Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1189 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 04, 2009 8:05 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
Mislim,sta reci :lol: :lol: :lol: Vaaauuuuu

Bravo Luka!!! :wink:

_________________
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, ignorishi ga!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 04, 2009 10:43 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Nov 17, 2008 2:46 am
Postovi: 1687
Lokacija: Lugar i PSIHOLOG ANALITICKE ORIJENTACIJE VODJEN LJUBAVLJU KRENU' U BESPUCE OHHHHH ZMEJEVI, ZMAJEVI!
Bravoooo Luka!
Dame moje, secate li se, kad sam god pomenuo prepechenicu kao stari srpski srednjivekovni lek za sve poznate bolesti, postovi su mi bili brisani, ako ne i cele teme! Cinjenica je da dok je deda bio ziv, bilo je prepechenice! Od kako je deda umro ista se potrosila, a ja bijadoh primoran doci k ovom forumu :lol: , srecom upoznah dobre ljude!
In vino veritas!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X4U7VgUQ ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=fYia6tAd_EY&NR=1
Kad je struju izmislio Tesla, ameriko sisala si vesla!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 04, 2009 11:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
:lol: :lol: :lol: Pa sto ranije niste rekli u kom zecu lezi grm!Imam ja toga puno...Drugarica Ludjakinja je dovoljno sludjena i bez vina...no dobro,kad je u medicinske svrhe...

_________________
Kad te zovem, čuj me, Bože, pravdo moja! u tjeskobi daj mi prostor; smiluj se na me i usliši molitvu moju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 05, 2009 12:13 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Nov 17, 2008 2:46 am
Postovi: 1687
Lokacija: Lugar i PSIHOLOG ANALITICKE ORIJENTACIJE VODJEN LJUBAVLJU KRENU' U BESPUCE OHHHHH ZMEJEVI, ZMAJEVI!
luka_0407 je napisao:
Drugarica Ludjakinja je dovoljno sludjena i bez vina...no dobro,kad je u medicinske svrhe...

Ovo bas i nisam razumeo!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X4U7VgUQ ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=fYia6tAd_EY&NR=1
Kad je struju izmislio Tesla, ameriko sisala si vesla!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 05, 2009 12:18 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
Razume ona,nije nista lose,majke mi... :D

_________________
Kad te zovem, čuj me, Bože, pravdo moja! u tjeskobi daj mi prostor; smiluj se na me i usliši molitvu moju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 05, 2009 12:26 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Nov 17, 2008 2:46 am
Postovi: 1687
Lokacija: Lugar i PSIHOLOG ANALITICKE ORIJENTACIJE VODJEN LJUBAVLJU KRENU' U BESPUCE OHHHHH ZMEJEVI, ZMAJEVI!
OK...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X4U7VgUQ ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=fYia6tAd_EY&NR=1
Kad je struju izmislio Tesla, ameriko sisala si vesla!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 05, 2009 12:32 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Nov 17, 2008 2:46 am
Postovi: 1687
Lokacija: Lugar i PSIHOLOG ANALITICKE ORIJENTACIJE VODJEN LJUBAVLJU KRENU' U BESPUCE OHHHHH ZMEJEVI, ZMAJEVI!
OK...

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X4U7VgUQ ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=fYia6tAd_EY&NR=1
Kad je struju izmislio Tesla, ameriko sisala si vesla!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 05, 2009 12:43 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Nov 17, 2008 2:46 am
Postovi: 1687
Lokacija: Lugar i PSIHOLOG ANALITICKE ORIJENTACIJE VODJEN LJUBAVLJU KRENU' U BESPUCE OHHHHH ZMEJEVI, ZMAJEVI!
Ok, ne bi volio da se neko zahebava sa sludjenom, a jos po najmanje samnom!

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=X4U7VgUQ ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=fYia6tAd_EY&NR=1
Kad je struju izmislio Tesla, ameriko sisala si vesla!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 05, 2009 9:07 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Maj 09, 2008 10:49 pm
Postovi: 349
Pa ni ja ne volim da mi se neko zajebava sa Sludjenicom!Ajde,ziveli!

TRAVARICA
Želja mi je bila da potaknem čitatelje da sami pristupe izradi jednostavnijih travarica sa 6-12 vrsta
ljekovitog bilja i time steknu rutinu i naviku, a možda i želju za izradom travarica složenijeg sastava sa
14-48 biljaka. Zato dajem originalne i također iskušane recepte u daljnjem tekstu.
Postoje samo četiri naophodna preduvjeta za to:
1. Elektronska vaga s točnošću vaganja 1-2 g.
Pri nabavci vage potražite vagu koja ima vrlo trajne baterije (koje traju otprilike 10 godina), a koje
su ugrađene u vagu. Ista vaga (na slici) ima približnu cijenu 30 eura, a koristit ćete je niz godina, po
potrebi i za druge svrhe. Ukoliko ne nađete takvu vrstu vage (s obzirom na trajnost baterija) kupite
vagu s klasičnim baterijama, koje ovisno o kvaliteti i upotrebi troše se više puta na godinu, a i cijena je
često i nešto veća od spomenute.
2. Posuda za maceraciju
Idealna je za maceraciju prazna staklenka od kiselih krastavaca ili paprike približnog volumena 2,5
l s metalnim »šaraf« zatvaračem u koju stavite izvagane biljke iz preporučenih recepata (cca 80-90 g),
bilja a kasnije dodajete odgovarajuću količinu rakije.
3. Ljekovito bilje (5-12 biljaka) nabavite prema jednom od navedenih 11 recepata koje ste sami
izabrali (ili više njih).

4. Bazu vam predstavlja 2,5 l odabrane kvalitetne rakije. Kada ste, prema uputama, prikupili
osnovne sirovine i opremu (vaga i staklenka) možete pristupiti vaganju vaših ljekovitih biljaka iz odabranog
recepta. Preporučamo vam da tako odvagane mješavine biljaka također u suhom stanju pohranite
u staklenkama od 7 dl (od pekmeza, meda ili kiselih prerađevina) do trenutka kad odlučite započeti
maceracijom bilja. Ujedno preporučam biljke stavljati na maceraciju u što sitnijem obliku radi što bolje
ekstrakcije ljekovitih tvari.
Maceracija, kao što je već napisano, obavlja se u ovisnosti o temperaturi (preporučljivo 20°C i više)
uz povremeno miješanje smjese (u razmaku 1-2 dana) a maceracija traje okvirno dvadesetak dana a i
više. Zatim se preko sita ocijedi macerat i još pomoću odgovarajuće stiskalice istisne preostali macerat iz
bilja i pomiješaju oba sadržaja (tekuća)
Po potrebi, da bi dobili bistri pripravak, možete i profiltrirati macerat (primjerice kroz filter za filter-kavu).

1. Mala univerzalna travarica
l Anđelika 10 g
2. Borovica 5 g
3. Čestoslavica 3 g
4. Gospina trava 2 g
5. Iđirot 10 g
6. Kadulja 5 g
7. Kičica 3 g
8. Komorač 15 g
9. Majčina dušica 5 g
10. Neven 8 g
11. Sladić 10 g
12. Stolisnik 4 g

ili ste vise za Dalmatinku

RAKIJA TRAVARICA NA TRADICIONALNI DALMATINSKI NAČIN
Rakija travarica u Dalmaciji proizvodi se od prirodnih rakija dobivenih od raznog voća (često smokve) ili
najčešće od grožđanog koma.
Dodatkom svježih ili suhih aromatičnih biljaka »bazi«, u našem slučaju rakiji komovici, destilacijom
dobijemo travaricu. U tu svrhu koriste se cijele biljke ili njihovi pojedini dijelovi: list, cvijet, plod,
stabljika, kora i korijen.
Za aromatične biljke važno je da su pravodobno ubrane i pravilno sušene. U praksi se češće koriste
svježe biljke jer macerat od svježe ubranih aromatičnih biljaka daje još bolju kvalitetu travarice.
Maceracijom svježe ubranih biljaka u rakiji komovici otapaju se aromatične tvari (eterična ulja) i
nehlapivi ekstraktni sastojci (tvari boje, glukozidi, gorke tvari i dr.)
Za pripravu macerata uzme se 20-30 g usitnjenih biljaka po litri rakije. Biljke se maceriraju 10 do
14 dana. Rakiju travaricu najčešće možete proizvesti maceracijom u staklenim bocama i manjim demižonima.
Ljekovite biljke kao ukras
U bocu ili demižon ulijete rakiju, ali ne do vrha, zatim opranu i osušenu ljekovitu biljku, cijelu stabljiku,
umetnite u bocu, i to nekoliko vrsti odabranih biljaka. Bocu začepite plutenim gljivastim čepom.
Biljke u boci postupno ekstrahiraju aromatske tvari, a s druge strane, to je ugođaj oku za proizvođača
i pogotovo za onoga koji takvu bocu rakije travarice kupi ili mu je darovana.
Drugi način pečenja (a taj je, u stvari, češći u Dalmaciji) rakije travarice, sastoji se u tome da se
svežanj različitih aromatičnih biljaka stavlja u poklopac-kapu destilacijskog uređaja (kotla) tako da kroz
biljke prolazi alkoholno-vodena para, čijim posredovanjem iz biljaka prelaze u destilat-rakiju hlapive
aromatične tvari, koje rakiji daju finu aromu svojstvenu datoj kombinaciji aromatičnih biljaka.
Napomena: Pelin se s ostalim aromatičnim biljkama ne smije staviti u kapu destilacijskog uređaja,
jer alkoholne pare iz pelina izdvajaju otrovne tvari, a što se prilikom maceracije ne događa (radi
niže temperature).
Biljke za maceraciju
Za maceraciju se mogu rabiti brojne aromatične i ljekovite biljke.
1. ANIS (Pimpinella anisum)
Dodaje se u umjerenim količinama radi vrlo dobre arome.
2. BOROVICA ili kleka (Juniperus communis)
Koristi se zrela bobica s nešto iglica. Rakija od čiste borovice je lagano trpkasta, ugodna.
3. GLOG
Dodaje se radi vrlo ugodnog okusa i značajne ljekovitosti.
4. KADULJA - ŽALFIJA (Salvia officinališ)
123
Koristi se mlado lišće za maceraciju, a u bocu se umeću mlade grančice ubrane prije cvatnje, jer
tada sadrže najviše eteričnih ulja.
5. KIČICA (Erythraea centaurium)
Dodaje se u manjim količinama radi gorčine i značajne ljekovitosti.
6. LAVANDA (Lavandula vera)
Isto kao i smilje dodaje se radi fine arome.
7. MATIČNJAK (Melissa oficinalis)
Također se vrlo dobro uklapa u poboljšanje arome travaricama.
8. MAŽURAN (Origanum maj orana)
Dodaje se kao pojačivač aroma.
9. MAJČINA DUŠICA (Thymus vulgare)
Koristi se cijeli nadzemni dio biljke, bere se za vrijeme cvatnje.
10. METVICA (Menthapiperita L)
Ubrati je treba prije cvatnje jer tada eterično ulje sadržava najviše mentola, a koristi se lišće.
11. PELIN (Arthemisia absinthium)
Ubire se prije, za vrijeme i poslije cvatnje. Dodaje se jedna grančica s cvijetom ili bez cvijeta u
malim količinama.
12. RUTA, rutvica (Ruta graveolens)
Beru se cijele grančice, listovi pridonose zelenoj obojenosti rakije. Bere se za vrijeme cvatnje, svibanj-
kolovoz. Sadrži eterično ulje, kumarin, jabučnu kiselinu i gorčinu. Rakija od čiste rute preporuča
se protiv grčeva u želucu. Ruta je u većim količinama otrovna, a manje količine koje se koriste za maceraciju
djeluju ljekovito. S tom biljkom treba biti maksimalno oprezan i koristiti je u minimalnim
količinama.
: •
13. RUŽMARIN (Rosmarinus officinalis)
Za maceraciju u boci umeće se mlada grančica s lišćem. Bogata je eteričnim uljima.
14. SMILJE (Helichrysum arenarium)
Dodaje se radi izuzetnog poboljšanja arome ali samo u malim količinama.
15. SRČANIK, lincura (Gentiana lutea)
Za rakiju se uzima korijen jaka mirisa i gorka okusa, a sadrži eterična ulja. Korijen debljine 0,5 cm
i dužine 2-3 cm (cca 20 g) dovoljan je za litru rakije.
16. TRAVA IVA (Teucrium montanum)
Dodaje se u manjim količinama radi gorčine i značajne ljekovitosti.
17. VRIJESAK (Satureia capitata L.)
Beru se grančice, i to za vrijeme cvatnje. Listovi sadrže aromatične tvari.
Napomene
Na taj način travarice najčešće pripremaju u Dalmaciji - individualni proizvođači i poduzetnici.
124
U cilju poboljšanja kvalitete tog cijenjenog tradicionalnog proizvoda u Dalmaciji predlažemo svim
proizvođačima da »svoj recept« svakako napisu i prave bilješke kao i nove recepte, koji trebaju obuhvatiti
najminimalnije uvjete a to su:
1. Neophodno nabaviti preciznu vagu i sve podatke o količinama (suhe ili vlažne-svježe) i vrstama
biljaka zabilježiti za sve druge prilike.
2. Svakako valja zapisati ukupnu količinu upotrijebljene rakije s precizno određenom koncentra
cijom alkohola (baza).
3. Eventualnu gorčinu rakije, koja potječe od dodane prevelike količine u sastavu gorkih ljekovi
tih biljaka, može se i naknadno ublažiti dodavanjem određenih biljaka (i u većim količinama). Takve
biljke koje daju slatkast okus rakiji (uz poseban miris, uglavnom ugodni), a to su posebice komorač
(sjemenke), sladić, iđirot itd.
4. U pogledu koncentracije ekstrakta svih biljaka, kao i pojedinačnog za određenu biljku, idealno
se mogu poslužiti a da ne prekorače dozu određene biljke, ako se budu koristili posebnim dijelom ove
knjige (a i najvažnijim!) koji govori i navodi precizne (količine) koncentracije upravo u kompleksnim
složenijim travaricama (sa 14-49 biljaka), kao i dijelom o manje složenim rakijama.
U izradi domaće travarice generalno se može reći da u težinskim omjerima u mješavini ljekovitog
bilja za maceraciju treba biti težinski zastupljeno 3-5 puta više neutralnih i slatkastih biljaka od bilja
gorkog okusa. Ne zaboravite aromu biljaka ugodnih aromatičnih osobina (primjerice: komorač, anis,
borovicu-kleku).

_________________
Kad te zovem, čuj me, Bože, pravdo moja! u tjeskobi daj mi prostor; smiluj se na me i usliši molitvu moju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 05, 2009 10:02 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Avg 28, 2008 10:24 pm
Postovi: 1893
luka, da si mi ziva! :wink:

Lovac,dragi,objasnicu ti 'tamo'! 8)

_________________
Ko ne zna, a misli da zna, budala je, ignorishi ga!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 05, 2009 12:48 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm
Postovi: 2917
Vino od ruža


Cveće za jelo nikada ne kupovati kod cvećara ili na pijaci jer su cvetovi tretirani raznim hemikalijama. Postoje specijalne radnje za prodaju jestivog cveća koje treba samo tamo kupovati.

Sastojci

3/4 l crvenog vina
1/4 l soka od zove
10 cvetova ruže
150 g šećera
malo cimeta

Priprema


Vino, sok od zove, latice ruže i šećer ugrejati na srednje jakoj vatri. Skloniti šerpu sa šporeta, dodati cimet, poklopiti šerpu i ostaviti je sa strane dok se masa ne ohladi. Posle toga procediti tečnost, sipati je u jednu flašu i staviti u frižider. Ovo vino se pije kao dezertno vino ili pred spavanje.

Slika

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=xB7pQpNx-F4&feature=fvst


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 10, 2009 10:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm
Postovi: 2917
VITAMINI; MINERALI; METALI


VITAMIN C:
- važan za imunološki sistem;
- ima ga u agrumima, bobičastom voću, kiviju, zelenom lisnatom povrću, paprici, kiselom kupusu...
VITAMIN E:
- dobar za crvena krvna zrnca, usporava starenje ćelija;
- ima ga u biljnim uljima, naročito maslinovom i suncokretovom; žitnim klicama, integralnom zrnju i orašastim namirnicama, soji.
VITAMIN A:
- dobar za očne tegobe, akne i čireve, kosu i kožu, ali višak u organizmu izaziva opadanje kose, zamagljen vid, glavobolju,povraćanje
- nalazi se u jetri, bubrezima, mliječnim proizvodima, masnoj ribi, ribljem ulju, povrću, margarinu.
VITAMIN B1
- pomaže rast, dobar za srce i nervni sistem; koristi se pri liječenju herpes-zostera; lahko se uništava kuhanjem;
- ima ga u suhom kvascu, zobi, pšenici, povrću, mekinjama, mlijeku.
VITAMIN B2:
- pomaže rast i plodnost; održava zdravlje kože, kose i noktiju; nedostatak izaziva pojavu ranica u ustima i na koži;
- u mlijeku, džigerici, kvascu, siru, jajima.
VITAMIN B3:
- bitan za sintezu insulina i seksualnih hormona; bez njega normalno ne funkcioniše nervni sistem i mozak; pojačava cirkulaciju krvi, snižava holesterol;
- u džigerici, ribi, jajima, hurmi, suhim šljivama, pivskom kvascu.
VITAMIN B6:
- učestvuje u proizvodnji antitijela i ćelija crvenih krvnih zrnaca; ublažava noćne grčeve u nogama i mišićima; uništava se pečenjem mesa i drugim načinima prerade hrane;
- nalazi se u pivskom kvascu, pšeničnim klicama, mekinjama, kupusu, mlijeku, jajima, govedini, dinjama.
VITAMIN B12
- pomaže stvaranju crvenih krvnih zrnaca; pomaže rast, drži nervni sistem uravnotežen, poboljšava pamćenje;
- u govedini, džigerici, jajima, mlijeku, siru.
VITAMIN B13:
- liječenje bolesti jetre, a navodno i multipleskleroze;
- u sirutki.
VITAMIN B15:
- kažu da pomaže jetri štiteći je od ciroze; podstiče imunološki sistem organizma; možda i nije vitamin u pravom smislu;
- pivski kvasac i žitarice.
VITAMIN D:
- nedostatak izaziva rahitis, osteosporozu, krvarenje iz desni;
- u ribljem ulju, mlijeku, mliječnim proizvodima i djelovanjem sunčeve svjetlosti.
VITAMIN F:
- sprječava taloženje holesterola u arterijama;
- biljna ulja, bademi, orasi.
VITAMIN P:
- povećava jačinu kapilara; osjetljiv na toplotu i kuhanje;
- u limunu, narandži, grejpu, kupini, trešnji, kajsiji.
VITAMIN K:
- sprječava unutarnja krvarenja, smanjuje obilne menstrualne odljeve, reguliše zgrušavanja krvi; da bi pokazao pravo djelovanje, od velike je važnosti da je jetra zdrava;
- riblje ulje, sojino ulje, jogurt, lucerka i glavičasta salata.
MINERALI
MAGNEZIJUM:
- bitan za dobru funkciju nervnog i mišićnog sistema; doprinosi zdravlju kardiovaskularnog sistema i sprječava nastajanje kamenca u bubrezima i žući; nedostatak izaziva glavobolju i nesanicu;
- u smokvama, limunu, grejpu, jabukama, tamnozelenom povrću.

Magnezij (Mg)
Uloga magnezija i magnezijevih iona u organizmu je višestruk. On je jedan od najzastupljenijih iona u stanicama, nalazi se i u kostima, sudjeluje u enzimskim biokemijskim reakcijama u stanicama, u normalnom radu mišića, u izgradnji kostiju, važan je za održavanje normalnog krvnog tlaka i za funkcije središnjeg živčanog sustava.
Prirodni izvori magnezija jesu soja, kikiriki, lisnato zeleno povrće, s jemenke, orah, banane, zob, avokado, krumpir u ljusci i smeđa riža. Neke mineralne vode su pogotovo bogate magnezijem. Međutim, zbog industrijski uzgojene i prerađene hrane koja sadrži vrlo malo magnezija iznimno je uputno uzimati suplemente magnezija.
Nedostatak magnezija je danas sve češći. Razlog tomu je prije svega prerafinirana i industrijski prerađena hrana siromašna magnezijem. Ali, može biti uzrokovan i nekim primarnim poremećajem kao i unosom nekih lijekova. Posljedica nedostatka magnezija su drhtanje mišića, slabost, poremećaji gutanja, mučnina, povraćanje i grčevi. Smatra se da nedostatak magnezija predstavlja jedan od faktora nastanka teških suvremenih bolesti kao što su koronarne srčane bolesti, zloćudni tumori, osteoporoza i hipertenzija!
Ukoliko unosite preveliku količinu magnezija, bilo putem hrane ili mineralne vode, bilo putem lijekova riskirate ozbiljne poremećaje koji ako se ne saniraju mogu u konačnici oštetiti organizam.
Magnezij može pomoći kod prevencije srčanih bolesti i ateroskleroze, visokog krvnog tlaka, dijabetesa, živčane napetosti, opstipacije, razdražljivosti i nemira, poremećaja spavanja, trudnoće i dojenja te za prevenciju migrene. Također, magnezij je bitan kao suplement kod sportova izdržljivosti kao što je biciklizam, jer se u takvim sportaš gubi puno magnezija, što može izazvati grčenje mišića.
Nije uputno uzimati suplemente magnezija sa tetraciklinskim antibioticima, antacidima i laksansima koji sadrže magnezij, glikozidima digitalisa, diureticima i etidronatom.


KALIJUM:
- pomaže sa natrijem normalizaciju rada srca; za snižavanje krvnog pritiska;
- u listovima nane, paradajzu, bananama, krompiru, zelenom povrću.
KOBALT:
- sprječava anemiju; sastavni dio vitamina B12;
- u bubrezima, džigerici, mlijeku, školjkama.
JOD:
- nedostatak izaziva gušavost; 2/3 joda nalazi se u štitnoj žlijezdi;
- u algama, crvenom luku, povrću.
ŽELJEZO:
- pomaže rast, sprječava anemiju;
- suhe breskve, meso, žumance jajeta, leća...
NATRIJUM:
- pomaže funkciju nerava i mišića; ako se uzima previše, snižava se postotak kalija;
- u artičoki, repi, soli.
VANADIJUM:
- sprječava stvaranje holesterola u krvnim sudovima; pomaže sprječavanju srčanih napada;
- najviše u ribama.
FOSFOR:
-nedostatak dovodi do lomljivosti kostiju i zuba; nalazi se u svakoj ćeliji i učestvuje u svim hemijskim reakcijama;
- riba, jaja, meso, integralne žitarice.
SELEN:
- usporava starenje; pruža zaštitu od raka:
- u mekinjama, tunjevini, paradajzu, pšeničnim klicama.
METALI:
CINK:
- potreban za eliminaciju otpadnih materija iz organizma;bez njega se za vrijeme vježbe ubrzano diše i gubi snaga; nastaje osjećaj težine;
- nalazi se u mesu, crnom hljebu, integralnim žitaricama, mliječnim proizvodima orašasto voće; rakovi; nemasna goveđa šnicla.
BAKAR:
- potreban za funkcionisanje imunog sistema; nedostatak izaziva kašalj, curenje nosa;
- u žitnim pahuljicama s grožđicama, maslinama, jastogu, lososu, integralnom hljebu, puteru, kakao-u.
MANGAN:
- dobar je za kosti;
- ima ga u integralnim žitaricama, orašastim plodovima, i indijskom i ruskom čaju.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=xB7pQpNx-F4&feature=fvst


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 15, 2009 8:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm
Postovi: 2917
VALERIJANA

Drugi nazivi: baldrijan, kozlic,majcina trava, macja trava, valerijana.
Latinski naziv: valeriana officinalis .

Opis biljke: odoljen ima trajni koren iz kojega na sve strane tera žuto-smedje korenje i izdanke dugacke i više od 10 cm. Ima šuplju, ispruganu, golu, samo prizemno dlacicama pokrivenu stabljiku. Razgranjena je i doseže visinu od 20 do 120 cm. Listovi su raznovrsni; donji su nasuprotni, neparno perasti i rascepljeni, na dugackim peteljkama, . Sto su bliže vrhu, gornji listovi imaju krace peteljke i s manje lisaka, dok su najgornji listovi nalik bodljikama pilastog okrajka, bez peteljki s malo dlacica na nalicju. Na vrhu ogranka u paštitac su sakupljeni cvetovi bele ili ružicaste boje Miris koji proizvodi koren, posebno uzbudjuje macke. Potrebna je opreznost da se biljka ne zameni sa otrovnom kukutom.

Stanište: raste po mocvamim livadama, vlažnim šumama, uzduž jaraka, uz vode i na obroncima. Miris stabljike, posebino korena, vrlo je neugodan.
Lekoviti deo biljke: u prolece, pre cvatnje, skuplja se korenje (od manjih stabljika). Korenje se vadi u jesen,Valja biti posebno na opreza da se kod sabiranja odoljena ne zameni s korenom otrovne kukute.

Lekovito delovanje: caj od korena odoljena uspešno se koristi kod svih živcanih bolesti. Postižu se izvanredni rezultati kod padavice, histerije, hipohondrije, grceva oko srca, nervoznih grceva u dušniku, prsima kod astme, želucu i crevima. Preporucuje se u lecenju nervne glavobolje što je uzrokuju grcevi zbog nadimanja omaglice, vrtoglavice i povracanja. Upotrebljava se na tri nacina : pri opstoj uznemirenosti i nervozi koja se može još povecati usled razdraženosti,
pri nesanici koja je posledica nervoze, pogotovo kad se ne može zaspati i
pri živcanim srcanim tegobama popracenim lupanjem srca i osecajem straha u predelu srca
Valeriana - Odoljen - Caj, Kapi ,, ne smeju se upotrebljavati duze od tri nedelje i potrebno je napraviti pauzu od pet nedelja. Valeriana snizava pritisak i uspavljuje i bolje je kod niskog pritiska koristiti Glog.

Tinktura:

Tinktura se priprema tako da se 20 g. usitnjenog korena prelije sa 100 g. 70 % alkohola, zatim se to, dobro zacepljeno, ostavi da stoji 14 dana, uz cešce muckanje; nakon toga se procedi. Uzima se 20 – 40 kapi na kocki šecera sa vodom, najbolje pre spavanja.
Tinkture treba držati daleko od vatre i dohvata dece, na hladnom i tamnom mestu, dobro zacepljene.

Mešavina caja za živce : ( Species nervinae )
30 g korena valeriane-odoljena, 30 g lišca metvice ( Mentha piperita ),
40 g lišca gorke deteline ( Menyanthes trifoliata );
1 velika kasika te mešavine prelije se - popari – sa 2,5 dl kipuce vode, zatim se ostavi poklopljeno 30 minuta i potom procedi. Pije se toplo, tri puta dnevno po 1 soljica POSLE jela.

Kod neuroze, srcanih smetnji i poremecenog krvnog pritiska:
mešavina od 15 g valeriane-odoljena, cveta gloga ( Crataegus oxyacantha), cveta lavande ( Lavandula vera), srdacca ( Leonorus cardiaca), kumina ( Carum carvi), komoraca (Fructus foeniculi), te 10 g maticnjaka.
Tri velike kasike te mešavine popare se s ½ litre kipuce vode, zatim se to poklopi i nakon 2 sata procedi. Zasladjeno medom pije se u 4 obroka u toku dana


Slika

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=xB7pQpNx-F4&feature=fvst


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 23, 2009 8:15 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm
Postovi: 2917
Vanmaterična trudnoća


Pod vanmateričnom trudnoćom podrazumevamo usađivanje i razvijanje oplođenog jajašca izvan materice, najčešće u jajovodima, a u vrlo retkim slučajevima negde u donjem trbuhu ili na jajniku.

Pošto ni jedno od ovih mesta ne pruža oplođenom jajašcu sve potrebne uslove za razvijanje, dolazi ranije ili kasnije do prekida trudnoće.

I kod vanmaterične trudnoće žena primeti da joj je izostala menstruacija, što je navodi da veruje kako je u drugom stanju. Katkada oseća i druge znake trudnoće, kao gađenje, jutarnje povraćanje, nesvesticu itd., ali u manjoj meri nego kod pravilne trudnoće. Obično dve do tri nedelje posle izostale menstruacije, katkada i kasnije, dolazi do raznih teškoća koje su jasni i ne sumnjivi znaci da nije bilo pravilne trudnoće i da je došlo do prekida vanmaterične trudnoće.

U tom slučaju žena iznenada oseti jak bol u donjem trbuhu, jako prebledi, često se onesvesti, puls (bilo) joj je slabo i ubrzano, povraća ili je muči na povraćanje. Iz polnih organa nastaje krvarenje, ali ne jako. Međutim, unutrašnje krvarenje, tj. krvarenje u trbušnu šupljinu koje nastaje usled prskanja krvnih sudova u jajovodu, može biti veoma obilno, tako da život žene dolazi u opasnost. Svi opisani znaci nastaju usled naglog i velikog gubitka krvi u trbušnoj šupljini.

Prekid vanmaterične trudnoće može da nastupi i postepenim stezanjem jajovoda. Žena oseća na mahove jače i slabije bolove, pomalo krvari, a znaci trudnoće, koje je eventualno u početku osećala, postepeno se gube. Krvarenje iz polnih organa proteže se duže vreme, isto tako i bolovi, koji katkad postepeno i uminu.

Pomoć u slučaju vanmaterične trudnoće može da pruži samo lekar, i to u bolnici. Zato ženu treba odmah bio dan ili noć preneti u bolnicu, naročito ako su jaki bolovi propraćeni ostalim znacima. Pri tom treba postupati veoma oprezno. Treba je uneti u kola i smestiti da leži, po hladnom vremenu dobro je pokriti i lagano, bez velikog truckanja voziti.

Uzroci trudnoće izvan materice su najčešće razne nepravilnosti na putu kojim oplođeno jajašce treba da prođe do materice. Nedovoljno razvijena, iskrivljena materica ili prirasli jajovodi, sa odebljalom, neravnom sluzokožom, mogu da budu zapreka da oplođeno jaje dođe u matericu. Ove nepravilnosti su najčešće posledice zapaljenja unutrašnjih polnih organa.

Trudnoća izvan materice može da se utvrdi i pre nego što nastupi prekid trudnoće, ili se bar može posumnjati da je u pitanju vanmaterična trudnoća. U tom slučaju žena mora biti stalno pod nadzorom lekara ili ako se sa sigurnošću utvrdi da postoji vanmaterična trudnoća, preduzima operacija pre nego što nastane unutrašnje i spoljnje krvarenje, tj. znaci prekida vanmaterične trudnoće. Na taj način sprečava se veliko unutrašnje krvarenje koje može biti smrtonosno za ženu.

Zbog toga svaka žena koja posle izostanka menstruacije počne da krvari i oseća bolove, ili primećuje da nema ostalih znakova trudnoće, ili su ti znaci slabiji nego kod drgih trudnoća, treba odmah da potraži pomoć od lekara. U ovom slučaju to je jedini način da se spreči velika opasnost koja preti ženi sa vanmateričnom trudnoćom.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=xB7pQpNx-F4&feature=fvst


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 30, 2009 12:46 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Ned Jul 20, 2008 12:47 pm
Postovi: 2917
" G "

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=xB7pQpNx-F4&feature=fvst


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1189 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: