Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 86 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: I da li je lecenje bilo uspesno?
PostPoslato: Ned Mar 23, 2008 7:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Tata je napokon zavrsio sa zracenjem. Prepisacu Vam delove iz otpusne liste pa Vas molim za misljenje.

.....

Dijagnoza: Ca laryngopharyngis cum meta colli bill. T3N2M0 St.post neoadj. HT cum CAR-5FU-CDDP
PH Ca planocellulare inv.GII NGIII
(u ovom gornjem delu mislim da nema nista novog receno sem da je N2, a ranije je pisalo N1

Na prijemu dobrog opsteg stanja.
EHO vrata: Submandibularno desno ispod pljuvačne žlezde pat lgl 18mm. Submandibularno levo konfluentna pat. lgl promera 21 mm. u ostalom delu vrata reaktivne do 10mm.

EHO abdomena: Bez znakova diseminacije osnovne bolesti.

Spiralni CT vrata: u nivou orofarinksa - pod usne duplje desno, a ima se utisak i da prelazi i mediosagitalnu liniju i propagira se delom i levo, vidljiva izrazita mekotkivna asimetrija. Tu infiltracija sa zahvatanjem epiglotisa. Desna valekula se diferencija, leva obliterisana. na vratu desno submandibularno lgl do 15 mm, levo 12 mm. Na vratu desno u jugularnoj regiji pojedinacne lgl do 10 mm.

Rtg pluca: srcano sudovna senka aertomiopatkse konfiguracije. Bez promena tipa sek.depozita.
Zbog epizode malaksalosti praćene mučninom i učestalim povracanjem, te imajuci u vidu anamnestički podatak o ranije lečenom refluksnom ezofagitisu, učinjena je ezofagogastroduodenoskopija sa biopsijom. Dobijen nalaz: HH Sliding. Antritis chr.Deformatio bulbi duodeni.

Shodno odluci Konzilijuma, sprovedena je zračna terapija sa TD 70Gy lokalno i 64Gy regionalno, uz I ciklus HT CDDP (60mg/m2), sa zadovoljavajućom subjektivnom i hematoloskom tolerancijom, uz razvoj umerene lokalne reakcije. Zbog pojave difuzne urtikarije i eritema praćenih svrabom nakon ordinirane I doze, te s obzirom na nemotivisanost pacijenta, dalja primena HT je obustavljena.
Neposredni efekat sprovedene tarapije procenjen kao subtotalna regresija - GPR. [b](STA OVO ZNACI?)[/b]

kontrolni EHO vrata: Na vratu desno submandibularno lgl dimenzija 17 mm, deluje reaktivno, ali je diskretno hipoehogenija. Na vratu levo submandibularno reaktivna ali diskretno hipoehogenija lgl 16 mm.

Na otpustu dobrog opsteg stanja. KKA i lab.analize u granicama tolerancije osim: Er 3,17; Hgb 98; Tr 405, SE 100, GGT 132.

Prijem na odeljenje zakazan za 06.05. radi reevaluacije osnovne bolesti.

Inace, njegov lekar je "zadovoljan" i kaze da "ce tek za 6 nedelja videti sta su uradili".

I jos nesto: tata čitavo vreme iskljasljava ogromne kolicine sekreta (stanje se naravno pogorsa kada legne). Stalno se cuje krkljanje u grudima (da li da mu dajemo nesto za izbacivanje ili ce to proci samo od sebe. Na IORS-u mu, sem uputstva o negi sluznice usne duplje, nisu nista rekli po tom pitanju. Eto, njega interesuje kada ce prestati da izbacuje taj šlajm i KADA CE MOCI DA JEDE? A mene interesuje sve ostalo. Oni vise nigde ne spominju karcinom! Ili?

Hvala,

[/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 23, 2008 7:35 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Da li je zakazan bilo kakav konzilijum,terapija ocigledno nije bila potpuno radikalna jer je zaostao i tumor i metastaze lgl,a trebalo bi da na konzilijumu odluce sta dalje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 23, 2008 8:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Konzilijuma nije bilo. Sledeca hospitalizacija je 6.05. kojom prilikom ce se raditi CT ili MR.

Sta znaci Suptotalna regresija - GPR?

U kom delu se spominje postojanje tumora?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 23, 2008 8:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
U MR nalazu a subtotalna regresija znaci da se tumor nije potpunopovukao.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 23, 2008 9:10 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Da li je normalno ovoliko izbacivanje sekreta i kada bi trebalo da prestane? Napominjem da lezeci polozaj jos vise pogorsava stanje. Da li da koristi nesto za izbacivanje tog šlajma? Ah, da ima i "lokalno prisutan mukozitis gr I/II, jezik oblozen. Da li i ove gljivice imaju uticaja na ovoliku kolicinu sekreta koji izbacuje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 24, 2008 12:28 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Please, molim odgovore. To mi je sve mnogo šturo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 24, 2008 7:12 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
evelina je napisao:
Please, molim odgovore. To mi je sve mnogo šturo.

Nije sturo nego koncizno,a sto se tice otpusne liste o svemu sto sam govorio je pisano na prethodnim stranama topica.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 25, 2008 12:38 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Dec 20, 2006 10:02 pm
Postovi: 628
Lokacija: in the middle of nowhere
Evelina,citam ovu temu zbog tebe............
i zao mi je sto ne mogu da ti pomognem a znam da kao pacijent i kao cerka pacijenta imas 1000 pitanja.

A ja se pitam:zasto lekari na otpusnoj listi pisu nekad samo latinski,
nekad i srpski i latinski a nekad samo srpski?????

Latinski - da bi komunicirali sa ostalim lekarima sveta ili da pacijent ne sazna dijagnozu?! :(

Ako vec kazu coveku da ima karcinom i da mu je ostalo ........ meseci sto ne kazu i ostalo na otpusnoj listi na srpskom.

Nista mi nije jasno kao i tebi verovatno imju neka tajna 8) pravila profesije.

Pozdrav i moli se.......jedino to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 20, 2008 11:59 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Moj tata je prosle nedelje bio na svojoj prvoj kontroli nakon zavrsenog zracenja (20/03) - tzv. reevaluacija.

Na otpusnoj listi navedeno je sledece:
Na vratu bez palpabilnih lgl. Ostali fizikalni nalaz uredan. KS i Lab.analize: b.o.
EHO pregled abdomena, RTG pluca: nalaz uredan.
EHO pregled vrata: obostrano lgl do 15mm reaktivnog tipa.
CT pregled vrata: TU formacija na bazi jezika od ranije, sada 50% manja u odnosu na prethodni pregled od 08.01.08.
Pregled od strane nadleznog radioterapeuta: Klinicki nalaz ukazuje na CR (sta znaci CR?) i opisana Tu promena baze jezika opisana na CT-u, klinicki nije vidjena. Kontrola u ambulanti radioterapeuta sa nalazom MR. (MR je zakazan za sledeci utorak na IORS-u).
Naredna kontrola na IORS-u 13.08.08.

Sta su rekle doktorke?
Doktorka sa IV sprata (internista) rekla da su zadovoljni lecenjem i da je moguce da se bolest ne vrati. Vrat je cist, a karcinom koji je ostao moze (a i ne mora) da miruje! Sto se njih tice - oni vise u ovom trenutku ne mogu nista da ucine.

Doktorka sa ORL - je prezadovoljna. Njoj nije jasno sta su oni na skeneru videli i zato ce da se radi MR.

Trenutni problem je tatino ne dobijanje na tezini i relativna fizicka slabost . Jos uvek ima malu ranicu na jeziku i ima problem sa nedostatkom pljuvacke (posledica zracenja). Slabo jede. Naravno problem mu pravi i refluks pa i zbog njega ne moze da jede neke kaloricne stvari koje bi mu pomogle (pavlaka, majonez, puter...i sve ono sto je preporuka dobijena na ORL).

Inace, tata je dobro raspolozen. Petlja po dvoristu, poceo je da cita (imao je problem kao i ja sa koncentracijom), ima planove.
Njegova ORL doktorka iz DZ misli da ima mozda i problem sa stitnom zlezdom, mada cinjenica je da nema sanse da se ugoji od hrane koju jede. To su kolicine za prosto prezivljavanje.

Citala sam o kancerskoj kaheksiji. Jedino sto sam pronasla da tu moze da pomogne je hidrazin sulfat.

Ako severus zaluta - bila bih mu zahvalna da mi da neki savet kako da tata ojaca i da li mozda zna za nesto sto bismo mogli da nabavimo i da resimo taj problem.
Eto to bi bilo za sada.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 21, 2008 6:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Ne vidim kako bi taj reflux bio toliki problem (jel on na nekoj antirefluxnoj th:H2 antagonisti,inhibitori protonske pumpe,digestivi??)jer kako ste sami rekli ako tako malo jede zbog refluxa i izbegava kaloricnu hranu kako bi se uopste i popravio.Lucenje kiseline je lako suzbiti a hranu nekako isitniti kako bi se skratilo tranzitno vreme u zelucu a digestivi bi odradili svoje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 21, 2008 7:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Pije i dalje Controloc.
Problem je u totalnom nedostatku apetita i osecaju mucnine kada jede. Kao da ima anoreksiju!
Inace, pije i vitamin B i tablete gvozdja (od Totheme mu jezik i zdrelo pocrvene i malo oteknu, a i pece ga).
Kupila sam danas Sanostol sirpu.
Tu je i suvoca u grlu kao posledica zracenja. doduse, kada jede sve obilno zaliva jogurtom ili cajem jer u protivnom nebi ni uspeo da proguta zalogaj. Sve se sitno secka ili blenda, doliva se dodatna supa da bi bilo sto tecnije, ali ocito je to kolicina hrane koja je dovoljna za prosto prezivljavanje.
Kada mu kazemo da mora da jede bez obzira sto hrana ne lici ninasta i da guta na silu on se breca "Ma sta vi znate. Ne mogu! Nemojte vi meni da pricate, valjda ja znam!" Samo se vrtimo u krug.
Inace, on je sasvim ok. Eto, danas je skracivao zivu ogradu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 08, 2008 4:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Dragi Severus,
Potrebna mi je neka dodatna informacija, pomoc, savet.
Tata je zavrsio zracenje 20.03. i jos uvek ima problem sa otezanim gutanjem i nedostatkom pljuvacke.
Znaci, nema bolova, ali je gutanje bez zalivanja zalogaja jogurtom ili vodom nemoguce.
Ok, znam da je potrebno prosecno 6 meseci da se obavi regeneracija sluzokoze, naravno tu je i problem njegovog usporenog metabolizma zbog godina, ali da li mozemo nesto da uradimo da bi se to ublazilo?

Sledeci problem je totalni nedostatak apetita. Doduse on je i anemican pa i to vuce taj nedostatak apetita. Kada jede vrlo brzo dobije nagon za povracanje. Da li helikobactery moze da dovede do tih problema. Napominjem da i dalje redovno pije Controloc.

Mislili smo da je mozda problem u stitnoj zlezdi, ali on je bio na magnetnoj rezonanci i tamo mu je receno da nema potrebe da vadi hormone stitne, jer ona izgleda ok.

Inace, na magnetnoj rezonanci mu je receno da je doslo do potpune regresije karcinoma i da oni apsolutno nista ne vide!

Mislili smo kako ce mu te sjajne vesti dati novo samopuzdanje, ali desilo se suprotno.
On ocekuje da se oporavi sto pre, kada vidi da to ne moze, nervira se, pada u depresiju, zuri u prazno.

Sta da radimo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 08, 2008 6:34 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
Vidite zracenje ostecuje endotel i podstice rast vezivnog tkiva nakon radijacionog ostecenja,sluznice se hoce obnoviti ali se smanjuje broj krvnih sudova koji obliterisu pa i tkivo atrofira.I velikih i malih pljuvacnih zlezda tako da ta xerostomia je propratni efekat zracenja.Ja ne znam kako su bila postavljena zracna polja pa da li su na "udaru" bile i submandibularne,sublingvalne ili parotidne pljuvacne zlezde.U principu tretman je takav da se tecnoscu nadomesta nedostatak pljuvacke.Da li ce se stanje popraviti pokazace vreme.

Sto se tice apetita,necete ga moci podignuti nicim konkretnim cak mislim da je nedostatak apetita posledica te njegove depresije a to vrlo lako mozete srediti u dogovoru sa psihijatrom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 14, 2008 12:29 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Molim za neko objasnjenje. Na zalost, ni ja nemam nesto mnogo podataka jer tata bas i ne ume najbolje sve da objasni (mi ne zivimo zajedno, cak nismo ni u istom gradu).

Naime, desava se da tati malo otekne jezik. Nekada se to desi nakon sto koristi Gel Claire (koji se koristi za sanaciju posledica zracenja u usnoj duplji), nekada kada ispira usta Pantenol rastvorom.
Juce se je to desilo nakon Pantenol rastvora, a ujutro je primetio dve otekline ispod jezika. Otisao je kod ORL (naravno nije se nesto preterano raspitivao. Mislim da ne zeli da postavlja pitanja jer se plasi odgovora) i na kraju je dobio da prima injekcije (naravno ni to neznam koje su. Da li je antibiotik ili nesto proti alergije. Temperaturu nema. Ima gljivice po jeziku i koristi antimikotik rastvor).

Inace, uzela sam rezultate magnetne i eto sta pise:

"Pregled farinksa multiplanarno i multisekvencijalno u T1TSE i T2 TSE sekvenci sa supresijom signala masnog tkiva.

Nema znakova patoloskih promena kosti licnog masiva i baze lobanje. Obostrano prisutni znaci mastoiditisa i upale srednjeg uha sa leve strane.

Rgistruje se stanje posle hemioterapije i radijacije tumora larinksa, hipofarinksa i baze jezika.

Uocava se mukozno submukozno zadebljanje baze jezika sa leve strane. Ono je markirano hipersignalom u sekvenci T2 FSE, izointenzno u sekvenci T1 FSE, bez znakova tumorskog patoloskog pojacanja intenziteta signala postkontrastno.

Takodje postoje postiradijacione promene hipofarinksa, bez patoloskog pojacanja intenziteta signala postkontrastvno.

Poredjenjem sa prethodnim KT pregledima iz januara 08. nema znakova evolucije opisanog zadebljanja zida."


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 07, 2008 1:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Eto me opet sa istim problemom.

tati i dalje otice jezik, podbradak, obrazi. Njegov ORL u DZ kaze da je to normalna posledica zracenja i da je potrebno vreme da se to sredi. Cinjenica je da to oticanje deluje psihicki jako lose na tatu.
Doduse nekako mi sve to ima logike kada kazu da je u pitanju posledica zracenja posto je u toj regiji sada otezan metabolizam tecnosti pa samim time dolazi do oticanja. On je npr. ujutro mnogo vise otecen nego u toku dana. Taj otok sada nikada ne spada. Pogotovu kako su krenule ove vrucine. Da li jos neko ima bilo kakve informacije kada je ovo oticanje u pitanju?

Druga stvar koja nas brine je sto tata nikako da se ugoji. Cak je oslabio. Danas je bio u DZ i dobio je ponovo da primi 3 flase infuzije i da pije Sanostol sirup. A ne mogu da kazem da sada ne jede. Jede cesto u toku dana. Istina je da to nisu mozda neke velike kolicine, ali ipak.

Napokon sam uspela da nagovorim mamu da ide na Onkoloski i da prica sa lekarom na ORL. I to njihovo odbijanje da odu na IORS mi nikako nije jasno. Dovoljno im je da im ORL u DZ kaze da je u pitanju normalan tok oporavka nakon lecenja i oni i ne pomisljaju da se dalje raspituju!

Molim Severusa i sve one koji znaju nesto vise o procesu oporavka nakon zracenja vrata, glave..... da mi daju neki savet sta bismo jos mogli da radimo.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 86 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: