Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 86 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Karcinom baze jezika
PostPoslato: Sub Okt 06, 2007 12:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Dragi moji pomozite,

Zbog osecaja da mu nesto smeta u grlu, otac (69 godina) je upucen na pregled na ORL Klinickog centra Srbije. Uradjena biopsija i po HP nalazu u pitanju Neoplasma malignum laryngopharyngis - C14.1. (ulcerovegetantan tumor).
U septembru uradjena magnetna orofarinksa i vrata:
Zakljucak: MR ukazuje na infiltrativni tumorski proces baze jezika sa propagacijom u tonzile, faringealni mukozni prostor i parafaringealno, ekstenzivnije parasagitalno desno.
Sem toga na nalazu navedeno: Pojedinacne limfne zlezde gornje jugularne grupe i sugmandibularno su uvecane do 15 mm.
Submandibularne pljuvacne zlezde urednog nalaza.
Magistralni arterijski i venski sudovi vrata nisu kompromitovani.
Postkontrastno tumorsko tkivo se nehomogeno i blago pojacava u IS, bez jasne delineacije.
Supra i infratentorijalno u mozdanom paranhimu ne vide se zone patoloski izmenjenog IS. komorni sistem je u celini normalnog izgleda i polozaja. Regija kraniocervikalnog prelaza je normalne konfiguracije.

Konzilijum odlucio da se primeni hemio i radio terapija uz randomizaciju (grupa 3).

Dana 01.10. tata je krenuo sa hemio terapijom:
I dan Cytosar, Cisplatin i Fluorouracil
od II do VI dana Fluorouracil neprekidno 22 sata
Po netu sam malo istrazivala o sva tri leka i izgleda da je ovaj Fluorouracil najtezi za podnosenje. Danas (6.10) mu je peti dan, oseca bolove u grlu i poceo je da ima krvav ispljuvak. Inace ima visok pritisak, a ranije se je lecio od refluxa.


Da nesreca bude veca, meni je u martu pronadjen karcinom jajnika (imam 41 godinu), operisana sam i takodje idem na hemioterapiju. Igrom slucaja svoj peti ciklus sam provela u bolnici zajedno sa ocem. Na istom spratu, ja u sobi 1, a on u 4.

molim sve koji imaju ikakva iskustva o pomenutom karcinomu, o lekovima, savetima kako da olaksam ocu, da mi se jave. Trudim se da mu kroz svoje iskustva sa hemioterapijom olaksam. uostalom, prva je uvek najteza i psihicki i fizicki.

Meni je trebalo dva meseca da se izborim sa depresijom i da prihvatim svoje stanje i sada me sve ovo sto se desava sa ocem vraca unazad.

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Molim odgovor
PostPoslato: Ned Dec 30, 2007 8:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
S obzirom da su se pojavili neki novi lekari na forumu, koristim priliku da ponovno postavim pitanje u vezi karcinoma kod mog oca.

Otac je prosao tri hemo, pocetkom januara ide na procenu (radice se UZ i skener). Njegova lekarka kaze da odlicno reaguje na terapiju, on vise nema problema sa gutanjem, limfni cvorovi su ok i prilikom pregleda grla vise se ne vidi karcinom. Problem je sto ima sve vise problema sa srcem (aritmije).

Inace, ja sam zavrsila hemo terapiju pocetkom decembra, sve je ok i nadam se da ce sve to ostati samo ruzna epizoda.

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 30, 2007 9:56 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Draga evelina,
imperativ onkoloskog lecenja solidnih tumora je hirurgija hemio-i radio-terapija primenjuju se u cilju unistavanja zaostale populacije malignih celija kao prevenciju recidiva i sistemske diseminacije tumora ili u cilju smanjenja tumorske mase preoperativno kaoko bi se omogucio adekvatan hiruski zahvat obzirom da vas otac nema vise disfagiju i da su smanjene limfne zlezde u vratu korist od primenjenih modaliteta terapije je evidentan.Verovatno je sledeci korak prikaz na konzilijumu za ORL malignitete da bi se odlucilo o hirurskoj intervenciji (koja bi ukljucila eksciziju primarnog tumora i neku od disekcija vrata sa ciljem da se odstrane limfne zlezde),ali sto se tice te onkoloske ORL patologije nisam bas upucen pa je najbolje da konsultujete ORL specijalistu.Inace za suprimiranje nezeljenih efekata hemioterapije postoji vise grupa medikamenata samo ne znam koji je kod vaseg oca konkretno u pitanju.Sto se tice aritmija najbolje je da konsultujete kardiologa.

Vase postove nisam stigao detaljno da pregledam ali cini mi se da ste pominjali da je radjena i resekcija omentuma obzirom da je postojala peritonealna karcinoza(ispravite me ako gresim) pa je ordinirana HT sa preparatima platine i taksanima(karcinom ovarijuma je i inace visoko hemio senzitivan ali kao sto rekoh nisam detaljno pregledao postove pa ne znam koji je histoloski tip u pitanju).Ili jos bolje postavite link prema postu u kojem detaljno iznosite dijagnozu ,stadijum ,obim hirurske intervencije i terapiju.
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hvala
PostPoslato: Ned Dec 30, 2007 11:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Dragi severus,

Od sveg srca hvala na odgovoru.
Opis moje dijagnoze i operacije nalazi se u postu pod temom "Molim Tartufu za pomoc" <http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=15751> od 8. Oktobra 07, a sledece pitanje je pod "Karcinom jajnika - imunohistohemijski profil" <http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=16679> od 24. novembra 07.
Molim Vas pogledajte moje postove i kazite mi sta mislite. Da li treba nesto da menjam u zivotu da se bolest nebi vratila?

Za sve ovo vreme mi je bilo najteze sto niko od lekara na Onkoloskom nije hteo da mi da vise informacija od onoga sto oni smatraju da je za mene kao pacijenta dovoljno, a to je zaista malo. Na drugoj proceni cak nisu hteli da mi kazu koliki mi je tumor marker. Jasno je i meni da je u granicama normale, ali ne vidim razlog za toliku tajnovitost.

Hvala jos jednom



[/url]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 31, 2007 1:01 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Draga evelina sada sam prilicno umoran
ali sigurno cu pogledati vase postove i probati da vam dam sto kvalitetniji i potpuniji odgovor.
Puno srece i zdravlja u nastupajucoj 2008 godini.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hvala
PostPoslato: Sre Jan 02, 2008 7:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
evelina je napisao:
Dragi severus,

Od sveg srca hvala na odgovoru.
Opis moje dijagnoze i operacije nalazi se u postu pod temom "Molim Tartufu za pomoc" <http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=15751> od 8. Oktobra 07, a sledece pitanje je pod "Karcinom jajnika - imunohistohemijski profil" <http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=16679> od 24. novembra 07.
Molim Vas pogledajte moje postove i kazite mi sta mislite. Da li treba nesto da menjam u zivotu da se bolest nebi vratila?

Za sve ovo vreme mi je bilo najteze sto niko od lekara na Onkoloskom nije hteo da mi da vise informacija od onoga sto oni smatraju da je za mene kao pacijenta dovoljno, a to je zaista malo. Na drugoj proceni cak nisu hteli da mi kazu koliki mi je tumor marker. Jasno je i meni da je u granicama normale, ali ne vidim razlog za toliku tajnovitost.

Hvala jos jednom



[/url]

Draga evelina,
Ne znam kud ovo nisam ranije video pa da vam objasnim da se ne stresirate toliko.FIGO Ic stadijum znaci da je tumor ogranicen na ovarijume ali da postoji ruptura kapusle ili je peritonealna lavaza pozitivna na maligne celije,ali da je tumor i dalje ogranicen na ovarijume.Ovde je vazno razgraniciti 2 stvari.Sve maligne celije nisu iste.U tumoru od momenta kada jedna jedina celija izgubi kontrolu nad svojom deobom sto rezultira nekontrolisanim rastom tkiva i kancerogenezom mutacije koje podsticu gena koji podsticu deobu(protoonkogena)/suprimiraju deobu (antionkogena) i drugih gena koji kodiraju sintezu enzima(sto uslovljava invazivnost),gena koji kodiraju povrsne receptore(odredjuje spoosobnost limfaticne i vaskularne invazije i metastaziranja)se u tumorima konstantno akumuliraju.Tumor uniforman onakav kakav jeste je sagradjen od vise subpopulacija malignih celija koje imaju najrazlicitije sposobnosti od kojih je naravno najveca opasnost preti od momenta formiranja celije koja se naziva metastatski klon i koja ima sposobnost da se dalje siri.Siguran dokaz za postojanje ovakve celije je postojanje metastaza.Medjutim obzirom da ste Ic stadijum i da nemate na svu srecu matastaze postoji prekid integriteta kapsule ovarijuma te stoga ne postoji vise fizicka barijera koja bi tumor drzala u ovarijumu.Bez obzira da li postoje metastatski klonovi u ovarijumu sa narusenim integritetom kapsule maligne celije "cure"iz ovarijuma i pod uticajem zemljine teze i imaju mogucnost da se sire trbusnom dupljom zbog fenomena implantacije.Ovo objasnjava zasto je operacija bila tako radikalna i zasto je i radjena resekcija omentuma.Hemioterapija je bila standardna za Ca ovarijuma(platina i taksani).Tacno je da su tumori histoloskog gradusa III najveceg stepena maligniteta ali i veca agresivnost sugerise i bolji odgovor na hemioterapiju.
Na netu ste predpostavljam nasli podatak da je smrtnost od karcinoma ovarijuma visoka a to je zatojer je karcinom ovarijuma dugo klinicki nem ,bez simptoma na koje bi se pacijentkinje zalile i otkriva se u uznapredovalim stadijumima kada je i prognoza znatno losija tako da nema razloga da brinete obzirom da ste u Ic stadijumu a redovne ginekoloske kontrole su posluzile svojoj svrsi.Inace i za uznapredovale stadijume postoje odlicni metodi kontrole ,lecenja pa cak i izlecenja
naravno sa ekstenzivnijim operacijama(totalna pelvicna egzenteracija) i perioperativnim hemioterapijskim lavazama.IHH je koristena da se izdiferencira tip tumora ovarijuma (ima ih gomila od tih epitelnih imaju serozni,mucinozni,Brenerov,endometriodni i raznorazni drugi)a taj CA-125 je marker epitelnih tumora i ima 3+ cini mi se.Tumor markeri nisu apsolutna kategorije(cak bih pre rekao da su siva zona onkologije)jer ima gomila lazno pozitivnih i lazno negativnih rezultata a dijagnoza tumora je ipak iskljucivo patohistoloska .Kasnije Tu markeri mogu biti korisni za pracenje eventualnog recidiva tumora,ali opet vratimo se na teoriju ako su tumorske celije imale sposobnost stvaranja to proteina koji se registruje u plazmi pacijenta pa su onda "nazadovale" i izgubile sposobnost stvaranja markera namece se pitanje koja je zapravo korist od tog markera?.Na osnovu takvog parametra niti se moze pratiti stanje posle lecenja niti se inicijalno moze postavljati dijagnoza(odredjen procenat u startu ne stvara marker).
Tako da imate odlicno prognuzu,HT ste zavrsili ,a zbog odgovornog stava prema sebi i sopstvenom zdravlju bolest je na vreme otkrivena i adekvatno lecena.
Ostaje mi samo da vam pozelim najbolje u 2008 godini.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: FIGO I
PostPoslato: Sre Jan 02, 2008 7:46 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Zahvaljujem na iscrpnom odgovoru.

Zelim Vam srecnu 2008 i nadam se da cete ostati na forumu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 1:47 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 10:56 pm
Postovi: 248
Sever rastura, nemam reci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 2:51 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Dec 20, 2006 10:02 pm
Postovi: 628
Lokacija: in the middle of nowhere
:o :o :o :o :o :o


Svaka cast.
Za moj ukus prestrucno, ali svi kapiramo da je Evelini super prognoza.
Bravo za Evi i za naseg Severusa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 5:29 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
[b][i]Svaka cast!
Pridruzujem se cestitkama, vrlo iscrpno i maksimalno tacno!
[/i][/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 1:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Okt 09, 2007 10:56 pm
Postovi: 248
Da prosirim izjavu, tj pojasnim zasto mi je Severusova pojava na forumu super (a sto se ne odnosi samo na ovaj post, naravno):

- jer stvari objasnjava zivo, istice uzrok, posledicu i razvoj pojave, zbog cega se stice utisak da stvari drzi u malom prstu, a sve sto napise ispadne cak i zanimljivo. Vecina doktorskih uleta na forumu znacila je samo desifrovanje dijagnoze ili nekoliko skolski suvih recenica, koje je bilo tesko razumeti;

- jer objasnjava stvari u sirim potezima, ne drzeci se samo tog slucaja, vec se cesto obracajuci i sirim zakonitostima koje prate rak, pa covek moze svasta da nauci, cak i kad ga ta vrsta raka konkretno ne zanima;

- sto ulece sa komentarima o kojima nije bio pitan, ali oseca da onaj koji pita (ili vecina nas) o tome ima pogresnu predstavu, a radi se o sustini neke stvari (npr ono sa presadjivanjem kostane srzi, zasto se to ustvari radi i sl);

- jer nije rigidan, krut i pravolinijski (kao preveliki broj lekara koje u ovoj prici sretoh), izrazava povremenu sumnju u pouzdanost nekog postupka, bilo da su dijagnoza ili terapija u pitanju;

- jer mu iz postova seva strucnost i nivo, bez sujete, licnih strasti i pijacnih natezanja, kakve sam, nazalost, za vreme svog kratkog boravka ovde imala prilike da od pojedinih doktora vidim;

- jer se cesto trudi da post ucini i vizuelno citljivijim, naglasavanjem pojedinih njegovih delova.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Severus
PostPoslato: Sub Jan 05, 2008 1:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Kajo - istakla si sustinu! Ipak ti to umes najbolje od svih nas. Nadam se da cu jednom saznati cime se bavis. S obzirom da si u Holandiji, da nisi slucajno advokat? prevodilac?

Nadam se da ce severus zaultati na ovu temu.

Severuse HVALA jos jednom


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Tata
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 3:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Dragi severus,

Tata je 3.1 bio na ultrazvuku vrata i amdomena i radjen je rtg pluca. Abdomen je ok, pluca su ok, a ultrazvucno se u regiji orofaringsa jos uvek vidi tumorska formacija, ali sada i levo (na MR tumorska formacija je bila dominantno parasagitalno desno, ispunjavala je supraepigloticni prostor i infiltrisala epiglotis). Sutra 8.1 ide na skener, a 10.1 na konzilijum.

Nakon III hemo ponekada ima bolove u grlu (kaze da su bolovi sa gornje strane, znaci tamo gde je resica). Takodje, vrlo cesto ima osecaj da mu nesto stoji u grlu i kada se nakaslje ispljune sivkastu masu.

Napominjem da pre pocetka hemo nije imao nikakve bolove vec samo grebanje u grlu. Da li je moguce da su bolovi posledica razgradnje karcinoma (kao i sivkasta masa koju ponekada ispljune) i da li je moguce da oseca bolove na delu koji nije bio zahvacen karcinomom?

Hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 7:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Koliko se tumor povukao videce kada uporede na snimcima pre i posle HT.Ipak za karcinom baze jezika u svetu vazi doktrinarni stav da treba da se zraci,jer iako je hirurgija jedina kurativna ostaviti nekoga bez jezika i larinksa je tezak invalidnitet ,a to bi ovde doslo u obzir jer je i epiglotis zahvacen.Moze i da se kombinuju hirurgija i radioterapija,ali o daljem lecenju odlucice konzilijum na osnovu toga da li je radioterapija sama dovoljna.Ovi tumori su umereno radiosenzitivni a zracna polja bi ukljucila i vrat sa ciljem da se uniste metastaze u limfnim zlezdama.Sto se tice simptoma oni su posledica tumorske infiltracije i otoka a u toku hemioterapije sa nekrozom tumora javlja se i zapaljenje pa nista nije neobicno da ima bolove.Sada imate ove oriblete sa lokalnim anestetikom pa to mozda pomogne .Isto tako nista nije neobicno da izbacuje nekroticne mase.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hvala
PostPoslato: Pon Jan 07, 2008 7:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Hvala na odgovoru. Pretpostavljala sam da je tako nesto u pitanju, ali ipak mi je neophodno da mi to kaze strucno lice.
Javicu Vam sta je bilo na konzilijumu.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 86 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: