Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 146 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 24, 2008 5:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Feb 13, 2008 2:34 pm
Postovi: 85
Evo mene, u cetvrtak sam imala kontrolu kod specijaliste(malu kontrolu,znaci samo rutinski pregled) posle tri meseca od zavrsetka lecenja.

Kako sam se osecala tamo u bolnici...Vise me tamo nista ne plasi,sve mi je poznato,sestra ,doktor, asistent...Smejacete mi se, ipak cu reci da mi ti ljudi koji me lece dodju kao neka rodbina(svi su pazljivi,doktor se cak rukovao sa mnom, sestra mi je rekla da mi je frizura -super kratka lepa..)kada sam zavrsila pregled i krenula iz ordinacije sestra me vratila da bi mi pokazala cvet u prozoru koliko je porastao za tri meseca(to sam joj poklonila u februaru) Svi se smese i ljubazni su...Prosto da covek pozeli opet da dodje...svasta i ja pisem...

Da..pitala sam za suncaje i plivanje i doktor mi je rekao da sve dolazi u obzir kao i da sam zdrava..pa eto i oni imaju razlicita misljenja .:-?
Pozdrav prijateljima :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 24, 2008 5:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Odlicno draga,

Gledala sam reklame za letovanje i sve mi pogled ide ka moru.
Tako da.....

Drago mi je da je sve ok. To je najbitnije. A lekari i sestre!? Pa to nije od primarnog znacaja.

p.s. i ja se osecam na Onkoloskom kao u domu zdravlja.
Strasno, ali neophodno da bismo ostale normalne.

pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 26, 2008 9:37 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 5:21 pm
Postovi: 40
Lokacija: Beograd
Ovo je strasno...
Upravo su bile na IORS-u moja devojka i njena mama i pored toga sto su znale tamo sestru neku bas na ginekologiji i skener su im zakazali tek za 20. jun!
Pa da li je to normalno??
Pa za mesec dana TU moze da se prosiri samo tako... a ko zna kada ce da joj zakazu zracenje i hemo a njoj je jos to primarna terapija, prosto ne mogu da verujem....
Da li je stvarno toliko uzasno stanje na tom IORS-u?Gde uraditi skener pre makar i privatno?
Evelina od tebe ocekujem odgovor najpre posto su i tvom ocu zracenje i hemo bili primarne terapije... koliko je on cekao?
Pozz!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 26, 2008 3:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Na zalost kod njih to tako ide. Zivci se pokidaju dok se doceka pocetak lecenja.
Kao sto ti rekoh, oni iz Fronta su sve prosledili na IORS i njena mama je usla u proceduru. Meni je receno da je po stavljanju na spisak nemoguce bilo sta uraditi. Lekari pre toga odluce o prioritetima i tada samo preostaje cekanje.
Ja sam nosila tatinu odluku direktno na IORS i tamo jurila ko sumanuta, kumila, molila i sve se nadam da se je neko na kraju ipak smilovao tako da je tata poceo lecenje za 15 dana. Nemoj samo zaboraviti da je njegov karcinom na korenu jezika pa je verovatno i to imalo uticaja da oni odluce da mu daju prioritet.

Postoje razlike i po odeljenjima na IORS-u. Guzva je na ginekologiji neverovatna dok se na primer na ORL desi da bude ponekada i jedan krevet prazan.
Ja sam (u isto vreme tako ceka jos 5-6 zena) svaki puta cekala do npr 17h da mi zena koja prima hemoterapiju oslobodi krevet. Kreveti su nagurani i po sredini sobe i sve je to prosto strasno, ali bitno je da si tamo i da dobijes svoju dozu citostatika.

Sve ti ovo govorim da bi video da cinjenica sto neko ima i zracnu i hemo terapiju ne znaci da ima super prioritet. Ta hemo je u sluzbi zracne th.
Eto na zalost zavisi i od toga kolika je guzva na nekom odeljenju!

Licno mislim da nema smisla raditi skener privatno jer cemu ce vam snimak skenera kad je pitanje kada ce krenuti sa lecenjem. Samo jos treba da vam traze da ponovno uradite skener!
Pretpostavljam da su vam rekli da cekate telegram! ili?

Ako krenete da radite skener na IORS-u, velika je verovatnoca da ce se tamo raditi do kraja lecenja. Inace, nije preporucljivo da se snimanja rade na razlicitim mestima, sto je i logicno.

Ja sam sva tri skenera radila u Dragisi Misovic.

Znam da je sve to jako tesko i nebih da vam govorim kako ce biti s vremenom bolje, ali kasnije ce se desavati neke druge stvari zbog kojih ce njih dve kidati zivce tako da je najbolje da se malo smire. Uostalom, ja u takvim situacijama kada se ima osecaj da cemo eksplodirati od straha, uvek preporucujem odlazak kod psihijatra koji ce prepisati anksiolitike i antidepresive. Ovi lekovi nisu ni izbliza slicni raznim bensedinima, bromazepamima i mene su spasili da ne poludim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 26, 2008 4:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 5:21 pm
Postovi: 40
Lokacija: Beograd
Mama moje devojke je tamo na IORS danas otisla preko neke sestre glavne na ginekologiji, nije cak ni imala uput za CT (samo nalaz konzilijuma u kome pise za CT) jer joj ovi u N. front-a nisu rekli da treba da uzme od svog dr. opste prakse uput valjda za to i uput za pregleda specijaliste tako joj barem rekla ta sestra na IORS-u.
Tako da su joj uradili neki interni uput ili tako nesto mi rekla devojka i onda su sa tom sestrom otisli i zakazali joj kao skener tek za 20 jun.
Uredu da su joj za tada zakazali pocetak lecenja ali stvarno samo snimanje da se ceka toliko.
Znaci nju tamo nije pogledao ni jedan dr. niti sta danas niti su joj otvorili karton tako da mislim da ona jos nije usla ni u kakvu proceduru nego tek posle tog skenera 20. ce uci i to ko zna za kada.

Jedino sto ta sestra rekla kao nacelnica nece priznati CT koji je uradjen negde drugde ne znam ni ja zasto, (valjda ce ta neka nacelnica da vodi slucaj njen)
Ma sve je to.... da ne kazem. Bas sam se i ja iznervirao.

Sada gleda da uradi ipak taj skener na klinickom centru ili gde vec ima negde drugde, juri neke dr. zna nekog hirurga iz klinickog koji bas operise ginekoloske probleme (nazalost njen je inoperabilan dok se ne smanji eventualno na st. IIa posto pise da je on operabilan) i nekog isto gin. u N. fronta, pa da vidi negde da uradi taj snimak sto pre i onda da vidi nekako sto pre da udje u proceduru na IORS ili na WMA ili bilo gde ge rade zracenje i HT ako moze nesto.

Uostalom one cak ni ne znaju kakva je procedura svega mozes li mi ti nesto vise reci.

Za sada ono sto ja znam je da je uradila sve nalaze do konzilijuma i konzilijum je napisao onu odluku sto sam sve detaljno napisao na prvoj strani i naveo da se pre javljanja na IORS uradi CT.
Sto ce reci ona moze da uradi taj CT negde drugde ili privatno i onda sa svim tim papirima da ode tamo...

Sta ste Vi uradili kada je bio vas slucaj otisli prvo u Dragisa Misovic uradili CT, pa onda sa svime time otisli na IORS ili kako?

Hvala unapred na odgovorima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 26, 2008 4:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Pa sad, izazivas me na dvoboj. Ja sam u tom periodu bila van sebe, ali eto pokusacu da ti sve ispricam hronoloski.

27.04. Konzilijum u N.Frontu doneo odluku. Tada mi je receno da ja nista ne nosim u IORS vec oni sami salju. Takodje mi je receno da cekam telegram iz IORS-a u kojem ce me obavestiti kada pocinje lecenje.

05.05. stigao telegram u kojem me obavestavaju da dodjem zbog prijema u bolnicu 05.06. U telegramu pise koja vrsta uputa je potrebna. Ja sam pogresno protumacila "uput za stacionarno lecenje". Mislila sam da cu primiti hemo u dnevnoj bolnici i pravac kuci, kad ono ostadoh 3 dana.

05.06. stigla tamo. Otvorena mi je istorija bolesti u prizemlju (tamo se odrzavaju i konzilijumi). Sa time sam otisla na I sprat gde sve to dala u prijemnu ambulantu, dobila naloge za vadjenje krvi, izvadila krv (soba je odmah do prijemne ambulante), presvukla se i otisla na II sprat (tamo ce i njena majka) u sobu 1 (ginekoloske sobe su br. 1 i 2. Nacelnica je dr Stamatovic, izuzetan strucnjak).
U prvoj viziti daje sve sto ima od nalaza (pozeljno je poneti i odluku konzilijuma. u stvari pozeljno je od svega praviti kopiju i nikada njjima ne davati original jer se rezultati, a i predmet cesto gube).
Zaista neznam zasto nacelnica nebi prihvatila skener iz neke druge klinike? Nisu svi u mogucnosti da urade skener na IORS-u!

Inace, sistem ti je sledeci. Svaka soba ima svog lekara koji prati zene samo u svojoj sobi (po pravilu). Sobni lekar daje izvestaj nacelnici svaki dan u viziti tako da je nacelnica ta koja je upoznata sa svime. U viziti su i ostali sobni lekari iz prostog razloga da budu upoznati sa situacijom.
Na kontrole ce kasnije ici kod svog sobnog lekara.

Na mom prvom prijemu lekarka mi je trazila skener, a ja ga nisam imala jer u odluci konzilijuma to nije ni pisalo. Imala sam skener uradjen krajem aprila u Dragisi, ali taj je po njihovim merilima bio mator (prijem je bio 05.06.) a nije imao ni mesec ipo dana!
Skener sam uradila pred prijem u bolnicu za sledecu hemo terapiju.

Samnom u sobi su bile zene koje su imale karcinom na grlicu. Imale su unutrasnja i spoljna zracenja i sve su odlicno reagovale na terapiju. Vecini je karcinom u potpunosti nestao, a na hemo terapiju su stigle da bi se unistile sve eventualne kancerogene celije koje postoje u organizmu.
Ovo ti prenosim onako kako sam cula da pricaju i one i sestre.

Zaista neznam da li se igde drugde radi zracenje, za hemo terapije znam da mogu i na drugim klinikama.

nadam se da sam barem malo pomogla.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 26, 2008 6:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 5:21 pm
Postovi: 40
Lokacija: Beograd
Njoj su sve da li na ruke i izvestaj sa konzilijuma i sve i sa time da ide tamo na IORS, ali nesto su joj spominjali i telegram da ce da joj posalju ali to za telegram su joj rekli kada je bila na samom konzilijuu, posle je izasla iz ordinacije i sacekala izvestaj sa konzilijuma u kojem pise ono sto sam naveo na 1. strani i tada joj nista nisu rekli,ama bas nista sestra joj samo dala te papire :o
Sada ni sami nisu pametni da li ce da salju telegram ili ne??

Danas joj je tamo sestra zakazala skener za 20. jun i unela je u kompjuter taj za zakazivanje.
Da li to znaci da je ona vec usla u proceduru ili ne (mislim na red za primanje terapije)...?
Ili je to samo red za skener, a nakon toga ceka jos proceduru za terapiju??
Ta glavna sestra na ginekologiji na IORS-u je rekla da kao ne moze pre toga skener, pre 20. i posle toga kada dobije taj rezultat tog skenera i to da ce slucaj odmah preuzeti nacelnica i da ce ga voditi... sada stvarno ne znaju da li da jure jos negde da to probaju da ubrzaju jos ako moze (znaci da urade skener na drugom mestu i onda da probaju da ranije pocne lecenje makar HT a i zracenje)?!
Pozz!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 26, 2008 6:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Da biste se malo smirili otidjite sa odlukom konzilijuma na IORS, na I sprat - prijemna ambulanta i pitajte da li je usla u proceduru.

Odluka konzilijuma se dobija isti dan (kao sto vracaju sve analize koje su se donele), ali meni je receno da oni po automatizmu, isti dan sve dostavljaju IORS-u. Ja sam pitala kada sam bila na konzilijumu da li moram sa njihovom odlukom da idem na IORS ili ne. Tada su i meni rekli da cu dobiti telegram i da nista ne moram da nosim.

Jos jedan savet. Ubuduce neka na sledece konzilijume sa mamom uvek ide neko. U takvim situacijama mozak jako tesko prima informacije i bolje je da bude prisutan neko od porodice ko ce slusati sta se prica.

Uostalom, rece ti da one imaju tamo neku vezu. Neka pitaju tu sestru. Nemas ti pojma koliko sestre na takvim mestima mogu da budu bitne.
One sve znaju, a pogotovo proceduru.

pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 26, 2008 9:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
DjukaBg je napisao:
Ovo je strasno...
Pa da li je to normalno??
Pa za mesec dana TU moze da se prosiri samo tako... a ko zna kada ce da joj zakazu zracenje i hemo a njoj je jos to primarna terapija, prosto ne mogu da verujem....
!

Vrlo zanimljivo tumor za mesec dana da se prosiri samo tako:roll:.Svega 10-30% svih celija je u deobi a vreme dupliranja je srazmerno duze u odnosu na zdrave celije a po Gompertzianovoj krivoj samo u inicijalnoj fazi rasta je i deoba najintenzivnija da bi posle exponencionalno opadala zbog disproporcije izmedju broja celija ,vaskularizacije i potrebe za suspstratima koji se trose za deobu.Tako da sa tih mesec dana nista nece izgubiti.Razumem ja da uopste nije svejedno suociti se sa ovakvom dijagnozom ali nerviranje i panicenje nikome nije dobra donelo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 27, 2008 12:45 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 5:21 pm
Postovi: 40
Lokacija: Beograd
Hvala puno na odgovorima... hvala severus... odstampacu im taj odgovor da probam da joj smirim mamu malo...
Ne mogu svoje ispite da spremam od njih, bolje drugu sa medicine da pomazem oko njegovih ispita :-)

Jos nesto zasto je IIb stadijum inoperativan konkretno u ovom slucaju kada je lokalizovan (a koliko ja znam pri toj radikalnoj historektomiji sve se vadi...)?

Znam da ne bi trebao da razbijam glavu sa ovime i ne bih da ne provodim toliko vremena sa njih 2, tj. mama joj je stalno u kuci i samo davi sa pitanjima i samo prica o tome (hocu da se operisem, hocu da se operisem strasno....) a i glavni razlog sto ovo sve pitam je taj sto njena mama ide u klinicki u sredu kod nuro hirurga koji joj je operisao aneurizmu pre 5 godina (neka prof.dr. Dana ja mislim ne bitno) za misljenje (posto su to napisali i ovi iz konzilijuma isto), e sada oni znaju nju i nekog hirurga koji radi operacije pa da ih nazovem ginekoloske prirode i anesteziologa tu isto nekog sa klinickog... One su se cule danas sa njima sa ta dva doktora i objasnile su im sve (konkretno moja devojka i njen cale koji ih zna dobro su pricale sa njima) i stadijum i sve one nalaze (da tumor nije po onim nalazima i snimcima zavatio linfne cvorove itd. ) ali i da je stadijum IIb (koji svuda gde sam procitao kazu da je inoperabilan) i on joj rekao da kada njena mama uzme u sredu taj nalaz kod te Dane (neurohirurga) dodje u petak u klinicki na pregled (okupice taj hirurg kao mini konz. onkologa,radiologa i jos nekog ne znam tacno nisam hteo da se mesam u to uopste) pa da vide kao da li eventualno moze da se operise to (nevezano sto je stadijum IIb :o )!

Zato pitam koliko bi opasno tj. kontra produktivno bilo kada bi se operisao ovaj IIb stadiumu u odnosu na zracenje+hemio (pa evetualno posle smanjivanja TU operacije)?

Najvise zato pitam posto se od nekih nasih dr. moze svasta ocekivati, ovde na forumu sam procitao da isto tako na insistiranje neki dr. operise microcellularni karcinom pluca (za njega sam procitao zasto je inoperabilan negde na ovom forumu) koji se nigde u svetu ne operise....

Izvinite sto smaram sa ovim pitanjima obecavam trudicu se da ih ne postavljam vise uopste dok njena mama ne krene sa nekom terapijom ili tako nesto, ali opet sa druge strane plasim se samo da se u svoj toj zurbi ne napravi jos gore stanje nego sto je ovo. :roll:

Pozz i hvala na odgovorima i strpljenju da citate ove moje kilometarske postove ne tako zanimljive prirode...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 27, 2008 1:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 5:21 pm
Postovi: 40
Lokacija: Beograd
Dao sam sebi sam odgovor na ovo pitanje....

Slika

Nasao sam negde na netu (strani sajt) da neki dr-i posle uspesno zavrsene terapije kombinacijom radio+hemo terapija preporucuju Wertheim-Meigs (ukoliko je pacijentkinja u operabilnom stanju) koliko sam razumeo zbog mogucnosti pojave recidiva na tim mestima ili cak preoperativno zracenje+hemo+operacija+zracenje opet :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 27, 2008 2:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Djuka,

Molim te da imas razumevanje za tu zenu. Ona ne davi, ona je prestravljena. Ne mogu da ti kazem da sebe zamislis u njenoj situaciji jer je to nemoguce.Ljudski mozak jako tesko moze da sebi docara situaciju "sta bi bilo kad bih imao rak?"
Ti si mlad i ocito se nisi susretao sa bolestima i ne mozes da zamislis koliko je tek jak uzas kada ti neko kaze da imas karcinom. Sve druge bolesti i strahovi ne mogu se porediti sa karcinomom.
Zato, pomogni koliko mozes.

A inace, nemoj da mislis da su tvoji postovi preglomazni, smarajuci ili .....
Oni su sasvim u redu.

I zaista je lepo od tebe da stavis na forum to sto si pronasao. Nadam se da ce Severus prokomentarisati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 27, 2008 3:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Pre nego sto nabavis linerani akcelerator i zavrsis kurs hirurgije kod brazilskih hirurga koji su samouki i preuzmes lecenje te gospodje vraticu se na ovo sto je evelina rekla : ta zena je prestravljena a upravo joj ti nabijas jos vecu tenziju jer ako razgovori koje vodis sa njom na temu bolesti makar i 10% podsecaju na postove sa foruma. koliko je tebi godina??
Jako je lepo ovo sto si nasao a za tvoju informaciju i IV stadijum se moze operisat samo sto se uradi totalna pelvicna egzenteracija a ne radiklana histerektomija.I Gde zuris??Mozda zracenje bude savrseno dovoljno mozda bude reziduum tumora ,unapred se ne moze nista znati vec ce efekat zracenja + HT biti procenjen CT-om pa konzilijum pa ce videti sta dalje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 27, 2008 3:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 5:21 pm
Postovi: 40
Lokacija: Beograd
Znam da je prestravljena, pogotovo jer dr. joj nista nisu objasnjavali, samo su je prestravili jos vise ( a i ona je imala susreta sa osobama sa malignim oboljenjima - rodbina, prijatelji od kojih su se neka zavrsila bas nepovoljno, a neka i dosta povoljno - ustanovljen kancer pre 12 godina, lecen i i dalje u dobrom stanju).Ona konkretno se najvise zanima samo za operaciju jer je ona jedina zanima, tako da sve sto ja pitam ovde su pitanja koja ona postavlja svima (meni, devojci, njenom muzu iako niko od nas nije dr.)
To sto ona pita trudim se da joj odagnam i na netu i da je smirim ne da je prestravim jos vise... posto su je dr. sa konzilijuma u n.fronta uterali strah i prestravili je sa svojim komentarom da to nema teorije da se operise, da se to prosirilo, da je lose stanje itd. nego sto je ona sama ovako bila kada su joj postavili dijagnozu... Evelina ti to znas i razumes , a severus je dr. tako da....
Kad smo vec kod Vas dr. severus imam 23. god.
Btw imao sam susret sa kancerima, strina mi je imala rak dojke ustanovljen pre 2 godine (operisana je i primala je hemoterapiju) ,baka (sa oceve strane mi je takodje imala rak dojke) odbila je da joj je operisu samo se zracila i primala hemo terapiju i drzala bolest pod kontrolom 10 godina (tj. bila joj je metastazirala ali ne znam gde znam da je imala kao opekotine po glavi) i umrla je od previsokog pritiska mozdanog udara tako da sam se susretao sa malgnim oboljenjima....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 29, 2008 7:19 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Djuka,

ima li nekih novosti?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 146 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 55 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: