Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 102 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Re: stitna zlezda hormoni t3 t4 i tsh
PostPoslato: Čet Mar 06, 2014 12:55 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Cini se da je u pitanju hipotireoza, ali opet jedan nalaz nije dovoljan jer se ponekad desi da nesto trece zna uticati na nivo hormona, npr nekakva bolest ili uticaj nekih itd, tako da je dobro proveriti jos jedanput nakon mesec-dva, no ovi sadasnji rezultati upucuju na hipotireozu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: stitna zlezda hormoni t3 t4 i tsh
PostPoslato: Pet Mar 07, 2014 1:12 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 07, 2014 1:08 am
Postovi: 5
poz svima, nova sam ovde :)
danas su mi stigli rezultati
t3 1,7 normalno od 1,2-3,0
ft4 15,2 normalno 10,0-25,0
tsh 4.360 normalno 0,400-4,000
anti tpo ab <10 normalno <35

e sada poznato mi je da je tsh povisen kod smanjene funkcije, ali ja nemam te simptome vec imam tahiycardia paraoxysmalis koje idu i do 150 neki put i terapije propranolola za to i jos neke tipicne za povecanu funkciju kao povecano znojenje,nervozu,ubrzan metabolizam...pa sada ne znam jel ima neko od vas slican problem, moja doktorka me je uputila na ultrazvuk sledece nedelje idem i nakon 6 nedelja opet vadjenje hormona..pa eto ako je nek imao slican problem bila bi vam zahvalna da podelite samnom posto mi je ovo bas zbunjujuce...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: stitna zlezda hormoni t3 t4 i tsh
PostPoslato: Pet Mar 07, 2014 3:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Problemi koje opisujes mogu biti izazvani povisenim lucenjem adrenalina, koji je cesto posledica nedovoljnog novoa kortizola ili slabe funkcije nadbubrezne generalno, takodje moze biti i posledica nekih drugih hormonalnih "nepravilnosti", nervozom itd...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: stitna zlezda hormoni t3 t4 i tsh
PostPoslato: Sub Mar 08, 2014 1:22 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 07, 2014 1:08 am
Postovi: 5
ok,hvala ti na odgovoru, videcu sledece nedelje na ultrazvuku stitne sta ce mi reci za tsh..nadam se samo da nije mnogo povecan.. kad budem vrsila proveru hormona predlozicu da mi napisu da proverim i kortizol ..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: stitna zlezda hormoni t3 t4 i tsh
PostPoslato: Pet Mar 14, 2014 11:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 14, 2014 10:31 pm
Postovi: 1
Moji rezultati su katastrofalni:TT3 je 12,32 a gornja granica je 2,79, FT4 je 91,86 a gornja granica je 22,70, TSH je 0.009 a donja granica je 0,550 a ANTI-TPO je 1300,00 a granica je 60!!!!!Sta da radim??!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: stitna zlezda hormoni t3 t4 i tsh
PostPoslato: Pet Mar 21, 2014 1:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 21, 2014 1:38 pm
Postovi: 1
Analize krvi su pokazale da imam manjak TSH hormona,ali da su T3 i T4 jos uvek u granicama normale, iako jako blizu donje granice. Ponovljene su analize krvi zbog broja leukocita i dobijeno je sledece:

Leukociti 10,7
Segmentirani 41%
Eozinofilni 3%
Bazofilni 7%
Limfociti 49%

Da li smanjen broj segmentiranih i jako povecan broj bazofilnih moze biti usled nepravilnog rada stitne zlezde i manjka tsh-a ili postoji drugi razlog?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: stitna zlezda hormoni t3 t4 i tsh
PostPoslato: Sub Apr 05, 2014 6:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 05, 2014 5:51 pm
Postovi: 2
meni je tsh nalaz bio 3.9 a ref.vr. su 0do4 i imala sam cesto visok pritisak, a menstruacije su mi neuredne bile jos od prve menstruacije. i javila sam se endokrinologu i on mi prepise da pijem LOGEST i nakon 3kutije logesta meni se tsh malo smanji i on prepise jos 3 kutije da pijem. i ja odradim nalaz, tsh mi skoci i sad je izmedju 7i8. a ft3 i ft4 u granicama.odradim i hormon kortizol i jutarnji mi na granici. zanima me da li ima neko slicno iskustvo_
da napomenem da imam 23god, i sad mi je trazio da odradim antitijela_


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: stitna zlezda hormoni t3 t4 i tsh
PostPoslato: Sre Apr 09, 2014 10:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 09, 2014 10:24 pm
Postovi: 1
Molim za pomoc..
Imam 27 godina, i vec duze vreme simptome: opadanje kose i obrva, zatvor, osecaj nelagodnosti sa leve strane vrata ( kao neko gusenje), suvu kozu, neredovne menstruacije, simptome anksioznosti, i ne mogu vec godinu dana ostati trudna..
Rezultati mi nisu uopste strasni, po meni, zato mi je potreban savet, kako da snizim TSH ispod 2 da bi doslo do zaceca (imam dete od 4 god.) , i kako da se oslobodim simptoma, da li je moguce da je stvarno samo "sve u glavi"? Ili je potrebna terapija ipak?
Endokrinolog me moze primiti tek za nedleju dana, a do tada neizvesnost :-(

T3 1.70 (1.30-3.10)
T4 134.9 (66-181)
anti TPO 41.89 (<35)
anti TG 43 (<115)
Ft3 4.75 (3.10-6.80)
Ft4 16.98 (12-22)
TSH 3.18 (0.27-4.20)

Hvala unapred na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: stitna zlezda hormoni t3 t4 i tsh
PostPoslato: Čet Apr 10, 2014 3:58 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Da. sami rezultati za stitnu i nisu tako strasni, radi se o blagoj hipotireozi koja kod vecine ne bi izazvala takve simptome- ali nekim ljudima je potreban visi nivo hormona nego drugima, tj neke osobe moraju drzati nivo "pri vrhu".
Druga stvar jeste da bi radili hormoni stitne zlezde- potreban je dobar nivo kortizola tj kortizol je taj koji transportuje hormone stitne zlezde u celije gde one obavljaju svoj posao- bez kortizola hormoni stitne zlezde samo "plutaju" u krvi tako da osoba moze imati solidan nivo hormona stitne a ipak imati simptome niskog nivoa.
Tako da treba porveriti i hormone nadbubrezne,

sto se trudnoce tice- nisam strucnjak, ali proverio bih i prolaktin koji je verovatno povisen a to ima negativan efekat.

Ako je FSH i LH los, tamixifene citrate ili clomiphene citrate ili pak kombinacija ta dva leka moze pomoci da se sanse za trudnocu povecaju- isti se takodje koriste kod muskaraca takodje da bi povecale plodnost a i podizu nivo odredjenih hormona.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: stitna zlezda hormoni t3 t4 i tsh
PostPoslato: Pon Maj 26, 2014 6:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 07, 2014 1:08 am
Postovi: 5
Stigli su mi rezultati hormona uzimam selen to sam na svoju ruku selen..
uglavnom tsh mi se smanjio bio je 4.360. Samo sada mi je kortizol smanjen i bas ne znam mnogo o tom hormonu koliko sam razumela da je to sve nekako povezano,pa ako bi neko mogao da mi pojasni analize moje unapred hvala :)
vec mi je jelisej rekao da moji simptomi mogu da budu usled smanjenog kortizola, i evo sad sam uspela da ponovim analize da ne bi placala sacekala sam neko vreme, i bio je u pravu...
Kortizol 97 (140-690)
prolaktin 488 (40-530)
t3 1,0 (1,2-3,0)
t4 84 (55-160)
ft4 11,5 (10,0-25,0)
tsh 2,980 (0,400-4,00)
anti Tg AB <20 (<40)
anti TPO AB 12 (<35)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: stitna zlezda hormoni t3 t4 i tsh
PostPoslato: Pon Maj 26, 2014 11:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Po mom misljenju, rekao bih da su ovo nisu bas najbolji rezultati, tj nedostatak energije je sigurno jako izrazen.

Pretpostavljam da je uobicajeno vreme budjenja dosta ranije nego kad je vadjena krv- pa je kortizol u nekoj meri i manji nego sto stvarno jeste- mada je sigurno prenizak. Zasto je to tako tesko je reci- obicno kad je problem u stitnoj s vremenom se "iscrpi" i nadbubrezna i obrnuto.

U svakom slucaju ovde je metabolizam jako usporen- a malo je nezgodna situacija jer- ako se dodaju hormoni stitne zlezde, pitanje je da li ce nadbubrezna moci da izdrzi, i verovatno je da bi dodavanje T4 (eurotiroksa) docvelo do pogorsanja simptoma slabosti, pospanosti itd...
a s druge strane samo dodavanje sintetickog kortizola je vrlo nezgodna stvar, sad razmisljam da bi moguca opcija bila dodavanje hormona pregnenolona, sto opet ne mora da da zeljene rezultate, no u principu trebao bi da pripomogne- inace ideja je da ce se ovaj hormon nastaviti "prelivati" do kortizola sto bi olaksalo stanje sa nadbubreznom i lakse bi se podneslo dodavanje T4- kojeg bi trebalo dodavati veoma postepeno, u malim dozama i sve to posmatrati.

Takodje, moze se probati sa l-tirozinom- ova amokiselina se moze i konvertuje se u neke neuroprenosnike, i mislim da bi to imalo pozitivnog efekta- ali opet ovo kod nekoga funkcionise super a kod nekoga ne funkcionise a kod nekoga izaziva razdrazenost- jer kod svakog se drukcije konvertuje.

Inace, koristenje selenijuma je dobra ideja i treba nastaviti.

Prolaktin je takodje malo visi nego sto bi bilo pozeljno- no to je zbog blago povisenog TSH, i kad se nadje odgovarajuca doza stitnih hormona ovo bi trebalo resiti problem.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: stitna zlezda hormoni t3 t4 i tsh
PostPoslato: Uto Maj 27, 2014 1:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 07, 2014 1:08 am
Postovi: 5
hvala ti jelisej na odgovoru, proucicu malo sve to ,i posluscu te kao ,ipak prosli put si bio u pravu za kortizol, ne bi mi palo na pamet da izvadim to da nisam procitala ovde, jedva sam uspela da dobijem te analize :)
u zadnje vreme primetila sam da mi i noge oticu ako je toplo napolju moguce da je sve od tih hormona..
videcu sto pre mogu da zakazem kod doktorke, inace bila sam na terapiji eutiroks 25 mg i bas mi je cudno bilo pila sam samo 4-5 dana i svo vreme dok sam pila terapiju bilo mi je losije i imala sam zatvor, a inace bas mi se to retko desava, sama sam prekinula 5 tog dana, vec sledeci dan mi se sve uspostavilo normalno kao pre...svuda po netu sam trazila zasto je to tako i nigde nisam pronasla nego vec sve suprotno , mada sada vidim da ipak ako sam dobro shvatila eutiroks samo moze da pogorsa trenutno stanje zbog nadbubrezne zlezde..
selen cu nastaviti da pijem , mislila sam i cink da uzmem, al ne znam koliko je to pametno ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: stitna zlezda hormoni t3 t4 i tsh
PostPoslato: Sre Maj 28, 2014 12:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Eutiroks je verovatno pogorsao stvar jer kad se povecao nivo hormona stitne zlezde automatski je povecana potrosnja kortizola kojemu je onda nivo verovatno brzo opao, tako da je to dovelo do odredjenih simptoma a takodje naknadno bez kortizola je fT3 hormon ostao neiskoristen, sto je dovelo do dodatnog usporavanja metabolizma.
Takodje postoji odredjena veza izmedju kalijuma-soli i nadbubrezne zlezde, koja poremeti rad odredjenih misica ukljucujuci i creva, a takodje prenizak ili previsok kalijum moze izazvati aritmiju itd...
Drugi hormon nadbubrezne zlezde koji je povezan sa soli(sodijum) i kalijem je aldosteron- koji kontrolise vodu u organizmu upravo pomocu soli (a samim tim ima uticaj na krvni pritisak). Kod nedostatka aldosterona pada krvni pritisak.

Ne bih mogao da nagadjam sta je dovelo do svih ovih problema, verovatno autoimuni proces i mozda jos neka bolest u pozadini. U svakom slucaju najbolje da se dobro obrazujes o svemu ovome, jer je nazalost ovo sve komplikovano a cesto u ovoj grani medicine doktori nisu od mnogo pomoci.

Malo cinka ne bi naskodilo, no neverujem da ce imati neki veci efekat.

P.S. proctaj malo o "niskoj dozi naltreksona" (LDN eng skracenica od low dose naltrexone)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: stitna zlezda hormoni t3 t4 i tsh
PostPoslato: Sre Maj 28, 2014 1:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 07, 2014 1:08 am
Postovi: 5
hvala ti puno, videcu procitacu sve sto nadjem o tome, iako mi sada sve izgleda bas komplikovano ,al snaci cu se vremenom i potruditi :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: stitna zlezda hormoni t3 t4 i tsh
PostPoslato: Čet Jul 10, 2014 9:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 09, 2013 7:38 am
Postovi: 3
Molim za pomoc sta dalje da radim, kome da se obratim.
Treci dan ciklusa, rezultati hormona su sledeci:

TSH 3.15 (ref 0,27-4,20)
FT4 14,4 (ref 12-22)
Estradiol 44,29 (ref folikularna faza 12,5-166)
FSH 5,27 L (ref fol. faza 3,5-12,5)
LH 3,52 (ref fol. faza 2,4-12,6)
Prolaktin 241,1 (ref 102-496)
Progesteron 0,65 (ref fol. faza 0,2-1,5)
Testostero 0,343 (ref 0,084-0,481)
DHEA S 3,25 (ref 0,3-3,9)

Koliko sam citala TSH je previsok za ostcarivanje trudnoce. Gde su dalje, sta da radim?

_________________
Želim da poželim...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 102 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: