Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Krvavo-sluzavi cep
PostPoslato: Pet Avg 11, 2006 2:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 2:56 pm
Postovi: 383
Lokacija: Zemun
Moj termin za porodjaj bio je 6.8. ali evo do danas jos uvek nista. Znam da se samo 5% beba rodi u terminu a ostale dve nedelje pre ili nakon termina. Bila sam do sad na dve kontrole 7.8. i 10.8. i radili su mi CTG i UZ. Svi nalazi su Ok, tonovi bebe super, nema kontrakcija, ima dovoljno plodove vode (dovoljno s obzirom da je prenesena trudnoca AFI=90), na prvoj kontroli otvorenost 1.5 prst, na drugoj 2 prsta.
U utorak, 08.08. mi je ispao krvavo-sluzavi cep. Izgledao je bas kako su nam ga opisali na psihofizickim pripremama - "providna pihtijasta masa sa nitima krvi od bledo roze do tamno braon nijanse". Nakon njega nije bilo nikakvih tragova krvi, tako da sad cekam jedan od druga dva znaka - kontrakcije ili pucanje vodenjaka. Znam da po ispadanju ovog cepa treba da prodje od par sati do par dana (cak i do 7 dana) da usledi porodjaj, mada to ne smanjuje moju nestrpljivost!
E sad, ono sto mene zanima je da li je normalno da nakon ispadanja krvavo sluzavog cepa se i dalje pojavljuje (u malim kolicinama) iscedak iz vagine nalik cepu. Da li su to delici cepa koji ispadaju pri sirenju grlica ili ima razloga za zabrinutost? Nema nikakvog krvarenja, vec samo braonkasti iscedak, kao npr. poslednjeg dana menstruacije kad vise nema krvarenja.
Sledeca kontrola mi je u ponedeljak 14.08. naravno ako do tad ne krene porodjaj (a iskreno se nadam da hoce!!!), pa se ne bih svaki dan setkala do bolnice, ako nije nista neuobicajeno!
p.s. sad znam kako se oseca Georgina iz Radovana III :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 11, 2006 5:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Prva stvar koja se mora utvrditi jeste tacan dan ocekivanog porodjaja bazirano ili na 1.danu poslednje menstruacije ili na UZ nalazu u prvih 12 nedjelja trudnoce. Ako ste imali redovne menstruacije i sigurni ste u datum poslednje ja obicno idem sa tim, ako se UZ nalaz uklapa, hocu reci ako je razlika izmedu jednog i drugog manja od 7 dana. Ako je veca dajem prednost UZ-uku.
Dakle kad to znamo, onda imamo datum ocekivanog porodjaja. U pravu ste kad kazete da se samo 4 % beba rodi na datum koji Vam kazemo.

Ako predjete 40 nedjelja bez kontrakcija ili prsnuca plodove vode, onda je potrebno uraditi BPP ( biofizicki profil ) bebe 2 x nedjeljno, u ciji sklop ulazi i CTG, i zakazati kontrolu kad napunite 41 nedjelju. Ako se nista ne dogodi do 41 nedjelje + 3 dana potrebno je uraditi indukciju.

Metoda indukcije se odredjuje na osnovu nalaza grlica, sto znaci poziciji,skracenosti, otvorenosti...i da li prednjaci glavica. Ako je zadak mi radimo carski rezi, ako je glavica planiramo vaginalni porodjaj. Ako je Vas grlic ZREO, sto znaci dovoljno otvoren ( kao sto je kod Vas 2 cm ) skracen...onda se obicno prokinu plodovi ovoji, sto izazove oslobadjanje prirodnih prostaglandina i uvede zenu u porodjaj. Ja obicno dam sansu svojim pacijentkinjama 1-2 sata da dobiju kontrakcije prirodno. Ako se to ne desi, onda ukljucim oksitocin ( drip ) po protokolu, i onda pratim trudnicu u porodjaju, dok se beba ne rodi.

Ako je grlic zatvoren, dug, okrenut prema kicmi, onda je potrebno uradii sazrijevanje grlica, da bi se mogla prokinuti plodni ovoji. Postoji nekoliko metoda koje se koriste i obicno su vrlo djelotvorne.

Ja se ne mogu sjetiti da li ste Vi prvorotka ili viserotka...ako ste prvorotka onda bih sacekala do 41+3 da udejete sami u porodjaj, a onda radila indukciju, ako je BPP i CTG uredan, jer indukcija kod provorotki povecava sansu za carski rez, u prosjecno 40 % slucajeva!!! Sto znaci najbolje je cekati dok priroda svoje ne odradi...a tek ako se nista ne desi intervenisati.

Kod viserotki je posve druga prica, indukcija ne povecava rizik za carski rez.

Dakle...bazirano na podacima koje ste dali...vas grlic je dovoljno promijenje da se moze uraditi prokinuce plodnih ovoja, a imate jos nekoliko dana da udjete u porodjaj sami od sebe.
Srecno i javite nam kako je porodjaj protekao.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 11, 2006 6:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 2:56 pm
Postovi: 383
Lokacija: Zemun
Jesam prvorotka, termin se slaze i po UZ i po 1. danu poslednje menstruacije. Ciklusi su bili uredni na prosecno 33 dana. Beba prednjaci glavicom i kako mi je dr. na pregledu rekla vec se lepo spustila. Posteljica je III stepena zrelosti, BPD 97, HC 342, AC 352, FL 77, AFI=90, procenjena tezina 3750g, creva umereno distendirana. I ja cekam da "priroda odradi svoj posao" samo sam malo nestrpljiva. I buni me iscedak o kome sam pisala. Pretpostavljam da su u pitanju delici cepa koji ispadaju usled sirenja grlica.
Hvala na brzom odgovoru, naravno da cu javiti kad dodje srecan dan (jedva cekam!)!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 13, 2006 8:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 2:56 pm
Postovi: 383
Lokacija: Zemun
Da li je moguce da nakon ispadanja krvavo sluzavog cepa porodjaj ne pocne prirodnim putem ni nakon 7 dana? Proslo je punih 5, evo i sesti dan a nista se ne desava... :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 13, 2006 11:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Moguce je, ali kako rekoh Vas je grlic dovoljno dilatiran da se sa 41 nedjelje mogu prokinuti plodnim ovoji i krenuti sa najobicnijom indukcijom koja ne zahtijeva sazrijevanje grlica jer je kod Vas vec zreo...uzivajte u lijepom vremenu, budite aktivni koliko god mozete, setajte ! ispunite sebi poneku zeljicu jer kad se beba rodi, bice svo vrijeme posveceno andjelu....srecno.

_________________
Pozdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 5 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 58 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: