Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 82 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: operacija hiatus hernie
PostPoslato: Čet Apr 23, 2009 10:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 4:30 pm
Postovi: 20
Pozdrav svima
Zna li neko da li se ova operacija uoste radi kod nas i gde, posto ja stvarno vise ne mogu da izdrzim ovo je pakao.
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 24, 2009 12:30 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Radi se, ali samo ako Vam preti infarkt ili imate GERB koji je doveo do Barretovog ezofagitisa isli skoro dotle... Hiatus hernija sama po sebi nij ebolest, nego stanje, a leci se samo ako daje ozbiljne komplikacijie, odn, posledice.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Cao
PostPoslato: Pet Apr 24, 2009 3:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 27, 2008 4:34 am
Postovi: 40
Lokacija: Ucenik
Kako od hiatus hernia(preti) infrkat??? :o Posto je imam,pa mi je malo ne prijatno da cujem ovako nesto,ako bi ste mogli da mi objasnite?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Apr 24, 2009 8:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 4:30 pm
Postovi: 20
Divno, znaci treba samo da sacekam infarkt ili taj rak, kao da i ovako vec nije uzasno......A ostale kile kao npr preponske i koje sve vec postoje se operisu bez uslova kao sto je rak itd.
Da ne pricam da ova hiatalna kila pravi zivot mnoogo gorim od ostalih.
Gde ja zivim :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 3:10 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ostale kile se operisu jer preti opsanost od ukljesenja, koje se kod hiatus hernije NIKAD ne desava. O eventualnoj udruzenosti Hiatus hernije i ishemije (preteceg infarkta) miokarda saznaje se na osnovu savim jasnih EKG kriterijuma i anamneze - postprandijalni bol u grudima pracen ST denivelacijom i/ili negativnim T-talasima (u dijafragmalnm odvodima, D2, D3 i AVF), ili jako erektilnim T- talasima, sa ili bez udruzenih ozbiljnih poremecaja ritma tipa VES artitmije "R na T" ili salvi VES. Ne znam gde zivite, ali jasno je da Vam je neko napunio usi nepotrebno pricama o hiatus herniji i navodnim opasnostima. Ono sto sam ja pomenuo je ekstrem koji se srece kod jedne od 10.000 hiatus hernija, i to kod veoma velikih, velicine pesnice na RTG-u u Trenndelburgovom polozaju. Pritom, skoro polovina ljudi ikad pregledanih kontrasnom gastroduodenografijom imaju hiatus herniju manjeg ili veceg obima, samo oko 5% njih ima gorusicu i simptome GERB, samo oko 1% osoba sa GERB dogura do stadijuma Barretovog ezofagitisa. Kada se pomnozi jako mali procenat klinicki btnih velikih hernija, jos manji procenat hiatus hernia koje daju EKG promene, jos manji (jako mali) procenat Hi-He koje daju odmakli GERB (Barret...), dolazi se do jasnog zakljucka da se operativno lecenje indikuje kod najvise 10-20-ak Srba medju 7 miliona ljudi koji zive u ovoj zemlji. Ako ste bas medju tih 20, onda ste zaista zle srece, ali u tom slucaju ce lekari sasvim jasno, egzaktno i bez sumnje postaviti indikaciju za operativno lecenje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 4:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Mar 28, 2009 10:43 am
Postovi: 16
Lokacija: Nis
Ja bih se samo nadovezao pitanjem za dr. Ivicu, da je neko od nas "srecnika" za tu operaciju koga bi vi preporucili kao najboljeg hirurga kod nas za izvrsenje te operacije


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 8:00 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Svi abdominalni ("opsti) hirurzi bi teorijski trebalo da lako i bez komplikacija izvode Nissenovu fundoplikaciju ili alternativne operativne zahvate, ali ako se vec bira, svakako da su najpoznatije kolege sa Instituta za bolesti digestivnog trakta u Beogradu (dr Krivokapic i ostali)

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Cao
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 8:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 27, 2008 4:34 am
Postovi: 40
Lokacija: Ucenik
Doktore shvatam ja vas,ali meni su lekari ispirali mozak godinu dana.
Imam 19 god. bavio sam se kosarkom sedam godina,kad sam prestao da treniram kosarku krenuo sam u teretanu i uzimao anabolike i jeo kilo i vise mesa na dan. Javile su mi se tegoba jakog gusenja,nisam mogao da prehodam 300 metara,imao sam iste simptome kao ljudi koji imaju sa ishemijskim obolenjem srca. Radio sam ekg na kome sam imao neativan t u d3,
i pocetne znake hipertrofije leve komore,zatim uradim eho na kome se ne vidi nikakva hipertrofija,cak sta vise lekar mi kaze da imam jako srce.
Zatim odem da uradim test opterecenja na traci,prekinut posle 5 min zbog postizanja 85 posto od maksimalne srcane frekvence,ptirisak tokom i na kraju testa odlican,na kraju testa je bio 180-70 mmHg,na testu nije bilo jasnih znakova ishemijeske bolesti srca ali ona nije mogla da se iskljuci zbog promea s pocetka testa,isto je test viodeo hipertrofiju sistolnog opterecenja leve komore. Indikovano mi je da uradim spect miocarda koji sam uradio,i na njemu sam radio test opterecenja koji je bio normalan,
i na kome su rezultati bili odlicni,cak mi je Doktor Baskot rekao da ne zeli da me vidi da hodam nego da trcim,da se srce sasvim normalno hrani itd...
Taj isti doktor sto mi je radio spect miokarda,mi je rekao da ja verovatno imam hiatus herniu. Moj kardiolg je zakljucio da je srce zdravo i slobodno da nastavim da se bavim sportom,on je cak posle ekg-a rekao da je srce verovatno zdravo. Da kazem da mi je test opterecenja bio pozitivan zato sto sam zbog gusenja mesec i vise dana lezao u krevetu. Imao sam tolko kontradiktorne rezultate da mi se napravio paprikas u glavi :D
Kad sam saznao da je srce zdravo,pao mi je ogroman teret sa ledja i onda sam otisao da gutam sondu,na kojoj su mi nasli hiatus herniu,helico bakter i jos dosta stvari.... E tu mi onda nastupaju najveci problemi,doktorka koja mi je radila gastroskopiju, rekla je da slucajno ne ulzim u teretanu i da ne trenirnam ni jedan sport. Tad sam pao u depresiju i nisam znao sta da radim,i odem kod doktora Dodera na vma koji mi govori da mogu slobodno da treniram,samo da smanjim pusenje i da jako vodim racuna o ishrani.
Sad doktore mozete da vidite sta se meni sve deseavalo u glavi od ubedjenja da imam ishemiju srca,do dijagnoze da imam hiatus herniu.
Koja mi nije davala normalno da zivim dok nisam naucio da je ignorisem i dok se nisam vratio na treninge i video da nije srce u pitanju,posto nemam ni nesvestice u naporu i retko kad me bole grudi sem kad mi se popne zeludac pa me gusi,mada me on ne ometa u kretanju mogu sa tim gusenjem da trcim i setam satima posto je ono subjektivno,ali jako smeta. Molio bih vas ako bi ste vi mogli da date svoje misljenje u vezi treninga,da li je ono kobno za hiatus hrniu,tj da li ce se ona povecavati ako se budem napreza???


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 26, 2009 9:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 4:30 pm
Postovi: 20
eh i ja sam bila na ekg-u i sve ok sa srcem, znaci to je od hh
inace, pre par godina mi je hirurg rekao da imam neki otvoren prsten u abdomenu, sto nije jos uvek kila ali....da nema vise teretane ni sporta sa opterecenjem itd......isto sam pala u depresiju a sad jos i ovo.
Jos mi je rekao da se te kile sa godinama pogorsavaju jer organizam slabi i tako..... ja mislim da je najbolje to operisati pa onda umerena opterecenja nista preterano da opet ne dodje do povrede. Imaju i neke vezbe disanja za jacanje dijafragme to nije lose


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 27, 2009 4:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Citiraj:
E tu mi onda nastupaju najveci problemi,doktorka koja mi je radila gastroskopiju, rekla je da slucajno ne ulzim u teretanu i da ne trenirnam ni jedan sport.


E, ta koleginica koja Vam je ovo rekla, ta je kriva za sve! :)

Pobogu, kakve su to gluposti, pa to niti je igde mogla da procita, niti je bilo kojom "zdravom" logikom mogla da iskonstruise....! :o

Uzivajte u sportu, ne razmisljajte vise o hiatus herniji i zaboravite na infaktofobiju, nece Vam biti nista, nemojte da Vam prolaze najlepse godine u strahovima i kukumavcenju.

Sve najbolje!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 28, 2009 3:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 24, 2007 2:02 pm
Postovi: 42
Lokacija: Beograd
Neslazem se sa konstatacijom da od 7 miliona Srba samo 20tak operisu HiHe ili su zle srece. Posto sam i ja dobila HiHe i kratak Burettov jednjak koji nista nije drugo do zapljuskivanja jednjaka kiselinom, pocela sam da izucavam ovaj problem jer i meni je predlagana operacija posto nereagujem na terapiju. Mnoge vase kolege , su potvrdile da veci subjektivni problem pravi mala hernija od vece. Veca hernija nepravi konstantni problem vec kad izleti smeta radu drugih organa. Znaci da bi neka hernija posala velika mora prvo da bude mala. Pitanje je sta je bolje imati malu herniju i stalne subjektivne probleme ili veliku herniju i nemati te probleme osim ukoliko se ne " aktivira" i ugrozi rad drugih organa.
Operacija HiHe kod nas i nije mnogo zastupljena i hirurzi izbegavaju operaciju malih hernija koje se sastoji u podsivanju stomacne kile pod kardiju tj sfinkter koji zatvara zeludac. Ukoliko se dokaci nerv koji cini pokretljivost misica kardije moze doci do spazma. Onda je resenje ponovo otvaranje pacijenta i popustanje sava.
Najbitnije je koji hirurzi imaju navecu praksu i time i vestinu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 28, 2009 4:09 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Da li bi pomoglo u ubedjivanu ako bih rekao da i ja ima Hi-He i to dijagnostikovanu vec 20-ak godina? (star sam 40)... :)

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 28, 2009 7:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 4:30 pm
Postovi: 20
Meni su moji subjektivni simptomi vrlo objektivni kad mi je zbog ovoga unisten socijalni i ljubavni i koji hocete zivot. Znaci konstantno odvratan ukus u u stima i zadah od ovoga, a pre nego su i poceli subjektivni simptomi receno mi je da imam ostecenja na glasnim zicama od kiseline.
I onda kad mi gastroenterolog kaze na moju opasku da mislim da mi se taj sfinkter ne zatvara kako treba, kaze "Ne znam ja sta se zatvara ne zatvara" ******


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Apr 29, 2009 12:10 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ako je dotle doslo, novac u ruke i idite u neku privatnu hirursku bolnicu, oni i tako jedva cekaju da se pojavi makar "i" od indikacije, pa da predloze operisanje za debele pare... A lekarima u drzavnim ustanovama ne zamerite sto se drze protokola kako i svuda u svetu i sto ne pristaju da rade nesto sto im je, de facto, zabranjeno. Nije pitanje volje savesnog lekara da li ce da radi neku operaciju ili bilo koju proceduru, nego pitanje indikacija i protokola, zdravorazumske potrebe i strucnog algoritma.

...Desi li se, medjutim, da i posle operacije ostane zadah, da su glasnice stradale mozda od zloupotrebe glasa, pusenja, alergije, cestih upala ili neceg petog, da sivenjem nnadrazena dijafragma i zeludac pocnu da poigravaju i grce se jos vise, a jednjak ulazi u spazme... Pa nista, u tom slucaju potrazice se vec neka druga operativna "solucija"... :cry:

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Cao
PostPoslato: Sre Apr 29, 2009 1:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 27, 2008 4:34 am
Postovi: 40
Lokacija: Ucenik
Ja sam isto kao ti hteo da se operisem,samo sto ja nemam tako jako vracanje kiseline i nemama zadah,kod mene se problemi manifestuju jakim subjektivnim osecajem gusenja i po nekad posle obilnog obroka osetim blagu tahikardiju. Niko mi nije savetovao da se operisem,cak moja tetka koja je lekar(koja ima iste prbleme, ona te probleme ima od svoje 14 godina a sad joj je 60+) rekla je da operacije ne dolazi u obzir,zato sto postoji veoma veliki broj mogucih komplikacija. Pitala me je da li sam normalan da idem da mi otvaraju stomak,a da mi posle bude jos gore. I ja bih voleo da se otarasim ovih tegoba,ali ako vec ne mogu da ih se otarasim,onda necu da ih pogorsavam. Ja i svrljam po internetu i trazim odgovor na pitanja koja sam vec dobio,i to od vise ljudi i na vise mesta.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 82 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: