Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 398 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 27  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 17, 2008 10:04 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 1:00 pm
Postovi: 175
Verovatno se sećate mog posta od septembra koji sam napisao posle kolonoskopije kod Dr. Dodera i njegove tvrdnje da više nemam UK. Evo nastavka:
Pre neki dan sam ponovo bio u Intertimu na zakazanim konsultacijam sa Dr. Doderom. U septembru posle kolonoskopije, dr. mi je rekao da nije video ni znakove upale, ni ulceracije, ni polipe pa prema tome se mogu smatrati izlečenim. Ovaj put je više koristio izraz "odlična, stabilna remisija" nego "izlečen", ali u svakom slučaju da mi lekovi više ne trebaju. Kada sam ga upitao zašto mi je stomak i dalje osetljiv na vlaknastu hranu rekao mi je da se ne brinem, već da jedem sve što i zdravi ljudi ali da ono što mi škodi jednostavno jedem u manjim količinama i biće sve u redu.
A uzeo sam i patohistološki nalaz koji je stajao kod njih (nisu hteli da mi ga šalju pošto je dobar - tako su rekli). Prepisaću ga pa ako neko može detaljnije da mi ga rastumači bio bi mu zahvalan:


Klinički podaci:
Kolonoskopom do 30 cm u terminalni ileum. Na sluznici rektuma i kolona u celini i terminalnog ileuma nalaz uredan. Uzeta biopsija sluznice rektuma. Uzeta biopsije na PH. Na rektalnom i distalnom i središnjem delu sigme nalaz uredan.
Bauhnijeva valvula: b.o.
Unutrašnji hemoroidi prvog stepena.

Metod obrade: HE, seriski preseci.

Mikroskopski:
- Tri reprezentativna biopsijska uzorka mikroskopski su pregledana u serijskim procesima. Sva tri uzorka pretstavljaju sluznicu debelog creva potpuno očuvane kriptalne građe, regularnog površnog i kriptalnog epitela u segmente lake depecije mucina. U propriji se nalazi neravnomerno gust zapaljenski infiltrat limfocita, plazmocita i ređih eoiznofilnih granulocita koji ne infiltruju epitel kripta. Zapaljenski infiltrat je gušći superficijalno. U propriji se nalazi i veći broj limfnih filokula. Muscularis mucosae je normalne debljine. Uzorci ne sadrže submukozu.

Zaključak: Nalaz odgovara hroničnom "nespecifičnom" proktitisu srednjeg intenziteta sa znacima aktivnosti lakog stepena.

Dg. Proctitis chronica

_________________
- Volja i akcija, to je jedini život -
Jovan Dučić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 17, 2008 11:42 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 1:00 pm
Postovi: 175
E nešto sam malo preveo uz pomoć Vujaklije:

Mikroskopski:
- Tri reprezentativna biopsijska uzorka mikroskopski su pregledana u serijskim procesima. Sva tri uzorka pretstavljaju sluznicu debelog creva potpuno očuvane kriptalne (kriptalne – džepaste jamice) građe, regularnog površnog i kriptalnog epitela (površinsko tkivo na sluzokoži) u segmente lake depecije? mucina (sluz). U propriji? se nalazi neravnomerno gust zapaljenski infiltrat (prodiranje) limfocita (bela krvna zrnca), plazmocita (tečnost krvi i linfe) i ređih eoiznofilnih? granulocita (zrnca koja utiču na zarastanje) koji ne infiltruju (ne prodiru) epitel kripta. Zapaljenski infiltrat je gušći superficijalno (površinski). U propriji se nalazi i veći broj limfnih folikula (kesica). Muscularis mucosae je normalne debljine. Uzorci ne sadrže submukozu (mukoza - sluzokoža).

Zaključak: Nalaz odgovara hroničnom "nespecifičnom" proktitisu (zapoljenje sluzokože zadnjeg creva) srednjeg intenziteta sa znacima aktivnosti lakog stepena.

_________________
- Volja i akcija, to je jedini život -
Jovan Dučić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 04, 2009 3:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 04, 2009 11:40 am
Postovi: 1
Mene uglavnom interesuje kako živeti u skladu sa prirodom i kako bolest pobediti prirodnim putem, pošto sam svoja akutna stanja uglavnom na taj način lečio, pa vam zato i prenosim neke misli o tome. A to što ti kažeš da se tvoj sin za svašta sekira i brine, to je odlika svih nas koji imamo UK. Jednostavno UK se lepi za ovakav psihološki profil, I ZATO OVAKVU LIČNOST TREBA MENJATI.

Ima li iko uspešan recept za takvu promenu?

:roll: Ja sam definitivno zaključila da me svako nerviranje dovodi u jaču ili slabiju akutnu fazu UK od koga bolujem evo već petu godinu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 04, 2009 8:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Opet budalastine. Doder nije lekar koji se bavi debelim crevom usko, vec je to Tarabar. Ne znam zasto ti je rekao da si izlecen kada je to nemoguce!? Ti imas ulcerozni kolitis u endoskopskoj potpunoj remisiji i plovnicno PH remisiji. Nijedan IBD nije izleciv vec ZAleciv. Postoje 3 nivoa remisije kod UCa i 2 kod Krona. Klinicka, endoskopska i histopatoloska. Ova potonja je najrigoroznija...ti si na pola nje. Dakle, nemas promene u arhoitektonici kripti i lamini propriji ali imas inflamatorne/zapaljenske infiltratre/nakupine. Kako je UC najvise izrzaen u rektumu zato je tu i uzeta biopsija cija PH naliza ukazuje na veoma malo zapaljenje. Da sam na tvom mestu koristio bih 2x250mg 5-ASA cepice na jednom, pred spavanje (besplatni preko RZZO na koje imas pravo). Jedes normalno i pazis na mikoze/gljivice. Tebi ne trebaju ceste endoskopije ali zdusno preporucujem da radis povremeno fecal calprotectin (Zvezdara ili VMA) jer je super test a kosta 15e i nije zahtevan, samo veci uzorak stolice. Ako ti je nalaz ispod 50ug/g CBPa dobro je, i sve ispod 100 je dobar nalaz za nekog ko ima IBD.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 23, 2009 9:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 29, 2008 7:23 pm
Postovi: 2
Sto se tice psiholoskog aspekta bolesti, siguran sam na osnovu vlastitog iskustva da on igra znacajnu ulogu.
Osobe koje su obolele od UK imaju predispoziciju za tu bolest; nasledni faktor i ono sto su usput pokupili. Tako se ljudi i u psiholoskom smislu "odrede", pa su preodgovorni, preosetljivi, preambiciozni...
Jedini nacin je polako menjati sebe, jer "ako zelis da menjas ljude, ne odmeci se!" -Dzoni Stulic
8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 23, 2009 11:03 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 24, 2008 7:36 pm
Postovi: 178
Zašto se neko tako formira kao ličnost pa je preodgovoran? Preosetljiv mogu da razumem, pa i ambiciju ali ne kapiram to za odgovornost ... pišite


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: colitis
PostPoslato: Sub Mar 28, 2009 5:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 28, 2009 5:26 pm
Postovi: 1
evo ja bolujem 10 godina od kolitisa ,i nedavno sam poceo da pijem camilovo mleko ujutro jednu casu i pre spavanja.mogu da kazem da sam veoma zadovoljan.pozzzzzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 28, 2009 10:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 08, 2009 11:06 pm
Postovi: 1
Emil,ako nije problem da kažeš gde nabavljaš to mleko i kakvo je.
Pozzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 02, 2009 9:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 02, 2009 8:50 pm
Postovi: 1
Pozdrav! Pre sedam godina mi je dijagnostikovan UK. Jednom sam lezao u bolnici zbog aktivne faze bolesti. Jakim dozama lekova salazina (5-asa) i probiotika uspeo sam da stvari dovedem na mesto. Poslednji put sam bio na kolonoskopiji pre mesec dana i endoskopski nalaz je sledeci>
Na sluznici rektuma nema apaticnih promena. Sigma 1 desedens sa diskretno zamucenom sluznicom, do dna nema drugih patoloskih promena.
Samoinicijativno smanjivao sam dozu lekova od 3g dnevno do preko 2 do jedan i sad gotovo i ne pijem. Osecam se odlicno, nekad imam gasove. Sto se dijete tice, hranim se koliko-toliko zdravo.
Molim odgovor gastroenterologa u kakvoj sam sam sad fazi i kako se ponasati.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 1:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 1:00 pm
Postovi: 175
E ja sam dva i po meseca bio bez interneta, pa se tek sad javljam!
Hvala Maschine, znači mi tvoje objašnjenje, posebno u vezi nivoa remisije. Drago mi je da konačno znam svoj nalaz. A u pravu si za 5 ASA čepiće, upravo si me podsetio da mi je moja dr. gastroenterolog još u septembru njih preporučila!!!

Nego, u toku zime sam pokušavao da zakažem pregled kod nutricioniste u Intertimu, ali je bila ona frka u vezi zabrane lekarima da rade i privatno i u državnim bolnicama, pa se njihov nutricionista premišljao, premišljao... I pored sve dobre volje ja ne odoh na pregled, ali su mi iz Intertima poslali tekst o ishrani obolelih od upalnih bolesti creva. Pošto tamo rade lekari sa VMA pretpostavljam da je taj tekst zvanični jelovnik pacijenata.

VMA DIJETA KOD ULCEROZNOG KOLITISA I KRONOVE BOLESTI

Ishrana treba da bude bogata belančevinama, vitaminima i mineralima, a siromašna mastima.

Hranu kuvati, dinstati i spremati na roštilju (električnom). Ne treba pržiti i pohovati, ne jesti konzervirane namirnice (mada je bolje jesti konzervirano nego zaleđeno), masne prerađevine, suhomesnate proizvode i jake začine, kao što su ren, biber, paprika (ljuta), luk i sirće..

Obroci treba da su manji a češći.

Zabranjuje se upotreba alkohola, crne kafe i cigara.

Izbegavati veća fizička naprezanja i stresne situacije.

Zbog individualne osetljivosti, neophodno je da bolesnik sam testira podnošljivost pojedinih namirnica.

Dnevni obrok treba da sadrži sledeće vrste namirnica:
1. Mleko – u akutnoj fazi bolesti izostaviti mleko i mlečne proizvode, a zatim postepeno uvoditi nemasni mladi sir, kiselo mleko, jogurt, a sveže mleko vrlo oprezno.

2. Jaja – kuvana, rovita i u raznim jelima. Nije dozvoljeno prženo.

3. Meso – mršavo juneće, pileće (bez kožice) i sveža riba.

4. Povrće – krompir u svim oblicima (samo ne pržen), kuvana ili dinstana šargarepa, spanać, blitva, cvet karfiola, cvekla, paradajz dobro sazreo i oljušten, grašak pasirani (izbaciti ljuske)

5. Voće – u akutnoj fazi isključivo termički obrađeno (kompot, pire ili pečeno), a zatim, u zavisnosti od faze oporavka, uvoditi sveže voće – strugane jabuke, dobro sazrele banane i sveže ceđene voćne sokove, ali ih ne uzimati na prazan stomak.

6. Testa i pirinač – pogodna su krompir testa, špageti, makaroni i slično. Nisu dozvoljena pržena kisela testa.

7. Hleb – najbolje je jesti tost ili hleb pečen dan ranije.

8. Masnoće – koristiti ulje, ali se ne sme zagrevati bez vode.

NAPOMENA:
Tekstovi u zagradama, osim zadnje, su moje napomene, nema ih u originalnom tekstu.

_________________
- Volja i akcija, to je jedini život -
Jovan Dučić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 2:04 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Feb 19, 2008 1:00 pm
Postovi: 175
U knjizi "Bolesti digestivnog sistema i jetre u primarnoj zdravstvenoj zaštiti" - zbornik radova sa kongresa gastroenterologa 2007., nalaze se tekstovi Ass.dr Daniela Bojić, Ass.dr Marijana Protić. Obe su članice Asocijacije mladih gastroenterologa Evropske organizacije za Cron i Kolitis (Bojićeva je jedan od osnivača). Inače doktorska disertacija dr. Danijele Bojić je "Značaj određivanja koncentracije fekalnog kalpotekrina u diferencijaciji iritabilnog crevnog sindroma i zapaljenskih bolesti creva i u praćenju aktivnosti zapaljenskih bolesti creva". Obe rade na KBC Zvezdara, a interesuje me da li neko zna gde li, i da li uopšte, rade privatno?

_________________
- Volja i akcija, to je jedini život -
Jovan Dučić


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 2:13 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Rekao sam ti ranije...Fecal Calprotectin mozes uraditi u Gradskoj bolnici Zvezdara, 2 sprat odsek imunologija i gastrohepatologija (levo pa skroz na kraj hodnika imas vrata)...i na VMA...cena je 20e. Na VMA moras otici najpre kod Tarabara ili Dodera pa ce ti oni reci na koji nacin i kome da se obratis za ovo...jer malo ljudi zna...super je marker


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 2:15 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Ako si mislio d ali one rade privatno, ne muci se...znanje kojima svi oni raspolazu je isto bilo oni profesori, asistenti ili najobicniji subspecijalisti, a usudicu se reci da je to znanje skoro potpuno neupotrebljivo da ne kazem banalno:((


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 4:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 13, 2007 4:29 pm
Postovi: 33
U kom smislu banalno? Imas neko lose iskustvo sa njima...?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 4:43 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Banalno u tom smislu da je znanje koje oni imaju svima dostupno preko knjiga, skritpi...oni nisu horurzi koji moraju imati praxu. Bez lazne skromnosti mogu u znanju iz ove oblasti parirati vecini priznatih gstroenterologa koji se bave IBDom, to je uska oblast koja ukratko staje na par stotina strana, a sa ponavljanjem cinjenica i primera na par hiljada...iskreno, ne moze se smatrati ikakvim kvalitetnim znanjem...isto je kod koga god da odes ili se prave nemocni ili to zaista i jesu...tucno :(


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 398 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 27  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 58 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: