Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Trombocitopenija
PostPoslato: Ned Feb 25, 2007 11:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 25, 2007 11:08 pm
Postovi: 3
Imam 56 god. i boledujem od trombocitopnija.Momentalna sostojba na trombocite je 75.000 i podlozim na Corticoterapije(Pronisolum) i rezultate nisu bas zavidne.Kaga zimam punoj dozi Pronizon(60mg dnevnoj) broj na trombociti se dize do 200.000 no kad doza je manja oni se snizuju do 50.000.Osvim sto ovu terapiju mi ne pomaze,dobio sam 10kg vise od mojoj normalnoj tezini.Moj doktor kaze da trombocite se normalno sozdavaju ali razlog za nivnoj unistenje je to sto slezina kako rezultat na imunopsiholoskoj sostojbi na organizma ih nisti.Molim vas odgovorite mi ,ima li neki drugi lek ili nacin da mojoj zdravstvenoj sostojbi biti bolja i jeli ovu bolest izlecivoj?-Oprostite zbog moj los Srpski,ali nadam se da ce me razumeti i pomoci.Odnapred BLAGODARAM.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 26, 2007 8:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 12:46 pm
Postovi: 79
Lokacija: Beograd
Ako sam dobro razumela Vama kostna srz normalno stvara Tr. ali se oni povecano razgradjuju u slezini.Trombocitopenia kod Vas je uslovljena delovanjem izoimunih ili autoimunih antitela na opnu Tr. pa kostna srz ne moze da nadomesti toliku razgradnju.Koliko ja znam ako se ne postigne efekat kortikosteroidima ili ako je dnevna doza veca od 20 mg onda se radi splenektomija. mada su i tada moguci recidivi trombocitopenije. Onda se prelazi na imunosupresivnu terapiju.
Jeli vam slezina uvecana. jeste li anemicni-javljaju li vam se krvarenja?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 26, 2007 11:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 25, 2007 11:08 pm
Postovi: 3
Momentalno dozata na Pronizon mi je 5mg na 3 dana (ustvari po 5mg, 2 puta u nedenju).Doktor kaze da probamo kako ke biti sostojba trobmocita so manja doza pronizona.Moja krvna slika, osim sostojba trombocita, je u redu.
I krvarenje se javilo u zadnje vreme,a takvih krvarenja nikada ni sam imala prije.Dimenzije slezina su isto taka povecani,a osim toga povremeno osecam i bolove u predelu slezine.
Zanima me sta je tacno to imunosupresivna terapija?I ukoliko terapija ne deluje pozitivno, imace li potrebe od operacija slezine i kolkav ce biti rizik od toga s obzirom mojoj vozrasti?
Hvala vam puno sto mi pomazete i sto ste odgovorili tako brzo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 27, 2007 12:26 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Feb 09, 2007 12:46 pm
Postovi: 79
Lokacija: Beograd
Imunosupresivna terapija deluje protiv tih autoimunih antitela usmerenih ka vasim trombocitima.Obicno se daju Ciklofosfamid. Imuran(azatioprin)...Splenektomija nekim ljudima pomogne, a kod nekih mogu opet da se pojave trombocitopenije. bas i nema neko pravilo. Poboljsajte vas imunitet.Sok aloje, po nekim iskustvima , pomaze, bas zbog svog efekta na jacanje imuniteta.
Sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 27, 2007 2:32 am 
OffLine (!) korisnik udaljen sa foruma (!) korisnik udaljen sa foruma
Pridružio se: Uto Feb 27, 2007 2:07 am
Postovi: 4
Lokacija: Beograd
Uzimaj Ecomer i Revitu.

_________________
U zdravom telu zdrav duh i obrnuto:)))


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: trombociti i leukocitna formula
PostPoslato: Pet Mar 02, 2007 11:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 02, 2007 10:48 pm
Postovi: 2
Poštovani doktore,
molim Vas da mi protumačite laboratorijski nalaz mog petogodišnjeg sina.

rezultat ref. vrednost
trombociti (PLT) 456 150-400

leukocit. formula
LYM 56.2 20.0-45.0
MID 8.5 0.3-18.0
GRA 35.3 45.0-70.0

Unapred zahvalna.
Zabrinuta majka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 02, 2007 11:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Blago poviseni trombociti nalaze se kod benignih upala, poznati medju klinicarima kao reaktivna trombocitoza. Nista strasno.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 16, 2007 3:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 1:04 pm
Postovi: 67
Imam 27 godina i desilo mi se kada sam radila krvnu sliku da mi trombociti budu 90.Ja sam se sva uspanicila ali mi je doktorka rekla da ponovim za jedno 3 nedelje a do tada da jedem voce,povrce i da korigujem ishranu.Inace nisam se bas najbolje hranila do tada a pored voca sam samo prolazila.Kada sam ponovila imala sam 200. Da li je moguce da sam tako popravila ishranom i da li je potrebno da ponovim opet!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 16, 2007 4:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 16, 2007 4:15 pm
Postovi: 9
Lokacija: Beograd
Postovani doktori,
drago mi je da postoji ovaj sajt,sada sam prvi put videla. Sve pohvale!!!

MOJE PITANJE: MOJA MAMA IMA 52 god I IMA SLABIJU KRVNU SLIKU.

Vrednosti pre mesec dana su bile:TROMBOCITI 143000
HEMOGLOBIN 96

Danas je ponovo radila i vrednosti su:TROMBOCITI 132000
HEMOGLOBIN 102

A u toku tih mesec dana pila je gvozdje i folnu kiselinu i imala je pojacanu ishranu. Inace ne koristi nista drugo od lekova. Izuzetno je mrsava osoba.

ZANIMA ME ZASTO JE SMANJEN BR.TROMBOCITA I ZASTO SE I DALJE SMANJUJE? DA LI TO IMA MOZDA NEKE VEZE SA KLIMAKSOM?

UNAPRED HVALA[/i][/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 19, 2007 11:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Mar 11, 2007 11:39 pm
Postovi: 74
POzdrav,
slusaj to sto je broj trombocita nesto manji ovaj put nego tokom prvog mjerenja nema nekog posebnog znacaja i vjerojatno je rezultat statisticke greske aparata na kom je analiza radjena. Smanjena vrijednost borja trombocita moze biti rezultat tri stvari: nedovoljnog stvaranja u kosnoj srzi,kraceg zivotnog vijeka ili pojacanje razgradnje trombocita. Ipak smatram da ovaj broj trombocita od 132 nije alarmantan, a adekvatna ishrana i folati mogu pomoci. Definitivno su pomogli kod podizanja nivoa gvozdja.
Znaci,bez panike i uz redovne kontrole,sve ce biti ok. Naravno ukoliko se nalazi pogorsaju,treba svakako otici kod lekara da bi se utvrdio uzrok trombocitopenije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: trombocitopenija
PostPoslato: Čet Apr 12, 2007 3:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 12, 2007 1:39 pm
Postovi: 2
Moja devojčica ima 11 god, pre mesec dana postavljena joj je dijagnoza ITP ( imunoloska trombocitopenija purpura)!! Primljena je u bolnicu sa 48, pali su na 7, radjen joj je milogram( u redu je)! Pila je pronison 9 dana 3 x 1.5 tab. od 20mg (tada su bili 140), 12 dana se " skidala" sa leka i opet su pali na 13, sada nastavlja sa uzimanjem leka!! Zanima me da li uzimanjem Aloe Berry mogu trombociti da se povećaju i da li uopšte postoji nešto prirodno za povećanje trombocita?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 26, 2007 8:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 26, 2007 8:10 pm
Postovi: 16
sve pohvale za sajt!!!

Malo sam cunjao po netu u vezi moje bolesti a to je idiopatska trombocitopenija, i naleteh na vas. Ukratko cu objasniti svoj slucaj.

Imam 30 godina.2005-e u februaru sam izvrsio analizu krvi(majka mi je zdravstveni radnik, pa sam nekako stekao naviku da svakih sest meseci proverim krv), i ustanovljen mi nizak broj trombocita....26000. Sumnjajuci u aparate istu analizu smo ponovili za dva dana, tad su trombociti opali na 10000. Javio sam se hematologu, koji me je istog momenta smestio u krevet, uz cudjenje posto nikakvih tegoba nisam imao, sem jedne modrice ( posle udarca) kojoj je trebalo dve nedelje da se povuce. Odmah sam poceo da dobijam urbazon u vecim kolicinama. Nekoliko dana posle toga broj trombocita je poceo da se polako uvecava, da bi nakon mesec dana skocio preko 200000. Tada sam otpusten kuci, na dve nedelje, da bi, usled naglog pada(sa 260000 na 7000-za tri dana) ponovo vracen u bolnicu. Na kortikosteroide vise nisam reagovao, trombociti su varirali od 0 do 15000. cesto sam i primao trombocite, a desavalo se da isti ponekad skoce i preko 100000 , pa bi narednog dana pali ispod 10000. Potom mi je predlozen put u Madjarsku(Pecuj) na utvrdjivanje uzroka unistavanja trombocita. Da skratim.....otisao sam i utvrdjeno je da mi slezina i jetra unistavaju trombocite. Po povratku su me pripremali za operaciju......slezina izvadjena.....tri dana nakon operacije tombociti su opet poceli da padaju, zaustavivsi se na 70000. Nakon nedelju dana, konstantno variraju izmedju 40000-150000. Tako sam, u julu, otpusten iz bolnice i evo ,HVALA BOGU, DOBRO SE OSECAM, , trombociti i dalje variraju, cesto idem na kontrole, u skorije vreme cu biti ukinut sa pronizona(trenutno pijem 10mg dnevno).

Probao sam svasta da pijem, ishranu pokusavam da nekako regulisem. O precici sam dosta toga dobrog procitao, stalno je pijem, ekomer pijem svaki drugi mesec itd.
Svaki savet, objasnjenje, prihvatam.

Eto toliko o mom ukratko dugackom izlaganju :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 09, 2007 1:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 09, 2007 1:11 pm
Postovi: 2
Imam sina od 16 meseci sa 13
meseci je bio u bolnici zbog pada trombocita,tromboc.su mu pali zbog vakcine protiv boginja iliti mmr.No sve je to proslo uredu njemu su se tromboc.povecali posle dva dana na 460 jos smo ostali nedelju dana i pustili su nas kuci.E sad postoji jedan problem juce sam na njegovom telu primetila tri tackice,nznam da li su petehije vise mi lici na mladeze,nema nikakve masnice osim jedne na kolenu ali to je pao i udari se,recite mi da li bi trebala da odem i da mu izvad krv za svaki slucaj?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 09, 2007 1:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 09, 2007 1:11 pm
Postovi: 2
Imam sina od 16 meseci sa 13
meseci je bio u bolnici zbog pada trombocita,tromboc.su mu pali zbog vakcine protiv boginja iliti mmr.No sve je to proslo uredu njemu su se tromboc.povecali posle dva dana na 460 jos smo ostali nedelju dana i pustili su nas kuci.E sad postoji jedan problem juce sam na njegovom telu primetila tri tackice,nznam da li su petehije vise mi lici na mladeze,nema nikakve masnice osim jedne na kolenu ali to je pao i udari se,recite mi da li bi trebala da odem i da mu izvad krv za svaki slucaj?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 09, 2007 7:38 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Mar 11, 2007 11:39 pm
Postovi: 74
POz,
obziro mna istoriju bolesti problem sa trombocitima iskreno bih savjetovao odlazak do najblize laboratorije. U svakom slucaju cete biti mirniji,a nikako vas nece puno kostati.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: