Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 147 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 4:45 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 10:29 pm
Postovi: 226
Potrebno je da organizam dovedete u proces lipolize,u kom su ketoni gorivo za organizam,isto kao sto je glikoza gorivo u procesu glikolize.Tako cete umesto energiju iz UH trositi energiju iz sopstvenih masnih naslaga.
Zadatak insulina je da pretvori visak energije u zalihe telesne masnoce.U normalnom organizmu,masne kiseline i ketoni iz masnog tkiva odmah se pretvaraju u gorivo,ali kod gojaznih osoba nivo insulina sprecava da se to dogodi...Vecina gojaznih,oslobadja insulin toliko,da njihova krv nikada ne ostaje bez njega i tako nikada ne uspevaju da iskoriste svoje masne naslage.Tako sto primarno sagoreva masnocu umesto UH ,lipoliza prekida ciklus prekomernog lucenja insulina.Pridrzavajuci se rezima ishrane koja sadrzi i masnocu[birajte kvalitetne masti,kao sto su hladno cedjena ulja,kostunicavo voce,...]i podrazumeva kontrolisan unos UH,zaobilazite pretvaranje velikih kol. UH u glikozu.Kad vas unos UH opadne dovoljno da bi prouzrokovao sagorevanje masnoce,nivo insulina vraca se na normalu. na ovoj dijeti smanjuje se i osecaj gladi i to vec posle prvih 48-72h.
Ne morate kontrolisati unos kalorija,mada vecina ljudi potpuno prirodno,zbog vrste hrane i nesto smanjenog apetita smanji i unos kalorija za oko 200 dnevno,ali se metabolizam ubrzava,pa svejedno dolazi do gubitka kg....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 4:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 10:29 pm
Postovi: 226
KAKO DA JEDETE SVOJE POVRCE
1.povrce jedite malo po malo u toku dana,ako ostavite svoju kol. UH za povrcnu gozbu,to bi moglo da dovede do skoka secera u krvi...
2.kad jedete povrce koje je bogatije UH-ima,kombinujte ga sa proteinima i masnocom,oni ce da uspore prolazak UH kroz probavni sistem i smanje na najmanju meru uticaj na vas secer u krvi.
3.pripremajte obrok tako da raznovrsno povrce bude ukljuceno u njega uz meso,ribu,zivinsko meso,kao deo kompletnog jela,ovde vam mogu pomoci i recepti azijske kuhinje.
4.ne konzumirajte povrtne sokove,jer tako odstranjujete korisna vlakna iz povrca.
5.trudite se da povrca jedete sveze,a ako ga kuvate,da ostane hrskavo,dakle ne prekuvano,izuzetak je paradajz,jer njegov antioxidans likopen postaje bioloski dostupnij kad se termicki obradi,pa cak i kad se koristi kao sok


pojedino povrce ima visok koeficijent antioxidansa u sebi pa evo i toga
Etkinsov koeficijent:
beli luk 23,2
zelena salata 8,2
kelj 6,5
crni luk 6,2
spanac 5
prokelj 3,2
crvena paprika babura 2,5

Svo povrce sadrzi ugljene hidrate
Izbor namirnica sa manjim brojem UH i nizim glikemijskim indexom i bogatim antioxidansima je vas pasos do vitke linije,povecane energije i poboljsanja opsteg zdravstvenog stanja


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 4:48 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 10:29 pm
Postovi: 226
Bilo bi dobro i da obavite jedan sistematski pregled[pre bilo koje dijete pa tako i ove] koji bi pokazao vase opste zdravstveno stanje i koji bi u sebi obuhvatio i test tolerancije glikozesa proverom nivoa insulina[procenice nivo stresa kom je izlozen vas mehanizam za regulisanje glikoze i insulina]ovaj test traje 5h,cisto da znate,i proverite krvnu sliku.Sve ovo ce vam kasnije koristiti za poredjene,a vec posle 6 nedelja primene Etkinsa,mozete da vidite poboljsanje u prakticno svim pokazateljima zdravlja....
OSOBE SA OZBILJNIM POREMECAJIMA RADA BUBREGA NE BI TREBALO DA PRIMENJUJU ATKINSA
to ne znaci da ova dijeta steti bubrezima,nego da bubrezni bolesnici ne smeju koristiti previse proteina ui ishrani


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 4:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 10:29 pm
Postovi: 226
A sada ono sto ste cekali yes
PRAVILA FAZE UVODJENJA ETKINSA[1 faza]

1.jedite 3 veca obroka ili 4-5 manjih dnevno,ne dozvolite da prodje vise od 6h u toku dana da niste jeli
2.smete da kombinujete slobodno sve dozvoljene namirnice u toku 1.obroka
3.ne unosite vise od 20gr UH na dan,s tim da najveci deo te kolicine bude iz povrca
4.u ovoj fazi su zabranjeni:voce,hleb,testenine,zitarice,skrobno povrce,mlecni proizvodi-osim punomasnog sira,pavlake i maslaca,takodje nemojte u ove 2 nedelje da jedete ni jezgrasto voce i semenke,ni namirnice u kojima su pomesane belancevine i UH,kao sto su leblebije,pasulj i dr. mahunarke
5.nemojte jesti nista sto se ne nalazi na spisku prihvatljivih namirnica,a to znaci stvarno nista!!!!!"jedan zalogaj mi nece skoditi"ovu fazu osudjuje na neuspeh
6.kolicinu hrane prilagodjavajte svom apetitu,a ne navikama,narocito kad isti pocne da se smanjuje.Kad ste gladni jedite da se zasitite,a ne da ne mozete da disete,kad niste gladni pojedite malecku uzinu,da bi ste propratili hranljive dodatke
7.ne nagadjajte koliko UH ima neka namirnica nego citajte na pakovanju ili se posluzite "brojacem"koji mozete skinuti sa oficialnog veb sajta[a mozda vam i ja 1 deo napisem]
8.Kad jedete napolju pazite se skrivenih UH u umacima, sosovima i prelivima za salatu
9.Izbegavajte namirnice i napitke zasladjene aspartamom[nezdrav],umesto toga birajte saharin ili splendu,vodite racuna da svaku tableticu racunate kao 1gr UH
10.Izbegavajte sve sto sadrzi kofein,jer moze da dovede do pojacane zelje za slatkisima,zbog toga sto smanjuje nivo secera u krvi
11.Svakodnevno pijte najmanje 2l vode,da bi ste snabdeli organizam tecnoscu,izzbegli zatvor i tvrdu stolicu i isprali sve sporedne proizvode sagorevanja masnoce.
12.Ako imate zatvor ili tvrdu stolicu,umesajte 1. supenu kasiku ili malo vise psilijumovih ljuspica u solju vode i svakodnevno pijte tu mesavinu,ili koristite mleveno laneno seme,a mozete i salatu i povrce posuti psenicnim mekinjama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 4:50 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 10:29 pm
Postovi: 226
PRIHVATLJIVE NAMIRNICE yes [mozete ih jesti mirne duse]
Sva riba,sva zivina,svi ljuskari*,sve meso**,sva jaja
*ostrige i dagnje sadrze nesto vise UH od ostalih ljuskara,pa njihovu upotrebu ogranicite na 120 gr. dnevno
**suhomesnati proizvodi su obicno pripremani sa dodatkom secera,pa povecavaju unos UH.Nastojte da izbegavate proizvode od ribe i mesa konzervirane nitratima jer se zna da su kancerogeni.Cuvajte se proizvoda koji nisu od cistog mesa,kao sto su razna mlevena mesa[cevapi...]i proizvoda uvaljanih u hlebne mrvice
Nemojte jesti vise od 120gr. iznutrica dnevno.Smete i slaninu,ako bas zelite

Smete svakodnevno da jedete 90-120gr punomasnih sireva
osobe alergicne na mleko,sa gljivicnim oboljenjima ili osetljive na sir treba da ga izbegavaju

salatno povrca koje smete:kineski kupus, celer,radic,luk vlasac,krastavac,bela rotkva,sve zelene salate,pecurke,pesun,paprike,rotkvice-ovo povrce jedite najmanje 2-3 solje dnevno

povrce koje smete da jedete samo 1 solju dnevno[visi GI]:
srca articoke,spargle,pasuljeve mladice,bambusove mladice,lisce cvekle,prokelj,lisce repe,brokoli,kupus,karfiol,celerov koren,blitva,tamno zeleni lisnati kupus,maslackovo lisce,plavi patlidzan,kelj,keleraba,praziluk,okra,crni luk,bundeva,rabarbara,kiseli kupus,mladi luk,grasak secerac,tikva,spanac,zelena i zuta boranija,letnja zuta bundeva,paradajz,repa,cukini tikvice

salatni dodaci:sitno seckana i hrskavo przena slanina,rendani sir,isitnjeno tvrdo kuvano jaje,kratko proprzene pecurke,kisela pavlaka
zacini po ukusu,ali pod uslovom da ne sadrze ni malo secera
zacinsko bilje:bosiljak,kajenska paprika,korijander,mirodjija,beli luk,djumbir,origano,persun,biber,ruzmarin,zalfija,estragon,,majcina dusica...
kao preliv za salatu koristite ulje i sirce,[ali ne balzamovo jer sadrzi secer],limun i zacinsko bilje,mogu da posluze i kupovni prelivi,ali pod uslovom da ne sadrze secer i da nemaju vise od 2gr. UH po supenoj kasici

masnoce:dozvoljena su sva biljna ulja,najbolje da koristite hladno cedjena,maslac,a margarin izbegavajte zbog hidrogenizovanih biljnih masti koje su jako stetne za zdravlje,u prodavnicama zdrave hrane sada mogu da se nadju i neki nehidrogenizovani margarin.Nema potrebe da odstranjujete kozicu i masnoce sa mesa,ribe hladnih voda su izvori omega 3 masnih kiselina
"ne mogu dovoljno da naglasim da nikako ne pokusavate neku "posnu" verziju Etkinsa,jer to ometa sagorevanje masnoce i ne dozvoljava da mrsavite."
Slatku pavlaku smete 2-3kasike dnevno[odlicna je zamena za mleko,ako je razredite vodom]ali vodite racuna o UH{1 kasika=o,4gr.UH}
sok limuna i lajmatakodje smete 2-3 supene kasike[2,8gr UH na 30gr.soka}
NAMIRNICE POSEBNE KATEGORIJE
da bi vam ishrana bila raznovrsna,svakodnevno mozete da pojedete nesto od sledeceg[samo 1 od toga dnevno]:10-20 maslina,1/2malog avokada,30gr.kisele pavlake ili 100gr. tucene slatke pavlake

izbegavajte proizvode o kojima ne razmisljate kao o hrani,kao sto su:zvake,bombone"bez secera",sirupi i sredstva protiv kaslja.Kad vidite da je nesto"bez secera"proverite sadrzaj UH,jer je obicno sa vocnim secerom i slicnim zasladjivacima


Od mene za sada toliko,dovoljno je za onoga ko krece,samo jos da dodam da je obavezno da uzimate vitamine i minerale kao dodatak ishrani,sem gvozdja naravno,o tome cu vise pisati drugi put


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 4:56 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 10:29 pm
Postovi: 226
Sa oficijelnog sajta mozete sinuti "carb caunter",odnosno listu namirnica i njihove vrednosti UH,ako bas toliko ne zelite da se mucite sa engleskim,recite da vam bar za ovu prvu fazu napisem,nemojte koristiti druge tabele nutritivnih vrednosti,jer su u njima napisani ukupni UH u namirnicama,a Atkins racuna samo rastvorljive UH,vlakna se ne racunaju,pa samim tim smete da jedete vise povrca,nego sto mislite


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 5:26 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 10:29 pm
Postovi: 226
ima jedna greska u prevodu:kod zacina pise kajenska paprika,a treba da pise kajenski biber.Za one koji ne znaju to je crveni biber,zovu ga jos i indijski biber


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 9:13 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 14, 2007 1:56 pm
Postovi: 1351
Svetlice ti si jedna moja dusica, ali ja to dok uklopim sa intolerancijom krenucu na put. veceras sam se tako iznervirala da necu nista jesti, to je bolje od svake dijete. svejedno sutra na poslu cu ovo isprintati. ljubim te idem da vozim nordijsko da izbacim bes iz sebe uhhhhhhhhhhhh :evil:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 9:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 10:29 pm
Postovi: 226
Pa nemoj da si takva,sve sto treba je da vidis koje ti je sve povrce od tolerantnog dozvoljeno i jedes meso i povrce od sutra pa dok ne krenes na put,nisam ja ovo ovako nadugacko pisala sve zbog tebe nego zbog onih skroz neupucenih uopste nije tesko,evo ja sam 5. dan na atkinsu[ponovo posle duzeg vremena]stvarno nije problem,pisacu ti ja ako treba jelovnik svako vece.Bez nervoze pa ti bar mozes sve sto hoces,vidi kako si sa lakocom na intoleranciji vec koliko,a znas koliko se ja mucim,ne mogu da izdrzim a da bar 1 u 5-6 dana ne "varam" malo
Ti si meni nesto veceras umorna,pa si malo izgubila optimizam,al bices ti vec ujutro O.K.
cmmmmmmmmmmmok


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 15, 2008 10:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 14, 2007 1:56 pm
Postovi: 1351
cmo kic ja tebi jel ti stigla pp? ma meni lakse kad pricam i zalim se. salim se, samo cu da izbacim voce i zitarice, mleko ionako ne koristim zbog intolerancije, znaci izbacyjem voce, zitarice,mlecno, slatkisi ukljucujuci i zasladjivac izbaceni, 2 nesice bez kofeina sa vodo m bez secera i zasladjivaca, hleb izbacen , pa to je otprilike to. ja sam pre par godina izvrsno smrsala sa tom dijetom. krecem od prekosutra da pojedem ove grejpice iz frizidera da ih ne bacim. laku noc draga pisemo se sutra.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 4:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 14, 2007 1:56 pm
Postovi: 1351
Svetlanaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa gde siiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ja pacemmmmmmmmmmm :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 9:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 10:29 pm
Postovi: 226
Pa duso,ja sam u to vreme na faxu uglavnom,vidis da skoro stalno pisem uvece.
Nesicu ne moras da izbacujes,posto je bez kofeina-dozvoljenaa je,ali 1 kasicica ima u sebi 0.8gr UH,da znas.
A p.p. sam dobila,odgovorila ti ,zbunila te,i ponovo ti odgovorila


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 16, 2008 9:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Nov 03, 2007 10:29 pm
Postovi: 226
i bez pakanja,necu ja da te napuctim,camo me mogu bac odma da ce javnem :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 17, 2008 2:38 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 14, 2007 1:56 pm
Postovi: 1351
A ti si ta sto zbunjujessssssssssssss hehe :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 03, 2008 1:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 03, 2008 1:50 am
Postovi: 2
Sta je ljudi, nikog nema na Atkinsu? Ja pre 9 dana poceo, ide nekako al ne onom brzinom kojom se prica :) Nemam vagu nego vizuelno procenjujem :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 147 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 49 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: