Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: delimicno (ne)uspela operacija diskusa?
PostPoslato: Čet Jun 28, 2007 10:08 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
Pre godinu i po uradjena mi je interhemilaminectomia L5/S1 l. sin et microdiscectomia, a zbog prolapsusa nuclei pulposi disci i.v. L5/S1 dorsolateralis sin.
Posle toga bio sam u banji, radio fizikalnu. Treniram u teretani 3,4 puta nedeljno, hodam, pa cak i pomalo trcim. Nemam velikih problema, ali odredjeni problemi postoje. Naime, prilikom kijanja presece me reski bol na mestu operacije, a u levoj nozi osecam sporadicne grceve, kao i hladnu, tupu utrnulost. Jos uvek ne mogu dugo da sedim niti da stojim jer posle dogotrajnog sedenja ili stajanja (vise od nekoliko sati) dobijam bolove u kicmi, zbog toga to izbegavam.
Zanima me, da li mozda operacija nije valjano uradjena (mada je radjena na VMA, a radio je vrstan neurohirurg) pa i dalje, ali vrlo malo, dolazi do kompresije nerva? Posle koliko vremena ce se tkivo koje je operacijom zasecano potpuno oporaviti i revitalizovati, ukoliko ono ikada moze da se potpuno obnovi?[b][/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 29, 2007 10:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 15, 2007 6:59 pm
Postovi: 25
Lokacija: Beograd
Da vam kazem ne moze se reci da nije dobro uradjena.Ali bol se svakako cesto vraca.Vama sada bilo kako bilo preostaje samo da redovno idete u teretanu u pocetku radite sa manjim tezinama.Iz iskustva bilo je pacijenata koji su sevracali i zalili na bol.U tim slucajevima jedino sam im preporucio ovo sto i tebi i davao im neke analgetike.

_________________
Zeka94hirurg


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 09, 2007 7:26 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
Ne bih otvarao polemiku, ali me cisto zanima kako znate da se ne moze reci da je operacija delimicno uspela ako nikakav pregled niste izvrsili. Ja nisam lekar, ali logicno bi mi bilo da neko strucan pogleda NMR snimak pre i NMR snimak posle operacije pa da bi mogao nesto tako da tvrdi, ili mozda neki drugi metod... ne znam, ali ovako tvrdnja da moze biti ovo ili ono, peto ili sesto, ali sigurno nije rec o delimicno uspeloj operaciji mi je, blago receno, vrlo sumnjivo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 09, 2007 11:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
Pre svega da bi se utvrdilo da li je i u kojoj meri uspela Vasa operacija,potrebno je znati kakve ste simptome imali pre operacije i kakvo je bilo vase stanje i subjektivno a i objektivno.Na osnovu toga se pristupa daljem pregledu i snimanju itd. pa se utvrdjuje sta treba dalje raditi.Na osovu onoga sto ste napisali da je radjeno,trebalo bi da je uspesno uradjeno,a imajuci u vidu kako se sada osecate.Niste napisali ni sta Vam je rekao lekar koji Vas je "vodio" i koji je uradio operaciju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 10, 2007 7:06 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
Pre operacije imao sam konstantne bolove u levoj nozi punih mesec dana, sedam dana u nedelji, 24 sata dnevno. Nikakvi analgetici nisu pomogli ni u tabletama i kapsulama ni u ampulama. Cak sam dobijao i infuzije sa lemod-solu, ali nije pomoglo nista. Neposredno posle operacije nisam imao nikakve tegobe prvih nekoliko dana, ali ja ne mogu da procenim da li je to objektivno imajuci u vidu da sam prethodno imao jake bolove, pa kad su ti jaki bolovi nestali subjektivno nisam osecao nikakve probleme. Koliko su ti bolovi pre operacije bili jaki dovoljno govori to sto posle operacije nisam osecao nikakve bolove jer su bolovi koji bi trebalo da se jave zbog same operacije po intenzitetu bili mnogo slabiji. Dakle, nikakve lekove protiv bolova vise nisam uzimao, ni neposredno posle operacije, pa ni do danasnjih dana. Medjutim, i pre operacije prilikom kijanja i kasljanja osecao sam presecajuci bol lumbalnom delu kicme, kao i danas. Takodje, utrnulost leve noge traje vec godinu i po, a cesto dobijam grceve u listu i butini samo leve noge. Lekar mi je rekao da cu posle operacije osecati utrnulost kao posledicu bivseg prikljestenja nerva, ali da nervi imaju sposobnost da se oporave i da ce oni u reletivno kratkom roku da se regenerisu i da ce biti O.K. Zanima me, naime, da li je mogucno da ovi simptomi koje imam zapravo govore da jos uvek postoji delimicno ili malo ukljestenje nerva? Odnosno, koliko vremena treba da prodje da bi se nervi, i tkivo koje je operisano obnovilo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 10, 2007 1:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
Za regeneraciju nerva je ,po knjigama,potrebno oko 6 do 9 meseci ali se to ne sme uzimati kao granica jer je moguce da se produzi oporavak(imao iskustvo sa ovakvim pacijentom).Moguce je da postoji i dalje pritisak ili je on posle operacije izazvan nekim pokretom ili polozajem a da niste ni svesni.Takodje,samo mesto operacije je osetljivije na spoljne uticaje i ponovnu povredu(mada nije obavezno) pa je moguce da se Vama sve ovo izdesavalo.Snimak na MRi pa poredjenje sa onim od posle operacije od strane dobrog lekara,reci ce Vam sta treba dalje da se radi.Citajuci kako Vam je bilo pre operacije,mislim da se sada osecate daleko bolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 10, 2007 4:28 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
hvala, na preporuci. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 10, 2007 10:01 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Teretana!?Posle operacije kicme!!!Molim Vas recite mi da ste se samo salili.
I koji je razlog da ste se operisali na VMA?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 18, 2007 12:03 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
Nisam se šalio i ne šalim se... treniram u teretani vodeći računa naravno o vežbama. Drugim rečima, ne opterećujem lumbalni deo kičme... A kad je reč zašto VMA... zašto NE... Kad mi je utvrđeno da je operacija, kako to kažu apsolutno indikovana, i kada su mi rekli da bi trebalo da čekam tri nedelje da bi to uradili u Kliničkom centru, platio sam operaciju u VMA koja mi je uradjena takoreći odmah. (posle pregleda sam odmah hospitalizovan) Izašao sam iz bolnice za 4 ili 5 dana, a platio sam oko 400 evra. Dakle, to je cena po njihovom cenovniku za pacijente koji plaćaju 100%. Toliko bi me koštalo verovatno i u Kliničkom centru jer bih tu sumu potrošio na viskije i tome slično, kako to već ide u državnim bolnicama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 19, 2007 8:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 05, 2006 8:05 pm
Postovi: 767
Ni uz mnogo maste ne mogu da zamislim kako lumbalni deo kicme moze da se postedi u teretani,a sto se tice VMA i on je drzavna bolnica kao i klinicki.
Meni je samo cudno da ste pored toliko dokazanih strucnjaka koji se svakodnevno bave ovim problemom izabrali vma koji nema da trgovacki kazemo takav promet kao klinicki.
Naravno ne zelim da kazem da je operacija lose odradjena zato sto je bila tamo nego me samo interesuje po kom principu se ljudi odlucuju za bolnicu u kojoj ce se operisati
Ako ste prosli put kroz staticke,sinamicke,vezbe na lopti i vezbe kroz razlicite polozaje mozda bi i mogli da ponesto radite u teretani,ali i dalje ne vidim sta.Pozdrav...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 19, 2007 10:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 26, 2006 7:58 pm
Postovi: 44
Jednsotavno. Gotovo sve teretane imaju strunjace i na njima ljudi mogu vezbati ono sto mogu i kod kuce. Medjutim pri pomenu teretane, svih odmah pomisle na tegove i glomazne sprave! (moja majka je svojevremeno dobijala zmarce kada sam pomenuo rec teretana). ;) A i one sprave, crosstraineri ili kako se vec zovu, bez opterecenja, su im sjajna stvar zaista!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 20, 2007 2:35 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Jun 19, 2007 1:18 am
Postovi: 59
Postovani Terapeute,
Na VMA rade operacije koje su naprednije od onih u klinickom centru. Ugradjuju implantate, vestacke diskuse, i slicno... veoma su dobri u tome, mislim pre svega na neurohirurgiju. A da klinicki centar ima "veci promet" - ni u to se ne bih opkladio jer, mozda bi klinicki centar i mogao da ima veci promet da ima kapaciteta za to, ali tu su liste cekanja i on radi koliko radi... Na VMA se leci ogroman broj pacijenata iz okolnih zemalja koji placaju lecenje. Dolaze iz Bosne, Makedonije, Crne Gore, Hrvatske... jer su usluge jevtinije nego u tim zemljama, i naravno lece se vojni osuguranici i civili iz Srbije... tako da nisam bas siguran u te podatke kojim baratate, ako baratate. Ali, ne bih polemisao ovde o tome zasto VMA jer to nije tema, ali mogli biste, recimo, ako ste dokoni ponekad, dragi Terapeute, da prosetate hodnicima Klinickog centra i na drugoj strani, hodnicima VMA... kad uocite, ocevidnu razliku u stepenu higijene mozemo da nastavimo polemiku :)
Drugo... Da li se u sledecim vezbama opterecuje lumbalni deo kicme:
1. Sprava za noge, polozaj sedeci kao na stolici - ispravljanje noge u ravni sa butninom koliko je to mogucno, jedna pa druga, onda obe noge istovremeno.
2. Polozaj stojeci, tegovi od 5 kg u obe ruke, telo staticno, pregibaju se samo ruke u laktovima, vezba za bicepse.
3. ISta vezba na masini, polozaj sedeci, pregib u laktovima, bicepsi.
4. Sedeci polozaj, masina za tricepse, telo staticno rukama se guraju poluge masine od grudi ka spolja za duzinu ruku, pregib u laktovima i rad ramena, masa do 30 kg na poluzi.
5 polozaj lezeci na ledjima, telo stabilno, rukama se podize (gura) sipka (bench) do duzine ruku, a iznad glave, tezina do 30 kg.... ???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 20, 2007 10:17 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
Covek 70-80kg:stajanje-opterecenje lumbalne(slabinske)kicme oko 70kg;lezanje na ledjima-opterecenje 25kg;sedenje-opterecenje oko140kg.Pri podizanju tereta i savijanju u slabinskoj kicmi dolazi do opterecenje od preko 300kg.Znaci,ako vec idete u teretanu,izbegavajte vezbe u sedecem stavu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 21, 2007 12:51 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 13, 2007 3:55 pm
Postovi: 75
Lokacija: Beograd
[quote="informacija"]
Drugo... Da li se u sledecim vezbama opterecuje lumbalni deo kicme:
1. Sprava za noge, polozaj sedeci kao na stolici - ispravljanje noge u ravni sa butninom koliko je to mogucno, jedna pa druga, onda obe noge istovremeno.
2. Polozaj stojeci, tegovi od 5 kg u obe ruke, telo staticno, pregibaju se samo ruke u laktovima, vezba za bicepse.
3. ISta vezba na masini, polozaj sedeci, pregib u laktovima, bicepsi.
4. Sedeci polozaj, masina za tricepse, telo staticno rukama se guraju poluge masine od grudi ka spolja za duzinu ruku, pregib u laktovima i rad ramena, masa do 30 kg na poluzi.
5 polozaj lezeci na ledjima, telo stabilno, rukama se podize (gura) sipka (bench) do duzine ruku, a iznad glave, tezina do 30 kg.... ???[/quote]

U SVIM vezbama koje ste pomenuli se opterecuje lumbalna kicma!Samo je pitanje u kojoj meri.I ja sam terapeut i imam problem koji vi imate i nebi mi palo napamet da radim te vezbe(i da hocu nemogu).A dokaz da vam smetaju su problemi koje i dalje osecate.Mozda vas ne boli dok radite ali zato sa svakom vezbom pravite mikrotraume koje ce se kad tad pretvoriti u vecu povredu.Pa ako hocete da upropastite efekat operacije i da vas ponovo onako boli samo napred.
Jedino sto mozete je da plivate i to pod kontrolom terapeuta jer nesmete da plivate bilo kojim stilom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 21, 2007 10:01 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 19, 2005 3:35 pm
Postovi: 355
Mali je broj teretana kod nas u kojima pod nadzorom strucnjaka,klijenti i pacijenti izvode odredjene vezbe.Takodje,g-din informacija nema u planu da prestane sa teretanom a ako njegove vezbe nisu radjene u saradnji sa nekim strucnjekom u samoj teretani,trebalo bi da se ukaze na to sta ce mu NAJVISE izazvati tegobe i pogorsati postojece stanje.Ne sumnjam da su neke mikrotraume vec nastale ali se to utvrdjuje na nacin koji sam naveo u jednom od prethodnih postova.Slazem se u skoro svemu sa terapeutom i Anom i najbolje bi bilo da informacija poslusa predlozene savete.Ukoliko ne,trudite se da sto manje naskodite sebi.

:wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 33 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 31 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: