Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Kontraceptivna pilula i uticaj drugih lekova?
PostPoslato: Pon Apr 09, 2007 4:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 07, 2007 2:44 pm
Postovi: 16
Od nekoliko razlicitih ginekologa cula sam totalno suprotna misljenja...Jedni kazu da maltene nista od drugih lekova ne utice znacajno na pouzdanost pilule, dok sam od jednog ginekologa dobila odgovor da sve, i svi analgetici (sto nije navedeno u napomenama na uputstvu za koriscenje Jeanine tableta) uticu... Pilule pijem od avgusta prosle godine, imam 22god.,nisam radjala. Pocela sam da ih pijem zbog cesce pojave pucanja kondoma (sa istim partnerom), a ginekolog mi je rekao da je dobro i jer nisam imala bas najredovnije menstruacije+imam povecan nivo androgenih hormona. Do pocetka ove godine nisam imala nikakvih problema sa njima, cak je bilo dobrih propratnih efekata. U januaru mi se poslednje nedelje uzimanja tableta javljalo krvarenje nekoliko veceri za redom (tada nisam uzimala lekove, niti pusim), a sledece nedelje, u pauzi kada treba da dobijem nisam dobila. Ginekolog sa gak mi je uradio vaginalni uz i rekao da je sve u redu i da je to sasvim normalno. Sledeceg meseca dobijem normalno, medjutim nakon toga, opet u poslednjoj nedelji uzimanja tableta javilo se krvarenje jednog dana i opet sledeci put kada treba nisam dobila...Vece pre tog dana imala sam visoku temperaturu i uzela Andol. Na studentskoj poliklinici su mi rekli da Andol prilicno utice na pouzdanost a i svi ostali lekovi tog tipa...
Zanima me strucno misljenje (a dobro dodju i price iz iskustva) o citavom problemu koji sam iznela (da li je moguce da je doslo do nekog poremecaja ili je zaista sve to normalno-meni, iskreno, ne deluje). A povrh svega me zanima da li postoji opasnost da li drugi lekovi mogu da znacajno smanje pouzdanost pilula...narocito: Andol, Caffetin, Kombinovani prasak, Dolorexa i ostali analgetici? S vremena na vreme me muce sinusi i ponekad je neophodno da uzmem nesto od toga, to su lekovi koje ljudi relativno cesto koriste i bez recepta, pa verujem da bi otvaranje ove teme znacilo zenema koje koriste kontraceptivne pilule ili planiraju da pocnu sa istim.
I da napomenem da su krvarenja bila tolika da mi je bio dovoljan dnevni ulozak ili 2.
Odgovor me zanima i na licnom i na profesionalnom nivou tako da slobodno pisite i o nacinu na koji uticu.
Takodje mi je vrlo bitno, ukoliko uticu, koliko dugo nakon koriscenja lekova je pozeljno koristiti dodatne mere kontracepcije. I da li se moze ostati u drugom stanju ukoliko se sex upraznjava pre uzimanja (opet koliko pre)?
Hvala unapred i nadam se da ne zamerate na duzini posta:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 11, 2007 7:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 29, 2007 8:04 pm
Postovi: 6
E i mene to interesuje :)

Ja sada koristim diane35 a pijem i jake antibiotike (amoxicilin 500mg).
U uputstvu i jednih i drugih tableta preporucuje se dodatna zastita (doduse nakon upotrebe antibiotika ovih, ne znam za ostale lijekove) cak i do 7 dana nakon zavrsetka terapije 'obicnim' tabletama.


Citala sam negdje da nije potrebna dodatna zastita ukoliko se ne javljaju nus pojave - tipa povracanje. Da li je to istina?


2tashana - pogledaj na uputstvima (ako ne onim iz pakovanja mora biti neko online) koji lijekovi tj sastojci zahtijevaju posebnu paznju.




Lijep pozdrav,

Unaprijed zahvalna
Laica


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 13, 2007 2:02 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Nov 04, 2005 3:08 am
Postovi: 407
pozdrav devojke.....

bas nedavno bio jedan topik sa naslovom antibiotici i pilule .........(magicna rec iza **** koju server nije mogao da proguta je - riffampicin)

....mozda vam bude od pomoci.




Slika , jane_doe


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 22, 2007 6:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 07, 2007 2:44 pm
Postovi: 16
Evo i mene sa odgovorom na svoje pitanje...moze jos nekom biti od pomoci:)
Otisla sam kod ginekologa (i to kod drugog-moj je na odmoru). Opet mi je receno da je to sasvim normalno, i da se kod kontraceptivne pilule Jeanine s vremena na vreme javljaju krvarenja, nedobijanje menstruacije i tako...Sto se tice uticaja drugih lekova dokazan je uticaj penicilinskih lekova i dok se konzumiraju treba se koristiti dodatna kontracepcija. Ima smisla, tako je napisano i u uputstvu. Sve je to lepo napisano i na linku koji je dat u postu pre ovog...
I svidja mi se stav dr.Obgyn da prvih mesec dana treba koristiti i kondom, ovde kod nas svima govore da dejstvo pocinje od prvog dana uzimanja pilule i da ne mora da se koristi dodatna kontracepcija a licno znam zenu koja je zatrudnela u prvom mesecu uzimanja pilule (uvek je uzimala na vreme)...
Jedino mi je problem sto treba da zakazem papa test i kolposkopiju a to se zakazuje kad se dobije, doduse posle svega onoga sto sam napisala sledeci put sam normalno dobila, odem na polikliniku, kad renoviraju gin.odeljenje, preselili se na drugo mesto i ne zakazuju pape i kolpo...Valjda cu to odraditi do sledece god. Verujte mi stvarno nemam srece sa doktorima, ali STVARNO

Zna li mozda neko neki sajt ili tako nesto gde su nabrojani lekovi koji uticu na metabolizam jetre?

PS Sa uputstva za Jeanine:

Efikasnost brojnih oralnih kontraceptivnih sredstava moze biti jako smanjena zbog interakcije sa lekovimakoji izazivaju indukciju enzima jetre: karbamazepin, etosukcimid, fenitoin, fenobarbiton, primidon, topiramat, grizeofulvin ), a posebno zbog interakcije sa r i f a b u t i n o m i r i f a m p i c i n o m. Smatra se da efikasna kontraceptivna kontrola nije moguca, uprkos povecanju doza oralnih kontraceptiva, CAK 4 NEDELJE PO PRESTANKU UZIMANJA R I F A M P I C I N A.
Neki antimikrobni lekovi (tetraciklini, ampicilin, ce3falosporini, hloramfenikol, izonijazid, sulfonamidi) remeteci crevnu floru koja potpomazereapsorpcijuetinilestradiola mogu takodje umaljiti efikasnost oralnih kontraceptiva. U ovim slucajevima predlaze se dodatna kontracepcija.

I sa male knjizice koja se dobija u pakovanju:

Lekovi za lecenje epilepsije:
npr.pirimidon, fenitoin, barbiturati, karbamazepin, oksakarbazepin, topiramat, felbamat;
tuberkuloze:
np. r i f a m p i c i n, r i f a b u t i n;
infekcija sidom:
npr. ritonavir
antibiotici:
npr.penicilini, tetraciklini, grizeofulvin;
lekovi za neke druge infektivne bolesti;
preparati kantariona:
npr.''St.John's''
za lecenje depresivnog raspolozenja

I jos par saveta:
Manite se cigarete i konzumirajte askorbinsku kiselinu iliti vitamin C :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 22, 2007 6:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 07, 2007 2:44 pm
Postovi: 16
Evo i mene sa odgovorom na svoje pitanje...moze jos nekom biti od pomoci:)
Otisla sam kod ginekologa (i to kod drugog-moj je na odmoru). Opet mi je receno da je to sasvim normalno, i da se kod kontraceptivne pilule Jeanine s vremena na vreme javljaju krvarenja, nedobijanje menstruacije i tako...Sto se tice uticaja drugih lekova dokazan je uticaj penicilinskih lekova i dok se konzumiraju treba se koristiti dodatna kontracepcija. Ima smisla, tako je napisano i u uputstvu. Sve je to lepo napisano i na linku koji je dat u postu pre ovog...
I svidja mi se stav dr.Obgyn da prvih mesec dana treba koristiti i kondom, ovde kod nas svima govore da dejstvo pocinje od prvog dana uzimanja pilule i da ne mora da se koristi dodatna kontracepcija a licno znam zenu koja je zatrudnela u prvom mesecu uzimanja pilule (uvek je uzimala na vreme)...
Jedino mi je problem sto treba da zakazem papa test i kolposkopiju a to se zakazuje kad se dobije, doduse posle svega onoga sto sam napisala sledeci put sam normalno dobila, odem na polikliniku, kad renoviraju gin.odeljenje, preselili se na drugo mesto i ne zakazuju pape i kolpo...Valjda cu to odraditi do sledece god. Verujte mi stvarno nemam srece sa doktorima, ali STVARNO

Zna li mozda neko neki sajt ili tako nesto gde su nabrojani lekovi koji uticu na metabolizam jetre?

PS Sa uputstva za Jeanine:

Efikasnost brojnih oralnih kontraceptivnih sredstava moze biti jako smanjena zbog interakcije sa lekovimakoji izazivaju indukciju enzima jetre: karbamazepin, etosukcimid, fenitoin, fenobarbiton, primidon, topiramat, grizeofulvin ), a posebno zbog interakcije sa r i f a b u t i n o m i r i f a m p i c i n o m. Smatra se da efikasna kontraceptivna kontrola nije moguca, uprkos povecanju doza oralnih kontraceptiva, CAK 4 NEDELJE PO PRESTANKU UZIMANJA R I F A M P I C I N A.
Neki antimikrobni lekovi (tetraciklini, ampicilin, ce3falosporini, hloramfenikol, izonijazid, sulfonamidi) remeteci crevnu floru koja potpomazereapsorpcijuetinilestradiola mogu takodje umaljiti efikasnost oralnih kontraceptiva. U ovim slucajevima predlaze se dodatna kontracepcija.

I sa male knjizice koja se dobija u pakovanju:

Lekovi za lecenje epilepsije:
npr.pirimidon, fenitoin, barbiturati, karbamazepin, oksakarbazepin, topiramat, felbamat;
tuberkuloze:
np. r i f a m p i c i n, r i f a b u t i n;
infekcija sidom:
npr. ritonavir
antibiotici:
npr.penicilini, tetraciklini, grizeofulvin;
lekovi za neke druge infektivne bolesti;
preparati kantariona:
npr.''St.John's''
za lecenje depresivnog raspolozenja

I jos par saveta:
Manite se cigarete i konzumirajte askorbinsku kiselinu iliti vitamin C :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 22, 2007 7:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 07, 2007 2:44 pm
Postovi: 16
Evo i mene sa odgovorom na svoje pitanje...moze jos nekom biti od pomoci:)
Otisla sam kod ginekologa (i to kod drugog-moj je na odmoru). Opet mi je receno da je to sasvim normalno, i da se kod kontraceptivne pilule Jeanine s vremena na vreme javljaju krvarenja, nedobijanje menstruacije i tako...Sto se tice uticaja drugih lekova dokazan je uticaj penicilinskih lekova i dok se konzumiraju treba se koristiti dodatna kontracepcija. Ima smisla, tako je napisano i u uputstvu. Sve je to lepo napisano i na linku koji je dat u postu pre ovog...
I svidja mi se stav dr.Obgyn da prvih mesec dana treba koristiti i kondom, ovde kod nas svima govore da dejstvo pocinje od prvog dana uzimanja pilule i da ne mora da se koristi dodatna kontracepcija a licno znam zenu koja je zatrudnela u prvom mesecu uzimanja pilule (uvek je uzimala na vreme)...
Jedino mi je problem sto treba da zakazem papa test i kolposkopiju a to se zakazuje kad se dobije, doduse posle svega onoga sto sam napisala sledeci put sam normalno dobila, odem na polikliniku, kad renoviraju gin.odeljenje, preselili se na drugo mesto i ne zakazuju pape i kolpo...Valjda cu to odraditi do sledece god. Verujte mi stvarno nemam srece sa doktorima, ali STVARNO

Zna li mozda neko neki sajt ili tako nesto gde su nabrojani lekovi koji uticu na metabolizam jetre?

PS Sa uputstva za Jeanine:

Efikasnost brojnih oralnih kontraceptivnih sredstava moze biti jako smanjena zbog interakcije sa lekovimakoji izazivaju indukciju enzima jetre: karbamazepin, etosukcimid, fenitoin, fenobarbiton, primidon, topiramat, grizeofulvin ), a posebno zbog interakcije sa r i f a b u t i n o m i r i f a m p i c i n o m. Smatra se da efikasna kontraceptivna kontrola nije moguca, uprkos povecanju doza oralnih kontraceptiva, CAK 4 NEDELJE PO PRESTANKU UZIMANJA R I F A M P I C I N A.
Neki antimikrobni lekovi (tetraciklini, ampicilin, ce3falosporini, hloramfenikol, izonijazid, sulfonamidi) remeteci crevnu floru koja potpomazereapsorpcijuetinilestradiola mogu takodje umaljiti efikasnost oralnih kontraceptiva. U ovim slucajevima predlaze se dodatna kontracepcija.

I sa male knjizice koja se dobija u pakovanju:

Lekovi za lecenje epilepsije:
npr.pirimidon, fenitoin, barbiturati, karbamazepin, oksakarbazepin, topiramat, felbamat;
tuberkuloze:
np. r i f a m p i c i n, r i f a b u t i n;
infekcija sidom:
npr. ritonavir
antibiotici:
npr.penicilini, tetraciklini, grizeofulvin;
lekovi za neke druge infektivne bolesti;
preparati kantariona:
npr.''St.John's''
za lecenje depresivnog raspolozenja

I jos par saveta:
Manite se cigarete i konzumirajte askorbinsku kiselinu iliti vitamin C :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 22, 2007 8:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
Jedno pitanjce...?

Sta ginekolozi govore o kancerogenosti pilula. Da li se o tome bilo gde govori. Za one koje ne znaju...izazivaju rak dojke i jetre!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 22, 2007 11:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Feb 12, 2007 5:21 pm
Postovi: 231
@Jefimija - verujem da ces svoje tvrdnje potkrepiti i nekim izvorima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 23, 2007 12:20 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
LenaPetrov je napisao:
@Jefimija - verujem da ces svoje tvrdnje potkrepiti i nekim izvorima


Lana pogledaj u poruci koju sam ti poslala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 23, 2007 1:25 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 2:58 pm
Postovi: 436
A svi ostali koje je ovo zainteresovalo. Na Google, search : oral contraceptives risk factors...

Ono sto sam ja videla iz brzog surfa.

Liver cancer-by Kunio Okuda-page 109 , 1997 god.

Oral Contraceptives & Breast Cancer By Institute of Medicine (U.S.). Committee on the Relationship Between Oral Contraceptives and Breast Cancer

itd...itd...itd

Generalno, samo se pitam kad vec postoji neki rizik, pa makar i minoran... sto ne koristiti spiralu, ili kondom..on stiti i od drugih -opasnijih stvari nego sto je trudnoca. :D A osim toga majku mu-goje! :lol:

Inace samo da kazem, da je ovo primeceno kod dugogodisnje primene oralnih kontraceptiva, 10 god i duze, tako-bez panike.

A i deluju protektivno na karcinom jajnika
Eto...tako da bih molila nekog ginekologa da nam malo vise kaze o ovoj temi. Pogotovu o tome zasto nase zene ne znaju nista o tome.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 23, 2007 6:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 07, 2007 2:44 pm
Postovi: 16
Pilule NE GOJE - bar ne ove nove generacija sa malom koncentracijom hormona, one nekada sa povecom jesu...
Od Yasmina se cak i mrsavi jer pomazu izbacivanje vode iz organizma
Imaju jos neke dobre pratece nuspojave, smanjuju nivo androgena odnosno smanjuju maljavost, los ten, masnu kosu (inpr. opadanje usled viska androgena) itd. Kod mene na maljavost nisu imale efekta i dalje imam poprilicno jake dlake, sa ostala 2 nisam imala problema-naprotiv...
Ale jbg sve ima i svoje dobre i lose strane. Stavise dosta stvari je u optimalnoj kolicini lek a u vecoj otrov.
Postoji upozorenje u pilulama da se javljaju benigni tumori jetre, maligni retko (ali se javljaju, u pravu si), sto kod nas ne izbace na trziste onaj Nuvaring, koliko sam shvatila on zaobilazi jetru. Za rak dojke ne pise da je povecan rizik, ali me je doktor pri pregledu priupitao da li mi je neko u porodici bolovao od istog tako da moguce da ima veze. Za utehu, trcanjem, redovnim treningom i rekreacijom od adolescentnog doba pa nadalje rizik za dobijanje karcinoma dojke se smanjuje za 50%! (kazu istrazivanja - izvor:casopis ''Rak''). So, zene vezbajte - em je zdravo, em extra za liniju!
Sto se tice spirale, ne preporucuje se pre porodjaja, sto se kondoma tice, naravno da sam uvek za, ali poceo je da puca vrrrlo cesto. Da posle svakog pucanja recimo uzmem pilulu za dan posle, kako bi mi se tek jetra patila, a ne samo jetra, doslo bi do citavog disbalansa u organizmu. Jbg, kad nemam srece sa kontracepcijom :roll:
Rizik svakako postoji, svako treba da razmisli,izvaga za i protiv i odluci. Eto ja sam resila da je za mene tako bolje. Alkohol ne konzumiram, tako da mi je bar u tom smislu rasterecena jetra (a objektivno ima li alkohol dobre strane(osim ,ok, casica vina s vremena na vreme)). I stres povecava rizik od raka, a s obzirom na sve sto sam navela svaki put kad treba da dobijem bila bih pod stresom (a nije mi redovna...)...Primera radi i ljudi koji jedu meso imaju vecu sansu da dobiju rak od vegetarijanaca i makrobioticara. Mnogo toga je kancerogeno. Vazduh i voda sve zagadjeniji, sve vise genetski modifikovane hrane...
Tumori jetre kod korisnica pilule se javljaju i slazem se da i to treba razmotriti, ne zelim nikome da solim pamet, treba biti svestan i dobrih i losih strana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 26, 2007 10:54 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 07, 2007 2:44 pm
Postovi: 16
Estrogen je glavni krivac za povecani rizik raka dojke, tako da bi, ako se opredelite da ih koristite, bilo najbolje uzeti neke sa sto manjim nivoom estrogena. Diane 35 ima visok nivo estrogena (u odnosu na ostale) i prvenstveno je napravljena da resi probleme sa kozom ali se pokazala i kao dobar kontraceptiv...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kontraceptivna pilula i uticaj drugih lekova?
PostPoslato: Sre Apr 02, 2014 11:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 02, 2014 11:02 pm
Postovi: 1
Zanima me da li neko ima problema sa stitnom zlezdom i koristi kontracepciju? Moj ginekolog je rekao da lekovi koji pijem zbog stitne zlezde nece uticati na to ali ipak zelim da cujem i druga misljenja. Ovih dana bi trebalo da pocnem da pijem tablete pa me zanima da li bi bilo lose kada bih ujutru pila svoj lek(euthyrox) zajedno sa tabletom za kontracepciju? Ili je mozda bolje da se ne mesaju i da tablete pijem uvece?

Hvala unapred.
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kontraceptivna pilula i uticaj drugih lekova?
PostPoslato: Sre Apr 09, 2014 8:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 27, 2014 8:43 am
Postovi: 2
Interesuje me da li neko zna sa koliko godina se može piti Primolut nor (zbog odlaganja ciklusa)?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kontraceptivna pilula i uticaj drugih lekova?
PostPoslato: Ned Apr 13, 2014 2:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 13, 2014 2:16 pm
Postovi: 1
Evo i ja da se javim pa mozda nekome pomognem sa svojim iskustvom.. Tek treba da pocnem da pijem Mercilon pilule i doktorka iz DZ Vozdovac mi je naglasila da neki lekovi koji se cesto piju za prehladu i curenje nosa a koje ljudi obicno kupuju na svoju ruku (npr.defrinol),mogu da uticu na pilulu i smanje njenu efikasnost. Medjutim,kada sam je konkretno pitala "A sta ako me zaboli glava,jel smem da uzmem andol ili kafetin,hoce li to uticati?",samo je odmahnula glavom i rekla "Ma ne". Da li joj verujem? Nikako! Za prvu konstataciju se slazem ali podsecam sve vas da lekovi koje pijemo za prehladu takodje predstavljaju grupu antibiotika i analgetika kao sto je to i andol. Prema tome,moj savet vam je da se ne zezate i da stvarno vodite racuna. Takodje pouzdano znam da caj i preparati na bazi kantariona ometaju dejstvo pilule jer se kanatrion koristi kao narodno sredstvo za regulaciju hormona pa samim tim nikako ne ide uz pilule... Ako neko jos nesto zna,neka napise kako bismo sve bile sigurnije da donosimo ispravne odluke! Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 51 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: