Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 154 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 10, 2007 8:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Sep 10, 2007 1:59 am
Postovi: 66
girl_from_nowhere je napisao:
Evo mene ponovo. Uradjena je radio terapija (15 puta), zavrsena pre 7 dana, mada je zapoceta 3 meseca posle operacije.
1. Zakazana je hemoterapija za 24.9. Zbog cega? Posle prve operacije pre 6 godina ona nije sprovedena. Da li to znaci da radio terapija ovog puta nije unistila ono sto je trebalo?
2. Na osnovu cega lekar odlucuje da li ce se ostati na radioterapiji ili preci na zracenje?
3. Sta uraditi pre hemoterapije? Cula sam da treba podici imunitet. Da li je potrebno jos nesto?
4. Da li je tacno da se ova vrsta tumora dobija zbog udarca u glavu?
5. Ovo pitanje mi je najteze da postavim... Kakve su prognoze za taj tumor s obzirom na situaciju (2. operacija, zracenje, hemoterapija, los govor, slabost...)?


Pokusacu da vam odgovorim na ova pitanja ali ne znam koliko sam kompetentan. Astrocitoma je tema mojih istrazivanja i naucnih napora na studijama medicine ali na zalost vise po pitanje same hirurske resekcije.
1. Klasicna terapija za astrocitome je: hirurgija, radioterapija i hemioterapija. Ovi tumori se agresivno napadaju da bi se povecala sanse pacijenta za petogodisnje prezivljavanje. Nazalost u vecini slucajeva se tumor ponovo javlja. Verovatno je pre sest godina bila neka "manje maligna" astrocitoma, npr gradus 1 ili 2 pa je lekar zakljucio da je bolest potpuno izlecena.
2. Na osnovu post operativnih snimaka, PH dijagnoze i mnogih drugih faktora.
3.Mislim da ce onkolog najbolje da vam odgovori na ovo pitanje ali mislim da treba podici imunitet.
4. Nije tacno da se ovaj tumor dobija zbog udarca u glavu.
5. Veoma je retko da osoba prezivi 6 godina posle astrocitoma. Tako da stvarno niko ne moze da vam da konkretne informacije po ovom pitanju ali recicu vam da neke statistike govore da je 5-godisnje prezivljavanje posle anaplasticne astrocitome(gr 3) od 2-16%.

_________________
Disclaimer: Dr sa .(tackom) u mom potpisu ne znaci da sam dr medicine. Ja sam samo student medicine i odgovaram samo na pitanja u koja se razumem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 10, 2007 8:02 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Sep 10, 2007 1:59 am
Postovi: 66
girl_from_nowhere je napisao:
Evo mene ponovo. Uradjena je radio terapija (15 puta), zavrsena pre 7 dana, mada je zapoceta 3 meseca posle operacije.
1. Zakazana je hemoterapija za 24.9. Zbog cega? Posle prve operacije pre 6 godina ona nije sprovedena. Da li to znaci da radio terapija ovog puta nije unistila ono sto je trebalo?
2. Na osnovu cega lekar odlucuje da li ce se ostati na radioterapiji ili preci na zracenje?
3. Sta uraditi pre hemoterapije? Cula sam da treba podici imunitet. Da li je potrebno jos nesto?
4. Da li je tacno da se ova vrsta tumora dobija zbog udarca u glavu?
5. Ovo pitanje mi je najteze da postavim... Kakve su prognoze za taj tumor s obzirom na situaciju (2. operacija, zracenje, hemoterapija, los govor, slabost...)?


Pokusacu da vam odgovorim na ova pitanja ali ne znam koliko sam kompetentan. Astrocitoma je tema mojih istrazivanja i naucnih napora na studijama medicine ali na zalost vise po pitanje same hirurske resekcije.
1. Klasicna terapija za astrocitome je: hirurgija, radioterapija i hemioterapija. Ovi tumori se agresivno napadaju da bi se povecala sanse pacijenta za petogodisnje prezivljavanje. Nazalost u vecini slucajeva se tumor ponovo javlja. Verovatno je pre sest godina bila neka "manje maligna" astrocitoma, npr gradus 1 ili 2 pa je lekar zakljucio da je bolest potpuno izlecena.
2. Na osnovu post operativnih snimaka, PH dijagnoze i mnogih drugih faktora.
3.Mislim da ce onkolog najbolje da vam odgovori na ovo pitanje ali mislim da treba podici imunitet.
4. Nije tacno da se ovaj tumor dobija zbog udarca u glavu.
5. Veoma je retko da osoba prezivi 6 godina posle astrocitoma. Tako da stvarno niko ne moze da vam da konkretne informacije po ovom pitanju ali recicu vam da neke statistike govore da je 5-godisnje prezivljavanje posle anaplasticne astrocitome(gr 3) od 2-16%.

_________________
Disclaimer: Dr sa .(tackom) u mom potpisu ne znaci da sam dr medicine. Ja sam samo student medicine i odgovaram samo na pitanja u koja se razumem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 10, 2007 8:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Feb 28, 2007 8:12 pm
Postovi: 272
:D Ajd' sad malo ja!!
1. To što se nakon radioterapije primenjuje hemioterapija, jeste u cilju uništenja što većeg volumena tumora. Radioterapija verovatno nije postigla kompletan odgovor.
2.Radioterapija=zračenje! Ili si loše napisala.
3.Kako se to podiže imunitet? Nabrajanje tipa- ajkulina hrskavica, slonovo uvo, remevite i ostale Pro cancer tbl.- ne dolazi u obzir. Ishrana, normalna , uravnotežena i zdrava, se preporučuje. Ništa drugo.A sad, na pacijentu je da uzima ( a obično svi uzimaju!) ili ne, nešto od pomoćnih lekovitih sredstava...
4.Ne
5.Ovo nisu prognostički faktori za tu vrstu tumora...Ajde prvo da damo šansu specifičnom onkološkom lečenju( radio i hemioterapiji) pa možemo onda! Pozz
Clarification: ja sam dr bez tačke!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 10, 2007 8:41 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Sep 10, 2007 1:59 am
Postovi: 66
tartufa je napisao:
Clarification: ja sam dr bez tačke!!!

Znam zato i mislim da je bolje da tebe slusa nego mene.

_________________
Disclaimer: Dr sa .(tackom) u mom potpisu ne znaci da sam dr medicine. Ja sam samo student medicine i odgovaram samo na pitanja u koja se razumem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 10, 2007 9:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
Hvala vam oboma na tako brzom odgovoru.

1. Tumor pre 6 godina je takodje bio III gradus i za razliku od ovog posle operacije nije bilo bas nikakvih problema.
2. Da, da, pogresila sam, mislila sam "preci na hemoterapiju".
3. Sad ste me zbunili. On pije ajkulinu hrskavicu. Kazerte da ne dolaze u obzir? :o :o :o Mislite nisu zdrave ili ne pomazu ali i ne skode? Ne bi valjalo da ima jos zdravstvenih problema :(
4. Jasno
5. Jasno
6. Novo pitanje:) Da li je ovaj tumor nasledan?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Sep 10, 2007 11:43 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Sep 10, 2007 1:59 am
Postovi: 66
girl_from_nowhere je napisao:
Hvala vam oboma na tako brzom odgovoru.

1. Tumor pre 6 godina je takodje bio III gradus i za razliku od ovog posle operacije nije bilo bas nikakvih problema.
2. Da, da, pogresila sam, mislila sam "preci na hemoterapiju".
3. Sad ste me zbunili. On pije ajkulinu hrskavicu. Kazerte da ne dolaze u obzir? :o :o :o Mislite nisu zdrave ili ne pomazu ali i ne skode? Ne bi valjalo da ima jos zdravstvenih problema :(
4. Jasno
5. Jasno
6. Novo pitanje:) Da li je ovaj tumor nasledan?

3. Pa nijedna studija sa ajkulinom hrskavicom nije pokazala poboljsanje, cak mislim da su neke pokazale i pogorsanje. Taj sto je proizvodio amerikanac je jednom bio propao jer je dokazano da ne funkcionise pa je izgubio neke civilne sporove. A posle je ponovo poceo sa pricom da je bila greska sto je zamrzavao hrskavicu. Problem je sto to ne spada u lekove pa FDA ne moze da trazi klinicka ispitivanja koja bi zabranila tu hrskavicu. Tako da sva nezavisna ispitivanja koja su radjena iako pokazuju da ne pomaze ne mogu da uticu na zabranjivanje ajkuline hrskavice.
6. Ne postoje direktni dokazi koji kazuju da je nasledna.

_________________
Disclaimer: Dr sa .(tackom) u mom potpisu ne znaci da sam dr medicine. Ja sam samo student medicine i odgovaram samo na pitanja u koja se razumem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: TUMOR NA MOZGU
PostPoslato: Uto Sep 18, 2007 6:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 15, 2007 5:35 pm
Postovi: 3
Da li neko zna, gde i po kojoj ceni moze da se nabavi lek TEMODAL (TEMOZOLOMIDE). Veoma je HITNO!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Sep 23, 2007 2:54 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
Da li mozete da mi kazete nesto vise o hemoterapiji u slucaju ovog tumora, posto su doktori veoma sturi sa informacijama a i mi ne znamo sta sve treba da ih pitamo pre nego sto hemoterpija krene(ako moze i za to neki savet)?
Ovo su pitanja koja nam padaju na pamet:
Cula sam nesto da postoji zuta i crvena hemoterapija, da li je to istina i ako jeste po cemu se razlikuju?
Koliko otprilike traje jedan ciklus hemoterpije(ponavljam otprilike) i koliko ciklusa obicno bude?
Da li je obavezno povracanje, opadanje kose, malaksalost...? I koji su jos simptomi sem tih?
Posle koliko vrenena od pocetka hempterapije se javljaju ti simptomi?
Da li bolesnik ima snage da se vrati kuci posle terapije? I kako se ponasati kad dodje kuci?

Hvala puno unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 28, 2007 9:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 28, 2007 9:50 pm
Postovi: 6
hm moja majka je operisana zbog glioblastoma tj gradus IV
i ispade da joj mi sami dajemo temodal u ciklusima od po 28 dana,
tj 5 dana pa pauza 23 dana i ponovo.....
treba uvek prilikom davanja dati neki adekvatan antiemetik tipa ondasetron, granisetron..... nikako klometol jer ne deluje na to povracanje...
hello everybody
:D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 06, 2007 10:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
Da li je svaki sledeci ciklus hemoterapije tezi od prethodnog, u smislu da bolesniku teze padne? Cula sam za ovu "teoriju" ali ne znam da li je tacno. Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 07, 2007 12:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 28, 2007 9:50 pm
Postovi: 6
pa i ne bas,
ako das odgovarajucu terapiju za povracanje ,ondasan, stanje je uredno
bar kod moje majke ,
vazno je spreciti komplikacije

_________________
Hey Joe!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 07, 2007 2:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 15, 2007 5:35 pm
Postovi: 3
Abuxl,
da li je i tvojoj mami preporucen BCNU, pa ste vi culi za TEMODAL, ili vam ga je odmah lekar preporucio.
Jel isla na zracenje (i koliko) i u da li je u toku zracenja pila temodal.
Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 07, 2007 3:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 28, 2007 9:50 pm
Postovi: 6
posto je postop. dobila hemiplegiju pa sve su nesto odlagali hemoterapiju i to BCNU ,temodal smo mi prvi nasli i kupujemo ga sami, i na nasu inicijativu i dajemo,
zracenje nije imala..

_________________
Hey Joe!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 09, 2007 6:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
Muskarac, 45 godina, pre 6 godina prva operacija anaplasticnog astrocitoma gradus III, krajem aprila ove godine druga operacija. Posle prve operacije bio je na radio terapiji, posle druge takodje. Nakon toga, uradjen je jedan ciklus hemoterapije. Za dve nedelje bice drugi. Uradjena je magnetna juce. Ovo je rezultat pa vas molim da ga protumacite, jer kod neurohirurga je zakazano tek za dve nedelje. Hvala unapred

Nalaz lekara:
MR pregled mozga bez i sa i. v. kontrastom:
Nedostaje med. dokumentacija.
Uputna Dg
st. post. op. astrocytoma anaplasticum. Na ucinjenim
presecima u aksijalnoj i koronarnoj ravni vidi se stanje
posle kraniotomije frontoparijetalno levo zbog operacije
astrocitoma. Na danasnjem pregledu vidi se
znacajnija kompresija na frontalni rog leve lateralne
komore zbog edema koji je posledica operativnog zahvata,
a u opisanom podrucju postoje i zone oko oba frontalna
roga koje se saturisu kontrastom, nepravilnog su oblika
i po MR karakteristikama odgovaraju rest/recidivu.
Intenzitet signala parenhima malog mozda je uredan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 12, 2007 1:08 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
Molila bih za odgovor...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 154 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: