Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: klice od psenice
PostPoslato: Uto Mar 15, 2005 11:25 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 21, 2004 2:00 am
Postovi: 31
Lokacija: novi sad
Interesuje me da li se sveze klice od psenice mogu uzgajati, proizvesti i u kucnim uslovima. Pretpostavljam da mogu. Zamolila bi nekog ko ima iskustva sa tim ako moze da mi da neka uputstva, ja ih kupujem u makrobiotickom radnjama, ali kucnom budzetu to bas ne prija.
Hvala svima na odgovoru i pomoci


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 15, 2005 12:28 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Jeco, ja sam redovno sama pravila sveze psenicne klice.
Ali, od kako su se u prodavnicama zdrave hrane pojavile suve psenicne klice, ja ih redovno kupujem i vise ih uopte u kuci ne pravim.
Stavljam ih i u slana jela (sarme kao i fasirane snicle , tj u mleveno crveno meso i to zajedno sa psenicnim mekinjama), a u slatka jela ih stavljam tamo gde stavljam i orahe: napr u pite od bundeve i jabuke).
Ko zeli moze da stavi 1-2 kaf kas svezih ili suvih klica u jogurt.

A pravila sam ih ovako:
- najprakticnije je koristiti 1- 2 staklene tegle (one vece, tj zavisi od kolicine semena)... znaci uzeti psenicno seme, oprati ga i staviti u teglu. (ako je seme sitno tada neka samo sasvim prekrije dno, a ako je krupno, tada moze da ide i do 1/4 tegle ali ne vise jer kada pocne da klija, seme dobija mnogo vecu zapreminu).
Teglu prekriti gazom i staviti 2 gumice.
Napuniti vodom teglu i ostaviti da malo nabubri pa prosuti vodu tako sto se tegla stavi da stoji naopako na nekoj cediljci.
Kada se ocedi, staviti teglu na neko svetlo mesto (ali ne direktno na sunce) gde ce poceti da klija.
2X dnevno treba ponavljati postupak sa ispiranjem i cedjenjem sve dok klice ne budu zadovoljavajuce duzine.

Sve sto sam napisala mozes raditi i na tacni (neki veci plasticni posluzavnik, precnika oko 30 cm koji izbusis - radi otoka vode, a posluzavnik treba da stoji na nekim letvicama malko izdignut i prekriven izbusenom najlon kesom) - tada mozes klice 2X dnevno prskati vodom iz boce sa rasprsivacem (one boce cime se prska cvece).
Ceo postupak traje oko 4 dana.

Ti nadji nacin koji tebi odgovara.
Meni je stvarno doslo kao olaksanje da kupujem gotove klice, mada ni ovo nije nesto komplikovano
Pozdrav,
danka


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 15, 2005 3:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 21, 2004 2:00 am
Postovi: 31
Lokacija: novi sad
Draga Danka,

Hvala puno na odgovoru, videla sam i ja da u prodaji postoje i suve klice ali mi se nekako cini da su sveze bolje, ali kad vi kazete, a vidim da imate iskustva, onda cu i ja kupiti susene. Ja ih stavljam u jogurt i na salatu. Moja majka kupuje susene i stavlja u kolace kao i Vi svugde gde idu orasi. Mada probacu i sama da napravim sveze.
Hvala :D
Jaca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 20, 2005 1:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 3:35 pm
Postovi: 3
Lokacija: beograd
pozdrav :)

da li mozete da napisete nesto vise o ovoj temi - pr. zbog cega uvrstiti klice u redovnu ishranu kao i da li se iskljucivo koristi zrnevlje psenice?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: