Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 156 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Ranica na grlicu materice
PostPoslato: Ned Maj 13, 2012 4:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 27, 2012 3:26 am
Postovi: 3
Napokon svim mojim mukama posle ravno dva meseca je kraj. Promenila sam lekara koji mi je rekao da ce sigurno resiti moj problem (o kojem sam vam ranije pisala), stvarno tako bi. Uzeo mi je sve briseve, ciji su rezultati bili negativni (sto prethodna doktorka nije htela da mi uradi ni na moj zahtev ni za moje pare), pustio je da mi prodje redovna menstruacija a nakon toga mi je mackao 2 puta dnevno fibrolan i za 8 dana se sve regulisalo. Hval svima koji su mi pisali u mom naletu panike.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ranica na grlicu materice
PostPoslato: Sre Jul 04, 2012 10:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 23, 2011 8:20 pm
Postovi: 12
Imam jedno jako glupo pitanje,al ipak da pitam....Da li se ranica na grlicu moze napipati? :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ranica na grlicu materice
PostPoslato: Pon Dec 23, 2013 11:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Dec 23, 2013 11:20 pm
Postovi: 1
Cao svima, imam 25 godina i majka sam curice od 15 meseci, pre mesec dana ginekolog mi je otkrio ranicu na grlicu materice. Sve je pocelo sa bolom u lijevoj preponi,radiolog je vidio uvecanu limfnu zlijezdu rekavsi da nije strasno i da posjetim jos ginekologa (mada to mozda uopste i nema veze jedno sa drugim,pojma nemam) .kao sto rekoh posla sam ginekologu i pregledom je ustanovio ranicu i cistu 19x19,dao mi antibiotik i vaginalete, pranje koje je uzasno mnogo kod mene, se smanjilo dok sam koristila terapiju. Da navedem da sam tri puta sjetivsi se citajuci vase komentare i ja imala malo krvarenje nakon odnosa. Znaci simptomi, pranje i krvarenje posle odnosa. Uz terapiju ginekolog mi je reko da nakon sledeceg ciklusa dodjem da uradim papa test, pre tri dana sam dobila rezultate ,papa je II grupa ,tj benigna promjena ( tako bar oznacava ta brojka ) ,predlozio je nakon sledeceg ciklusa lasersko uklanjanje ranice uz lokalnu anesteziju. Kaze ne boli,kratko traje,bez posledica..itd itd,ali ja nisam to jos prosla da bih vam sad pisala o iskustvu,to cu za mesec dana uraditi,ali do tad neka mi neko sa tim laserskim iskustvom odgovori na komentar,zanima me sve,pa pisite :* .


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ranica na grlicu materice
PostPoslato: Uto Dec 24, 2013 8:41 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 24, 2013 8:04 am
Postovi: 1
Drage zene,

ne mogu da poverujem da postoji toliko prepiski na ovu temu a da niko nije usao u srz problema.

Ja sam 2007 godine postovala na ovu temu kao uplasena 16togodisnjakinja, kojoj lekari, tu u Srbiji nisu umeli da objasne u cemu je problem. Danas sam na prvom pregledu, ovde u Americi (gde sad zivim) saznala moju dijagnozu.


Glavni krivac vecine promena je humani papiloma virus iliti HPV. Prosto ne mogu da verujem da su neke zene ovde na forumu bile ubedjene da su promenu na grlicu dobile od povrede, hlamidije ili porodjaja.
Druga velika greska je zvati promenu na grlicu ranicom, to nije nikakva ranica, vec promena celija, kao sto izvor kaze "To je apsolutno netačan izraz, jer ektopija nije oštećenje tkiva što bi u suštini trebalo da predstavlja pojam ranica. Crvena boja koja se vidi pri pregledu i proglasi laički ranicom potiče u stvari od cilindričnog epitela iz cervikalnog kanala koji je crvene boje i koji je tu dospeo zbog uticaja nekog od gore pomenutih riziko faktora. Promena kao takva nije opasna, ali bez sumnje njeno dugo postojanje dovodi do procesa metaplazije i povećava rizik da HPV virus ispolji svoje kancerogeno dejstvo."


Pap test je metod pri kom se utvrduju da li postoje promene celija na grlicu materice, u Americi rezultat moze biti normalan i abnormalan. Moj je bio abnormalan i zato su predlozili kolposkopiju i biopsiju (tj postojale su neke celije koje ne bi trebalo da budu tu). U Srbiji se to radi po grupama, u koje nisam upucena.

Kolposkopija je mikroskopski pregled grlica, pri kom se mogu uvelicano videti promene na istom.

Biopsija je metod pri kom se uzima delic tkiva koji je 'sumljiv'. HP virus se jedino moze utvrditi u tkivu, u krvi se ne moze naci. Iz dela tkiva se radi tipizacija HP virusa, odredjene vrste mogu prouzrokovati karcinom.

U mom slucaju biopsija grlica nije bila bolna, doktorka mi je rekla da je grlic manje osetljiv, dok sam biopsiju vagine osetila kao slabu ogrebotinu.

U vecini slucajeva uzrocnik promena na grlicu materice (samim tim i kancera) je HP virus.
HP virus kao i svi ostali virusi se ne mogu izleciti tj uvek ostaju u organizmu, ali to ne znaci da ce se on sigurno razviti u kancer. Veliku ulogu igra vas imunitet, tako da zdrav nacin zivota, zivot bez duvana mogu spreciti da se HPV razvije u kancer.

Ne postoji test koji bi mogao da registruje HPV kod muskaraca.
Muskarci ne moraju da imaju simptome HPvirusa, a opet da ga nose u sebi.

Jedna vrsta HPV-a uzrokuje kondilome (polne bradavice).



HPV je cest polno prenosiv virus. Nije strasno ziveti sa njim, uglavnom bez ikakvih simptoma. Idite na redovne ginekoloske preglede i pap test.

Vodite racuna o svom imunitetu!



Pozdrav iz Njujorka,

Sve najbolje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ranica na grlicu materice
PostPoslato: Pon Feb 24, 2014 6:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 24, 2014 6:38 pm
Postovi: 7
Zanima me da li se ranica na grlicu uvek vidi na obicnom ginekoloskom pregledu spekulumom ili neke mogu tek da se otkriju kolposkopijom itd? :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ranica na grlicu materice
PostPoslato: Pet Jun 03, 2016 11:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 03, 2016 11:21 pm
Postovi: 1
Devojke,posle koliko vremena od spaljivanja moze da se uradi kompletan ginekoloski pregled?
Meni je uradjeno spaljivanje ranice i kondiloma pre 19 dana a planiram da odem na pregled...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 156 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 72 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: