Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 08, 2006 11:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Pozdrav!
Mrzi me da prevodim pa evo u orginalu citata:

MANAGEMENT OF ACUTE PRETERM LABOR: TOCOLYTIC AGENTS The most common agents used in academic centers are magnesium sulphate and indomethacin. In the past, beta-mimetic agents, such as subcutaneous terbutaline or ritodrine, were used commonly. These agents are equally efficacious in delaying delivery for at least 48 hours. While clinicians have much more experience with magnesium sulphate, it is associated with more maternal toxicity than indomethacin. On the other hand, indomethacin may be associated with more fetal and neonatal toxicity. Calcium channel blockers, such as nifedipine, have also been used for treatment of preterm labor, but these are not considered the standard of care.

Results from retrospective studies in which neonates were exposed to magnesium and indomethacin, either sequentially or concurrently, have suggested a higher incidence of intraventricular hemorrhage and necrotizing enterocolitis. These studies likely selected a population to be at higher risk for the serious outcomes in the dually treated group as opposed to the population that was treated only with magnesium sulfate.

In addition, transient closure of the fetal ductus arteriosus and decreased urinary output in the mother and fetus appear to occur. When the duration of therapy is less than 72 hours, adverse sequelae from either finding do not appear to occur.

Indomethacin may be a better first-line tocolytic in early preterm labor (<32 wk) or preterm labor associated with polyhydramnios. A more significant inflammatory response in the membranes and decidua is observed at gestational ages less than 30 weeks compared to 30-36 weeks. Indomethacin reduces prostaglandin synthesis from decidual macrophages. The renal effects of indomethacin may be beneficial to reduce polyhydramnios.

Beta-mimetics (eg, ritodrine, terbutaline) have been used for many years with good success at delaying delivery for 48 hours. Unfortunately, the maternal cardiac and metabolic risks of beta-mimetic therapy are greater than those associated with either magnesium sulphate or indomethacin. Currently, beta-mimetics are considered a second-line tocolytic.
Edward R Newton, MD, Chairman, Professor, Department of Obstetrics and Gynecology, Pitt County Memorial Hospital, East Carolina University Brody School of Medicine 2004
Mislim da je u pitanju samo navika ili bolje reći iskustvo sa određenim tokolitikom! :roll:
A kao što u predhodnom pisanju reče gore imenovani profa više od 25 godina i pored uloženog napora i novca broj prevremenih pobačaja stagnira, bolje reći ne uspeva da se smanji!
Pozdrav, dobro zdravlje i više slobodnog vremena! Peđa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 09, 2006 12:41 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Draga bGyn!
Verovato će vam ime FRANCOIS AUDIBERT biti poznatije, zbunjuje me vaša tvrdnja da se MgSO4 i beta simpatikomimetici ne daju više u Kanadi s obzirom da je članak iz ove godine? :roll:

Department of Obstetrics & Gynecology
Hôpital Sainte-Justine, Université de Montréal, Montreal,

WHICH TOCOLYTIC THERAPY, IF ANY?
Introduction
The contemporary management of preterm labour (PTL) remains a challenge with many unresolved issues. Tocolytic therapy is probably
the most controversial topic in this field.
During the last decade, studies on tocolytic agents have yielded conflicting results that have contributed to an uncertainty about their
usefulness and safety. Despite a widespread use, there is little or no evidence that these drugs are safe for mother, fetus and infant.
Tocolytic agents currently available for “off-label” use include betamimetics, magnesium sulfate, nitric oxide donors, calcium channel
blockers and prostaglandin synthetase inhibitors. The beta-agonist ritodrine, the only drug ever approved in Canada for preterm labor, was withdrawn from the market due to multiple and significant side effects. The only agent specifically developed for the treatment of pretermlabor, Atosiban, has not been approved for clinical use in North America.
Background
Based on the current evidence, nifedipine appears to offer significant advantages over the other alternatives in terms of effectiveness and
safety. However, large well-designed placebo-controlled trials are still missing before nifedipine can be considered the best first-intention
tocolytic. A trial of nifedipine vs. placebo should ideally enroll women with strict and objective diagnostic criteria for PTL, such as fetal
fibronectin (fFN) and cervical length (CL) measured by transvaginal ultrasound.
The primary outcome should reflect the neonatal
morbidity and mortality, and not only the prolongation of gestation.Etc 2006 Western Perinatal Research Meeting
Pozdrav Peđa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 09, 2006 2:00 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Prvi clanak prica o koristenju MgSO4 ali u

Citiraj:
Pitt County Memorial Hospital, East Carolina University Brody School of Medicine


sto je USA !!! not Canada, kao sto rekoh mi ga ne koristimo u zaustavljanju PTL kao ni betasimpatitometike.

Drugi clanak...ja sam jednom rekla kad smo raspravljali o jednom drugom topiku da nas dvoje citamo isto stivo, a da nam je razumijevanje istog drugacije...pa ovako ja prevodim slijedece, sto potvrdjuje moju prethodnu tvrdnju o tokoliticima na kanadskom trzistu.

Citiraj:
During the last decade, studies on tocolytic agents have yielded conflicting results that have contributed to an uncertainty about their
usefulness and safety. Despite a widespread use, there is little or no evidence that these drugs are safe for mother, fetus and infant.
Tocolytic agents currently available for “off-label” use include betamimetics, magnesium sulfate, nitric oxide donors, calcium channel
blockers and prostaglandin synthetase inhibitors. The beta-agonist ritodrine, the only drug ever approved in Canada for preterm labor, was withdrawn from the market due to multiple and significant side effects. The only agent specifically developed for the treatment of pretermlabor, Atosiban, has not been approved for clinical use in North America.


PREVOD:

U protekloj deceniji istrazivanja o tokoliticima su dovela do konfliktnih rezultata, koji su doprineli NEODREDJENOSTI / NEJASNOCI / NEODLUCNOSTI o njihovoj korisnosti i sigurnosti u lijecenju. Uprskos vrlo rasprostranjenom koristenju, mi imamo vrlo manjkave ili nikakve dokaze da ovi lijekovi ne uzrokuju posljedice za majku, fetus ili novorodjence.

Tokolitici trenutno DOSTUPNI za koristenje ( OFF LABEL ZNACI DA NISU ODOBRENI OD STRANE KANADSKE ORGANIZACIJE ZA ODOBRENJE LIJEKOVA ZA INDIKACIJU PREVREMENOG PORODJAJA, sto znaci ako se desi bilo kakva nus pojava ili komplikacija kompanija koja proizvodi lijek nije odgovorna za to, i pacijent moze samo da tuzi doktora )...betamimetici, MgSO4, Nitric Oxide donors, blokatori Ca kanala, i inhibitori prostaglandina.

p.s. to sto pise da su dostupni, ne kaze da su 1.linija tretmana, niti da ih neko koristi ! lijekovi su dostupni, ali MgSO4 a posebno betamimetike gotovo niko ne koristi. Onaj ko ih koristi mora da je iz Montreala...Quebec-a, jer je to jedna od manje razvijenih provincija u Kanadi, no o komsijama sve najbolje.

Idemo dalje...kad nesto highlight-ujete onta ucinite to sa cijelom porukom a ne sa dijelom teksta koji ide u prilog Vasoj tvrdnji ! dakle...
Beta agonist Ritodrin je jedini lijek koji je ikad odobren u Kanadi za tretman prevreemenog porodjaja ali je POVUCEN SA TRZISTA ZBOG MNOGOBROJNIH I ZNACAJNIH NUS POJAVA. Jedini lijek specificno modeliran za tretman PTL je Atosiban, i nije jos odobren za klinicko koristenje.


zavrsen prevod.

Da sumiram...kao sto rekoh...mi smo govorili o serklazu, a ne o prevremenom porodjaju koji obuhvata i druge klinicke entitete osim bezbolne dilatacije grlica i ekspulzije ploda koji moze da sacuva aplikacija serklaza.

Pozdravi

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 09, 2006 11:18 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
Department of Obstetrics & Gynecology
Hôpital Sainte-Justine, Université de Montréal je valjda u Kanadi a citat je njihov!

Valjda su lekovi pomenuti jer su raspoloživi, TJ. NEKO IH IPAK KORISTI, ŠTO BI IH INAČE POMINJALI!?
Jasno mi je da "off label" znači bez oznake, da farmaceutske kuće peru ruke od njih, ali ih i dalje prodaju, a neko ih kupuje! :wink:

Treatment
Hydration (more than 1 liter IV rarely helpful) & position changes: 80-90% respond
Tx UTI, GBS, BV, tich, etc. if present
Serial cervical exams
Tocolyse to 36-37wks, earlier if more Mg, with its risk to mother, is needed; benefit is limited after 34 weeks
Try maximizing one drug before adding another; see notes below re: combining agents, Eric Rose, MD, F.A.A.F.P.
Clinical Assistant Professor
Department of Family Medicine and
Department of Medical Education and Biomedical Informatics
University of Washington School of Medicine

Priču o dužini grlića materice preskačete, pa ću je ponoviti sa još jednim citatom:
Cervical length measured by transvaginal ultrasound Preterm birth more likely if < 25%ile for gest. age Length < 25mm ass'd with sensitivity of 47-82% and specificity of 75-89% for preterm birth depending on gest. age at measurement in one observational study of women with risk factors for preterm delivery (NEJM 346:250, 2002)


Pozdrav i dobro zdravlje Peđa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 10, 2006 11:44 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Citiraj:
Valjda su lekovi pomenuti jer su raspoloživi, TJ. NEKO IH IPAK KORISTI, ŠTO BI IH INAČE POMINJALI!?

Ako ih neko pominje, i ako ih neko koristi TO JOS UVIJEK NE ZNACI DA SU STANDARD OF CARE !!! MNOGO IH KORISTI MGSO4 ZA RAZLICITE INDIKACIJE, ALI NE ZA TERAPIJU PREVREMENOG PORODJAJA...KOLIKO PUTA VAM TREBA PONOVITI ?

Citiraj:
Jasno mi je da "off label" znači bez oznake, da farmaceutske kuće peru ruke od njih, ali ih i dalje prodaju, a neko ih kupuje
!

To mi kupujemo od farmaceutskih kuca, pa onda dilujemo izmedju sebe i pacijenata, i dajemo onako kako mi hocemo, i mislimo da treba a cijene su razlicite ?!?!?! 'ajte molim Vas Pedja !

Ovdje sve lijekove u bolnicama kupuju bolnice ! koriste se u lijecenju pod kontrolom KLINICKIH FARMAKOLOGA, koji Vas kontaktiraju za svaku nus pojavu, kontraindikaciju, komplikaciju ( ako je slucajno ne znate ili previdite ), ako kazem da je Ritodrin i Ergometrin povucen iz upotrebe, to znaci da ga vise nigdje u bolnici ne mozete naci ! ako bih ukljucila u terapiju pacijenta lijek koji nije standard of care, u mojoj bolnici ( sto nije zvanicni protokol ) morala bih to debelo da objasnim ! svom sefu ! svojim kolegama koji bi prvo pitali zasto to radim ? a onda rekli...SHOW ME THE EVIDENCE !!! POKAZI DOKAZE DA JE TO STO RADIS OPRAVDANO !!! Ista takva pitanja postavljam i ja njima kad se ne slazem i niko se zbog toga ne osjeca napadnutim ili krivim...preispitivanje ovdje je normalna faza ucenja i spoznaje....dozvoljeno je i nije kaznjivo...i pozeljno jer je znak da mislis i ucis !
Da sam pitala ondasnje vrhunske ginekologe i obstetricare na odjelu visokorizicnih trudnoca u Visegradskoj zasto koriste Ritodrin kada nije koristan, izbacili bi me iz bolnice jer bi ima kapa nepogresivosti pala s glave !!! Koga je briga za pacijente ?

Ponavljam ovo nije bila tema o prijevremenom porodjaju i necu ulaziti u diskusiju o istom, nego prica o serklazu !

Ovo je opet

Citiraj:
Tocolyse to 36-37wks, earlier if more Mg, with its risk to mother, is needed; benefit is limited after 34 weeks
Try maximizing one drug before adding another; see notes below re: combining agents, Eric Rose, MD, F.A.A.F.P.
Clinical Assistant Professor
Department of Family Medicine and
Department of Medical Education and Biomedical Informatics
University of Washington School of Medicine


citat iz USA, Washington, D.C. not Canada !

Kada sam govorila o statistici nedovoljno sam naglasila, koliko je ona bitna u tumacenju rezultata jednog istrazivanja. Ja sam prilozila REVIEW svih istrazivanja objavljeih od 1993 do 2006 ! ucinjenu kroz Cochrane Library ( najvecu elektronsku biblioteku na svijetu ) u kome su sumarizirana sva istrazivanja u tom periodu ukljucujuci i to koje ste Vi izvadili kao jedino ! i nakon statisticke analize svih istrazivanja, doslo se to onih rezultata koje sam vec navela...ponekad se desi da covjek od drveta ( koje zeli da vidi ) ne vidi cijelu shumu !

Zavrsavam ovu diskusiju.
Pozdrav,

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: serklaz
PostPoslato: Sub Mar 13, 2010 4:00 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Nov 08, 2006 4:43 pm
Postovi: 86
Lokacija: Beograd
Mozda ne postavljam pitanje na pravom mestu, ali sam pretragom ovde prvo nasla da se spominje tokoliza, a s obzirom na to da sam sinoc imala kontrakcije i trebala bih vise da lezim a manje da sedim ili nesto drugo, pitam ovde.
Naime, pre 4 dana sam radila amniocentezu zbog godina zivota (36), lezala sam u bolnici taj i sledeci dan, otpustena bez bolova. Kad sam dosla kuci, nekoliko puta u toku dana nisam odolela svom 17omesecnom sincicu i njegovoj zelji da ga podignem i uzmem u krilo i sinoc su mi se pojavile kontrakcije. Otisli smo do klinike i dr. je konstatovao da je materica povisenog tonusa, grlic 15mm uloziv za vrh jagodice, plod ok registruju se pokreti i srcana radnja, plodove vode dovoljno. Rekao mi je da su Partusisten i Gynipral svuda u svetu napusteni kao tokolitici i da se pokazalo da dobre rezultate daje Nifelat retard 20mg (nifedipin).
Da li mi mozete napisati da li je to ok. Ja sam popila sinoc i jutros po 1/2 tablete i zaista vise nemam kontrakcije, ali i inace su se smirile jos pre pregleda (dok smo stigli do bolnice), samo sam imala osecaj malo "napregnutog" donjeg dela stomaka.
Inace mi je ovo druga trudnoca, prvi porodjaj je bio 2008 prirodnim putem, prekida trudnoce nije bilo.

Unapred hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: serklaz
PostPoslato: Sre Avg 27, 2014 11:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 27, 2014 11:24 pm
Postovi: 1
Evo ovako,ja imam jedno pitanje...
Danima razmisljam na ovu temu i totalno sam zbunjena.Prvi porodja sam imala 2007god. i rodila devojcicu zivu i zdravu.Druga trudnoca se zavrsila spontanim pobacajem 2011god u 21.nedelji trudnoce,treca trudnoce se zavrsila spontanim pobacajem 2013god u 22.nedelji trudnoce i pritom u oba slucaja nisam bila otvorena... radila briseve na klamidiju,urea i miko plazmu i sterilno je sve,sada sam u 16-oj nedelji trudnoce,nisam otvorena a predlazu mi serklaz pa evo pitam za savet i misljenje,serklaz da ili ne??


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 113 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: