Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 69 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Ligamentoplastika kolena
PostPoslato: Sre Jan 09, 2008 1:27 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 28, 2007 4:34 pm
Postovi: 4
Srecni praznici!
Vec sam pisao na ovom forumu u okviru jedne od tema vezanih za koleno. Posto nisam dobio neke od odgovora, a ni od ortopeda kod koga sam bio zeleo bih da vas pitam.
Imao sam povredu kolena na malom fudbalu (rekreativno) sredinom septembra, uz ogroman bol i osecaj iskakanja kolena. Nakon prvog pregleda, u hitnoj od strane ortopeda i mirovanja deset dana bez gipsa i uz alkoholne obloge, na kontrolnom pregledu mi je konstatovana "blokada kolena" i ortoped me je odmah poslao na operaciju - artoskopiju. Trazio sam objasnjenje i receno mi je da je mozda ostecen meniskus ili ligament i da ce se to utvrditi i resiti operacijom. Tokom artoskopije mi je saopsteno da mi je prednji uksteni ligament potpuno prekinut, a sutradan da mogu da uradim ligamntoplastiku - rekonstrukciju ligamenta.
Nesto o tome sam saznao preko poznanika i od ortopeda, jer planiram da zakazem operaciju - rekonstrukciju. Medjutim, s obzirom da sam cuo za "biorazgradljive srafove" i da su oni "bolji" od klasicnih titanijumskih i to sam pitao lekara, ali mi je on tvrdio da su oni "ekskluziva" i da nisu bolji vec dosta skuplji.
Dakle, mozete li mi nekako odgovoriti kakve vrste tzv "srafova" postoje i u cemu je njihova prednost! I naravno, koliki je rizik takve opracije jer sam od par kolega cuo za "neuspeh" takvih operacija, kao i za dug oporavak!
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 09, 2008 11:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
'Ajmo redom:
Ligamentoplastika kolena je operacija kod koje se vrsi zamena pokidanog ukrstenog ligamenta (najcesce prednjeg) grefonom koji se postavlja na isto mesto. grefon moze da se dobije dvojako: ili od ligamenta patele ili od misica hamstringa (semitendinosus, semimebranosus, biceps femoris). Tako dobijeni graft se postavlja na mesto pokidanog ligamenta i pricvrscuje. Pricvrscivanje ide srafovima titanijumskim, ili sada postoje ti novi, biorazgradivi. Ustvari, oni nisu razgradivi, nego vremenom postanu deo okolnog tkiva. Titanijumski to nikada ne postanu. Za mane jednih ili drugih stvarno ne umem da vam kazem. Ako je sama operacija odradjena korektno, komplikacija ne sme da bude.
Medjutim obe operacije imaju i mane. Kod stavljanja grefona poreklom od ligamenta patele dobija se oko 230% snage prethodnog ligamenta, ali je on podlozan izduzivanju, i time vremenom gubi od svoje funkcije. Kod druge operacije, dobija se "svega" 170% snage, te je time i mogucnost rerupture nesto veca.
Da rezimiramo, u rukama dobrog operatera nema nikakve bojazni i ne zavisi puno od srafova. Od Vas i Vaseg materijalnog stanja zavisi sta cete sebi da priustite.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hvala za odgovor
PostPoslato: Čet Jan 10, 2008 5:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 28, 2007 4:34 pm
Postovi: 4
Hvala puno! Nadam se najboljem.

Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 16, 2008 3:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 16, 2008 3:35 pm
Postovi: 20
Meni je radjena ligamentoplastika kolena. Danas mi je tacno 3 miseca od kako mi radjena operacija i jos ne mogu da savijem nogu 130 stepeni. Normalno idem na terapije, nisam isao od 1 jula do 20 zbog obaveza. Da li postoji mogucnost da koleno ne savijem skroz do kraja. A kad savijam imam bolove u levom gornjem delu casice! Inace parce ligamenta mi je uzimano iz patele!Hvala u napred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 18, 2008 4:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 16, 2008 3:35 pm
Postovi: 20
Ima li neko??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 18, 2008 7:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Sad je pravo vreme za intenzivan terapijski tretman te ga zato nemojte preskakati i svakako da postoji mogucnost da ne savijete koleno skroz pogotovo ako ne sprovodite terapiju intenzivno!pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 18, 2008 8:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 16, 2008 3:35 pm
Postovi: 20
Hvala... Kod mene ta opcija ne postoji da ne savijem do kraja...jednostavno moram!!! Jos mi je koleno pod otokom, zbog cega je to?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 18, 2008 9:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Otok tkiva je potpuno normalna reakcija organizma na povredu, traumu, postojanje stranih tela, poremecaja cirkulacije zbog inaktiviteta (nepokretanja, gipsa, longete, zavoja koji su obavezni posle nekih operacija)...kod vas otok moze nastati zbog toga shto forsirate, ako se forsitrate, i imate u glavi fix ideju da MORATE da savijete koleno preko bolom ogranichenog obima pokreta i josh bitnije preko granice elastichnosti novih tkiva.

obim pokreta operisanog zgloba.,pogotovo zgloba kolena uz uzimanje dela patele za rekonstrukciju, nece nikad biti ista kao pre povrede bez obzira shto vam je operacija i sve ostalo odradjeno savrsheno, jednostavno tkivo koej je dirano nije nikad zamenjivo do te mere da je potpuno isto kao pre operacije.

Svaki oporavak posle operativnog zahvata ima svoj tok, raspored i plan koji se prilagodjava svakom pacijentu posebno, zbog pola, visine, tezine, ostalih bolesti, eventualnih komplikacija...tako da, ako imate terapeuta i ako on zna svoj posao verujem da je jedina stvar koja vam sada treba strpljnenje!

Oporavak posle operacije je mnogo bitniji nego sama operacija.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 18, 2008 11:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 16, 2008 3:35 pm
Postovi: 20
E hvala puno! Znam da ne moze da bude isto kao pre operacije, ali jacanjem kvadricepsa moze se veoma popraviti stanje. Ako sam Vas dobor razumeo ne moze noga da ostane savijena samo 100 stepeni? Hvala Vam jos jednom to mi mnogo znaci! Znaci ne treba ni previse forsirati!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 18, 2008 11:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Obim pokreta je visoko individualan, obik i stepen pokreta koji ste imali pre povrede treba da bude maximum, ne ochajavajte ako to ne bude dostizno, morate da znate da je vashe koleno operisano i da nije vishe potpuno prirodno.

Nikako se forsirati, slushajte savete fizioterapeuta i imajte puno strpljenja. Jedna od mana, ako tako mogu da kazem, kineziterapije je to shto je dugotrajna, ali jedini je nachin da se oporavak i stanje pacijenta dovede do maximuma, maksimuma za svakog pacijenta posebno naravno.

Noga moze da ostane savijena i samo 5 i 1o i 20 i 30 i bla bla stepeni, sve zavisi od vasheg tkiva, od toga kako vash organizam i sam zglob prihvata strana tela, od biomehanike novog zgloba, od pripoja mishica, od kondicije, od opterecenja koje je zglob izlozen, od vasheg pridrzavanja terapija....

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 18, 2008 11:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 16, 2008 3:35 pm
Postovi: 20
Hvala... Vrlo detaljan odgovor, tj. pravi odgovor!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 30, 2008 4:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 11, 2008 3:13 pm
Postovi: 13
pozdrav svima.jas sam is makedonije i operisao sam koljeno 5 septembar-ligamentoplastika-predni ili acl-ligament i odma da kazem da sam dobar.u vezi strafova-pitali su me koji strafovi bi zeleo da ugrade i normalno prihvatio sam oni najbojli,bar tako su rekli doktori-strafove sto same se tope unutra.platio sam oko 600 evra ali ovde u makedoniji ako imas osiguranje zdravstveni fond refondira 80% od ukupna suma,neznam kako je kod vas.inace moja povreda je bila velika:paos sam sa merdevine i potkolenica je izasla komplet sa strane i pikido sam sve moguce uklucujuci i PCL-ligament znaci i ACL i PCL-ligament,i meniskus-lateralan i unutrasni kolateral-lateral ligament.moje pitanje je:posto je prekinut i PCL-ligament a operisao sam prednji-ACL kolike su mi sanse da ostane bude stabilno koljeno sa obzirom da nisam aktivan sportist.POZDRAV svima i sa izvinjenje zbog pravopisne greske.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Sep 30, 2008 8:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Uz pravilnu kineziterapiju i fiziklane terapije sa kolenom ne bi trebali da imate problema u buducnosti!

Dobicesh i savete od terapeuta u vezi zsa porketima koje treba da izbegavash!

Naravno da vodish rachuna o tome da se ugojish puno, da ne povecavash naglo i puno telesnu masu i bez noshenja velikog tereta.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Nov 09, 2008 12:46 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 11, 2008 3:13 pm
Postovi: 13
hvala puno na odgovor.problemi i bolovi sad su jos veci.koljeno puno voda-punkcija radim svaki 15 dana sa kenalog inj. ali ne pomaze.poz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Ligamenti
PostPoslato: Pon Nov 10, 2008 2:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 10, 2008 2:26 pm
Postovi: 4
Operisao sam koleno ligamentoplastika, 17 novembra 2008.Operaciju sam uradio na Banjici kod Dr.Matic Dragana.Posle operativni tok je protekao uredno, rana je zarasla konci su izvadjeni.Zapoceta je fizikalna terapija, osposobljen sam za hod uz pomoc staka. Sedam dana nakon operacije poceo sam sa savijanjem kolena (pre podne i uvece) sada savijem koleno do 90%.Neosecam nikakav bol, ali koleno mi je konstantno oteceno.
Interesuje me da li smem da hladim koleno, ako smem kako bi ga hladio i sme li led da se stavlja na ranu???


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 69 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: