Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 45  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 01, 2009 12:57 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 18, 2009 11:22 pm
Postovi: 40
Pozdrav svima
Molila bih Veljka za odgovor-
Uskoro ocekujem operaciju desnog kuka a od prije nekoliko dana me je zaboljela lijeva noga i to u predjelu kuka i to dosta dobro dok je ne razgibam.Na snimku koji je uradjen prije mjesec dana lijevi kuk je potpuno zdrav, pa me interesuje da li moze da me boli od opterecenja koje prenosim sa bolesne noge .Unaprijed hvala na odgovoru!!!!
Drago mi je Ontario i za tvoju mamu -puno srece ,sve ce to biti dobro PRAVI primjer nam je Emili poz i za nju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 01, 2009 1:46 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Verovatno i po mom iskustvu je definitivno u pitanju prenosa tezine na zdravu nogu :) to se nesvesno radi :)

Radite vezbe za tu nogu kako bo ojachali mishice koji treba da nose tezinu kako ne bi padalo sve na zglob kuka!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 01, 2009 1:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 18, 2009 11:22 pm
Postovi: 40
Ja inace radim godinama vjezbe za jacanje misica i mislim da mi je to usporilo propadanje kuka/imam problem preko20 godina /i nadam se da ce mi i oporavak sa jacim misicima biti laksi -tako bar kazu- samo me plasi da cu morati 6 nedelja biti bez oslonca /to je napomenuo moj doktor ali jos nije siguran dok me ne otvori -ha,ha /bojim se da ce tada doci do atrofije misica mada o tome nijesam razgovoarala sa njim
Mnogo hvala na bilo kakvom savjetu jer mi to puno znaci a mozda sam i dosadna jer mi se operacije priblizava -kraj marta-
sto je marko sa tobom da li si odlucio koju protezu uzimas i kada ides na operaciju -PUNO POZ ZA SVE I NE ZAMJERITE!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 01, 2009 5:13 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Prilicno uobicajena stvar, mada obicno pacijente uplasi. Organizam nesvesno stedi obolelu nogu, pa prebacuje opterecenje na zdravu i onda dolazi do lakseg zamaranja i javljanja bola.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 01, 2009 9:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 18, 2009 11:22 pm
Postovi: 40
VELKO HVALA NA ODGOVORU !!!!
Sada mi je lakse.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 02, 2009 2:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:15 pm
Postovi: 139
Lokacija: Zrenjanin
Ne boj se MILA-PG,kad budes operisana sve ce ti tvoj operator ili fizioterapeut u bolnici objasniti.Barem to rade na BANJICI u Bg.Nista neces uraditi pogresno ako slusas njih,ali samo njih jer neki opertator smatra da na nogu operisanu,mozes stati kao ja odma 2 dan posle operacije,a neki ne.Sve zavisi od operatora i od endoproteze.SRECNO!!! :roll: :roll: :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 02, 2009 3:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 18, 2009 11:22 pm
Postovi: 40
Hvala ti draga moje Emili
Ja sam dosta plasljiva ali kada dođe taj trenutak biti ću disciplinovana obećavam -
POZDRAV!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Pitanje za Veljka
PostPoslato: Sre Apr 01, 2009 10:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 01, 2009 10:27 am
Postovi: 2
Pre 6 godina, kao posledica povrede u saobracajnoj nezgodi (na sluzbenom putu - bila putnik na zadnjem sedistu) mi je ugradjena totalna endoproteza kuka, cementless. Divota bozija, za osobu od 34 godine. No, life goes on, pa se trudim da zivim normalno, kolikogod je to moguce, uz pridrzavanje svih datih uputstava. Naravno, sama operacija nije prosla bez komplikacija (Embolia pulmonis suspecta) mada nisu bas bili sasvim sigurni (6 lekara - 8 misljenja) no ja sam sve to osetila - itekako! Elem, zaglavih skoro 2 meseca u bolnici.
Rekla bih da je to daleko iza mene, da mi ne tinja nad glavom cinjenica da to resenje nije - dozivotno i da me isti pakao ocekuje za koju godinu (nadam se bez embolije).
Moje pitanje je sledece:
Kako se procenjuje invalidnost, ili bolje reci, koji stepen invalidnosti (o uzasa!) moze biti utvrdjen pri ovakvoj vrsti telesnog ostecenja.

Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 02, 2009 12:27 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Stepen invalidnosti u Vasem odredjuje invalidska komisija na osnovu misljenja ortopeda koji u nalazu treba da napise kakvo je sadasnje stanje (snaga misica, obim pokreta itd.), kao i kakva su funkcionalna ogranicenja (tj. sta pacijent ne sme da radi, ili za sta nije sposoban zbog uradjene operacije).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Operacija kuka, ogranicenja, proteze
PostPoslato: Čet Apr 02, 2009 8:03 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 01, 2009 10:27 am
Postovi: 2
Postovani Veljko,

Hvala na odgovoru.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 05, 2009 7:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 08, 2008 8:01 am
Postovi: 12
Pozdrav za sve one kojima je ugrađena endoproteza kuka i one koje tek čeka operacija.
Meni su ugrađene proteze oba kuka prije četiri godine i nemam nikakvih problema. Što se tiče ograničenja pokreta i "zabranjenih" položaja nije to baš tako strašno kao što se čini. Postoje neka pravila kojih se moramo pridržavati ali, M@rko, nemoj da ti to bude opterećenje. Proteza je takva da ni ona ne dozvoljava neke pokrete, jednostavno imaš osjećaj da te "zakoči" i ne da ti dalje. Čuvaj se samo naglih pokreta a ako radiš lagano moguća su i odstupanja od pravila. Nije sriktno da se ne smije saviti noga više od 90 stepeni (može i neki stepen više tako da ti vožnja auta neće biti problem), trčanje zaboravi jer je opterećenje preveliko ali se zato šetnja preporučuje, oko jastuka nemoj da se brineš-sigurno neće ispadati ako je dovoljno veliki i na čučanje možeš da zaboraviš. Najveći problem predstavlja dohvatanje stvari sa poda i obuvanje ali i na te situacije se navikneš pa se snađeš. Naravno, ovo je sve moguće nakon određenog perioda od operacije ali ti je najbitnije da slušaš ortopeda i sačekaš da oporavak protekne dobro i proteza "nađe svoje mjesto" :roll:
Izvinjavam se ako sam bila preopširna ali trudim se da vam pomognem jer znam kako je meni bilo teško pred operaciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 11, 2009 10:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 14, 2009 11:57 am
Postovi: 16
Evo da se i ja javim nakon dužeg vremena i da up date-ujem svoju situaciju...

Nisam još išao na operaciju, i za sada i ne znam kada ću tačno da se operišem!
To je zbog toga što sam se tako dogovorio sa doktorom, da smršam što je više moguće i da vježbam, pa ćemo vidjeti
kada ću morati da se operišem! Za sada su bolovi podnošljivi!

Bacio sam se na dijetu opasno ;) i već sam smršao 13 kila (sa 115kg na 102kg), i sada bol u kuku skoro i da
ne osjećam! Samo kada je vrijeme promenljivo i kada nešto radim (nosim) pa ga osjetim ponekad... U stvari, ja ga uvjek osjećam po malo, ali to je mali i podnošljiv bol!

Kuk mi je već propao dovoljno za operaciju i doktor je i htio da me operiše, ali nakon što
sam ja smršao i rekao mu da je bol značajno smanjen dogovorili smo se drugačije, da odlažemo čitavu stvar jer tu i nema šta da se pogorša, kuk je
već sad spreman za operaciju pa će biti isti takav i za godinu, dvije (tri, četiri... nadam se da ću što duže odložiti operaciju)






bobecko, hvala na novim informacijama!
Dobro je čuti da ti i sama proteza ne dozvoljava da napraviš pokrete koje ne bi smjelo da praviš! I ja sam, iz razgovora sa par ljudi koji su
ugradili proteze kuka, zaključio da nije sve tako crno kao što sam na početku pročitao i mislio! Da nema ništa od toga da
ne smiješ da se sagneš, da ne smiješ da nisko sjedneš nikako, da je u stvari DOSTA toga individualno i da nema pravila!

Jedan žena srednjih godina (oko 60), koja je pala i slomila kuk i ugradila protezu, mi kaže da
potpuno normalno vozi kola, da je 2-3 mjeseca nakon operacije počela da se saginje, i da većinu stvari obavlja potpuno normalno!
Da su njoj doktori rekli "ne smiješ ovo, ne smiješ ono", ali da je ona malo po malo sve stvari počela da radi normalno...
Pa čak i da se potpuno sagne i da čučne!!

Drugi čovjek je takođe srednjih godina, možda malo stariji, i on je čovjek koji ima oba kuka ugrađena!
On i dan danas okopava svoju baštu i radi dosta fizičkih poslova jer je čovjek sa sela koji je navikao na takv život!

Ja ne znam da li ti ljudi, takvim svojim ponašanjem, skraćuju život svojoj protezi, ili tu važi pravilo da
ako se kuk ne iščaši onda možeš da napraviš taj pokret??!


U svakom slučaju, nije tako strašno kao što je u početku izgledalo, to je najvažnije... :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 11, 2009 10:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 14, 2009 11:57 am
Postovi: 16
Mila_PG, ako ste operisali kuk nadam se da je sve prošlo kako treba i da ste već kući, i da se uspješno oporavljate!

U svako slučaju, javite se da vidimo kako vas kuk sluša... :) :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 02, 2009 3:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 18, 2009 11:22 pm
Postovi: 40
Cao marko i ostala druzino. eo operisala sam se 9 aprila a 23 dosla kuci. operacija je prosla super imam 50% oslonca i setam sa stakama kroz kucu. s obzirom da sam skoro izasla rano mi je da izlazim jos napolje. krajem maja idem na kontrolu a do tada redovno radim vjezbe sjedim lezim kako mi odgovara nemam bolova. jedina falinka prilikom operacije je sto sam iskrvarila vise nego sto treba i to sve sbog moje anemije. primila sam ukupno 4 flase krvi i sad sam kao zmaj.nemoj da razmisljas o promjeni doktora neka to ostane lisov kao sto si i planirao.kuk je italijanski proizvodnja lima . puno pozdrava.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 15, 2009 12:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 14, 2009 11:57 am
Postovi: 16
Postovana Mila, mnogo mi je drago sto cujem da je sve proslo u najboljem redu!!
Nadam se da ce i stake uskoro postati proslost i da ce vas kuk sluziti dobro jos dugo dugo vremena!

Doktora necu mijenjati sigurno, jer na sve strane cujem samo pohvale za njega!

Javite, molim vas, kako tece oporavak vremenom, a ja cu se sigurno opet javiti sa nekim pitanje... :)
Veliki pozdrav i puno dobrog zdravlja vam zelim...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 45  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: