Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 45  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Avg 17, 2011 12:57 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
A gde nam je Emilly? Šta se sa njom zbiva?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Avg 17, 2011 10:09 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Eh, Remi ti si srce.
Stvarno mi ova prepiska pomaže (pa i psihički).
Hajde još malo pitanja pa da elaboriramo banju (Ribarsku) koju bih želeo. Negde u prethodnim postovima sam pročitao da i tamo ima neki novi i stari deo, odnosno, "malo bolji" i "malo gori", mislim da se odnosi na sam smeštaj, sobe i sl. Imaš li ti tu neku opservaciju?
Ima li "dobar", "bolji" i "najbolji" fizijatar-ka :oops:
Ima li dodatnih troškova? Pretpostavljam da čovek može negde da gleda TV, kupi novine, sok (pivo...), da se obrije, mada se ja nisam načisto obrijao jedno 30 godina?
Ima li grejanje? Šta poneti od garderobe?
Možda ima još nešto što mi sad ne pada, a ti si iskusila, pa je možda značajno. Znaš valjda da uglavnom sitnice čine život lakšim...
Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Avg 17, 2011 4:41 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
svlada je napisao:
Eh, Remi ti si srce.
Stvarno mi ova prepiska pomaže (pa i psihički).
Hajde još malo pitanja pa da elaboriramo banju (Ribarsku) koju bih želeo. Negde u prethodnim postovima sam pročitao da i tamo ima neki novi i stari deo, odnosno, "malo bolji" i "malo gori", mislim da se odnosi na sam smeštaj, sobe i sl. Imaš li ti tu neku opservaciju?
Ima li "dobar", "bolji" i "najbolji" fizijatar-ka :oops:
Ima li dodatnih troškova? Pretpostavljam da čovek može negde da gleda TV, kupi novine, sok (pivo...), da se obrije, mada se ja nisam načisto obrijao jedno 30 godina?
Ima li grejanje? Šta poneti od garderobe?
Možda ima još nešto što mi sad ne pada, a ti si iskusila, pa je možda značajno. Znaš valjda da uglavnom sitnice čine život lakšim...
Poz.


Ribarska banja je obnovljena, tako da nema rupa od soba. Nekada je "Srbija" bila najgora, a sada su tu 3krevetne sobe, televizor, kupatilo sa tuš kabinom; ima i apartmana ali oni su rezervisani za plaćanje. (u "Srbiji" i "Maloj Bosni" je ista voda kao u bazenima - za mene su ove idealne za ljude sa štakama), grejanje je odlično (jedino, ako voliš toplotu beži od "Pogleda" - ma koliko da je impresivan i sređen, u njemu je najgore grejanje a leti imaju problem sa pregrejavanjem). Usluga je kao u svakom hotelu. Postoje restorani, jedna prodavnica, jedan kiosk, pošta, apoteka, berbernica (šišanje, brijanje, farbanje, pranje kose,...), biblioteka, šarena pijaca (na ulazu u banju) - često dolaze raznorazni prodavci koji prodaju robu ispred bazena (garderoba, obuća, knjige, kuhinjski aparati - nije isto svaki dan; a cene su povoljne u poređenju sa pijacama i radnjama) - izbor je raznovrsniji u sezoni, posle se to svede na 1-2 dana nedeljne prodaje.
Garderoba? - kupaći kostimi, trenerke, majice, dukserice, veš, čarape, patike, papuče, pidžame,... Prvenstveno ono što ti treba za vežbanje a ako hoćeš u provod na štakama, poneseš i specijalnu garderobu.
Od hemijskih potrepština u principu ne treba ti ništa da poneseš: U kupatilo ima tečnog sapuna i šampona za kosu, toalet papira. Njihovi su peškiri i bade mantili - ovo može da se menja svaki dan (normalno, sve to možeš da poneseš sa sobom i da koristiš svoje).
Što se ostalih potrepština tiče: znaš već šta koristiš kod kuće, pa ako nije na spisku slobodno ponesi.
Uglavnom, planiraš da ćeš tamo da ostaneš 28 dana i da će ti za to vreme trebati, npr. minimum jedna trenerka nedeljno, pa na osnovu toga planiraš količinu i asortiman odevnih predmeta. Uvek možeš i da opereš.
Dodatni trošak, pod uslovom da nisi iz BG, jeste bazen - 300 din dnevno (može da bude i skuplje) i plaća se standardna participacija od 50 dinara po danu, a ostali troškovi zavisiće od tvojih ličnih prohteva.



--------

Da li neko zna kako stojimo po pitanju plaćanja participacije. Meni su na Banjici prestali da naplaćuju participaciju posle prve proteze iako sam bila u radnom odnosu, dok su ostali uglavnom naplaćivali - zavisilo od ustanove do ustanove.
I, nešto razmišljam, mislim da smo oslobođeni participacije bez obzira na radni status.

Još jedno pitanje za već "iskusne": Da li je neko od vas radio procenu radne sposobnosti posle operacije? Ja nisam a sada me neki pametnjakovići ubeđuju da mi to treba da bih mogla da radim, iako ladno mogu da radim kancelarijske poslove kao bilo ko drugi a i takva mi je profesija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Avg 18, 2011 10:41 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
OK, Remi,
mislim da je sad sve jasno po pitanju banje i po pitanju "šta poneti u bolnicu". Ako sam dobro pratio tvoje pisanije, onda treba pre operacije podići krevet, nabaviti štake (i poneti u bolnicu) i dodatak za WC. I to bi bilo to?
Od sutra ili ponedeljka ću da te mučim sa drugim pitanjima, a ako Bog da da se sve lepo završi, onda ćemo napisati knjigu "Operacija kuka za idiote" po ugledu na onu američku PC ediciju ("...for dummies") :wink:
Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Avg 18, 2011 12:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:15 pm
Postovi: 139
Lokacija: Zrenjanin
Cao drago drustvo,a posebno Remi!Evo i mene.Sad je lepo vreme pa uzivam u moju malu oazu dvoristu.Pratim ja vas redovno ali Remi ti si prosla sve i govoris kako i jeste.Ja sto se tice kuka super je jedino me muci ta pareza sto je bila i imam bolove u clanku i stopalu,naucila sam da zivim sa bolovima.Sada sam bila u Banju Rusandu 21 dan i super se osecam.To traje 3 do 4 meseca i opet Jovo nanovo.Ako nekom treba savet slobodno moze da mi se obrati.Puno pozdrava za sve!SAMO VAS POSMATRAM! :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Avg 18, 2011 7:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 22, 2010 12:51 am
Postovi: 29
Ja sam bila na proceni radne sposobnosti, jer rzzzo nakon 6 meseci bolovanja,nece da odobri isto bez toga, a to je ustvari zahtev za invalidsku penziju.Naravno procedura dugacka, dva meseca treba da se prikupi lekarska i ostala dokumentacija, od osnovne bolesti, preko mnogih drugih specijalistickih nalaza,potvrde poslodavca o radnom mestu, koje vrste poslova se obavljaju.Obrasce zapocinje odabrani lekar, pa lekarska komisija ih pregleda-potvrdjuje,onda se to predaje nadleznoj Filijali PIO,nakon nekog vremena pozovu i tamo komisija daje misljenje. Mislim da ukoliko se dobro osecas i mozes da radis, onda nema potrebe za tim.U mom slucaju misljenje je bilo da mogu da radim,uz kratko uputstvo- bez duzeg boravka u prirodnom polozaju-pretpostavljam stojecem, i nenosenju tereta veceg od 3kg u jednom aktu.Pretpostavljam da se i procena radne sposobnosti moze vrsiti na zahtev poslodavca,jer prilikom zaposljavanja lekarski pregled nije obavezan.
Sto se banje tice,moje iskustvo-Banjica pise samo-rehabitacija u banji.a izabrani lekar prilikom podnosenja zahteva za banju pita koju biste zeleli,da to bude blizu maticnoj filijali, pretpostavljam zbog putnih troskova koje oni ne nadoknadjuju.Ja sam bila u Mladenovcu-Selters, pripada BG.I u Reminoj prepisci vidim da je manje vise isto i u drugim banjama.Poneko je isao pravo u banju iz bolnice, vecina ,cini mi se nakon dva do tri meseca posle operacije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Avg 29, 2011 3:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
E, pa evo mene opet.
Posto i inace na poslu saradjujem samo sa zenama, izgleda da je i ovde situacija ista.
Bety, imam jedno pitanje (za sad): koliko treba dici krevet u vis? Vidim da je dodatak za WC solju 11 cm. Krevet mi je sad visok 45 cm i ima odlican, tvrd dusek. Kako si ti to udesila? Ili neko drugi, neka se javi, ne ujedamo.
Elem, po tvom savetu nabavio sam:
- papirne maramice
- vlazne maramice
- papirne ubruse
- toaletnipapir u rolni
- alkohol
- pelene
- analgin
- bromazepan
- gace rasecene pa usivene cicak trake
Nasao sam i neke stare pidzame koje imaju slic, pa ce moci da se nasije cicak traka, ali to ostaje za sutra ili neki sledeci dan.
Nadam se da nisam nista zaboravio, a ti ako se setis jos necega javljaj.

BTW: zavidim vam sto ste sve ovo prosle, a mene tek ceka.
BTW1: kako ste usle u kola kad ste posle kuci? A stepenice?

Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Avg 29, 2011 3:45 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Eh, Bety, Remy, pomesao sam loncice


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Avg 29, 2011 5:01 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Nedostaje ti tečni sapun, peškir, majica, bade mantil (on nije obavezan, uglavnom posle smeta pa se i ne koristi, bolje je rešenje neki duži prsluk), pribor za ličnu higjenu, jastuče i (preporuka) kašika za obuvanje (neće ti trebati da se obuvaš, ali će jako biti korisna da ti pomogne da dohvatiš neposlušne predmete sa poda. PAPUČE.

Uostalom, uvek neko može naknadno da ti donese. Ne reče, da li si ti beše iz BG? - U tom slučaju, nema zime jer posete iako zvanično od 2 do 4, su u stvari od 8 do 8 (bitno da ne nalete na vizitu ili lopate, a i to se reši tako što sačekaju negde van pa se vrate).

To koliko ćeš da podigneš krevet zavisi prvenstveno koliko si visok. Ja sam negde 168cm visoka, i krevet je na visini od oko 50-55cm (nemam čime precizno da izmerim). Bitno je da kada sedneš da ti nema praznog prostora između kolena i površine kreveta, a pri tom se oslanjaš na stopala. Veća visina nikako neće smetati.

Što se tiče hodanja po ravnom i stepenicama (strmom), to će te tamo obučiti. Opšte pravilo je da idu prvo štake pa operisana noga pa zdrava (neoperisana) noga - na ravnom. Uz stepenice - strm teren: neoperisana (oslonac na štake), štake, operisana. Niz stepenice: štake, operisana, neoperisana (oslonac na štake).

Auto: Okreneš se leđima ka sedištu i polako se spustiš, kao da sedaš na krevet ili stolicu (normalno, oslonac je na zdravoj nozi i štakama, a operisana je ispružena); posle se polako okreneš i ubacuješ noge pri čemu vodiš računa o uglu za operisanu nogu.
Ja preferiram isključivo prednje sedište: Ima najviše prostora za noge i najviše manipulacije oko ugla sedenja i lakše je tu ući. Zadnja klupa je u 99% preniska sa nedovoljno prostora za noge i teže je ući na zadnja vrata (a da ne pričam o autima sa 3.oja vrata).

Znam da ti sada deluje strašno, ali navićićeš se već - Koliko ćeš da budeš pokretljiv posle operacije, zavisi od toga koliko si sada pokretljiv i koliko dugo imaš problema (mislim na pokretljivost jer hteli ne hteli kada se mišići godinama ne koriste na kraju atrofiraju).
Prvih 3-6 meseci ćeš najverovatnije psovati, a posle ćeš pevati.

A da, pošto se septembar opasno približio, očekujem te da se javiš najkasnije za mesec dana sa postoperativnim izveštajem. Nemoj da nas zaboraviš.

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Avg 29, 2011 8:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Sep 22, 2010 12:51 am
Postovi: 29
Za Svlada
Koliko znam nema nekih posebnih pravila o visini kreveta.Zavisi i od visine,npr moja visina 172 cm, krevet kada sam merila 52cm i to sam podesavala, pisala sam vec o tome, drzeci se osnovnog, dakle da ugao izmedju tela i kuka prilikom pokreta-ustajanje, sedanje ne bude manji od 90 stepeni.Sto se tice hoda sa stakama, to ce ti pokazati u bolnici, prilikom prvog ustajanja, a i posle ako treba.Mnoge stvari se uce i u hodu,bar sam ja tako.
Srecno na operaciji


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Avg 31, 2011 7:08 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
OK, Remi (hvala Bety),
spremljene majice (potkosulje, a mozda si mislila na letnje majice?),
papuce, peskir, sapun, kaladont, cetkica. Mada ne znam sta ce mi to kad necu moci da ustanem iz kreveta da se umujem. Jastuk manji spreman. Dvoumim se jos oko veceg i posteljine.
Mantil ne nosim, prsluk nemam, ali ponecu dzemper.
Nije mi jasno u sta cu to da spakujem. Samo papira razne vrste ima kubik!
Nadam se da je to to.
Uostalom ako zatreba donece mi moji sta god bude trebalo (ti rece da moze svaki dan).
Poz.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Sre Avg 31, 2011 10:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
svlada je napisao:
OK, Remi (hvala Bety),
spremljene majice (potkosulje, a mozda si mislila na letnje majice?),
papuce, peskir, sapun, kaladont, cetkica. Mada ne znam sta ce mi to kad necu moci da ustanem iz kreveta da se umujem. Jastuk manji spreman. Dvoumim se jos oko veceg i posteljine.
Mantil ne nosim, prsluk nemam, ali ponecu dzemper.
Nije mi jasno u sta cu to da spakujem. Samo papira razne vrste ima kubik!
Nadam se da je to to.
Uostalom ako zatreba donece mi moji sta god bude trebalo (ti rece da moze svaki dan).
Poz.


Nemoj da se brineš: umivaju sestre - mislim donesu lavor i bokal pun vode - tvoj je sapun i peškir. Mada, ima i sestara koje uvek donose toplu vodu pa još u to rastvoren neki šampon (umesto sapuna). Imaš i jutarnje "pranje". Bar je tako bilo na odeljenju gde sam ja bila.

Kad već imaš ko da te opslužuje spolja sa sobom ponesi ono najjosnovnije: pidžamu, papuče, sapun, 1 peškir, toalet papir, kaladont, četkica, vlažne maramice - 1kom. A posle donosiće ti tvoji, po potrebi, i odnosiće prljavo.

Mada, uvek možeš sve da spakuješ odjednom i poneseš. Spakuješ u ono što imaš: putna torba, ranac, kese,...

Zaboravih kod kog dr trebaš da se javiš? Kada ideš?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Sep 08, 2011 12:34 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Hi,
sve sam spremio kao sto si rekla,so, bice i kesa i torbi, najvise papira.
Operisace me dr. Blagojevic, zakazan prijem13.09.
Molim se da sve bude u redu.
Poz. svima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Čet Sep 08, 2011 9:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
svlada je napisao:
Hi,
sve sam spremio kao sto si rekla,so, bice i kesa i torbi, najvise papira.
Operisace me dr. Blagojevic, zakazan prijem13.09.
Molim se da sve bude u redu.
Poz. svima.


Pa ti ti ideš u hotel? :wink:

Ne znam za njega. Srećno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Operacija kuka (ograničenja, proteze)
PostPoslato: Pon Sep 12, 2011 10:16 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 02, 2009 11:23 am
Postovi: 142
Dakle, sutra ujutru idem na prijem.
Pozdrav svima i do sledeceg pisanja :P Nadam se relativno brzo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 673 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 ... 45  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: