Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: prelom skocnog zgloba
PostPoslato: Sre Jan 19, 2011 1:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 19, 2011 12:48 pm
Postovi: 2
Pre vise od mesec dana sam pala i polomila skocni zglob, na nalazu stoji fractura malleolus laterali (ne znam da li sam tacno napisala, nemam nalaz kod sebe). Sve je bilo na mestu, nije bilo nista dislocirano.
Nosila longetu 5, pa 7 dana, posto otok nije spadao, pa zatim cirkularni gips jos 3 nedelje.
Posle kontrole mi skinuli gips i rekli jos 3 nedelje hod sa stakama uz dodirni oslonac na povredjenu nogu i za 3 nedelje kontrola.

Malo me buni i brine zasto me nisu snimali na poslednoj kontroli. Da li je to uobicajeno? Do tog trenutka su me snimali sva tri puta - na dan povrede, posle tih 5, pa 7 dana.

I jos pitanja - sta sve tacno podrazumeva dodirni oslonac?

I dalje sve prilicno oteceno i zglog i celo stoplao, koliko ce dugo to da stoji? Da li mogu nesto da uradim da skidam taj otok?

Da li neko ima slicno iskustvo/odgovor?

Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prelom skocnog zgloba
PostPoslato: Sre Jan 19, 2011 6:18 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Malo me buni i brine zasto me nisu snimali na poslednoj kontroli. Da li je to uobicajeno? Do tog trenutka su me snimali sva tri puta - na dan povrede, posle tih 5, pa 7 dana.

Uobichajeno je jer ovakav prelom obichno zna da da josh povreda okolnih tkiva, zato je jako bitno pratiti ga u prvim danima od povrede zbog dislokacija i komplikacija, posto toga kod avs nije bilo onda je sve ostavljeno samo imobilicaziji u vidu gipsa i vremenu da se samo zalechi, i moram vam reci da ste dobro proshli posto ovakvi prelomi su jako retko samo prelomi, obichno budu i uganica, rupture ligamenata itd, i kako chesto se zavrshavaju hirurshkim zahvatom.



I jos pitanja - sta sve tacno podrazumeva dodirni oslonac? Dodirni ili LAZNI oslonac podrazumeva to da tokom hoda sa shtakama se oslanjate samo na zdravu nogu a da povredjenom samo pravite pokret reciprochan pokretu druge noge ali da se NE oslanjate na nju. Lazni oslonac je bitna stavka u rehabilitaciji zbog odrzavanja seme pokreta hoda i aktiviranja mishica i cirkulacije. Ali nikako se podrazuvema OSLANJANJE na povredjenu nogu. Nadam se da imate stake, da su prave velichine za vashu visinu i da ste obucheni pravilno da hodate sa njima.

I dalje sve prilicno oteceno i zglog i celo stoplao, koliko ce dugo to da stoji? Da li mogu nesto da uradim da skidam taj otok?

Oporavak ovakve povrede traje do 6 meseci, godinu dana i duze, zavisnosti od toga sa kim cete raditi rehabilitaciju i da li ce biti i da li ima nekig drugih ogranichavajucih faktora (druga oboljenja, lekovi, fizichka aktivnost, ponovno povredjivanje, povecana telesna masa...) otoci i bol su znak da zglob i noga josh uvek ne funkcionisu kako treba, bolovi i otoci ce se povecavati kako stize noc, pojacavace se nedoziranim vezbama, oslanjanjem na nogu itd...

MORATE POCETI SA OZBILJNOM I SVAKODNEVNOM REHABILITACIJOM! Nikako se ostavljati zglob u ovakvom stanju i lezati kod kuce i lechiti se sam!

Pozdrav

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prelom skocnog zgloba
PostPoslato: Čet Jan 20, 2011 3:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 19, 2011 12:48 pm
Postovi: 2
Tamara, hvala puno na odgovoru.

Naravno da sad imam jos pitanja :wink:

Pokazali su mi kako da hodam sa stakama i koristim ih od pocetka.

Sto se otezavajucih faktora za rehabilitaciju tice, ja sam ovaj slucaj povecanom telesnom masom.

Sama se ne lecim i ne radim nista sto mi nije savetovao doktor, pa tako ne znam da li sada da se obratim fizijatru i fizioterapeutu bez njegove instrukcije?
Lecim se na Banjici.

Takodje su mi savetovali nekakav gavez za taj otok, kakav je vas stav?

Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prelom skocnog zgloba
PostPoslato: Čet Jan 20, 2011 4:26 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
U otpusnoj listi ili nalazu od ortopeda negde mora da pishe da se javite lekaru opshte prakse radi dalje rehabilitacije! Ortoped vam je na banjici ali na rehabilitaciju s emorate uputiti negde drugo! Obratite se svom lekaru opste prakse, trazite uput za kliniku za rehabilitaciju dr. Miroslav Zotovic ili za lokalni dom zdravlja i sto pre zavrshite sve sa papirima to cete pre poceti sa rehabilitacijom!


Naravno ne bi bilo loshe da telesnu masu regulisete!

Gavez, aloja losion, konjska mast, i druge reumatske kreme vam en mogu nashkoditi ali teshko da se njima postize bilo shta sem osecaja opushtanja, osim ako pomocu tih krema vam terapeut ne radi neku od tehnika mobilizaciej ili masazu.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prelom skocnog zgloba
PostPoslato: Ned Feb 20, 2011 7:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 20, 2011 7:23 pm
Postovi: 1
Ja sam pre 9 meseci imala dvostruki prelom skocnog zgloba na desnoj nozi,skoro 3 meseca sam bila u gipsu i imala operaciju i ugradnju nekih srafova,stake su mi bile dosta veliki problem al sam se snasla,takodje imam problem sa viskom kilograma i to ne malo nego vise nego sto bi trebalo.Sad hodam ali vidno hramljem jer nisam nastavila sa vezbama i fizikalnom terapijom zbog male dece i obaveza na poslu,kazu da ce mi tako ostati zauvek al ja bih htela da pitam dal postoji sansa ako sad krenem sa terapijom da mi noga funkcionise i zglob se razradi ili u neku banju da idem????inace otok postoji ali mislim da svakim danom sve manje,moj problem je sto sam po ceo dan na nogama,radim,kuci me cekaju mala deca i sila obaveza pa mozda zato i taj otok jos postoji.takodje se dvoumim dal da te srafove vadim jer je preporucljivo nakon godinu dana da se izvade a ja sam upoznala dosta ljudi koji ih godinama jos imaju i ne smeta im.inace imam 24 god.pozdrav i hvala :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prelom skocnog zgloba
PostPoslato: Ned Jul 03, 2011 10:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 25, 2011 9:29 pm
Postovi: 8
Lokacija: geteborg, sweden
hej ...meni je posle 2 god i 5 operacija uradjena operacija kocenja skocnog zgloba...noga mi nije kraca ali hramacu malo.dokrot garantuje 70 % bola. operacija mi je radjena ovde u svedskoj.
jos sam u gipsu evo vec 5.mesec i nadam se da cu ga skinuti za mesec dana. operacija je bila jedino resenje... i ovde kazu da se metal vadi posle obicno godinu dana... meni su pola srafova vec povadili posle 4 meseca jer je bukvalno izlazio iz zgloba, mogao s enapipati prstom oko pola cm.. oni sto su duboko u kosti su ostali..ipak je to strano telo i sve zavisi...
imam 29 god... doktor nije optimistican z aartroplastiku u buducnosti i eksperimente na konjima... :wink: svi ti nabrojani gelovi trenutno pomazu... koristim ih 2 god stalno...
kad skinem gips dobijam fizioterapeuta i krecem ..plivanje i vezbe kako on odredi videcu, pa cu krajem avgusta kod nas u srbiju u banju neku...
kad smo kod prekomerne telesne tezine, kad sam radila artroskopiju kod nas na banjici, insistirali su da smrsam 20 kg.... nemoguce ...potpuno jer se nisam kretala a i malo sma prirodno punije gradje..
ovde doktori ne insistiraju na dijetama i mrsavljenju, kazu da su kosti prilagodjene masi i da covek mora zdravo da se hrani... naravno treba smrsati zbog same sebe.. ja s emucim s tim jer iako slabo jebem desetak kg sam nabacila , sto mislim da je bilo neizbezno posle 5 meseci u gipsu...
kako ste vi prebrodili gips,,,pisite mi vasa iskustva


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: prelom skocnog zgloba
PostPoslato: Sre Jun 17, 2015 10:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 17, 2015 10:12 pm
Postovi: 1
Pre 17 dana sam igrajući košarku (koju inače ne igram) iskrenula nogu i na osnovu rengen snimka konstatovano mi je naprsnuće skočnog zgloba.Ništa nije bilo dislocirano.

Prvih 24h nakon pada otok je bio mali i nije bilo podliva,mogla sam pomerati stopalo ali su bolovi bili jaki zbog toga sam se javila doktoru na KBC Bežanija gde su mi stavili longetu i zakazali kontrolu za 12 dana.
Na toj kontroli su mi longetu skinuli. I rekli da se javim fizijatru radi rehabilitacije. I da se još 10 dana ne oslanjam na nogu. Od skidanja longete je prošlo 6 dana

Ono što me je zbunilo i u vezi čega imam pitanja
1) Nisu mi radili rengenski snimak na kontroli, da li je to normalno?
2) Nakon skidanja longete stopalo je savijeno, otok veći nego pre stavljanja longete, čak i ris je natečen, a celo stopalo od povredjenog zgloba pa u krug oko pete do unutrađnjeg zgloba modro
3) Stopalo ne mogu da pomerim , samo prste mrdam, da li je to zbog otoka?

Fizijatru sam se javila, rade mi svaki dan terapiju ledom, magnetima i strujom ali mene brine što je otok i dalje veliki, modro je i stopalo se ne može pomerati.

Da li treba ponovo da idem na rengenski snimak?
Da li je moguće da su mi pogrešno stavili longetu pa da je to izazvalo neke druge probleme?

Molim za pomoć kome u ovom slučaju da se javim, nekom drugom ortopedu ili da odradim ponovo rengen snimak pa kod fizijatra?

Moj fizijatar kaže da je to sve normalno ali meni ne deluje tako....

Unapred hvala....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: