Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 45  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 21, 2009 9:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 18, 2009 11:22 pm
Postovi: 40
CAO SVMA,
MARKO NEMOJ DA SE USTRUCAVAS NEGO PITAJ STO GOD TE INTERESUJE .SVI SU U PRAVU KADA KAZU DA SE MORAJU POSTOVATI PRAVILA KOJA ODREDI OPERATOER I TERAPEUT JER SE TAKO NAJBOLJE SACUVA NOVI KUK NAROCITO U RANOM POSTOPERATIVNOM PERIODU .U PONEDJELJAK IDEM NA KONTROLU PA SE NADAM DA MI POVECA OSLONAC A U JUNU DA IDEM U IGALO.IMAM VELIKU TREMU OD ULASKA U AUTO JER DO SADA NIJESAM SJEDALA U KOLA-IZ BOLNICE SAM DOSLA SANITETSKIM KOLIMA.BIO MI JE PROBLEM DA SE OBUCEM ALI I TO SAM SAVLADALA A STO SE TICE OBUVANJA OSTVICU TO DA MI POKAZU I IGALO.DJECA ME ZEZAJU I KAZU TI SI POLA ZENA POLA KERAMIKA -DA SE I MALO NASALIM-PUNO POZDRAVA I SVIMA DOBRO ZDRAVLJE!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 06, 2009 4:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 06, 2009 4:21 pm
Postovi: 1
Meni su ugradiLi protezu sa 17 godina..sad imam 19 godina ii zivim sasvim normalno s tim ..
Radim sve sto sam radila ii prije ugradnje ..
Bolovi poslije operacije su jaki, to moram da kazem i citav oporavak traje tesko,bolno .. al sve bude i prodje .
Zato poslije nema bolova :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Avg 13, 2009 4:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Kako vezujete pertle (posle totalnih endoproteza)?

Čučanje? Da li je 100% zabranjeno? Primetila sam da mogu da čučnem na prstima a da ugao ne bude ni 90 stepeni, u suprotnom ne bih mogla da čučnem ni sa ovim istrošenim kukovima.

Postoperativni problemi sa stopalom? (to mi stvarno ne treba). Povezanost za vrstom anestezije - Kada su češći, kod lokalne ili totalne anestezije? Lična iskustva i stručna mišljenja.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Avg 13, 2009 8:39 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Nisam siguran da li su prvo krenula upozorenja ortopeda, ili uputstva proizvodjaca proteza kuka, ali se rizik od iscasenja proteze znatno povecava kod svih pokreta koji ukljucuju savijanje operisanog kuka u odnosu na trup preko 90 stepeni i/ili prebacivanje operisane noge preko zdrave i/ili okretanje operisane noge tako da stopalo ide put unutra.

Teorijski (ali vrlo teorijski) se problemi sa stopalom cesce mogu ocekivati kod davanja regionalne, nego kod davanja opste anestezije. Problemi sa stopalom su najcesce posledica ostecenja nekog od nerava tokom same operacije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Avg 13, 2009 9:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Veljko Jovanovic je napisao:
Nisam siguran da li su prvo krenula upozorenja ortopeda, ili uputstva proizvodjaca proteza kuka, ali se rizik od iscasenja proteze znatno povecava kod svih pokreta koji ukljucuju savijanje operisanog kuka u odnosu na trup preko 90 stepeni i/ili prebacivanje operisane noge preko zdrave i/ili okretanje operisane noge tako da stopalo ide put unutra.

Teorijski (ali vrlo teorijski) se problemi sa stopalom cesce mogu ocekivati kod davanja regionalne, nego kod davanja opste anestezije. Problemi sa stopalom su najcesce posledica ostecenja nekog od nerava tokom same operacije.


U vezi zabrane nekih pokreta: Ja i sada imam prilično velika ograničenja i uglavnom mi uspeva, bar dela što se tiče oblačenja i obuvanja, da sve izvedem sama, doduše sa poteškoćama. Sa jastukom između nogu spavam već par godina, manje boli. Noge ne mogu da prekrstim odavno, stopalo uspešno rotiram u svim smerovima. Prilično sam svesna činjenice odakle koji pokret kreće.

Što se tiče vrste anestezije: To je otprilike neko moje laičko mišljenje. A uz to, još uvek mi je u sećaju moja reakcija sa operacionog stola pred carski rez - da im nije opšta anestezija standarda procedura, mislim da bi rez bio cik-cak - em hladno, em me polivali sa nekim hladnim rastvorom, em sam se ja bila pošteno uplašila.


Da li problem sa kukovima, koksartoza, odnosno smanjenje zglobnog prostora mogu da utiču - izazovu oticanje velikih zglobova (krene od stopala, obostrano, pa na kolena, kukove, i na kraju znaju da oteknu zglobovi šaka?
Da li ti isti bolovi mogu da izazovu i tajanstvene bolove u stomaku, praćene sa potkožnom kvržicom (spolja se ništa ne vidi) koja zna da nestane na neko vreme, što se poklapa sa periodima kada sam u mogućnosti da dosta mirujem (ležim)?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sub Avg 15, 2009 12:32 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Bolovi i otoci drugih zglobova, kao i potkozne kvrzice, mogu da ukazuju na neko sistemsko oboljenje, npr. reumatoidni artritis, ali bi za to bilo dobro da Vas pogleda reumatolog.
Sto se tice spavanja sa jastukom izmedju kolena, usvojeni protokoli dozvoljavaju da se jastuk ukloni kad prodje oko tyri meseca od operacije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Avg 17, 2009 11:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Ma jastuk mi ne predstavlja nikakav problem, nekako smo se srodili... pa neće ni posle.


Dogurah do 62 poena...

Dok čekam... Koje sve poslove, puno radno vreme,, sem kancelarijskih, smeju da obavljaju osobe sa ugrađenim totalnim endoprotezama kukova? Mislim na zanate.
Trenutno radim u kancelariji i imam odgovarajući stepen stručne spreme ali bez veza i vezica u ovoj zemlji tu teško da ima hleba... treba mi neka alternativa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Uto Avg 18, 2009 9:37 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Posle ugradnje endoproteze kuka se preporucuje da pacijent ne radi poslove skopcane sa nekim od zabranjenih pokreta, kao i sa nosenjem tereta tezih od 10 kg (neki kazu i 5 kg).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Uto Avg 18, 2009 2:35 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Veljko Jovanovic je napisao:
Posle ugradnje endoproteze kuka se preporucuje da pacijent ne radi poslove skopcane sa nekim od zabranjenih pokreta, kao i sa nosenjem tereta tezih od 10 kg (neki kazu i 5 kg).


Nema ograničenja tipa: dugo stajanje, sedenje, nedozvoljeni česti ponavljajući pokreti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Avg 19, 2009 5:25 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Hoće li BEP Resurfacing proteza stići i do Srbije (Banjica, VMA)? I kolike su šanse da to plaća RZZO?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pet Avg 21, 2009 1:38 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Resurfacing proteze su pocele da se koriste pre mozda pedesetak godina, pa su onda povlacene, pa zamenjivane slicnim dizajnima sa manjim modifikacijama. Na skorasnjem kongresu u Becu je bio bar jedan rad na tu temu gde je konstatovano da se jako mora paziti kad se ove proteze ugradjuju (pazljivo se moraju odabrati pacijenti) da bi njihov efekat bio sto dugotrajniji.
Sto se tice njihove primene u Srbiji, treba da prodju proceduru registracije da bi mogle da se koriste. Sto se tice toga da RZZO placa njihovu eventualnu ugradnju, bojim se da nije pitanje za ortopeda :D Ionako sam vrlo prijatno iznenadjen kakve sve troskove RZZO priznaje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Avg 24, 2009 10:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 18, 2009 11:22 pm
Postovi: 40
zdravo svima,
evo me posle duze vremena.Zavrsena je i rehabilitacija u banji i ja sada idem sasvim normalno kao da nijesam operisala kuk.Potpuno sam zadovoljna.Radim sve poslove po kuci ali sa velikom dozom opreza jer ima kod mene jos malo straha.Nabavila sam duzi obuvac za obuvanje cipela a sto se tice carapa ni to mi ne pada tesko kao ni oblacenje i kupanje.Iako je proslo vise od cetiri mjeseca od op ja i dalje drzim manji jastuk izmedju koljena prilikom okretanja na stranu(ne smeta mi a nesto mi sigurnije)Vjezbe radim redovno i vozim sobno biciklo.Istina je da se zivot dosta mijenja(u pocetku je bilo i suza)ali idemo dalje iz ove koze se ne moze.Imam jos malo problema dok se penjem uz stepenice-nemam bol ali osjecam malu slabost u butnom misicu.Ponekad se popnem do drugog sprata normalno a nekad me je strah pa idem nogu do noge.Najljepse od svega je sto mogu da hodam koliko hocu i da se krecem bez ikakvog bola.Sto je Marko sa tobom, kako se osjecas?Pozdrav za sve i za Emili!Izvinite sto sam bila duga


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Avg 27, 2009 12:55 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 14, 2009 11:57 am
Postovi: 16
Pozdrav Mila, baš mi je drago da je sve u redu i da oporavak teče dobro!!
Ja se, evo, posle dužeg vremena vraćam na ovu temu, i mnogo mi je drago što zatičem vaš post sa dobrim vijestima!

Što se mene tiče, osjećam se dobro! Smršao sam skoro 20 kila (sada sam na 96/97kg) i bolovi su
rijetki i mnogo manji (uglavnom na promjenu vremena), a ljeto je učinilo da zaboravim da me ponovo čeka operacija i rehabilitacije... :)
Spremam se da sada u septembru idem na kontrolu kod dr. Lisova, pa ću da vidim kakvih promjena ima na kuku
i kada je operacija neophodna!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Avg 27, 2009 6:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:15 pm
Postovi: 139
Lokacija: Zrenjanin
Cao druzino,drago mi je sto cujem dobre vesti od vas.I ja sam dobro ja i dalje posle skorpo 3 god.spavam sa jastukom izmedju nogu,toliko smo se srodili da ne mozemo jedno bez drugo.Draga Mila drago mi je zbog tebe sto si dobro,samo nemoj prekidati vezbe sto si radila, tih 2o min nije nista u toku dana.Marko sto se tice tebe svaka cast sto si skinuo toliku kilazu i zdravim nogama znaci puno a ne bolesnim.Idi na kontrolu,i poslusaj moj savet, a sigurno i dr ako mozes odlozi operaciju, jer kad tad to ti ne gine.Veliki pozdrav! :lol: :P :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Avg 27, 2009 6:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:15 pm
Postovi: 139
Lokacija: Zrenjanin
Zaboravi Marko da te pitam,kako si oslabio 20 kg? :roll: :roll: :roll:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 45  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: