Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Bolovi u lumbalnom delu ledja
PostPoslato: Čet Avg 18, 2011 9:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 20, 2007 10:54 pm
Postovi: 154
Ovako, imam 30 godina i posao mi je uglavnom sedeci 8-10h dnevno. Uz to sam se uvek trudio da dosta setam i bavim se nekim slicnim aerobnim aktivnostima. Visok sam i malo slabije konstitucije. Elem, pre 2 godine sam dobio bolove u lumbalnom delu ledja i tada nisam mogao ustati 7-10 dana da me ne jako ne zaboli. Pio sam lekove za bolove, Diklofen, itd. i to je proslo. U medjuvremenu su se te situacije sa bolom ponavljale manje vise u nekom duzem vremenskom intervalu, sve do pre 6 meseci kad ti bolovi pocinju na svakih 1-2 meseca. Bio sam kod ortopeda 2-3 puta, snimao RTG-om, dijagnoza lumbago a terapija vezbe (fizikalna) i Movalis. Bio sam na 20 fizikalnih (struje, UZV, laser) i bilo mi je dosta bolje, ali posle toga (nekoliko dana) mi se bol iz nekog razloga vratio. Nakon ovoga prosle nedelje odem na snimanje MG-om i dijagnoza radiloga je: "Pocetna fokalna centralna proturzija L4-L5 i.v.diskusa i diskopatila L5-S1". Na to moj ortoped kaze: "TH fizikalna i vezbe cim prodje bol". Sada treba ponovo da krenem na fizikalnu i da radim vezbe koje mi je on dao (McKenzie, itd.), ali pitam se da li je to prava dijagnoza i pravi put izlecenja? Ono sto mi je cudno je to sto imam bolove u lumbalnom delu, levo od kicme (2-3cm) koji se pojacavaju kad sedim ili stojim. Misljenja?

Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bolovi u lumbalnom delu ledja
PostPoslato: Čet Avg 18, 2011 9:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Klasicna klinicka slika lumbalnog sindroma i pocetka diskus hernije!

U ovoj fazi samo VI mozete da promenite sve i da pomognete sebi!

Da nadjete struchnog terapeuta sa kojim cete raditi, koji ce vas obuciti vezbama koje cete raditi svakodnevno do kraja zivota!

Da ojachate misicni mider oko celog kicmenog stuba!

Da zaboravite na dizanje velikih tereta, bar dok s ene dovedete u makzimalno moguce snazno misicno stanje!

Sedenje od 8 do 10 sati ne mora da bude konstantno, tako da pormenite naviku tokom dana, na svakih 20 min ustanite, napravite par chucnjeva i razgibajte se i onda nazad na posao! Ako vas je sramota ad to radite pred kolegama ond ato radite u wc!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bolovi u lumbalnom delu ledja
PostPoslato: Pet Avg 19, 2011 8:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 20, 2007 10:54 pm
Postovi: 154
Bio sam danas kod fizijatra koji me je poslao kod fizioterapeuta da mi pokaze nekih 10-ak vezbi koje treba da radim 2x dnevno. Takodje mi je rekla da ovo sve treba da pogleda spinalni hirurg, kod kojeg cu ici iduce nedelje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bolovi u lumbalnom delu ledja
PostPoslato: Ned Okt 09, 2011 11:38 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 20, 2007 10:54 pm
Postovi: 154
Ovako, bio sam i kod spinalnog hirurga koji mi je preporucio da se bavim vise fizickom aktivnoscu, pa sam ponovo otisao kod (drugog) fizijatra, koji mi je preporucio neke vezbe za donji deo ledja i dao neke lekove za bolove/opustanje misica. Medjutim, problem je u tome sto mi i najmanje vezbe izazivaju bolove vec sutradan, kao sto je vezba gde se lezi na ledjima i jedna pa druga noga se lagano dignu u vis u zadrzi nekoliko sec. Bolovi su obicno desno i levo, nekih 2-3cm. skroz dole od kicme i pojacavaju se uglavnom kad sedim, cak i veoma malo. Ima li neko neki predlog :(?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bolovi u lumbalnom delu ledja
PostPoslato: Ned Okt 09, 2011 11:54 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 20, 2007 10:54 pm
Postovi: 154
Jos jedna stvar, ovaj bol koji imam mi sve lici na ovo http://www.sportsinjuryclinic.net/cybertherapist/back/buttocks/sacroiliac.htm, ali nigde kod nas ne mogu naci nista o tome?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bolovi u lumbalnom delu ledja
PostPoslato: Ned Okt 09, 2011 2:41 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Vezbe NE SMETE da radite ako bol postoji, morate da izadjete iz akutne faze i tek u subakutnoj da pocnete sa vezbama!

Akutna faza traje od 7 dana do 6 nedelja, naravno u nekim sluchajevima i duze, sve u zavisnosti od toga da li se pacijent lechi ili ne i sta je razlog bolova.

Vezbe koje radite su najverovatnije previshe za vas saada jer ste ograniceni bolom a bol blokira mishice koji oslabe i onda stvarate upalu misica i otoke nerava, zato je bitno da bol prestane kako bi poceli sa vezbama!

Kod spinalnog hirurga otidjite svakako!

Izbegavajte dizanej tereta, dugo sedenje, dugo stajanje!

Setajte ako to bol dozvoljava ako ne onda MIROVANJE!

Nadam se da imate odgovarajucu terapiju sto se bola tiche!

A bol u sakrumu nije taj bol, vec se bol od kichme i diskus hernije shiri na taj nacin i daje utisak da vas boli kuk! Bol od lumbalnog dela kichme gde poalzi nerv koji pravi problem se shiri kroz gluteuse, tj kroz sedalni deo misica zadnjice, a onda od pacijenta do pacijenta se shiri zadnjom ili prednjom stranom butine, kroz listove ap sve do pete ili pak prstiju stopala.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bolovi u lumbalnom delu ledja
PostPoslato: Ned Okt 09, 2011 7:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 15, 2011 9:02 pm
Postovi: 138
tamaraft, molim Vas odgovorite mi da li moze od ispraljene lumbalne lordoze da me boli zadnjica i ispod zadnjice pa i misici natkolenice, da li mogu od toga da osecam trticnu kost kao natecenu kad sednem? Naime, ne mogu da sedim vec godinu dana jer me boli zadnjica, kao da imam opekotine po njoj, i trticna kost, kao i osecaj da prestaje cirkulacija u nogama dok sedim.
Molim Vas, posto ste dotakli u prethodnom odgovoru nesto sto mene muci, odgovorite mi.
Hvala puno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bolovi u lumbalnom delu ledja
PostPoslato: Pon Okt 10, 2011 9:30 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Bol o kom prichate je upravo jedan od jachih bolova koji je uyrokovan lumbalnim sindromom i najverovatnije diskus hernijom. Sevanje i bol kao ubod noyem u gluteusima su tegobe koje mogu da budu posledica promena u kichmi!

Ali, mozda ste i u pocetnoj fazi ankilozirajuceg spondilitisa, ili Mb. becterew, tako da javite se lekaru i uradite >RNG snimak sakroilijachnih zglobova kako bi se potvrdila dijagnoza i kako bi poceli sa terapijama i prevencijom napredovanja ove bolesti.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bolovi u lumbalnom delu ledja
PostPoslato: Pon Okt 10, 2011 11:46 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 15, 2011 9:02 pm
Postovi: 138
Imam mrz snimak i rtg snimak i dg Asimeterio processus articularis L5S1, Retrolisthesis lumbalgia sec. Osim vezbi, koje redovno radim, nemam drugu terapiju. Moze li od tog da me toliko boli zadnjica? Ne mogu da sedim vec godinu dana, u stojecem polozaju radim osam sati, jedem, pisem... zivot mi se smucio... Ne mogu da odem kod zubara, kod frizera, nema poseta, nema putovanja... nepodnosljivo...
Mnogo Vam hvala na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bolovi u lumbalnom delu ledja
PostPoslato: Pon Okt 10, 2011 12:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 20, 2007 10:54 pm
Postovi: 154
@tamaraft, hvala na odgovoru.

tamaraft je napisao:
Vezbe NE SMETE da radite ako bol postoji, morate da izadjete iz akutne faze i tek u subakutnoj da pocnete sa vezbama!

Akutna faza traje od 7 dana do 6 nedelja, naravno u nekim sluchajevima i duze, sve u zavisnosti od toga da li se pacijent lechi ili ne i sta je razlog bolova.

Vezbe koje radite su najverovatnije previshe za vas saada jer ste ograniceni bolom a bol blokira mishice koji oslabe i onda stvarate upalu misica i otoke nerava, zato je bitno da bol prestane kako bi poceli sa vezbama!

Kod spinalnog hirurga otidjite svakako!


Kod spinalnog hirurga sam bio, kao sto rekoh, tacnije kod dva (na Banjici i VMA) i dobio sam odgovor na osnovu MRI i RG da trcim, setam, plivam, ... i da se javim fizijatru za vezbe (to su uglavnom ove vezbe: http://www.ticma.iz.rs/milojevic/vezbe_za%20kicmu.html). Te vezbe radim uglavnom kad mi prodju bolovi, ali zapravo je problem sto oni nikad ne prodju skroz, vec me stalno po malo boli (jaki bolovi su poceli pre 6 meseci), a nekad posle 1-1.5 mesec se pojacaju cak i ako ne radim vezbe...mislim da je to od sedenja, jer cim sedim duze od 20min. taj bol krene. Kad uradim te vezbe za ledja k, onda mi se bol uglavnom od sutradan pojaca u te dve tacke u sakrumu (ako se tako zove ova kost).

tamaraft je napisao:
Izbegavajte dizanej tereta, dugo sedenje, dugo stajanje!

Setajte ako to bol dozvoljava ako ne onda MIROVANJE!

Nadam se da imate odgovarajucu terapiju sto se bola tiche!


Sto se tice setnje, uglavnom nemam bolove tokom setnje, osim u ovom slucaju kad radim vezbe pa me od sutradan boli. Sto se tice bola ne pijem nista, jer mi sad nisu toliko jaki kao sto su bili pre 4-5 meseci, pa uspevam to da izdrzim. Ono sto je zanimljivo je da su mi ranije (pre 4-5 meseci, kao i prosle godine) uglavnom bili negde na vrhu sakruma sa leve strane (prikazano plavom tackom na slici ispod), a sada je bol desno i to nekih 2-3cm. nize, i ponekad levo (oznaceno crvenom tackom - ako sam ja uspeo da pogodim te tacke kako treba).

Slika

tamaraft je napisao:
A bol u sakrumu nije taj bol, vec se bol od kichme i diskus hernije shiri na taj nacin i daje utisak da vas boli kuk! Bol od lumbalnog dela kichme gde poalzi nerv koji pravi problem se shiri kroz gluteuse, tj kroz sedalni deo misica zadnjice, a onda od pacijenta do pacijenta se shiri zadnjom ili prednjom stranom butine, kroz listove ap sve do pete ili pak prstiju stopala.


Sto se tice tog sirenja bola, dosta sam citao da je to slucaj kod hernije, medjutim, kod mene se bol uopste ne siri ka dole, ka butini i nozi, vec je uglavnom ostar i u jednoj tacki, levo i desno od kicme.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bolovi u lumbalnom delu ledja
PostPoslato: Sub Okt 15, 2011 10:00 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Okt 15, 2011 9:56 am
Postovi: 2
Dobar dan, Citao sam postove i resio da postavim pitanje. Rodjak ima bolove u lumbalnom delu kicme vec duze vreme, nedavno je bio u bolnici gde mu je radjena biopsija kostane srzi. Rezultati jos uvek nisu stigli ali su napisali sledece Ostdnlusis regio sacroilaca lar dehtri ce 90.9 da li mozete da napisete sta to znaci? Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bolovi u lumbalnom delu ledja
PostPoslato: Uto Dec 06, 2011 12:13 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 15, 2011 9:02 pm
Postovi: 138
Od svih objasnjenja koje sam do sada cula i razgovora koje sam obavila najjasnije odgovore dobijam od tamaraft ukljucujuci i adresu na sajtu porodicni lekar koju je negde postavila ili postavio.
Molim Vas eto molim Vas naucite me kako da nadjem sliku gde cu Vam obeleziti gde me i kako boli? Ne znam gde je to zmiki nasao.
Kako to da osecam prestanak cirkulacije krvi u nogama dok sedim a mogu da sednem samo na pet min.
Mogu li od dg koju imam da imam probleme sa anusom polnim ogranom i da mi je natecene unutrasnja strana natkolenice? Zasto mi je ispucana koza i jako gruba na gluteusima i ispod njih? Kome da se obratim, kako da objasnim kad me niko ne slusa, i kako da se lecim? Mesecima radim vezbe i to je jedina terapija koju imam.
Ako ste ovo procitali, ako mi odgovorite bicu Vam zahvalna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bolovi u lumbalnom delu ledja
PostPoslato: Uto Dec 06, 2011 12:35 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Kod fizijatra na pregled!

Regulacija telesne mase!

Fizicka aktivnost!

Ortopedski ulosci za stopala!

VEZBE VEZBE VEZBE!

Izbegavanja sedenja, anglih pokreta, nosenaj tereta!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bolovi u lumbalnom delu ledja
PostPoslato: Uto Dec 06, 2011 12:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 15, 2011 9:02 pm
Postovi: 138
Hvala Vam
Dg mi je dao Prof. Univ. dr sc. med......ortopedije sa traumatologijom a ona glasi ASIMETRI0 PROCESU ART. L5 S1.
Terapija su vezbe.
Vezbam i vezbam, telesna tezina mi je vise nego idealna, sto se sedenja tice ne sedim uopste jer ne mogu.
Teret ne nosim ni jedan kg.
Nije mi bolje ni posle godinu dana.
Ima li nade da ovo prodje, trebam li da obavim jos neka ispitivanja?
Moj najveci strah je da ce ovo da ostane zauvek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bolovi u lumbalnom delu ledja
PostPoslato: Čet Dec 08, 2011 1:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 15, 2011 9:02 pm
Postovi: 138
Moja sugradjanka je juce preminula... u Klinickom centru u Beogradu.
Posle operacije nadbubrezne zlezde... Kasno je bilo za sve, dve godine su je sirom ove lepe nase lecili od kicme...
Bila je...
Ponos grada.
Imala je 35 godina.
Bila je...
Doktor nauka...
Bila je...
Lepa...
Bila je...
Dobra...
Bila je
Pametna...
Bila je
Ambiciozna...
Bila je
Visoka ...
Bila je
Vitka...
Bila je...
Nasmejana...
Bila je...
Covek!!!

Nema je vise...

Doktori????


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 100 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: