Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: biopsija kosti
PostPoslato: Pet Mar 30, 2007 5:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 11:36 pm
Postovi: 43
Da li je neko radio ovaj hiruski zahvat i sta on uopste pokazuje?Mom ou su predlozili da uradi tu intervenciju i to ne iglom nego direktno uzimanje uzorka kosti hiruskim putem posto ime neke promene na kostima za koje neki misle da su metastaze a drugi misle da poticu iz nekih drugih razloga?Vec dva meseca ga ispituju i pokusavaju da nadju primarni tumor koga nema nigde.On inace ima samo bol u tri leva rebra i nista drugo ne oseca a te promene se nalaze duz cele kicme,na rebrima,karlici i butnim kostima?Hvala unapred svima koji nesto znaju?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 31, 2007 12:21 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Pa biopsijom ce da se uzmu uzorci, da se posalju na patohistolosku proveru, i onda ce se znati nesto vishe. Bez toga, tesko. Primarni tumor zaista moze da bude tako mali da se ne moze otkriti.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 31, 2007 8:54 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 11:36 pm
Postovi: 43
Mene zanima da li ce ta procedura pokazati i potvrditi da su promene na kostima metastaze ilil nesto drugo.odnosno kako se sa sigurnoscu moze tvrditi da je promena na kosti metastaza.Ako je to biopsija kosti zanima me jos procedura kak se to radi.jel se ostaje u bolnici ili se radi lokalno?Moze li primarni tumor biti tako mali,bez apsolutno ikakvih simptoma a dati takve metastaze?Moj je otac u maju 2006.god operisao kuk zbog koksartroze i od tada sve pocinje.Posle lepog oporavka u banji dobio je vensku trombozu zatkolene vene,koja je regulisana sa 120 inekcija kleksana,onda je presao na sintrom.U medjuvremenu je imao dve mikro embolije ustanovljene scintigrafski i posle toga u dec/jan pocinje bol u rebru.Tri nedelje na bez.kosi,dve nedelje na VMA silne pretrage i nigde nista nije nadjeno?Sad predlazu jos tu biopsiju kosti???Hvala!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 31, 2007 9:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Pa cujte, nazalost u medicini nista nije 100%, pa tako ni ovo. Postoji velika verovatnoca da se dokaze sta je u pitanju ispitivanjem bioptata (uzorka biopsije) ali opet kazem, niko ne garantuje da ce se nakon toga 100% znati sta je u pitanju. Pa recimo i da vide i kazu da su to metastaze, moguce je da i dalje nece znati odakle je primarni tumor ako ce celije da budu toliko izmenjene. Ne jednom sam imao priliku da cujem patologa kako se izjasnjava o metastazi a da o primarnom tumoru samo nagadja. Moze da bude recimo od prostate koji cesto metastazira u kosti, ali i sve drugo dolazi u obzir. Pravila nazalost nema.
Biopsija kosti se ne radi lokalno, i ostace sigurno u bolnici neko vreme, mislim oko 2-3 dana, sve zavisi koliki bioptat uzimaju.
U svakom slucaju, odluka je Vaseg oca sta ce da dozvoli da mu se radi. To je njegovo neprikosnoveno pravo, i njegova je tu poslednja.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 31, 2007 12:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 11:36 pm
Postovi: 43
Postovani doktore puno vam hvala na odgovoru(detaljnom i brzom),jos ako hocete da mi kazete dali te promene na kostima mogu da budu od neceg drugog osim metastaza,a i8 nije mi jasno ukoliko su metastaze cemu onda i otkrivanje primarnog tumora.Dali to znaci da postoji mogucnost povlacenja metastaza sa kostiju ili to znaci da je to kraj ukoliko su metastaze.U tom slucaju cemu ta silna maltretiranja.Mi bi samo voleli da se utvrdi da li su promene metastatskog porekla ili nesto drugo.On nema promene na kostima koje ih razaraju vec nakupljene kalcifikate tako su nam objasnili.Punkcijom kostane srzi iz grudne kosti nije pronadjeno malignih celija.pozz!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 31, 2007 8:22 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Pa evo ovako, moze da bude bilo sta, mogu da budu metastaze, mogu da budu osteomi, primarni tumori kosti.... Biopsija bi trebala da se uradi da se utvrdi zaista sta je posredi, jer pomoci uvek ima. Ljudi pomisle rak i gotovo. Nije bas tako. Radioterapija i hemoterapija su vrlo mocne, jeste da unistavaju organizam, ali ako se pravilmo uradi, stopa prezivljavanja je dosta velika.
Evo Vam i primer: majka jednog od mojih najboljih drugova je pre 7-8 godina napipala cvoric u dojci, i tog momenta se javila hirurgu. To je izvadjeno, i dijagnostikovan je neki extremno maligan tumor navodno iz zeluca. Dali su joj max 6 meseci zivota. Uradjena je kompletna zracna terapija, hemoterapija, a kasnije je zbog iste stvari odstranjena i druga dojka. Opet radio i hemoterapija... uglavnom, zena je i danas ziva i zdrava i radi svoj posao kao da se nista nije desilo.
Poenta je da nikoga ne treba otpisati, i da se treba boriti do zadnjeg daha.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 22 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: