Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Dojka
PostPoslato: Sre Sep 23, 2009 6:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
Moze li mi neko protumaciti sledece nalaze

Nativna mamografija obe dojke u dva pravca:
-inicijalna-

Radjala. Postmenopauzna
Obe dojke simetricne po velicni i strukturi. Struktura mesovita, mada preovladjuje lipomatozno tkivo, dok je glandularno tkivo u GSK. ACR 2.
Obostrano vise kalcifikovanih mikrocista
Levo retromamilarno makrokalcifikat vel. 10mm koji odgovara involutivnom fibroadenomu.
Desno u GSK ovalna nejasno ogranicena senka vel. 18mm x 15mm sa diskretnim kracim spikularnim produzecima, a sredisno u promeni nekoliko mikrokalcifikata.
U desnoj aksili nekoliko uvecanih limfnih cvorova

BI RADS 4c I.dex BI RADS 2 I.sin

Eho dojki:

Radjala. Postmenopauzna.
Obe dojke vec opisane strukture. ACR 2.
U GSK desne dojke u predelu palpabilne promene izdvaja se hipoehogena solidna lezija vertikalne orijentacije, neravnih kontura, sa nekoliko mikrokalcifikata sredisno i sa atenuacijom UZ snopa posteriorno.
Obe aksile sa nekoliko uvecanih lipomatozno izmenjenih limfnih cvorova vel. 12-20 mm.

BI RADS 5.

Interesuje me da li nesto od ovoga moze da uputi na maligni tumor. Hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dojka
PostPoslato: Sre Sep 23, 2009 9:00 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 16, 2009 6:28 pm
Postovi: 160
Ne razumem se bas mnogo, i ja imam slican problem i niko da mi se javi samo pogledaju, kazi mi sta ti je rekao lekar, da li treba da se javis onkologu


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dojka
PostPoslato: Sre Sep 23, 2009 10:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
To su mamini rezultati, ona je to napipala i otisla kod onkologa gde je dobila uput za mamograf a tu su joj dali za EHO. Eto to je sad uradjeno i nista joj nisu rekli sem da se javi onkohirurgu... Sto ne zvuci pozitivno :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dojka
PostPoslato: Čet Sep 24, 2009 8:37 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 16, 2009 6:28 pm
Postovi: 160
Ne mora da znaci da je gadno ako mora da se javi onkohirurgu, nekad oni to rade samo preventivno. Ja imam isti problem sa mamom, samo ona je bila na mamografiji i tamo su nasli neko nepravilno podru;je fibroynih trka i savetovali odlazak kod onkologa, koji je zakazan tek za 02.10 i ja cu dotle presvisnuti, tako da te razumem skroz i zao mi je sto ne mogu da ti pomognem


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dojka
PostPoslato: Uto Okt 06, 2009 5:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 06, 2009 5:10 pm
Postovi: 3
Da li neko moze da mi kaze kome da se obratim za pregled dojki? Da li mogu zaobici lekara opste prakse i otici kod nekog specijaliste (kojeg) ili je uput neophodan? Nisam napipala nikakvu kvrzicu ali povremeno imam mlecno beli iscedak i osecaj tezine i nelagodnosti kao da u grudima ima mleka a ne dojim vec dve-tri godine.. Da li neko ima slicne simptome ili zna sa je u pitanju? Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dojka
PostPoslato: Uto Okt 06, 2009 5:50 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
dakle,meni su rekli da je tolerancija uvecanih limfnih cvorova do 10 mm,sve preko toga treba ocistiti...kao muskarac nemam problema sa dojkama,ali u aksilama i subkarinalno sam imao uvecane limfatike...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dojka
PostPoslato: Uto Okt 06, 2009 10:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 21, 2007 9:44 am
Postovi: 139
stolica je napisao:
Da li neko moze da mi kaze kome da se obratim za pregled dojki? Da li mogu zaobici lekara opste prakse i otici kod nekog specijaliste (kojeg) ili je uput neophodan? Nisam napipala nikakvu kvrzicu ali povremeno imam mlecno beli iscedak i osecaj tezine i nelagodnosti kao da u grudima ima mleka a ne dojim vec dve-tri godine.. Da li neko ima slicne simptome ili zna sa je u pitanju? Unapred hvala!


Proverite prolaktin i idite na UZ dojki.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dojka
PostPoslato: Čet Okt 08, 2009 7:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 06, 2009 5:10 pm
Postovi: 3
joni je napisao:
stolica je napisao:
Da li neko moze da mi kaze kome da se obratim za pregled dojki? Da li mogu zaobici lekara opste prakse i otici kod nekog specijaliste (kojeg) ili je uput neophodan? Nisam napipala nikakvu kvrzicu ali povremeno imam mlecno beli iscedak i osecaj tezine i nelagodnosti kao da u grudima ima mleka a ne dojim vec dve-tri godine.. Da li neko ima slicne simptome ili zna sa je u pitanju? Unapred hvala!


Proverite prolaktin i idite na UZ dojki.


Hvala na savetu. Kod kog specijaliste treba da se obratim za to. Da li se te analize i UZ rade privatno? Jel mi mozete malo pojasniti kakva je to provera u pitanju. Veliki sam laik sto se tice medicine :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dojka
PostPoslato: Čet Okt 08, 2009 7:53 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Jul 21, 2007 9:44 am
Postovi: 139
Ako ste iz Beograda idite do N.Fronta tamo se rade hormonske analize a isto tako mozete da uradite i u nekoj privatnoj laboratoriji. Izvadice vam krv i to je to. Sto se tice dojki mozete da odete kod vaseg ginekologa i da trazite da vam uradi UZ ako je za to obucen ili i to mozete uraditi negde privatno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dojka
PostPoslato: Pet Okt 09, 2009 6:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Okt 06, 2009 5:10 pm
Postovi: 3
Hvala puno Joni

Nisam iz Beograda ali sad mi je mnogo jasnije gde i kako dalje. Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dojka
PostPoslato: Sre Okt 14, 2009 2:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Dec 27, 2005 7:47 pm
Postovi: 881
Citiraj:
Ne mora da znaci da je gadno ako mora da se javi onkohirurgu, nekad oni to rade samo preventivno. Ja imam isti problem sa mamom, samo ona je bila na mamografiji i tamo su nasli neko nepravilno podru;je fibroynih trka i savetovali odlazak kod onkologa, koji je zakazan tek za 02.10 i ja cu dotle presvisnuti, tako da te razumem skroz i zao mi je sto ne mogu da ti pomognem


Sta ste uradili u medjuvremenu? Mojoj mami je hirurg (normalan :roll: ) napipao dojku i pretpostavlja da je u pitanju fibroadenom koji mora hitno da se vadi jer moze da preraste u rak :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dojka
PostPoslato: Pon Okt 19, 2009 2:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
:)

Fibroadenom je benigna vrsta tumora, koji moze ali ne mora da se razvije u bilo shta zlocudno, bitno je kontrolisati stanje, ici na UZ svakih 3,4 meseca i ne stresati se oko toga, poshto je stres ipak jedini glavni krivac za bilo koje promene na dojkama kod zena. A ja trenutno ne poznajem nijednu zensku osobu koja nema ovakvu vrstu promene u tkivu dojke, nazalost.

I dojka moze da se izpalpira, prepipa dok napipati neshto je vec termin koji nije medicinski u ovom sluchaju :) verujem da je lapsus ali mi je bilo slatko :)

Verujem da je i lekar koji je radio preglede savetovao kontrolni pregled za par meseci, a vi ako vam treba potvrda mozete sada da jurite onkologe i josh lekara, iako iz lichnog iskustva znam da ce to samo povecati stres i kod vas i vashe majke. Ako vam treba iskusan onkolog javite se na pp!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 41 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: