima nisu jaca strana :lol:
Elem, o cemu se ovde radi?
Doktor mi je samo rekao "Crno dete" i da dodjem sredinom januara, nasli smo se na pocetku februara kad mi prodje ispitni rok :lol:
ali do tada sta?
Jel stanje bas toliko ozbiljno, moj zeludac ne voli diklofenak, a ni ja ne volim da se kljukam lekovima...kako da pomognem sama sebi?
Sva pomoc je dobro dosla, bas me je uplasilo ovo sto procitah o spini bifidi ali da je toliko opasno(posto ja to koliko razumeh imam od rodjenja) valjda bi do sada se manifestovalo sve...
Hvala vam svima na savetima :lol:
pozzz od tweety :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 11:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Spina bifida je rascep na telima kicmenih prsljenova, odnosno, oni tokom svog razvoja na nekom mestu nisu srasli. Moze da bude u pitanju 1 ili vishe prsljenova. Opasnost spine bifide je u tome sto kroz tu rupu moze da proleti kicmena mozdina , da se ukljesti i da osoba ostane paralisana. U Vasem slucaju mislim da je to skor nemoguce, jer u nivou L1-L2 se kod odraslih zavrsava mozdina i pocinje cauda equina (splet zivaca). Naravno i oni mogu da izlete kroz otvor,, ali su posledice daleko bezazlenije (daleko od toga da i ovo ne moze da bude opasno.
Sa ortopedske strane se preporucuje vezbanje i jacanje misica ledja. takodje, preporucujem konsultaciju neurohirurga, koji ce Vam detaljnije razjasniti sta i kako dalje da radite.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 18, 2007 9:50 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 22, 2007 2:03 pm
Postovi: 263
miodrage je napisao:
Spina bifida je rascep na telima kicmenih prsljenova, odnosno, oni tokom svog razvoja na nekom mestu nisu srasli. Moze da bude u pitanju 1 ili vishe prsljenova. Opasnost spine bifide je u tome sto kroz tu rupu moze da proleti kicmena mozdina , da se ukljesti i da osoba ostane paralisana. U Vasem slucaju mislim da je to skor nemoguce, jer u nivou L1-L2 se kod odraslih zavrsava mozdina i pocinje cauda equina (splet zivaca). Naravno i oni mogu da izlete kroz otvor,, ali su posledice daleko bezazlenije (daleko od toga da i ovo ne moze da bude opasno.
Sa ortopedske strane se preporucuje vezbanje i jacanje misica ledja. takodje, preporucujem konsultaciju neurohirurga, koji ce Vam detaljnije razjasniti sta i kako dalje da radite.

Hvala vam na savetu!
Pokusacu da dodjem do neurohirurga samo da nabavim uput :lol:
Doktor mi juce nista nije rekao osim da sam crna i da dodjem sredinom januara, ali nista nije osim dijagnoze ni napisao, zurio je jer ga je cekao prijatelj a bio je i kraj radnog vremena :lol:
Ja sam znala da nisam bas sjajno sa kicmom, bolovi su sve cesci i sve jaci...ali nisam znala da je dotle doslo. :lol:
Definitvno krecem na neku rekreaciju po ovoj nasoj Banjickoj sumi :lol:
Ja sam samo primetila da mi hodanje prija, masirao me je drug pre par meseci i od toga mi je bilo jos gore, ne prija mi nikakav dodir tog slabinskog dela kicme, odmah mi i moji dragi bubrezi prorade pa je veselo...
Hvala vam na svemu!
Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 20, 2007 1:28 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jan 09, 2007 11:33 pm
Postovi: 63
"Svaka cast" doktoru ciji je sav komentar na vasu dijagnozu bio "crno djete" :o :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 21, 2007 10:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 22, 2007 2:03 pm
Postovi: 263
Pa zurio je covek :lol: :lol: :lol:
ne uzbudjujem se ja oko toga, ima nas raznih :wink:
Mozda je zaista bilo nesto hitno, to zaista ne znam, a da je toliko strasno, valjda bi se vise zadrzao...
Pricala sam sa jednim neurohirurgom, kaze da mora da pogleda snimak, ali kako je sam snimak loseg kvaliteta "slikace" me ponovo i preporucio mi je operaciju.
Ja sam sinoc spavala ko beba, doduse na daskama bukvalno, jedino mi tako i prija...ne pamtim kada sam poslednji put sastavila vise od 4-5h, ubise me bolovi...
Bice to bolje kad tad :lol:
Meni samo nije jasno to za operaciju tj zabrinulo me je, izgleda da to bas i nije tako naivno kako sam ja shvatila :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: MR pregled
PostPoslato: Sub Dec 22, 2007 1:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Dec 10, 2007 2:36 pm
Postovi: 71
Najmerodavnije ti je da uradis MR pregled kicme i onda se mogu postaviti dijagnoze koje su validne. pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 23, 2007 4:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 5:21 pm
Postovi: 40
Lokacija: Beograd
Da nije taj dr. (muskarac) iz studentske kod koga si bila specijalista sportkse medicine ?

Posto je mojoj devojci u studentskoj dr. sportske medicine (ne mogu da se setim imena pogledacu) samo na osnovu rentgenskog snimka potkolenicne kosti, bez ikakvih dodatnih analiza rekao da je najverovatnije tumor (inace devojku je na tom mestu udario auto pre 10 godina i bila joj je naprsla ta kost), da bi kasnije specijalista ortopedije rekao da je to kalus.
Tako da ako te je pregledao taj dr. ne treba nista da iznenadjuje
kao ni bilo sta drugo u studentskoj poliklinici, moj savet ti je u studentskoj samo po uput, pa pravac klinicki, banjica i od nove godine WMA :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 23, 2007 2:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 22, 2007 2:03 pm
Postovi: 263
Nije, nije, on je fizijatar valjda, na pecatu bas i ne vidim sta li je :lol:
Kaze mi dr opste prakse u koju imam poverenja da je on ok doktor.
Nek te ne cudi rentgen na studentskoj je star i los.Kaze mi sestra sa rentgena "nije mi jasno sto vas za dzabe zrace kada znaju da se ovde jako slabo vidi i kada rezultati ne mogu biti pouzdani" al ajde...
Da, to mi je i plan :wink: :lol:
Samo ako hoce da daju uput, to je sad drugi problem sa studentskom :lol:
Nasla sam prof.Pavlicevica sa wma, drug mi je kod njega operisao kicmu i kaze da je sjajan dr...cekamo tu novu godinu i posle ispitnog roka pravac wma :lol: :lol: :lol:
Show sa nasim lekarima u studentskoj :lol:
Nadam se da ti je devojka sada ok :D
Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 26, 2007 11:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 20, 2007 2:53 pm
Postovi: 3
Tweety, i ja imam spinu bifidu (na dva prsljena), PCOS, ne smem da vezbam, ne smem da idem na masazu i moram da smrsam, eto da te malo utesim da nisi jedina ovde :wink:
Ono sto mogu da te posavetujem je da odes kod nutricioniste u studenskoj poliklinici da ti napravi kvalitetan plan ishrane do 2000 kalorija, veruj mi nije uopste toliko strashno, totalno se lako podnosi tako redukovan nacin ishrane kada ti ga isplanira strucnjak.
Druga stvar je da pokusas da spavas u polozaju 'fetusa', posto se na taj nacin rasterecuje kicma. Meni je to mnooogo pomoglo.
Ako te zanima moja trenutna terapija, pijem tetrazepam (50 mg) pred spavanje i bevipleks i posto ne smem da vezbam, idem na fizikalnu terapiju (terapija strujama TENS i Dijadinamik, koje su jako opustajuce za lumbalni deo, imam osecaj kao da sam u SPA centru).
Eto. Nadam se da sam ti makar malo pomogla. Samo napred. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 10:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 22, 2007 2:03 pm
Postovi: 263
Jooooj, molim te nemoj mi tako pomagati, pa to sto je i tebi veselo ne tesi me nimalo, naprotiv :cry:
Pazi vako, ja sam sebi ovako objasnila...ta spina, skolioza i ta suzenja, su potpuno "normalna" uzevsi sve ostalo u obzir i tu je za mene prica gotova...kad zavrsim sa ispitima, tamo krajem februara, za svaki slucaj odo na wma, ako stignem :lol: i to je to...
Ne mogu sada jos da mislim na sve to, cekaju me moje knjizice, heheh, a ostale boljke nek se snalaze same :lol:
Doduse ako se ne zeznu ovi i daju mi lecenje za hepatitis, onda ce moj plan malko biti ugrozen, al ne dam se ja, moram ovo izgurati :lol: :lol: :lol:
Pocela sam da radim trbusnjake i moram ti reci pomazu mi, a evo danas sam tresla neke staze i cilime na snegu....znas ono bacis ih na sneg uzmes praher i udri dok te svaka koska ne zaboli :lol: :lol: :lol: to je trajalo nekih sat vremena i evo sada se zaista super osecam...kakvi aerobici i cuda, nama zenama bar lako :wink: dok sredis sve oko kuce i u kuci, nista vise ti od aktivnosti ne treba :lol: cim se maknem od kompa, meni bolje, samo avaj...moram puno da budem pored njega zbog faksa :lol: sad sam resila da sve odstampam...nek ide zivot i lepo ko coek radim i ne krivim se vise ovako :lol:
Samo jedno pitanjce?
Sta ti je taj tretrazepam?Podseca me na bromazepan pa sam malo zbunjena :lol:
ma ja sad imam ekonomikozepan :lol: za sve grupe misica, koske, zglobove i unutrasnje organe...a tek sto na mozak deluje...da ne pricam :lol: :lol: :lol:
odo ja, mnogo pricam :wink:
veliki pozdrav i veliko hvala!!!
Ne daj se koleginice :lol:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 10 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: