Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Gonarthrosis sin. incip.
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 1:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 10:02 pm
Postovi: 230
zanfir je napisao:

Ja mislim i dalje da ne postoje, to je isto kao da ti omega sada kazes da postoje lekovi za usporavanje starosti.. logicno ne?
Eto ti si pominjo lekove koji su katastrofalni.

Vec od tebe jako neodgovorno ˝dometi˝fizioterapije veoma mali??
Kao prvo fizioterapija nije nikakvo gadjanje, ni pogadjanje a kamoli dobacivanje...
I ja stvarno nemam nameru da ti pricam o uspesima fizioterapije, postoje medicinske knjige, naucni dokazi...

A ti tek tako da pricas o ˝dometima˝ fizioterapije, to je van svake pameti!
Jednostavno nisi kompetentan, i molim te za ubuduce da ne govoris kojesta na ozbiljnim forumima...


Da ne postoje preparati za usporavanje degenerativnih procesa, ja sada ne bih hodao, kao ni milioni ljudi širom sveta koji ih koriste.

Zato ponavljam da ne ubijate to malo nade ljudima koji su oboleli, ne svojom zaslugom, a ponekad, kao na primer u mom slučaju, direktnom lekarskom krivicom.

Osim toga, ovaj Vaš "post" je prepun besmislene arogancije kombinovane sa neznanjem (što je, nažalost, čak i kod naših lekara, čast izuzecima, česta pojava) da ne zaslužuje ni da se komentariše.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 3:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Avg 18, 2007 10:30 am
Postovi: 39
Covece pa zar ne vidis da ti coveku nabijas komplex?
U pocetnoj fazi ti mu u glavu utuvljujes nebuloze kao da ima karcinom....
Ta hipohondrija je beskorisna.

A neka ljudi procjene ko je upravu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 4:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
Alo bre,predjite na privatne poruke a ne raspravljajte ovde o tome ko je pametniji i ko bolje zna.Razliciti preparati razlicito deluju kod pacijenata pa nekome pomogne a nekome ne.I ne leci se bolest nego covek.Da je ovo prvo u pitanju,za gonartrozu bi postojao samo jedan lek,drugi bi bili nepotrebni.Pera kojot-supergenije :D ,gonartroza je bolest koja kao i sve reumatske,moze da se leci i zaleci ali vrlo tesko da se izleci.Postoje metodi i lekovi koji mogu da pomognu.Dakle,lekovi za smanjenje bola,preparati za "obnavljanje hrskavice" tj.za ishranu unutar samog zgloba,fizikalna terapija za smanjenje bola,otoka(ukoliko ga ima) i sekundarne upale zglobnog materijala tj.svega sto pored kostiju cini zglob,kineziterapija-vezbe za jacanje misica koji prelaze preko zgloba kolena,a moj savet je za jacanje misica obe noge i ledja i trrbusnih misica,smanjenje telesne mase,i ako nema upale,istezanje zgloba kolena ali lagano.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 10:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 20, 2005 1:11 pm
Postovi: 36
Niti sam hipohonder, niti se preterano opterecujem dijagnozom. Samo me interesuje da li neko na osvonu snimka moze da mi kaze u kakvom mi je stanju koleno. A zivim normalno i ponasam se normalno, probacu sa nekim vezbama i lekovima kako bih produzio zivot kolenu i smanjio bol koji povremeno ume da bude nepodnosljiv.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 13, 2007 11:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Omega: hrskavica moze da se obnovi. Nazalost samo jako male povrsine. DAnas se rade mozaicne hondroaloartroplastike, a sustina operacije je presadjivanje zdrave hrskavice u vidu ostrvaca na mesto bolesne. Nije uvek uspesno, ali i to je pocetak. Razni preparati takodje mogu da sprece dalje ostecivanje hrskavice, pa i da je zalece, ako je ostecenje malo. Kod pocetne gonartroze je to moguce. Kod uznapredovale, zna se, totalna proteza.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 14, 2007 12:28 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 10:02 pm
Postovi: 230
Verovatno mislite na AUTOLOGUS CHONDROCYTE IMPLANTATION metodu. To se radi samo mladim pacijentima koji su imali strogo lokalizovanu povredu hrskavice. Ta metoda se ne može primeniti na bilo kakve opštije degenerativne promene.

Koliko se meni čini, sada se u svetu radi na razvoju genske terapije. Već su ostvareni određeni rezultati u suzbijanju enzima koji razgrađuju hrskavicu sa jedne, i u podsticanju njenih reparativnih sposobnosti sa druge strane.

Imao bih pitanje za Vas: Koliko traju proteze kuka, kolena i naročito, skočnog zgloba, kada se ugrade osobi četrdesetih godina srednje telesne težine i za koji nivo aktivnosti su sposobne?

Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 14, 2007 11:38 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Rok trajanja proteze je 10-15 godina. Nakon toga, radi se reintervencija i zamena proteze drugom. Da, za sada hronicne degenerativne promene nije moguce leciti na ovaj nacin, autologus transplantacijom, ali i to je korak dalje. Ali je i njih moguce usporiti, a samim tim odloziti pojavu tegoba, ili ih barem nacajno ublaziti.
Ponovicu, posve je nebitno u kakvom je stanju hrskavica, u kakvom su stanju zglobovi, bitno je kako se pacijent oseca, i kolike su mu tegobe. Lekar je tu da leci coveka, a ne hrskavicu ili sta ja znam sta drugo.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 14, 2007 11:39 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Sto se tice injekcija Hyalgana, jedna od nezavisnih studija je pokazala da dovode do prolaznog poboljsanja kod prvog stepena (od ukupno cetiri) ostecenja hskavice kolena.
Sto se tice bescementnih endoproteza kolena, biomehanicki se nisu pokazale dobro.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 14, 2007 2:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 10:02 pm
Postovi: 230
Veljko, verujem da je to zbog toga što se tačka učvršćenja na tibiji razlabavi. Šta se može uraditi da se produži život proteze i od čega sve on zavisi?

Ali i pored toga bescementne su bolji izbor za mlađe pacijente, jer kod cementne se ne može, ili je to jako teško, raditi revizija, zar ne?

Osim ovoga, kakva su iskustva sa protezama ramena?

btw, što se tiče Hyalgana, moja iskustva se slažu sa tim što ste rekli. Može pomoći samo kratkoročno i to u nekomplikovanim slučajevima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 15, 2007 8:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Na duzinu trajanja proteze uticu tezina pacijenta, kvalitet kosti i aktivnosti pacijenta (ako se neko bavi trcanjem i skakanjem svakodnevno, trajace mu znatno krace nego ako samo hoda). Naravno, utice i kvalitet materijala od koga je napravljena, ali sve danas prolaze takve rigorozne kontrole da je razlika u kvalitetu materijala minimalna.

Revizija se moze raditi i kod cementnih i kod bescementnih proteza kolena savremenijeg dizajna (pri tome mislim na dizajn poslednjih dvadesetak godina). Moguca je i kod starijih modela, ali je znatno tehnicki komplikovanija.

Sto se tice proteza ramena, rezultati su dobri sto se tice estetike i pokretljivosti ramena, ali proteza viseceg zgloba (rame, lakat) ne sme da bude izlozena vcim fizickim naporima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 27, 2007 1:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 27, 2007 11:36 am
Postovi: 4
Da li ste mislili na Microfracture surgery, da li je istina da koristeci tu tehniku i stem celije stimulise hrskavicu da ponovo izraste. Postoje veoma uspesni slucajevi kao npr. Amare Stoudemire iz Fenkis Sansa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 27, 2007 8:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Ono sto je neophodno uraditi je misicni test,videti da li ima razlike u obimu misica (posto je povreda stara gotovo sigurno je da ima) i uraditi dobru analizu posture i hoda.Na osnovu ovog napraviti kineziterapijski program koji odgovara vasem stanju i redovno ga primenjivati i korigovati u skladu sa napretkom vase muskulature.Nikako nemojte odokativnom metodom savijati koleno u punom i polovicnom obimu,vezbe mora da vam prepise lekar fizijatar,a gore pomenuto testiranje i izradu programa vezbi prpustite dobrom terapeutu.
Sto se tice medikametozne terapije ne bih se mesala u ono sto nije moj domen rada,a da vam prepricavam price mojih pacijenata potpuno je bespotrebno.
Mladi ste i to je prednost uz regulaciju tezine i odgovornim odnosom prema ovom stanju mozete biti potpuno obezboljeni i u funkciji.Pozdrav i puno srece....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: gonarthrosis secundaria alia
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 1:18 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 13, 2007 7:22 pm
Postovi: 7
Lokacija: Novi Sad
:(
evo jos jedna bolesnica sa pitanjima...

Dg. Gonartgrosis bill.chr.pp.1.dex

Detaljno sam procitala sve postove u vezi navedenog oboljenja gonarthrosis i da vam kazem da sam prestravljena prognozom koja je rezultat postova: proteze, reintervencija posle 10-15 godina ...

Isla sam na fizikalnu terapiju, Jodna banja , Novi Sad, - struja i fizicke vezbe; u toku terapije bilo je potpuno bolje- bolovi smanjeni, funkcionalnost kolena poboljsana..Ali, naravno, ta terapija ne moze da se sprovodi svakodnevno do kraja zivota...
Uzimala sam lekove : NO-DOL i Movalis...( No-Dol umesto JointMD , bio mi skup, pa sam pokusala sa ,,jeftinijim,, ne znam koliko sam pogresila i da li bi JointMD delovao znacajno drugacije) , mazala se gelom BioFreeze, stavljala na kolena ,,moderne,, magnete, koristila aparat za slabu struju - Omronov E4 Electronic Pulse Massager..HV-F128-E...

Trenutno su mi bolovi neizdrzljivi!
Sve se dogadja u poslednjih sest meseci- u oktobru su bolovi startovali bukvalno odjedanput, jednog jutra nisam mogla koleno da pomeram od bolova!
Nikakve lekove nisam pila u poslednjih deset godina, osim Kalcijuma tokom leta pred oboljenje - uzeh ga prosto preventivno zbog klimaksa ...nisam ni cela pakovanje potrosila, mozda desetak tableta..

Posao mi je sedeci- za kompjuterom.
53 godine, 160 visina, 65 kg.
Ne mogu uz stepenice i niz stepenice- pravi invalid sam ...sada vec pocinjem da pijem Lexaurin, jer mi bolovi stvaraju neverovatnu tenziju i nervozu jos i klimaktericne zene...
Molim Vas za savet. Mozda da odem na dalja ispitivanja, jer imam utisak da se to naglo pogorsava...
Cula sam za injekcije, ali sam i na postovima videla da iste samo trenutno pomazu...

Ocajna sam !

* Kao terapija voznja biciklom mislim da bih pre svisnula od bolova..ali ako mi predlozite, bicu disciplinovana i to cu raditi...Da li bi pomoglo plivanje u nekom termalnom bazenu..pomoglo u bolovima...znam da obnavljanja hrskavice nema, i vec vidim sebe kako puzim...u najboljem slucaju vidim se u kolicima uskoro...:(:(:(:(

U prilogu je Dijagnoza i RTG snimci napravljeni u Novembru prosle godine.
Slika
SlikaSlikaSlikaSlika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 6:23 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Snimci tehnicki nisu bas najblistavije ispali, ali se vidi da je zglobni prostor pristojno ocuvan,. Dakle, na osnovu snimaka se moze reci d gonartrozu nemate, ili da je u pitanju blag oblik. Blagi oblici gonartroze se lece lekovima protiv bolova i fizikalnom terapijom. znaci, po snimcima sudeci, nema za sada potreba za operacijom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 09, 2008 8:08 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 13, 2007 7:22 pm
Postovi: 7
Lokacija: Novi Sad
Veliko hvala za odgovor.
Malo me zbunjuje jer u misljenju fizijatra, u prilogu prethodnog posta, pise da to jeste gonarthrosa...

Da li je JoindMD lek bolji od NoDol-a, molim Vas za misljenje.

Hvala jos jedanput za Vas odgovor.

PS.MORAM da naponem da krckanje u koloenima, a koje svi bolesnici ove bolesti pominju, ja nemam....ali, ovi bolovi su nepodnosljivi, a nemogucnost hodanja po stepenicama je strasna..bolovi se kod jaceg premora prenose na kukove...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 42 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: