Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 245 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Sub Jul 12, 2014 3:35 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Moram priznati da nisam razumela odgovor i izvinjavam se zbog toga ,pa bih vas molila za pojašnjenje da ne bi smo upadali u nesporazum.
Neodgovorno je sve što pacijentu daje lažnu nadu da će doći do izlečenja.Izmedju operacije i nošenja midera i vežbi pacijent samo može u datom trenutku da izabere manje lošiju opciju.
A,da ponovim pitanje da li vi smatrate da treba pustiti dete od 11 god Cobb 25 Risser 0 godinu dana bez kontrole ili ga kontrolisati češće i reagovati miderom i KTH-om u medjuvremenu.
Mislim da je pitanje jednostavno i odgovor je samo da ili ne.Hvala unapred :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Sub Jul 12, 2014 4:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 01, 2014 5:45 pm
Postovi: 45
Smatram DA je kontrola na godinu Dana dovoljna za ovog pacijenta, naravno treba edukovati roditelje o skoliozi I objasniti kakav me to deformitet. Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Sub Jul 12, 2014 4:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Konačno dodjosmo do suštine :) Hvala vam najlepše uz nadu da ćete svoje mišljenje modifikovati i dati pacijentima pravu informaciju i upućivati ih na referentne svetske metode konzervativnog lečenja skolioza,dajući im tako šansu da svoju adolescenciju provedu kao ljudska bića ,a ne bolesnici koji nalepši period života provode u histeričnom strahu od operacije.Pozdrav još jednom :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Ned Jul 13, 2014 12:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 01, 2014 5:45 pm
Postovi: 45
Postovana gdjo terapeut, postavio sam ovu temu DA bih ljudima pomogao I edukovao I nadam se da cu uspeti u tome. Na zalost veliki broj lekara I drugih zdravstvenih radnika svoje neznanje kriju pomocu arogancije I nekog agresivnog nastupa. Ja svojim pacijentima, a tako I posetiocima ovog foruma nudim samo istinu I ljubaznost. Vezbanje nema efekta na skoliozu, ne postoje naucni dokazi za to, ni jedno osiguranje u Americi ne placa kineziterapiju pacijentima sa skoliozom. Ali posto mi ne spadamo u razvijene zemlje svako moze DA Radi sta hoce I DA tvrdi sta hoce bez posledica. Ja SAM se imenom I prezimenom potpisao I stojim iza svojih tvrdnji. Probajte to I vi.r


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Pon Jul 14, 2014 2:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Ne shvatam ,čime sam izazvala ovakvu reakciju.Iskreno sam želela vaše mišljenje,ali ako vi to doživljavate kao agresiju,onda je svaka dalja komunikacija bespredmetna.

S poštovanjem mr sc Petrana Martinović.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Pet Jul 18, 2014 11:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 18, 2014 11:53 am
Postovi: 2
Postovani,

Naime,povredila sam nokat tako sto sam imala nadogradnju pa kad sam ga udarila odigao se od cvrstine gela,i odvojio od mesa do korena. Doktor opste prakse mi je prepisao palitrex za otok,ali me zanima da li mogu da nekako povratim nokat ili da ga pravilno previjam dok raste iz korena?

Unapred zahvalna,

Bojana Radovanovic.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Sub Jul 19, 2014 12:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 01, 2014 5:45 pm
Postovi: 45
Poštovana Bojana,
ako se nokat odvojio skroz od prsta, na zalost velika je verovatnoca da ce otpasti, ali ponekad ako se vrati odmah čak i zaraste, antibiotik pijete da biste sprečili infekciju, ne ostaje Vam ništa drugo nego da sačekate 10-ak dana da vidite da li će otpasti ili neće, ako Vam otpadne izrašće Vam potpuno nov i normalan nokat bez obzira kako ga previjate ili negujete. Ako imate još neko pitanje tu sam, nadam se da sam Vam pomogao.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Ned Jul 20, 2014 10:45 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 18, 2014 11:53 am
Postovi: 2
Postovani doktore,

Proslo je 10 dana od tog dogadjaja,ja sam zavijala nokat hanzaplastom,a natopila hidrociklinom,a nocu bokvica i hanzaplast preko. Nokat se odvojio samo od gore do dole,oko 60%,znaci drzi ga donji koren,koji je zdrav i vidi se da je dole pricvrscen. Posle bokvice,tj ujutro on bude svaki put po malo oporavljen,tako se vidi ispod nokta. Znaci nije pozeleneo itd. Zanimalo me je da li da ga pricvrscujem hanzaplastom,ili da mu ipak dozvolim da <dise>?

Unapred zahvalna,

Bojana Radovanovic.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Sub Jul 26, 2014 1:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 26, 2014 1:25 am
Postovi: 2
Postovani, vec vise od pola godine imam jak bol u desnom kolenu, koji je jako izrazen prilikom savijanja kolena npr. kad se penjem uz stepeniste, kad sedam ili ustajem pogotovu ako sedim na necemu sto je jako nisko, takodje najgori bol osecam ako hocu da čučnem.  Bol je jak, pracen izrazenim otokom u potkolenici koji se proteze duz cele desne noge ka stopalu, pricam o otoku koji je vidljiv golim okom. Moram da napomenem da se bol otprilike smanji, nekad ga i ne osecam i to je uglavnom neki period kad ne radim, ne krecem se puno tj. ne opterecujem nogu. Ali je uglavnom u nekom oblikuuvek prisutan. Imam 30 god. Majka sam troje dece. I imam nekih 5-8kg viska sto je kako sam shvatila jako bitno. Naime, pre par meseci sam radila rtg snimak kolena i na izvestaju radiologa pise dijagnoza M23, nalaz(citiram): snimak desnog kolenog zgloba u dva pravca :susp.velasta kalcifikacija u projekciji spoljasnjeg meniskusa, konsultovati ortopeda. Izvesni ortoped u KC mi je prilikom p
 regleda rekao da je moj snimak u redu - pritom moram reci da je na snimak bacio samo jedan letimican pogled jer je bio u zurbi, izvestaj radiologa nijeni zeleo da pogleda jer ga to 'ne zanima' a objasnjenje za moj bol mi je dao u vidu viska kilograma, preporucio dijetu i pesacenje oko 10 km svaki dan, mimo toga sto ja kao zaposljena  majka troje dece 70% dana provodim na nogama ili u krajnjem slucaju ako ne mogu sebi da priustim setnju od 10km onda da kupim sobni bicikl i da vezbam kod kuce jer po njegovom misljenju misici na butinama tj iznad kolena su mi 'slabi' i ne mogu da me 'nose' i zato imam bol u kolenu. Za moja dalja pitanja i objasnjenja nije bilo vremena jer je kaze to sve. Mene muci to sto mene boli samo jedno koleno, pritom bol postaje nepodnosljiv kada provedem vreme unekoj duzoj setnji ili slicno, nogu bukvalno u kolenu mogu da savijem samo pod uglom od 90 stepeni ako hocu da je savijem vise pomazem se rukama. Napominjem da zaista nisam 'predebela' imam viska
 kilograma ali vise u vidu naslaga na stomaku i na butinama, !
 i ne mogu reci da sam imala neku povredu na tom kolenu mada kao majka troje dece u stalnoj jurnjavi desava se da u kuci udarim u neki komad namestaja tako da je moguce da jesam negde udarila jace ali da u tom trenutku nisam tome posvetila paznju kao necemu bitnom. Potreban mi je savet da li je misljenje pomenutog lekara realno imajuci u vidu nslaz radiologa ili bi bilo bolje da trazim misljenje jos jednog lekara


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Ned Jul 27, 2014 10:05 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 01, 2014 5:45 pm
Postovi: 45
Poštovana, u pravu ste, nije normalno da imate bol u kolenu 6 meseci i uzrok je verovatno u hroničnoj povredi unutar kolena. Iz vašeg posta zaključujem da se verovatno radi o povredi spoljašnjeg meniskusa( meniskusi su nalik malim jastučićima unutar kolena koji amortizuju tezinu tela), pored toga postoji mogućnost da imate i neko oštećenje hrskavice ili labavu čašicu, obzirom da vam koleno otiče. Vrlo mala verovatnoća je da imate neko reumatološko oboljenje kao npr. reumatoidni artritis. Za dijagnozu potrebno je uraditi NMR(magnetna rezonanca) snimak kolena. Taj snimak nabolje prikazuje strukture kolena. Ako se potvrdi dijagnoza, lečenje može biti neoperativno i operativno. Prvo se uvek kreće sa neoperativnim lečenjem u vidu lekova protiv bolova, fiziklane terapije, a ako ne reagujete na to onda dolazi u obzir i intrartikularna injekcija kortikosteroida lokalno. Ako i posle tog lečenja od najmanje
mesec dana nemate poboljšanje, onda ste kandidat za artroskopiju kolena. To je min imalno invazivna procedura koja se radi u lokalnoj ili u opštoj anesteziji kroz 2 reza od po 5mm, gde se kamerom ulazi u zglob a instrumentima uklanja oštećeno tkivo ili ako može se popravlja, praktično nekoliko sati posle intervencije možete da hodate, a standard na Zapadu je da idete i kući, dok u našim ustanovama verovatno prespavate jednu noć.
NAdam se da sam Vam pomoga, ako Vam još nesto interesuje samo izvolite. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Ned Jul 27, 2014 10:06 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 01, 2014 5:45 pm
Postovi: 45
Poštovana, u pravu ste, nije normalno da imate bol u kolenu 6 meseci i uzrok je verovatno u hroničnoj povredi unutar kolena. Iz vašeg posta zaključujem da se verovatno radi o povredi spoljašnjeg meniskusa( meniskusi su nalik malim jastučićima unutar kolena koji amortizuju tezinu tela), pored toga postoji mogućnost da imate i neko oštećenje hrskavice ili labavu čašicu, obzirom da vam koleno otiče. Vrlo mala verovatnoća je da imate neko reumatološko oboljenje kao npr. reumatoidni artritis. Za dijagnozu potrebno je uraditi NMR(magnetna rezonanca) snimak kolena. Taj snimak nabolje prikazuje strukture kolena. Ako se potvrdi dijagnoza, lečenje može biti neoperativno i operativno. Prvo se uvek kreće sa neoperativnim lečenjem u vidu lekova protiv bolova, fiziklane terapije, a ako ne reagujete na to onda dolazi u obzir i intrartikularna injekcija kortikosteroida lokalno. Ako i posle tog lečenja od najmanje
mesec dana nemate poboljšanje, onda ste kandidat za artroskopiju kolena. To je min imalno invazivna procedura koja se radi u lokalnoj ili u opštoj anesteziji kroz 2 reza od po 5mm, gde se kamerom ulazi u zglob a instrumentima uklanja oštećeno tkivo ili ako može se popravlja, praktično nekoliko sati posle intervencije možete da hodate, a standard na Zapadu je da idete i kući, dok u našim ustanovama verovatno prespavate jednu noć.
NAdam se da sam Vam pomoga, ako Vam još nesto interesuje samo izvolite. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Ned Jul 27, 2014 11:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jul 26, 2014 1:25 am
Postovi: 2
Hvala na odgovoru, pomogli ste mi puno jer ste me ohrabrili da opet krenem u bitku sa nasim zdrvstvenim sistemom. Posle vise meseci cekanja, snimanja, pregleda i konstatacije da mi "nije nista" odustala sam od svega i nastavila da zivim sa bolom. Drago mi je da nisam samo ja misljenja da sa mojim kolenom zaista nesto nije u redu, krenucu opet ispocetka, ostaje mi samo da odaberem drugog lekara ili ustanovu jer cu KCS svakako ovog puta zaobici. Najiskrenije Vam hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Pet Avg 01, 2014 1:56 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 01, 2014 1:40 am
Postovi: 1
Pozdrav, hteo bih, ako ste u mogucnosti da mi pomognete u vezi dve stvari.

Prva je bol u ledjima, svaki dan vec 5-6 godina, prvo sam otisao kod privatnog lekara, posle snimanja kicme rekao mi je da je sve u redu, ali su neki nervi se poremetili (slagacu Vas, ali mislim da je tako rekao), pio sam tablete i vezbao vezbe koje mi je on dao, ali i posle odredjenog perioda bol nije prolazio. Otisao sam u bolnicu, posle snimka, isti taj doktor posle savetovanja sa jos par kolega, rekao je da mi od rodjenja raste koscica ili sta god, izmedju prsljenova i da mi glavi misic i dao mi gel i takodje neke tablete i rekao je da bi dosla kao zadnja opcija, ja sam pokusao sa tabletama ali opet nista, ne vredi, kad god hocu nesto da podignem mene prikljesti u ledjima, najvise u vratnom delu, gde ta koscica raste, a i imam bolove u sredisnjem delu i donjem delu ledja (verovatno zbog fizicke neaktivnosti). Oko toga me zanima, da li Vi mozete da me posavetujete da li da nastavim da pijem tablete i mazem gel ili da idem na operaciju i koliko je rizicna ta operacija...

Druga stvar je bol u ramenima, javio se pre 2-3 godine nekoliko meseci po prestanku bavljenja teretanom. Imam jak bol u ramenima, pucketaju, 'krcaju', ne znam kako da se pravilno izrazim. Ne mogu da drzim nesto tesko duzi period u rukama, odmah pocinju da mi trne, a bol krece iz ramena. Jednom prilikom otisao sam (po savetu starijih osoba) kod neke babe i ona je rekla da su mi ispala iz lezista, namestala mi je i bilo mi je super, neka 3 meseca i onda opet jovo nanovo. Da li mozete da mi kazete o cemu se radi?

Hvala Vam unapred, izvinite ako sam Vas mucio. Uzgred, ne znam da li ce to biti od znacaja, imam 23 godine. Veliki pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Pet Avg 01, 2014 7:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jan 07, 2014 12:49 am
Postovi: 5
Dobar dan
Imam 16 godina, kosarku sam trenirala 4 godine, ne treniram nekih godonu dana zbog bola u kolenima.Prvo je krenulo desno, a sad i levo.
Otisla sam.kod ortopeda rekao mi je da imam sportsko tj atletsko koleno. Dijagnoza Tenditis patellaris M765 bilateralis precipuae 1.dex.Upucena sam.kod fizijatra, tu su krenule terapije, na poslednjoj kontroli fizijatra se javila bolnost u pripoju tetiva mqps obostrano, palpatorna bona osetljivost lateralne i medijalne strane kolenskog zloga (desno) kao i regije tuberositas tibiae desno, balotman negativan,ta kontrola je bila pre dva meseca,
medjutim, u poslednjih nedelju dana pojavio se otok na unutrasnjosti leve noge od kolena pa sve do zgloba, i pri kretanju se javlja ostar bol, prvi put sam osetila prilikom blage rotacije, samo presece noga na minut, posle otekne ali taj otok i bol traju gotovo jedan dan. To se.do sada nije desavalo, i ozbiljno me.brine, jer je levo koleno uvek.bilo zdravije. Ortoped nije zakazao kontrolu, receno je po.potrebi, Kontrolu fizijatra imam za nedelju dana. Da li bi trebala otici kod ortopeda? I mozete li.mi.objsniti tzv. Sportsko koleno, jer nigde ne mogu naci u cemu je glavni problem?
Unapred zahvalna.
Tamara


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: PITAJTE ORTOPEDA
PostPoslato: Ned Avg 03, 2014 7:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 01, 2014 5:45 pm
Postovi: 45
Citiraj:
vladica333 je napisao:
Pozdrav, hteo bih, ako ste u mogucnosti da mi pomognete u vezi dve stvari.

Prva je bol u ledjima, svaki dan vec 5-6 godina, prvo sam otisao kod privatnog lekara, posle snimanja kicme rekao mi je da je sve u redu, ali su neki nervi se poremetili (slagacu Vas, ali mislim da je tako rekao), pio sam tablete i vezbao vezbe koje mi je on dao, ali i posle odredjenog perioda bol nije prolazio. Otisao sam u bolnicu, posle snimka, isti taj doktor posle savetovanja sa jos par kolega, rekao je da mi od rodjenja raste koscica ili sta god, izmedju prsljenova i da mi glavi misic i dao mi gel i takodje neke tablete i rekao je da bi dosla kao zadnja opcija, ja sam pokusao sa tabletama ali opet nista, ne vredi, kad god hocu nesto da podignem mene prikljesti u ledjima, najvise u vratnom delu, gde ta koscica raste, a i imam bolove u sredisnjem delu i donjem delu ledja (verovatno zbog fizicke neaktivnosti). Oko toga me zanima, da li Vi mozete da me posavetujete da li da nastavim da pijem tablete i mazem gel ili da idem na operaciju i koliko je rizicna ta operacija...

Druga stvar je bol u ramenima, javio se pre 2-3 godine nekoliko meseci po prestanku bavljenja teretanom. Imam jak bol u ramenima, pucketaju, 'krcaju', ne znam kako da se pravilno izrazim. Ne mogu da drzim nesto tesko duzi period u rukama, odmah pocinju da mi trne, a bol krece iz ramena. Jednom prilikom otisao sam (po savetu starijih osoba) kod neke babe i ona je rekla da su mi ispala iz lezista, namestala mi je i bilo mi je super, neka 3 meseca i onda opet jovo nanovo. Da li mozete da mi kazete o cemu se radi?

Hvala Vam unapred, izvinite ako sam Vas mucio. Uzgred, ne znam da li ce to biti od znacaja, imam 23 godine. Veliki pozdrav.


Odgovor za Vladicu: vas problem nakjverovatnije moze biti od degenerativnih promena na vratnim prsljenovima, isto tako od oboljenja koje koje se naziva sojermanovo oboljenje a sastoji se od stvaranje tzv povecanje kifoze ili grbe u grudnom delu kicmenog stuba. da bih Vam vise pomoga morao bih da vidim bar rendgenski snimak kicme. Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 245 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: