Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Zbrka sa hormonima???
PostPoslato: Uto Sep 24, 2013 11:10 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 24, 2013 10:14 am
Postovi: 3
Pozdrav, i nadam se da ce mi neko pomoci.
Ne znam ni odakle da pocnem niti da li cu uspeti da budem jasna...Ceo zivot se borim sa svojim telom...sada mi je 36 godina.Od svoje druge-trece godine imam visak kilograma ( od 50 do 100%)...bila sam debelo,tromo,umorno,zajapureno dete,...i uvek gladna,bez obzira na hranu...i jos umornija posle jela...da pretrcim sto metara mi je i tada i sada bila misaona imenica...Oni saveti tipa manje hrane,vise kretanja su bili smesni za moje stanje...negde oko puberteta,kada sam postala svesna koliki imam problem krecem sa dijetama.endokrinolog je samo pitao za menstruaciju,koja je pocela u predvidjeno vreme i to mu je bio znak da je sve u redu...Pubertet je prosao u gubljenju kila , 20 tak za tih par godina(sa 15 god izvadim zucnu kesu punu kamenja = holesterolskih)...negde sa 17 godina,vratim sve kg i nadodam novih za svega 5-6 meseci...I tada krece pakao...5-6 godina borbe sa kilogramima,koja se svela na gladovanje....mislim da se nisam gojila samo kada nisam jela...Uspela sam nekako da se vratim na normalnu kilazu,a u medjuvremenu otkrila koja mi hrana izuzetno ne prija (zitarice,kukuruz,soja...)...da ne smem da veceram...i da jedem po par zalogaja po obroku...razocarenje je bilo sto se gubljenjem kilograma hronicni nedostatak energije,umor i tromost nisu nestali ( samo su se izrazile dnevne varijacije)...Ono sto me je oduvek pratilo je problem sa kozom,perutaju mi se dlanovi i tabani(kao neke vodene bubuljice koje popucaju) i to perutanje ide u naletima i traje par dana ( antihistaminikom odmah prestane)...U dvadesetima sam imala povremeno reumatske bolove , par godina,lumbalnu isijalgiju par godina...eksceme na licu mesecima...svi su oni samo misteriozno nestajali i pojavljivali se...Imala sam jedne godine polimenoreju i veliko otkrovenje ...od Tableta Endometrila sam se osecala kao na Speedu!!!IPsihofizicki hiperaktivna...Cim sam prestala da ih pijem vratih se u svoje "normalno stanje"...zimi konstantno promrzla...a leti pred toplotnim udarom...leti nit ziva nit mrtva...mislila sam nizak pritisak,mada par puta kada sam merila skoro spojeni...U 29 zatrudneh,i to mi je bila jedna od boljih godina sto se tice mog subjektivnog osecaja...Pred kraj trudnoce krecu komplikacije razne,izmedjuostalog visok pritisak...Metyldopa ga je uspesno skidala,ali me je i potpuno obarala...kada zaspim popodne,spavam do ujutru...Tada shvatih da je meni ceo zivot protekao bas u takvom stanju - KAO DA SVAKI DAN OKO PODNEVA popijem neku dozu metyldope , pa pokusavam da ostanem na povrsini...Posle porodjaja kao da sam se raspala...vec 7 godina mucim muku sa pritiskom...sve moguce kombinacije sam izmerila...zimi je uglavnom visok,pijem redovnu terapiju sa B.blokatorima,ACE inhibitorima,diuretikom...nekada se po par dana zakuca na 180/100 i ne pada bez obzira sto povecavam doze ( jos pola Tritacea,jos pola,jos pola,jos ceo...)...bivao je i 160/140...a leti 100/65...( a ja celo leto uredno pijem terapiju,kaze doktor da se ne bih slogirala,za svaki slucaj)...Kvalitet zivota oko nule...Kada se menjaju vremenski uslovi,ne znam koja ce me kombinacija strefiti...ljustenje dlanova ide pod ruku sa tim promenama...Hormoni stitne zlazde uredni,aldosteron,kortizol,adrenalin uredni,elektroliti uredni..mada s obzirom kako ja idem iz faze u fazu,iz moda u mod...uopste nisam sigurna da li su "uhvaceni u pravom momentu...Sve u svemu,pritisak,visak kilograma,nepodnoselje toplote (kada sam leti na bazenu,potpuno mi se ohladi koza i to traje satima i prija) ni hladnoce...i problemi sa spavanjem...bioritam koji ja ne kontrolisem...ako telo resi da spava ( zimi) ili da ne spava (leti) to mi je sto mi je...razne inovacije sam smisljala za jutarnje budjenje...npr u 6.30h ( leti)...i onda dodje vikend,kada mislim da cu spavati do 10...a ja se probudim u 7h,naspavana...uvece kad mi se prispava,kao omamljena ili pijana...U tinejdzerskim danima nisam mogla da izlazim uvece...svima je bilo smesno sto se meni spava...Agonija dok mi je dete bilo malo...svi su rekli da se naviknes na budjenje nocu...i lagali su...ne da se nisam budila...nisam ni cula...IMA LI NEKO IDEJU STA SE SA MNOM DESAVA...koji hormoni ne rade kako treba...ja sam vec preumorna i od borbe sa svojim telom i od borbe sa doktorima...ubedjuju me da je u pitanju depresija od te 2-3 godine...Izvinjavam se na opsirnosti HVALA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zbrka sa hormonima???
PostPoslato: Sre Sep 25, 2013 12:06 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
A jel imas neke hormonalne nalaze da pogledam, mozda se tu krije neki podatak, iz svega ovog sto si napisala rekao bih da se radi o nekoj kombinaciji hronicne upale ili neke hronicne bolesti, anksioznosti/depresije i loseg hormonalnog profila i samim tim i loseg nivoa neuroprenosnika.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zbrka sa hormonima???
PostPoslato: Sre Sep 25, 2013 9:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 24, 2013 10:14 am
Postovi: 3
THS 1,92 ( 0,40-6,20 )
T3 2,63 ( 0,76-3,04)
T4 128 ( 60,6 - 153,5)
Adrenalin 30 ( do 100 )
Aldosteron 14,5 ( 1,0 - 16,0 mirovanje | 4,0 - 31.0 )
Kortizol jutarnji 709 ( 138 - 690 )
Kortizol vecernji 79,7 ( 69,0 - 345 )

Imam i sve moguce analize krvi,sve je u redu,osim sto su vrlo zanemarljivo malo uvecani MCH i MCHC..Kao i Holesterol S 5,54 ( 3.6 - 5,2 )..E sada,javljaju se kod mojih analiza mnoge nelogicnosti vezano za holesterol...Do prosle godine sam uvek imala uvecan holesterol,do momenta kada sam pocela da se pridrzavam ishrani baziranoj na Testu intolerancije...Po tom testu ( od 100 tinak alargena ) gotovo da nista od ugljenih hidrata ne mogu da jedem...Od zitarica jedino ovas,heljdu i proso,od skrobova samo krompir...( mada sam kasnije utvrdila da mi je bez njih mnogo ,mnogo bolje)...gotovo sve uljarice,sva mesa,masne ribe...vecina povrca ...dosta voca uglavnom "vrlo" slatkog...od mleka samo kozije,od secera Fruktozu...Sve u svemu,bez zitarica,kukuruza,soje,pirinca,secera i mleka ...i kada se toga pridrzavam,dosta se bolje osecam , mozda 30% ... i holesterol mi je ne samo u granicama,vec ima idealne vrednosti...nekoliko puta sam korigovala ishranu par dana pre analiza i fascinantno je da ako izbacim ono na sta sam netolerantna a jedem Przeno meso,pomfrit,MAJONEZ holesterol odmah padne...Dok sam pokusavala da se pridrzavam "doktorske dijete za holesterol" bivao je samo veci...jedno vreme su mi svi UH u ishrani bili vocni seceri i heljda...nisam bila toliko troma i umorna,nisu ni te dnevne varijacije bile tako izrazene...nazalost,zimi nisam u mogucnosti da se pridrzavam,jer je velika vecina voca i povrca sezonska,tako da sam polako vratila vecinu namernica koju ne bih smela da jedem...Sva brasna izbegavam maksimalno...Uglavnom , sem voca i vocnog secera od ostalih UH nikakve koristi...kao da me neko omami,obori,umorna sam...a hrana mi se samo talozi u crevima i potpuno me blokira...u stvari se najbolje osecam kada sam na nekoj strogoj dijeti,kada gotovo nista ne jedem...ako ujutru doruckujem,propadne mi ceo dan...A uz to se i gojim.Jos jedna cudna situacija se desava sa alkoholom ( a tu podrazumevam rakiju)...jeste da se napijem,ali kad se otreznim kao da ozivim,podigne se magla,kao da sam natocila gorivo...:) ...sto vise alkohola to veci priliv energije...Dok sam jela samo hranu na koju sam "tolerantna",kolicine mogu biti neogranicene a da se ni grama ne ugojim...ali zato svaka vecera "zabranjene" hrane = 1 kg sam ujutru teza...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zbrka sa hormonima???
PostPoslato: Čet Sep 26, 2013 1:42 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Sto se ovih hormona sto su radjeni, sasvim su ok- medjutim ova prica sa alkoholom opet vuce na hormone- tacnije na etrogen(e)
Sama jetra ima izmedju ostalih i zadatak da se "resi" suvisnog estrogena medjutim kod intoksikacije alkoholom ono sto se desava jeste da se jetra koncentrise na detoksifikaciju, a zanemari estrogen koji se u takvim prilikama gomila
npr muskarci koji imaju inace visi estrogen se posle pijanke osecaju jako lose, a oni s preniskim se cesto znaju osecati poprilicno "poletno"

drugim recima moguce je da ti je nizak estrogen (mozda i SHBG?), naravno to ima citavu kaskadu efekata jedan od njih je los nivo neuroprenosnika (serotonin, dopamin) koji zapravo imaju najveci uticaj na raspolozenje itd

uglavnom progesteron-estrogen odnos je upitan, metabolizam secera, takodje jos uvek je pitanje sta bi mogao biti uzrok ovoga (stres ili nesto drugo?)

jedan dio problema moze biti od lose probave, mozda bi probiotici pomogli, cini mi se da mozd imas IBS?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zbrka sa hormonima???
PostPoslato: Sub Sep 28, 2013 4:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 24, 2013 10:14 am
Postovi: 3
Hvala na odgovoru.U ponedeljak vadim krv za analizu svih polnih hormona,IgE i Alergiju na gluten,pa javljam rezultate.Endokrinolog je rekao da idemo jedno po jedno...ceka me i UZ Stitaste zlezde...Sada sam obavile dosta ovih "godisnjih " pregleda vezano za pritisak i za sada je sve u redu...Oci,RTG pluca,srce,UZ abdomena...Ginekolog je s obzirom na moje reakcije na Endometril rekao da se vratim na kraju kod njega da probamo sa kontracepcijom...Sto se tice problema sa hranom,UZ je pokazao da su svi organi OK,ja nemam nikakve bolove,vec mi se telo ponasa kao da ne zna sta ce sa vecinom UH...kao da se najedem piljevine koja me prvo omami pa mi onda to stoji danima u crevima...kada jedem samo meso,uljarice,voce i povrce , sve funkcionise,cak povremeno imam i dijareju ( a to mi je najmanji problem)...naravno da zudim za slatkisima,ali s obzirom da se onda mucim sa njima danima,preskocim...isto i mlecni proizvodi , osim kefira i masnih sireva...Imala sam i Heliko bakteriju u ogromnim kolicinama,isto me nista nije bolelo,samo sto mi se stomak naduvavao po 10 cm u toku dana,a o stanju omamljenosti da i ne govorim...ali mi zato masnoca nije smetala.Meni samo nije jasno kako organizam funkcionise mnogo bolje ako udeo UH i ishrani iznosi 10tak %?I nivo holesterola se normalizuje a KKS je idealna...I unosim duplo vise kalorija nego sto je predvidjeno a ne gojim se?...Proslog leta sam se tri meseca bez prekida pridrzavala ovog nacina ishrane , bilo mi je mnogo bolje ali daleko od idealnog...pritisak mi je bio nizi od normalnog a ja sam redovno uzimala terapiju (concor +tritace),pa mislim da me je i to dodatno dotuklo...kako je zahladnelo,sve se okrenulo naopako...tako da od prosle zime pijem duplo vece doze lekova plus jos dva nova...kkad je doslo prolece vise to nisam mogla da podnesem...bukvalno nisam mogla da hodam...i od tada svaki dan pratim pritisak i doziram sama sebi...Kao da telo ne moze da se izbori sa promenama vremenskih uslova...Kada je toplo onda je u jednom modu,kada je hladno u drugom...a kada je nestabilno i menja se,tada kao da me cerupa...I to cerupanje pocne dva dana ranije...Ja se generalno mnogo bolje osecam zimi,bez obzira na pritisak,mada on svakoako pravi i zimi dnevne varijacije tako da nisam sigurna da li zimi lekovi uopste deluju ili pritisak sam pada...opet spominjem da mi je od metyldope padao.Cak su mi zimi tegobe sa hranom manje izrazene,cak i smrsam...I jos nesto,s obzirom da me doktori trpaju sa bromazepamima,bensedinima,xanaxom...dok mi je pritisak nizak,apsolutno se nista ne desava,cak ni ne znam kako treba da deluju...kad mi pritisak skoci,od istih tih doza,kao da mi se telo iskljuci,zamuti mi se vid,vise nemam koordinaciju ni ravnotezu i u roku od par minuta zaspim (kao "zaklana") ni Endokrinolog je spominjao i melatonin i vitamin d kao moguce uzrocnike...S obzirom na sve moje tegobe i kako one variraju,ono sto sam ja uspela da povezem jeste neki problem sa neurotransmiterima,ili receptorima ,kao da ih nesto ukljucuje,iskljucuje,ali vise njih zajedno(pa cak i histamin,kad mi se oljuste dlanovi i tabani)...i onda krece lancana reakcija.Samo ne znam sta je uzrok a sta posledica ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Zbrka sa hormonima???
PostPoslato: Pon Sep 30, 2013 1:40 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Mislim da bi mozda trebala da kupis suplemenat sa enzimima+ betain; uz probiotike mislim da bi to moglo da puno pomogne, proveri "NOW Foods Super Enzymes" ili nesto slicno.
Inace mnogo nutricionista upravo predlaze ishranu s 10 % ili manje UH, i ta vrsta ishrane odgovara nekim osobama, ali nekim i ne- zapravo i genetska istrazivanja pokazuju da je ishrana dosta subjektivna i zavisi od vise faktora.

Gledaj da ti uz polne hormone bude ukljucen i SHBG, a kad budes radila stitnu ako je moguce proveriti i antitela, sto se nadbubrezne osim kortisola gledaj da urade i progesteron ali i DHEA(s).
SHBG je bitan jer ako je visok onda ima jako malo slobodnog estrogena ( a estrogen vezan za SHBG ne moze da predje iz krvi u mozak) a to je maltene isto kao i da je estrogen nizak
takodje progesteron-estrogen omer je bitan, a ima jos par stavki koje cu neki drugi put da spomenem
a uz progesteron DHEA(s) bi dala pravi prikaz funkcije nadbubrezne a DHEA(s) u mnogim slucajevima slicnim tebi zna biti povisena


Sto se tice ovih barbiturata i sl, ako nemas neku veliku anksioznost onda se bolje ne oslanjati na njih jer dugorocno koristenje ima negativan efekat na hormone, prvo pada LH a onda se to pretace na ostalo

Sto se tice reakcije na ove sedative- mislim da je moguce da dolazi do lucenja hormona rasta (koji je povezan sa melatoninom a tu dolazi i GABA) pa onda to moze imati ovaj efekat- no opet moze biti i nesto trece


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: