Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: karcinom
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 2:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 07, 2007 3:32 pm
Postovi: 33
Lokacija: Montenegro
Zdravo svima,

Htjela bih pitati za karcinom. Pacijent je operisan i cekamo nalaze uzetog isjecka. Na otpusnoj listi pise tu - mazzile meta colli l s. Da li neko moze da mi kaze sta to znaci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 3:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 01, 2007 12:48 am
Postovi: 36
Mislim da su metastaze u pitanju,nisam dr. ne znam gde i ne znam kakve ali iz nalaza koje imam od clana porodice poznata mi je rec ta meta i kapiram da je to gore navedeno u pitanju.Ipak neka ti ovde odgovore strucna lica ,ima ih na forumu samo sacekaj malo dok ne pronadju tvoj post.Pozdrav i nadam se da nije toliko strasno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 27, 2007 5:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ne mislim da na dijagnozi pise mazzille nego maxilleodnosno gornje vilice.Verovatno se radi o karcinomu maxillarnog sinusa(da li je patohistoloski verifikovan?)a meta colli l.sin znaci metastazu u vratu leve strane koja opet mora da bude PH verifikovana,da bi se planirala dalja terapija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 28, 2007 10:32 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 07, 2007 3:32 pm
Postovi: 33
Lokacija: Montenegro
hvala vam puno na odgovoru. nalaze jos uvjek cekamo. javicu se kad stigne ph


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 14, 2008 10:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 07, 2007 3:32 pm
Postovi: 33
Lokacija: Montenegro
Upravo je stigao nalaz i u pitanju je hockins. Ne znam kakve su joj sanse pa da li neko moze da mi malo vise objasni kolike su mogucnosti za izlecnje. hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 14, 2008 11:25 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 16, 2007 3:02 pm
Postovi: 133
[quote=" Nisam lekar,ali znam da ako je u pitanju hodginov limfom(a ne non hodginovov)ima velike sanse 90% da se skroz izleci.Sa non hodginovim limfomom je prognoza malo losija.Pa opet sve zavisi u kojoj se fazi nalazi bolest,odnosno u kom stadijumu,kakvo je opste stanje bolesnika,koliko ima godina.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 14, 2008 2:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 04, 2007 12:59 pm
Postovi: 253
Lokacija: Beograd
Odlicne,odgovor u prethodnojporuci je sasvim tacan.Ako Vas zanima jos nesto,napisite detaljnije,prepisite PH nalaz,i slobodno pitajte..Pozdrav!

_________________
Sve prolazi,samo dela ljubavi ostaju!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 14, 2008 3:00 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
kleica je napisao:
Upravo je stigao nalaz i u pitanju je hockins. Ne znam kakve su joj sanse pa da li neko moze da mi malo vise objasni kolike su mogucnosti za izlecnje. hvala

Navedite molim tacan stadijum,mada ako su samo zahvaceni maksila i postoje metastaze u limfnim zlezadama vrata to bi bio stadijum II a u zavisnosti da li postoji gubitak tezine,povisenje telesne temperature preko 38 C i nocno znojenje svrstalo bi ga u A ili B grupu po Ann Arbor klasifikaciji.Hodgkin-ov limfom ima znacajno bolju prognozu i za visoke stadijume u odnose na druge limfome ,a leci se iskljucivo hemioterapijom/radioterapijom a koji ce modalitet biti upotrebljen odlucice konzilijum.Inace u literaturi se opisuju razliciti procenti prezivljavanja ,po nekim podacima kojima ja raspolazem prezivljavanje ide i do 75% za IV stadijum.Medjutim postoje i razlicite agresivne forme Hodgikin limfoma pa je onda i tretman agresivniji(moze ukljuciti i transplantaciju kostane srzi),ali o vasem konkretnom slucaju razgovarajte sa lekarom koji vodi doticnog pacijenta.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 15, 2008 9:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 07, 2007 3:32 pm
Postovi: 33
Lokacija: Montenegro
Dragi moji hvala vam puno. Moram vam reci da je u pitanju non hodginovov limfom. Sinoc sam razgovarala sa tehnicarem kojeg sam vise i upoznala posjecujuci svoju tetku. Ne znam koji je stadijum u pitanju danas joj ponovo rade nalaze. Pocinje danas sa hemoterapijom. Nema temperaturu a smrsala jeste iz razloga jer se operisala pa ne moze da jede ne moze da koristi protezu. Ja sam je pripremila koliko sam mogla i objasnila sve poteskoce od hemoterapije al da mora biti jaka. Ne zna sirotica tacno o cemu se radi ali zna da je kancer. ja sam joj ulila nadu i vidim da ce se boriti sa tim. Eto kad budem uzela nalaze sa njenog odjeljenja jer su tamo u kartonu pitacu vas da mi detaljnije objasnite. Samo sam jos htjela pitati za monoklonska antitijela da li bi mogla da ih koristi jer ovamo ljekari nista o tome ne govore.cula sam da je mabthera dobar lijek.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 15, 2008 2:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Da mabthera je znacajno popravila prognozu non -Hodgkin limfoma s tim sto se daje samo u slucaju pozitivnosti na klaster diferencijacije 20(CD 20 )molekul u slucaju da je limfom CD 20 negativan mabthera se ne daje .Vise informacija kada budete imali tacan patohistoloski i imunohistohemijski profil limfoma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 16, 2008 10:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 07, 2007 3:32 pm
Postovi: 33
Lokacija: Montenegro
Evo me sa nalazima. Ali prije toga da vam kazem da mi je doktor Vujacic koji ordinira na odjeljenju kojeg sam pitala za Mabtheru rekako da nije potrebno i da ustvari oni to daju pacijentima do godina i nesto mi je pricao o molekul C20 al mi nije rekao dal moze il ne moze da ga prima. Sad cu vam napisati imam dvije patolosko-histolosku dijagnozu.

MAKROSKOPSKI
1. Nekoliko nepravilnih isjecaka smedjosive boje velicine 8 mm.
2. Isjecak tkiva velicine 4x3x1.2 cm, sivobjelicaste boje, dijelom glatke, dijelom neravne povrsine
3. 6 limfnih cvorova sivosmedje boje, mekse konzistencije velicine od 0.8 do 2.5 cm

MIKROSKOPSKI
- U sva tri materijala prakticno u svim isječcima uočava se difuzno infiltrativno tumorsko tkivo koje grade proliferati krupnijih ovalnih celija, okruglastih jedara, u pojedinim vidljivo krupnije jedarce, svijetle citoplazme - dominiraju ćelije izgleda centroblasta. U pojedinim isječcima prisutni fokusi nekroze. Dio tumorskog tkiva nagnječen, neprezentativan za analizu.
- IMUNOFENOTIPSKE osobine: Tumorske ćelije LCA +++, CD20+++, CD 79-alfa +++, CD3 negativne
-Tumorsko tkivo infiltruje fokalno do resekcione ivice isječaka.
-U isječcima limfnih čvorova (materijal br3) tumorsko tkivo infiltruje van kapsule čvorova u okolnu mast

-Prema REAL klasifikaciji nehočkinski difuzni loimfom, velikih ćelija, B limfocitnog fenotipa (Diffuse large B cell lymphoma)B.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 16, 2008 10:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 07, 2007 3:32 pm
Postovi: 33
Lokacija: Montenegro
Izvinjavam se ako grijesim u kucanju al vise ni sama ne znam. Vidim da sam preskocila da kazem pacijentima do 40 god. daju mabtheru.

drugi nalaz:

Patološko-histološka dijagnoza:

Non Hodgkin lymphoma
/ Diffuse large B cell lymhoma/

R.E.A.L. Working formulation


Nalaz:
Makroskopski: Nepravilan isječak tkiva ukupnih dimenzija do 5x3,8 cm, na presjeku nekan, bjeličasto - smeđ.

Mikroskopski:
- Tumorsko tkivo je sagradjeno od difuznih proliferata
-krupnih ovalnih atipičnih pleomorfnih limfoidnih ćelija, okruglih jedara, sa prominentnim jedarcima.
-u tkivu tumora prisutne fokalne nekroze
-mitoze brojene
-Imunofenotipizacija radjena u biopsiji broj 9812/07: tumorske ćelije pokazuju jaku LCA, CD20, CD79 Alfa, dok su CD3 negativne.
Prema R:E:A:L: Working formulation; nehočkinski, Diffuse large B cell lymphoma.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 16, 2008 10:22 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 07, 2007 3:32 pm
Postovi: 33
Lokacija: Montenegro
Zamolila bih da mi kazete kakve su joj sanse i da li moze po ovome da koristi mabtheru, mada jutros mi je ljekar rekao da stizu neki dodatni nalazi - mislim nesto putem krvi. Eto toliko pa kad stignete bicu tu da cujem odgovor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 16, 2008 12:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Nema dileme da je u pitanju difuzni limfom velikih B celija tumor je visokog stepena maligniteta i visoko pozitivan na cd20 antigen.A koliko vasa pacijentkinja ima godina da mozda na ovakav nalaz nece da joj daju mabtheru zbog godina :roll: :evil: ??.Za ovako malignu formu limfoma treba sprovesti sto agresivniju inicijalnu hemioterapiju po obicno po CHOP protokolu sa mabtherom,a potom uraditi evaluaciju odgovora da bi se ako on ne bude zadovoljavajuci planirala transplantacija kostane srzi.A ako oni dole nece joj daju mabtheru zbog eto nekakve stednje :roll: vi pravac u Beograd.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 16, 2008 12:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Maj 07, 2007 3:32 pm
Postovi: 33
Lokacija: Montenegro
Pacijentkinja je 1942 godiste znaci ima 66 god. Danas pocinje sa hemoterapijom i pauzira 21 dan pa ponovo. Rado bismo mi dosli u Beograd al osiguranje to nece pokriti a za to nemamo novcanih sredstava, zapravo vjerujte ne znam na koji nacin to mozemo regulisati. Grevota je samo sto ljudi umiru a oni se uce na njima. Moja tetka ce izgleda biti jos jedan statisticki podatak prezivljavanja ili ne. Sramota. Mada vama hvala sta da radim.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 25 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: