Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 55 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Osteoporoza
PostPoslato: Sre Nov 21, 2007 11:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 26, 2007 12:13 am
Postovi: 14
Lokacija: BG
Imam 48 godina. Vec godinu dana pijem lijek Fosamax 70 mg i Ideos tablete. Trenutno mi je Ca 2.0, pa me interesuje da li u tom slucaju nastavljam piti Fosamax?
A inace pijem i lijekove za povecan holesterol Sortis 20 mg i Tivoral za umanjenu funkciju stitne zlijezde koja je nekada bila uvecana. Sada su rezultati uz tu terapiju dobri, osim smanjenog Ca u krvi (2.0) i kreatinina (41). Zbog cega je kreatinin smanjen i sta dalje?

Ako moze brz odgovor...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 22, 2007 7:47 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Sto se tice Fosamaxa, pogledajte samo koja je normalna donja granica vrednosti kalcijuma u krvi na aparatu gde ste se kontrolisali. Na vecini aparata je donja granica 2,1. Ukoliko Vam je kalcijum u krvi ispod donje granice, odmah napravite pauzu sa Fosamaxom i javite se svom lekaru. Najbolje bi bilo da se analize ponove posle mesec dana. Uzimanje Fosamaxa nastavite tek kad kalcijum u krvi bude unutar normlanih granica.
Ne bi bilo lose i da nam napisete koje su izmerene vrednoti kostane gustine (T skor i z skor), kao i koje su lab. analize radjene pre uvodjenja Fosamaxa u terapiju.
Sem toga, postoji i hemijska paralela Fosamaxu koja se ne kupuje, nego se dobija na recept. Jedina je mana sto mora da se uzima svakodnevno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 22, 2007 3:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 26, 2007 12:13 am
Postovi: 14
Lokacija: BG
Na aparatu za mjerenje Ca donja granica je 2.0 (sto je kod mene slucaj, a prije 3 mjeseca je bio 2.1). T skor na snimku DEXA (L1-L4) -2.3, Z skor -2.1, total lijevi T skor -1.5, Z skor -1.3, total desni T skor -1.2, Z skor -1.0.
Kod sebe trenutno nemam lab. rezultate, tacne, radjene prije uzimanja Fosamaxa, ali to su otprilike: RIA-bio dobar, Ca-dobar, alkalna fosfataza-dobar.
Nisam u prilici da dodjem do ljekara spec. tako brzo. Smijem li prekinuti uzimati Fosamax 1 mjesec? I kako popraviti Ca, jer se brinem zbog unosenja Ca-karbonata u tolikim kolicinama?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 22, 2007 3:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Mislim da je ovo pitanje pre za specijalistu interne medicine nego ortopeda.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 22, 2007 11:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Vasa kostana gustina na kicmi odgovara tzv. osteopeniji; dakle, kostana gustina jeste smanjena, ali ne u toj meri da spadate u grupu onih sa osteoporozom. Sto se tice prekida Fosamaxa, mozete slobodno napraviti pauzu jer on na povecanje kostane gustine deluje postepeno pa pauza nece napraviti stetu (naravno, to ne znaci da se moze uzimati samo povremeno).
Kalcijum mozete slobodno da uzimate (preporucuje se 500 mg do 1 gram dnevno) pod uslovom da nemate kamen u bubregu ili u zucnoj kesi.
Pozeljno je i da se uzimaju preparati vitamina D u dozi od 400 IJ (internacionalnih jedinica) dnevno (u nekim ispitivanjima se preporucuju i vece dozeali to ipak treba da se posavetujete sa svojim lekarom).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 23, 2007 12:14 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 26, 2007 12:13 am
Postovi: 14
Lokacija: BG
Hvala na pomoci!
Jos jedno pitanje: Obzirom da jedna tableta Ideos-a ima 1250 mg Ca-karbonata i D3 400 IJ, preporuceno mi je da uzimam jednu dnevno uvece, da li da nastavim i Ideos i Fosamax sa trenutnim Ca 2.0?

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 03, 2007 1:27 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 30, 2007 4:15 am
Postovi: 22
Ja sam nova na ovom forumu i imam puno pitanja, ali za pocetak me zanima da li neko zna da mi kaze koliko je vremena potrebno da se pije fosamax da bi dao neke rezultate, tj. da bi se povecala kostana gustina?
Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 04, 2007 11:50 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Za turbo: ne preporucuje se uzimanje Fosamaxa kad je kalcijum u krvi ispod donje granice. Ideos mozete nastaviti da uzimate kao i do sada.

Za strelica1982: Fosamax pocinje da daje efekte posle oko godinu dana. smatra se da se moze piti do pet godina. Efekat bilo kog leka za osteoporozu se proverava merenjem kostane gustine sto se radi jednom godisnje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 05, 2007 1:34 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 30, 2007 4:15 am
Postovi: 22
Hvala na odgovoru.
Sta znaci da se fosamax pije do pet godina? Da posle toga vise nije potrebno uzimati ga ili da se onda uzima neki drugi lek? Ja ga pijem oko 9 meseci i moj nalaz osteodenzitometrije odgovara osteopeniji, ali pijem kortikosteroide, koji su i doveli do toga, i moram stalno da ih uzimam (sada u maloj dozi), pa me zanima da li cu morati stalno da uzimam i neke lekove poput fosamax-a?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 05, 2007 7:38 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Neke studije su pokazale da Fosamax prestaje da dovodi do povecanja kostane gustine posle pet godina koriscenja pa je preporuceno da se posle toga prelazi na neki drugi lek.

S obzirom da kortikosteroide uzimate stalno, bojim se da cete morati da uzimate lekove za osteoporozu sve dok merenje kostane gustine bude pokazivalo da ona nije u normalnim granicama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 05, 2007 4:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 30, 2007 4:15 am
Postovi: 22
Hvala na odgovoru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 06, 2008 8:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 23, 2007 12:34 am
Postovi: 16
Lokacija: Novi Sad
Veljko Jovanovic je napisao:
Neke studije su pokazale da Fosamax prestaje da dovodi do povecanja kostane gustine posle pet godina koriscenja pa je preporuceno da se posle toga prelazi na neki drugi lek.


Dragi g. ili dr Jovanovicu,

Pre svega preporucio bih pacijentkinji prelazak na Fosavance, zbog dodatnih 2800 IJ vitamina D,
pored toga, studije koje su radjene sa Fosamaxom, pokazuju konstantan porast i nakon 10 godina koriscenja (FIT studija) na preko 20.000 postmenopauzalnih zena.

Sto se tice odgovora na pitanje koliko dugo je potrebno uzimati Fosamax, ili bilo koji drugi lek iz grupe bisfosfonata:

1) nakon prvih 6 meseci do godinu dana dolazi do rasta BMD-a (mineralna kostana gustina)

2) u prvih godinu dana niposto ne prekidati terapiju (bilo kojim bisfosfonatom) zbog veoma izrazenog "rebound" efekta, tj pada mineralne kostane gustine.

3) ukoliko je posle 3 do 5 godina doslo do zadovoljavajuceg (objektivno)porasta BMD-a i nije bilo preloma, pacijenti se mogu prevesti na suplementaciju (Ca+vit D), i nakon toga raditi DXA preglede na 2 godine kako bi se pratili rezultati, ukoliko nije bilo objektivno poboljsanja rezultata, produziti terapiju ili razmotriti razlog (pacijent, lek, suplementacija itd) i nakon toga eventualno promeniti terapiju

4) U slucaju da pacijent uzima kortikosteroidnu terapiju duze od 3 meseca, potrebno je da uzima i bisfosfonate (Fosamax/Fosavance) kako bi se sprecio razvoj osteoporoze.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 06, 2008 9:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Nov 30, 2007 4:15 am
Postovi: 22
Doktorka mi je savetovala da pijem fosamax plus alfa D3 (dve dnevno) a ne fosavance jer kaze da je vitamin D u tim tabletama u boljem obliku nego sto je u fosavance tabletama, a uzimam i 500 mg kalcijuma dnevno. Tako da svejedno pijem i vitamin D. Pijem ga nepunih godinu dana, tako da jos ne znam koliko ima efekta, provericu za par meseci. Hvala vam na savetima u svakom slucaju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Da li je neko probao neki prirodan preparat?
PostPoslato: Sub Mar 22, 2008 2:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Feb 24, 2008 12:20 am
Postovi: 62
Lokacija: Beograd
Moje misljenje je da se gustina kostiju treba povecavati prirodnim putem a nikako sintetickim lekovima koji sadrze viskou koncentraciju Ca. Proces vraćanja gustine kostiju u normalu je dugotrajan i slozen proces ali takav dugotrajni proces ima i dugorocan efekat.
Istrazivanja jedne domace kompanije su pokazala da osobe koje imaju osteoporozu a redovno konzumiraju prirodan preparat PRIMED imaju značajno poboljšanje u smislu povećanja gustine kostiju.
Kompletna terapije se sastoji iz uzimanja jedne kafene kašičice PRIMED-a dnevno 30 min pre doručka i povećane fizičke aktivnosti.
Fizička aktivnost je bitna jer stimuliše matične ćelije u kostima da proizvode ćelije koje povećavaju gustinu u kostima sa Ca (kalcijumom) koji je sadržan u prirodnom preparatu PRIMED (koji je inače dijetetski proizvod na bazi meda i kalcijuma).

_________________
ne znam za vas, ali ja sam se izlečio


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 13, 2008 9:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Feb 24, 2008 12:20 am
Postovi: 62
Lokacija: Beograd
strelica1982 je napisao:
Doktorka mi je savetovala da pijem fosamax plus alfa D3 (dve dnevno) a ne fosavance jer kaze da je vitamin D u tim tabletama u boljem obliku nego sto je u fosavance tabletama, a uzimam i 500 mg kalcijuma dnevno. Tako da svejedno pijem i vitamin D. Pijem ga nepunih godinu dana, tako da jos ne znam koliko ima efekta, provericu za par meseci. Hvala vam na savetima u svakom slucaju.


Kakvi su rezultati Strelice? Imali efekta i poboljsanja ?

_________________
ne znam za vas, ali ja sam se izlečio


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 55 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 36 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: