Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Tumacenje nalaza - Microcalcificatio mammae sin.
PostPoslato: Pon Jan 18, 2010 5:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 10, 2010 8:33 pm
Postovi: 5
Postovani dr.
Imam 34. godine, operisana mi je leva dojka, uradjena rekonstrukcija, nisam udata, niti sam radjala, ali sam u stalnoj vezi, tako da planiramo porodicu jednog dana, kad sve ovo sto mi se desilo prodje.
---
Klinicka dijagnoza: Microcalcificatio mammae sin. OP. 07.12.2009. - Mastectomia subcutanea sin. cum dissectio axillae sin. Reconstructio primaria mammae sin. cum implantatio endoprothesis (Eurosilicone 180 cc) subpectoralis. Drainage. Excisio Tu cutis pigmentosum

Histoloska dijagnoza:
1. 10908/09: Ca ductale mammae invasivum (hist.gr.II, nuk.gr.II), tumor promera 20x20x10 mm. DCIS komponenta cini 65% tumora (komedo i solidni histoloski tip nuk.gr.II). Limfovaskularna invazija nije prisutna.
2. 10911/09: Deo mamile i retromamilarnog prostora bez elemenata mg.
3. 10924/09: Ca ductale "in situ" (DCIS) gl. mammae multifocale, kribriformni i solidni histoloski tip, g2 ER: sc. 6 PR: sc. 7 HER2: 0

Dopuna PH:
4. 10925/09-10909/09: Sinus histiocytosis et lipomatosis lymphonodorum 1/10 (mikrometastaza u jednom limfnom cvoru)
5. Spoj gornjih kv. 9. Menstrualni status: Premenopauzna

Odluka lekara:
Konzilijarno odluceno da se primeni adj HT po FAC protokolu preko DB, uz Zoladex 1 ampula, subkutano, mesecno.
Po zavrsetku adj HT lecenje nastaviti adj hormonskom terapijom Zoladex + Nolvadex.
---
Molila bih Vas da mi protumacite gore navedeni nalaz i ujedno da me savetujete sta da radim, posto vidim da mi je odredjena hormonska terapija, a koliko sam saznala ne mogu da planiram trudnocu za vreme iste.
Hvala unapred!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza - Microcalcificatio mammae sin.
PostPoslato: Pet Jan 22, 2010 7:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 10, 2010 8:33 pm
Postovi: 5
Hoce li neko do doktora biti tako ljubazan pa da mi odgvori, molim Vas.... ?!

I da li postoji jos neko na forumu ko je vec prosao kroz terapiju Nolvadex + Zoladex, da isprica svoja iskustva u toku i nakon terapije.
Makar neke nejasnoce da razjasnim...

Hvala unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza - Microcalcificatio mammae sin.
PostPoslato: Pet Jan 22, 2010 10:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Ja mogu da podelim sa vama svoje iskustvo sa Zoladexom, koga sam primala 6 meseci, nakon operacije endometrioze. To je depo progesterona, koji vas, dok ste na terapiji, uvodi u vestacku menopauzu. Znaci nama menstruacije, ne mozete ostati u drugom stanju, a i imacete klasicne simptome menopauze, posle dve, tri injekcije. Naduvenost, promena raspolozenja, naleti vrucine i sl. Cim zavrsite sa tom terapijom, ciklus ce se normalizovati i to je to. Popricajte sa vasim onkologom oko ostvarivanja trudnoce...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza - Microcalcificatio mammae sin.
PostPoslato: Pet Jan 22, 2010 10:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 10, 2010 8:33 pm
Postovi: 5
Hvala na odgovoru!
Hemoterapiju pocinjem primati iduce nedelje, 29. 01. uz 1 ampulu Zoladexa, kao sto je navedeno gore.

Svesna sam situacije i prioriteta, tako da cu izgleda morati sacekati jedno vreme za ostvarenje trudnoce.
Ali 5 godina mi je predug period, a da li sam ja u dobi kad je moguce da mi se posle tog vremena uzimanja Zoladexa desi i menopauza?
Nije mi problem da izguram taj period, sve sto mora da se uradi, uradicu. da se izlecim, ali da budem sigurna da cu moci i sa 40 da rodim to dete ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza - Microcalcificatio mammae sin.
PostPoslato: Sub Jan 23, 2010 12:23 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 12:59 pm
Postovi: 253
Lokacija: Beograd
Ne znam sta Vas konkretno interesuje,pa zato nisam ni odgovarala...
Dg,iako potpuno na vreme otkrivena,a narocito zbog Vasih godina spada u jako ozbiljne,ali to verovatno znate i sami.
Najbolje u svemu je sto je Vas tumor,narodski receno,osetljiv na dejstvo hormona,pa iako Vam to sada ne izgleda tako,Vi endokrinoloskom terapijom dobijate mogucnost vise u lecenju primarne bolesti...
Za vreme terapije sigurno,a za posle niko ne moze da Vam decidirano kaze...,ali je mala, verovatnoca cete ostati trudni...To je sa danasnjeg medicinskog aspekta tako.Ne znaci da ce biti tako ni za godinu dana niti za 5.
Morate se usredsrediti na lecenje primarne bolesti,a medicina svakog dana napreduje.
Pa, i Vas terapijski protokol moze biti promenjen na nekoj kontroli,a kamo li mogucnosti ostajanja u drugom stanju za 5 godina.Ubedjena sam da ce tada biti moguce! :D

Ono sto bih Vam predlozila dok ste na hormonoterapiji je da se upisete na neki laganiji sport,
da redovno,na 6 meseci merite koncentraciju vitamina D i kalcijuma i jonizovanog kalcijuma u krvi i urinu,da sada pre pocetka terapije na Institutu za reumatologiju uradite osteodenzitometriju i ponavljate je redovno na godinu dana.Najveca skrivena opasnost ove terapije je u smislu osteoporoze i mora se aktivno raditi na njenom sprecavanju.

Neophodne ce Vam biti 3 mesecne ginekoloske kontrole sa EHOm materice i jajnika,pa u tom smislu potrazite ozbiljnog ginekologa kome cete moci da se obratite i koji ce Vas zaista ozbiljno i redovno pratiti!

Redovno,na godinu dana kontrolisite stitnu i parastitnu zlezdu(ft3,ft4,tsh,pth)

Posto ce vam se apetit verovatno povecati,a metabolizam blago usporiti gledajte da vise setate da se ne biste ugojili.

Ova nagla promena hormonskog statusa cesto izaziva depresiju i ne libite se otici psihijatru,jer se jako lepo i uspesno resava malim dozama antidepresiva.
Iako izgleda mnogo ovo ce Vam oduzeti par dana u godini,a resice Vas mnogih nepredvidjenih mukica,a Vi za ostatak vremena treba normalno i aktivno da zivite! :D
FAC hemo je malo dosadna ali ona ce proci...,prosto ne znam sta Vas zanima...,pitajte
Pozdrav!

_________________
Sve prolazi,samo dela ljubavi ostaju!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza - Microcalcificatio mammae sin.
PostPoslato: Sub Jan 23, 2010 2:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 10, 2010 8:33 pm
Postovi: 5
Otprilike Ste mi dali odgovore na vecinu pitanja. Hvala od srca :)

Kao sto rekoh u postu gore, svesna sam prioriteta i ozbiljnosti samog raka, pa sam se prilicno angazovala oko odredjenih promena u nacinu zivota, Dakle, totalno sam izbacila
sve moguce otrove, na koje mogu da uticem samokontrolom, i poboljsala zdravu ishranu sto je moguce vise, mada sam se prilicno zdravo hranila oduvek.
Bivsi sam sportista, otud i moje razmisljanje da se vratim nekoj vrsti sporta, tako da sam se odlucila na Yogu, koja je ujedno dobra i za telo i za duh. Samim tim, ako budem istrajna i uspesna, necu morati dodatno da posecujem psihijatre, niti da se dodatno trujem nekim lekovima.
To je neko moje vidjenje i zelja da tim nacinom krenem u borbu protiv ovog raka.

Dosta toga sam cula i citala o nekim dodatnim preparatima, za jacanje imuniteta i sl. - Maticna mlec, Ecomer, Noni sok, Ge 132 ...
Sta Vi mislite o tome? Malo sam skepticna povodom GE 132, nemam dovoljno informacija o tom antioxidantu, pa...
Za Ecomer sam cula da dosta ljudi pod istom ili sl. dijagnozom koristi i da im pomaze.
Do sada sam koristila Echinacea kapsule, periodicno, uglavnom zimi. Ali mi je receno da prekinem kad krene hemoterapija. Nije mi jasno zasto ?!

Hvala unapred i prijatan dan :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza - Microcalcificatio mammae sin.
PostPoslato: Sub Jan 23, 2010 4:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Maj 22, 2007 11:16 pm
Postovi: 614
Lokacija: beograd
Osteoporoza, depresija i ostali problemi vezani za menopauzu, pa i ovu arteficijalnu su posledica niskog nivoa estrogena. lekovi koji se koriste, suplementi, samo ublazavaju tegobe, tako da dokle kod je estrogena nizak, tegobe ce biti prisutne. Nije mi jasno cemu osteodenzitometrija toliko puta, jer dokle god je estrogen nizak, rizik postoji i opadace gustina kostiju. time se samo potrvrdjuje ono sto vec znamo, a mislim da je dodatno maltretiranje za pacijenta na ovako teskoj terapiji.
Jedan dobar endokrinolog koji se bavi zenskim reproduktivnim sisitemom bi vam razjasnio mnoge nedoumice u vezi trudnoce, moguce dalje menopauze i sl....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza - Microcalcificatio mammae sin.
PostPoslato: Ned Jan 24, 2010 9:07 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 12:59 pm
Postovi: 253
Lokacija: Beograd
dannina je napisao:
Osteoporoza, depresija i ostali problemi vezani za menopauzu, pa i ovu arteficijalnu su posledica niskog nivoa estrogena.
Pa to je valjda potpuno jasno i njoj samoj,ali se ovde ne moze leciti nadoknadom estrogena....

dannina je napisao:
Nije mi jasno cemu osteodenzitometrija toliko puta, jer dokle god je estrogen nizak, rizik postoji i opadace gustina kostiju. time se samo potrvrdjuje ono sto vec znamo, a mislim da je dodatno maltretiranje za pacijenta na ovako teskoj terapiji.

Mi ne znamo u kom ce se trenutku kod pacijentkinje pojaviti oseopenija na granici osteoporoze,iako znamo da u jednom trenutku hoce.Taj trenutak je presudan za teerapiju osteopenije pre nego li do osteoporoze i dodje,pogotovo jer se pacijentima sa tumorima dojke preparati kalcijuma moraju davati tek po indikacijama,(teska osteopenija),a ne po nasem znanju da ce zbog hipoestrogenemije doci do osteoporoze.
Teska ostopenija je indikacija i za promenu endokrinolosko onkoloske terapije kod nekih pacijenata,iskljucuje se Noovadex i ukljucuje Arimydex,ali...,to je duga prica,svakako nije za forum,a na sve to osteodenzitometrija jednom godisnje nije nikakvo maltretiranje!!!,a apsolutno je indikovana da bi se uhvatio pravi momenat za reagovanje.Na zalost,zbog takvog znanja ,a ne cinjenja mi imamo zene od 36 godina koje su u 4 godisnjoj remisiji maligniteta,ali imaju operisane kukove,jer ih niko nije upozorio na ove ,"banalne" stvari o kojima svi sve znaju.
Linky je napisao:
Bivsi sam sportista, otud i moje razmisljanje da se vratim nekoj vrsti sporta, tako da sam se odlucila na Yogu, koja je ujedno dobra i za telo i za duh. Samim tim, ako budem istrajna i uspesna, necu morati dodatno da posecujem psihijatre, niti da se dodatno trujem nekim lekovima.

Mislim da je yoga super za Vase stanje.Nisam sigurna da li cete moci da izguravate uz FAC,ali neka Vas to ne remeti,FAC brzo prodje,samo napred! :D :D :D
O suplementima ne mislim nista specijalno.Mislim da je vecina bacanje para,ali...,mnogo pre bih umesto nonija preporucila Zlatibor,ali da stvarno odete...
Negde sam pisala pa cu ponoviti Oligogal SE(1 dnevno),ili Nutrival plus(1 dnevno),Bedoksin 3 puta 1 dnevno,Beviplex 1 dnevno,Folan 1 dnevno,Reliv 1 dnevno,Fermental essi 1 dnevno.Naoruzajte se cepicima protiv mucnine(Hrvatska),vise malih obroka,sta Vam prija,to je ono sto bih ja preporucila ako ste dobrog opsteg stanja i ako su Vam rezultati u granicama normale,i naravno ako niste alergicni ni na sta od navedenog!Pozdrav!

_________________
Sve prolazi,samo dela ljubavi ostaju!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Tumacenje nalaza - Microcalcificatio mammae sin.
PostPoslato: Pon Feb 22, 2010 6:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 10, 2010 8:33 pm
Postovi: 5
Hvala mnogo na savetima.
Nije me bilo dugo. Posle prve terapije sam otisla na put, da se odmorim doslovce.
Tu prvu terapiju sam prilicno lose podnela. Prva 3-4 dana mucnina, malaksalost i pospanost. Peti dan, kao da nista nije bilo, probudila se bez mucnine, puna snage, volje, ali ostao je problem sa stolicom (zatvor) u narednih nedelju dana. Dok nisam pocela da pijem caj "Midro Tee" kupljen u Nemackoj. Sa njim sam resila taj problem.
Medjutim, narednih dana se pojavljuju sledeci problemi. i dalje osecam umor, malaksalost, glavobolja, cak mi je i vid oslabio, a sto mi najvise smeta je dekoncentracija.
Ne znam da li su to tipicne nus pojave, ali dosta me ometaju u normalnom zivotnom toku.
Naravno, nije mi padalo na pamet da idem na bolovanje, jer sam smatrala da mogu da obavljam posao kao do sad. Medjutim, ispostavlja se da nije tako - na Yogu nisam krenula upravo iz tog razloga kad dodjem s posla, samo se izvrnem u krevet, jer nemam snage ni za sta drugo dalje.
I danas sam shvatila da vise ne mogu ni na poslu da se skoncentrisem dovoljno da bih ga obavljala kako treba, tako da cu ipak morati da idem na bolovanje :(

Da li su ovo klasicne nus pojave FAC hemoterapije?
I sta bih mogla da uradim povodom te dekoncentracije ...?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 60 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: