Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 314 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Kolonoskopija - sa ili bez totalne anestezije?
PostPoslato: Pon Jun 30, 2008 9:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 30, 2008 9:39 pm
Postovi: 5
Zbog hronicnih problema koje vucem vec par godina bio sam kod gastroenterologa u jednoj privatnoj bolnici u Novom Sadu (pocetna dg: dyspepsio, I.B.D. susp) i on mi je izmedju ostalog preporucio da se uradi kolonoskopija. Prilikom zakazivanja sestra mi je rekla da treba da odlucim da li zelim totalnu anesteziju. Meni je je iskreno veca frka od te totalne anestezije nego od samog pregleda, verovatno nema nikakve veze ali prilikom jednog komplikovanijeg vadjenja zuba nekoliko sati posle sam se osecao jako lose, mucnina, nesvestica i cini mi se da je to bilo od anestezije (lokalne). Znaci zanima me da li neko ima iskustva koliko je kolonoskopija stvarno bolna kada se radi bez anestezije i da li postoje i kakve su opasnosti od komplikacija prilikom totalne anestezije? Da li postoje neke provere na eventualnu netoleranciu ili alergiju na anesteziju koje se mogu obaviti pre dobijanja iste?

Pozdrav i hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 01, 2008 11:47 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 28, 2008 1:29 pm
Postovi: 56
Pazi Vule,ja mislim da kolonoskopija tj bol zavisi od coveka do coveka,naime ja sam radio kolonoskopiju zbog iritabilnog sindroma posto je doktor morao daizbaci ozbiljne bolesti,i srecom ostalaje dg iritabilni kolon.Mene je jako bolelo,radio sam je bez ikakve anestezije,bukvalno sam urlao na stolu od bolova i bio sam mokar od znoja kao da su me polili kofom vode,e pa sad vidi kako je,ja bih tu anesteziju oberucke prihvatio,a sto se tice straha od anestezije popricaj sa lekarom mada ja mislim da brines bezrazlozno!!!!!!!!!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 01, 2008 8:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 30, 2008 9:39 pm
Postovi: 5
Valdez, hvala na odgovoru, da jasno mi je da je to prilicno individualno i ako budem morao da radim kolonoskopiju najverovatnije ce to ipak biti pod anestezijom. Medjutim, danas sam dobio rezultate analize krvi za antitela na tkivne transglutaminaze (transgluteinska at IgA: 50,0 (do 20,0) i transgluteinska at IgB: 0,75 (do 6,0)) tako da postoji mogucnost da imam celiakiju. Posle konsultacija sa doktorom, posto je zakljucio da ovi rezultati nisu dovoljno pouzdani, zakazao mi je gastroskopiju prilikom koje treba da se uradi biopsija koja bi potvrdila dijagnozu, dok je kolonoskopija odlozena za kasnije ako uopste bude potrebna.

Ako neko slucajno zna koja je razlika i sta predstavljaju ova IgA i IgB antitela? Da li to mozda znaci, obzirom da su kod mene IgB uredu a IgA nisu, da imam netoleranciju samo na neke vreste glutena, dok neke druge mogu da konzumiram?

Inace, gastroskopija se takodje moze raditi sa i bez anestezije, mada kako mi je doktor objasnio, ja cu i pod anestezijom biti u dobroj meri svestan i komunikativan, tako da sam stekao utisak da se tu radi o nekom jacem sedativu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 09, 2008 1:10 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 22, 2007 10:41 am
Postovi: 379
Zdravo,

Evo par mojih zapazanja.Svaka totalna anestezija nije nimalo naivna.Naime svaka anestezija ti narusava organizam....jeste to sad napredovalo,ali ako mozes bolje radi bez nje kolonoskopiju.INace sve ove metode su prilicno neprijatne i ova gastroskopija ce da ti bude neprijatna,ima neki sprej koji se naprska u zdrelo u vidu neke lokalne anestezije da lakse progutas tu sondu.Moj ti je savet da ipak odes na skener ili magnetnu rezonacu pa da vidis sve to,nego da ides na te VRLO nepijatne poreglede.Ja sam radila rektoskopiju i veruj mi nikad vise se ne bih odlucila na tako nesto ne zbog bola,jer bol nije bio toliko izrazen,vec zbog svega sto je usledilo posle intervencije.Ipak oni tebi na rektoskopiji,kolonoskopiji,gastroskopiji stavljaju strano telo u unutrasnjost organa.Ako je magnetna najsavreveniji nacin kod nas trebalo bi da se odjmah ide na nju,a ne da nas buse kao djevdjir!!!! :(

Ajde javi kako je proslo...Pozdravljam te! :P

_________________
"Izbiliza niko nije normalan..E=mc2"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 16, 2008 6:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 16, 2008 6:05 pm
Postovi: 3
Danas sam prvi put radio kolonoskopiju, u totalnoj anesteziji, nemam pojma sta su radili,a uzimali su isečke, osvestio sam se na krevetu u drugoj sobi. Nikome ne bih preporucio da izigrava Tarzana ovo je totalni komfor. Zahvaljujem se i ovom prilikom Dr Kukic,kao i fantastičnoj sestri Maji Mijavec, kao i ostalom osoblju. Za svaku pohvalu! Toliko od mene.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 17, 2008 12:35 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Avg 22, 2007 10:41 am
Postovi: 379
MiroslavKnez je napisao:
Danas sam prvi put radio kolonoskopiju, u totalnoj anesteziji, nemam pojma sta su radili,a uzimali su isečke, osvestio sam se na krevetu u drugoj sobi. Nikome ne bih preporucio da izigrava Tarzana ovo je totalni komfor. Zahvaljujem se i ovom prilikom Dr Kukic,kao i fantastičnoj sestri Maji Mijavec, kao i ostalom osoblju. Za svaku pohvalu! Toliko od mene.



Drago mi je da ste ovu intervenciju uradili uspesno u totalnoj anesteziji i da ste vrlo zadovoljni.Samo ne znam koliko ste upuceni u to da u zavisnosti od tezine bolesti,nekada pacijenti kolonoskopiju rade vise puta, s'obzirom da preferirate da na ovaj nacin radite pomenutu intervenciju?Napominjem da su skoro svi anesteziolozi u Srbiji veoma vicni svom poslu i da je anestezija kao grana veoma napredovala.
Sve je to individulano...i kako neciji organizam prihvata bolje,neciji ne...ne moze se generalizovati.Krajnji izbor je na pacijentu.

Zelim Vam brz oporavak. :P :P :P :P :P

_________________
"Izbiliza niko nije normalan..E=mc2"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 26, 2008 7:43 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 22, 2008 3:18 pm
Postovi: 27
Radila sam gastroskopiju pre par dana,bez ikakve anesezije.Ne boli,cak nista ne osecas i traje oko dva minuta.Rezultati-odmah.Doduse,radila sam privatno u Somboru i zaista sam prezadovoljna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 31, 2008 7:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 31, 2008 6:59 pm
Postovi: 4
Kolonoskopiju sam radila bez anestezije i meni je pregled bio više neugodan,nego bolan.Milion puta gore mi je bilo ono prije i posle kolonoskopije.Gorku so sam jako teško podnjela,želudac me bolio da sam naglas ječala,povraćanje,proliv i tako 2 dana.Posle kolonoskopije zatvor/proliv,hemeroidi.Užas!Sam čin nije bio toliko strašan,trajao je oko 15-20 min.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 31, 2008 11:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Pa to je super meni je pregled trajao dobrih sat i po ako ne i duze. Bio je jako bolan (radila sam ga mnogo puta, no samo dva puta bez anestezije). Za ciscenje umesto gorke soli pijem Fitolax sirup. Prijatniji ukus, isti ucinak.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 31, 2008 11:34 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 20, 2007 10:54 pm
Postovi: 154
Ma kakva totalna anestezija, pa ljudi vi cete jos malo za popravku zuba traziti totalnu anesteziju!! Sta ima tu da boli, gurne vam ono tanko crevce i samo osetite da se malo gasovi nabijaju kako ga gura gore, ako je lekar malo pazljiviji ni to necete posebno osetiti. Smesno, stvarno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 31, 2008 11:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jul 06, 2008 1:54 am
Postovi: 7
I ja sam prosla kroz sve to mislim na kolonoskopiju, radjena mi je bez anestezije. Mogu vam reci da je bilo jako bolno, imala sam uzasne grceve da je lekar jedva prosao onom sondom do polovine transverzuma i to tako sto me je okrenuo na ledja jer u onom standardnom polozaju na levi bok nsam mogla da izdrzim a ni on da odradi. Eto, to su moja iskustva sa kolonoskopijom, ni malo prijatna ali sve zavisi i od osobe i od bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: anestezija DA-ne
PostPoslato: Pet Avg 01, 2008 2:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 31, 2008 7:38 pm
Postovi: 18
Lokacija: beograd
Ljudi Vi neznate o cemu govorite, pa anestezija je toliko napredovala a i izmisljena je da pacijent prilikom bilo kakve hirurske intervencije ili dijagnostike (kolonoskopije) imao maksimalan kofor. Anestezija ne skracuje zivot, ne narusava zdravlje ni na jedan nacin. Izvini Iva ali nisi u pravu.
Pozz od Medicala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 01, 2008 9:19 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
[quote="zmiki"]Ma kakva totalna anestezija, pa ljudi vi cete jos malo za popravku zuba traziti totalnu anesteziju!! Sta ima tu da boli, gurne vam ono tanko crevce i samo osetite da se malo gasovi nabijaju kako ga gura gore, ako je lekar malo pazljiviji ni to necete posebno osetiti. Smesno, stvarno.[/quote]

Pa ja samo ovaj komentar mogu da nazovem smesnim!!!
Kod svakog coveka je granica bola drugacija. Ja sam ovaj pregled radila 8 puta i ne zelim ga ikada vise raditi bez anestezije!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 26, 2008 11:05 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Avg 23, 2008 7:25 pm
Postovi: 70
ruzza je napisao:
Radila sam gastroskopiju pre par dana,bez ikakve anesezije.Ne boli,cak nista ne osecas i traje oko dva minuta.Rezultati-odmah.Doduse,radila sam privatno u Somboru i zaista sam prezadovoljna.


Slažem se sa tobom, ni meni gastroskopija nije bila toliko mučna koliko su me plašili da će biti. Mada je ne bih radio ponovo sem ako baš ne moram.
I ja sam je radio privatno, ali kontam da to najviše zavisi od nas samih kao i od doktora koji je radi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 27, 2008 4:37 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Ma pregled je uzasan radila sam 2 puta i s obzira da ste muskarci izgleda vecinom pa ne znate osecaj jer je slican naponima prilikom poroda.Neugodan je i ne tolilko bolan i ovde gde sam ja rade bez anestezije i mogu vam reci da bi dobro doslo nesto za opustanje ako ne i za spavanja.
Pozz


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 314 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5 ... 21  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 35 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: