Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Bol u ledjima
PostPoslato: Ned Nov 04, 2012 1:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Nov 04, 2012 12:18 pm
Postovi: 1
Prvo da vas pozdravim i pohvalim sajt, stvarno ste odlicnim (nije nikakvo uvlacenje :D )

Znam da postoje slicne teme, ali zelim da detaljno izlozim problem, pa sam mislio da je nova tema prikladnija...

Imam 22 godine, student sam pa to podrazumjeva molo duze sjedenje.
Bol u donjem dijelu ledja sam osjetio prije 6-7 mjeseci, prilikom trcanja. Naime, nakon malo duzeg perioda nebavljenja fizickim aktivnostima, krenuo sam na trcanje. Nakon par dana sam osjetio probadajuci bol koji se javljao samo prvih 15-20 sekundi, poslije je sve bilo ok. Takodje se javljao kada bi poslije pauze za istezanje nastavio da trcim, opet nekih 15-20 sekundi. Nakon par dana sam prestao sa trcanjem jer sam mislio da je asfalt na kojem sam trcao problem.

Medjutim, bol nije prestajao, javljao se prilikom savijanja, ustajanja, okretanja u krevetu, bilo kakvog pokusaja trcanja, skakutanja...
Bol se vise ne javlja samo na pocetku trcanja, odnosno, zagrijavanje sve manje pomaze.

Poslije 3-4 mjeseca sam otisao kod porodicnog doktora, uradio analizu krvi i mokrace koja se pokazala urednom i dobio uputnicu za pregled fizijatra.

Fizijatar mi nista konkretno nije rekao sto se tice dijagnoze (kao mozda neka blaga skolioza u Th dijelu ), ali mi je rekao da bi bilo dobro da krenem na terapiju.
10 dana sam isao na vjezbe i terapiju strujom (DD struja) i nije bilo nikakvog napretka, cak sta vise, mislim da mi se stanje pogorsalo od tih vjezbi.

Uradio sam rendgenski snimak i otisao kod ortopeda.
On mi je rekao da je snimak uredu i da za taj bol postoji vise od 100 uzroka, te da je najbolje da uradim magnetnu rezonancu, sto sam i uradio.

Nalaz rezonance:

Nacinjena su T1W i T2W sagitalni, T2W koronalni tomogramilumbosakralne kicme i ciljani PD aksijalni tomogrami u visini L4-5 i L5-S1 diska.

Relativno je ocuvana lumbalna lordoza.
Nema skolioze.
Svi lumbalni prsljenovi su urednog morfoloskog izgleda, u kostanim strukturama i na plohama nema degerativnih niti drugih patoloskih promjena osim lokalnih plaza hipersignala na plohama Th11 Th12 seg. gdje postoji Smorlov nodus.

I.v. prostori nisu patoloski snizeni.
Svi diskovi su normohidriranog nukleusa.
Postoji prekobrojni disk zbog lumbalizacije S1 segmenta.

U nivou svih lumbalnih diskova vidi se fisura mekog anulusa a u nivou L4-5 i L5-S1 napet je fibrozni anulus prema dorzalnom aspektu zbog pocetnog formiranja minorne protruzije.
U svim nivoima su uredni forameni.

Konus mijelona i kauda su uredne morfoloske slike bez patoloskih alteracija intenziteta signala.
Sakralni kanal uredan.

Zakljucak: Minorne pocetne dorzalne protruzije diska L4-5 i L5-S1 bez stenoza i diskoradikularnih kontakata.
Napominje se lumbalizacija S1 segmenta (prekobrojni disk, fisure lateralnih masa sakruma).


Sa tim nalazom i snimcima sam opet otisao kod ortopeda, koji mi je rekao da je nalza uredan, da je najbitnije da nema tumora, niti ostecenja kicme i kicmenog kanala i da su svi ostali uzroci bola mnogo bezopasniji, ali mi i dalje nije jasno i glasno rekao sta mi je.
Opet prica kako ima jako puno mogucih uzroka (on kao sumnja na povredu misica ), kako je najbitnije strpljenje i tako to.

Nalaz ortopeda:

Dg:Sy lumbale

poslije magnetne rezonance:

Dg. Idem
Th. Mirovanje, dexomen tablete 2x1, fastum gel spolja
Kontrola za 2 nedelje


Poslije 2 nedelje:

I dalje se zali na iste tegobe.
Dg.Idem
Th.Ista
Kontrola za dvije nedelje.



Ovaj gel sam mazao, a tablete nisam nasao (dali u mi diklofenak, ali ni njega nisam pio. Mozda sam pogrijesio ali kontam da mi on nece pomoci da rijesim problem, vec samo da ublazim bol...)

Za tri dana trebam opet na kontrolu, a stanje je isto, nemam pojma sta da radim. Da i dalje budem strpljiv :evil: , potrazim drugog ortopeda ili nesto drugo.

E da, mozda je znacajno napomenuti i to da vec godinu dvije imam problem sa urastanjem dlake na repnjaci, isao sam kod hirurga i on mi je rekao da je operacija jedino rjesenje, ali da je bolje da je odlozim sto vise. Nemam pojma da li to moze biti problem...


Izvinjavam se na duzini i nadam se da cete mi pomoci.

Unaprijed zahvaljujem.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1 Post ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 53 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: