Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Problem sa hormonima
PostPoslato: Sre Maj 28, 2014 10:22 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 17, 2012 10:18 pm
Postovi: 3
Poštovani,
već skoro dve godine imam problem sa hormonima i nikako da se taj problem reši. Pokušavam da ostanem ponovo u drugom stanju, ali bezuspesno. U prvoj trudnoći sam imala preklamsiu i ogromne otoke i glavobolje, porodila sam se hitnim carskim rezom ( prirodnim putem nisam uspela, jer mi je uska karlica i posle nekih 20h od prve kontrakcije sam prokrvarila, a pri tom mi nije pukao vodenjak). Porodjaj je bio 4.5.2012 i od tada sam imala cikluse 15. avgust 2012; 19. decembar 2012; 23. maj 2013; 27.oktobar 2013; 13. decembar 2013; 14.februar 2014.
Ciklusi mi traju 6. dana i jako su bolni (nemam policisticne janike). Takodje bih rekla da nikada nisam imala redovne cikluse.
Sa kilažom nikada nisam imala problema do 2008, godine kada sam se ugoila 10 kg. Posle toga je varirala od 68 kg do 74 kg (visoka sam 165 cm). Pre nego sšto sam ostala trudna ugoila sam se ponovo nekoliko kila. Pokusavala sam da smršam pravilnom ishranom, dijetama, fizičkom aktivnošću, ali nije bilo znatnog pomaka.
Od septembra sam pila pola tivorala, pa mi je doktor povećao dozu, u decembru, na celu tabletu i od 5. februara 2014. godine ne pijem tivoral (na svoju ruku), jer od kada mi je doktor promenio dozu, pocela sam jos više da se gojim i da imam velike promene u ponašanju (raznežljivost, bes, tuga, pospanost, euforija, glad…), od tada mi je bolje, čak sam i smršala edno par kilograma.
Moje analize su sledeće:
20. avgust. 2013 (89 dan ciklusa)
UTSH 2.9 mU/l
FT4 6.9 pmol/l
Prog. 1.0 ng/ml
Ultrazvuk štitne žlezde je dobar.
Bolesnica deluje eumetabolično. Frekvenca pulsa 80/min, tremor prstiju nema, koža vlažna, topla. Štitasta žlezda
se ne palpira.
24. septembar. 2013 (124 dan ciklusa)
UTSH 0.4 mU/l
FT4 13.9 pmol/l
LH 7.8 U/l
FSH 3.9 U/l
Estradiol 45.9 pg/ml
Dg: Hypothyreosis laevioris (subclinica)

4.decembar. 2013 (38. dan ciklusa)
TSH 3.60 mlU/L - rang (0.30-6.20)
fT4 16.1 pmol/l - rang (10.3-25.8)
fT3 4.15 pmol/L - rang (2.14-6.43)
Posle ovih rezultata mi je povecana doza tivorala sa pola na celu tabletu)
E2 305 pmol/L
PRL 11.51 ug/L
Testo 2.61 nmol/L
hFSH 7.20 IU/L
hLH 9.67 IU/L
Prog 5.14 nmol/L

OGTT: 0h - 4.6 nmol/L; 1h - 4.2 nmol/L; 2h - 4.5nmol/L;

9.april. 2014 (54. dan ciklusa)
TSH 4.00 mlU/L - rang (0.30-6.20)
fT4 16.2 pmol/l - rang (10.3-25.8)
fT3 3.30 pmol/L - rang (2.14-6.43)

E2 733 pmol/L
PRL 7.44 ug/L
Testo 2.62 nmol/L
hFSH 4.42 IU/L
hLH 9.39 IU/L
Prog 5.72 nmol/L


30.april. 2014 (4. dan ciklusa)
TSH 3.81 mlU/L - rang (0.30-6.20)
fT4 19.2 pmol/l - rang (10.3-25.8)
fT3 4.51 pmol/L - rang (2.14-6.43)

E2 125 pmol/L
PRL 21.50 ug/L
Testo 1.96 nmol/L
hFSH 5.64 IU/L
hLH 3.87 IU/L
Cortisol 586 nmol/L (8h) i 182 nmol/L (16h)
Prog 5.85 nmol/L (21. dan ciklusa)

Biohemijska laboratoria mi je uredna.
Išla sam kod endokrinologa, kod privatnika, međutim problem nije rešen. Neki su govorili da analize nisu moguće, drugi da neću moći vise da budem trudna… Bolje i da ne pišem šta su mi sve rekli. Ja polako počinem da gubim strpljenje i nadu, pa bih Vas zamolila za pomoć.

Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problem sa hormonima
PostPoslato: Čet Maj 29, 2014 12:33 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Iskreno receno, bas se i ne razumem dovoljno oko zenske strane endokrinologije, pogotovo oko trudnoce- zato sto je tu bitno nekoliko hormona koji otprillike moraju biti u nekom balansu da bi moglo doci do trudnoce, no koliko se meni cini- progesteron ti je uvek na donjoj granici i mislim da nije dovoljan. To bi moglo biti zbog nedovoljnog nivoa hormona stitne zlezde; uglavnom treba obratiti paznju na odnos izmedju estrogena i progesterona kao jedan od faktora,

sto se tice hormona stitne zlezde- TSH bi trebao da je u principu ispod 1.5, kad je TSH povisen onda to cesto znaci da je povisen i prolaktin- a kod tebe je otprillike na gornjoj granici sto nije bas dobro
Takodje cini mi se da ti konverzija iz T4 u T3 nije losa, ali nije bas najbolja- mozda bi selenijum pomogao, takodje same referentne vrednosti tj "range ref" za stitnu su pomalo netacne- tj sami hormoni bi uvek trebali da budu blizi gornjoj granici...
Takodje verovatno ti nadbubrezna zlezda ne moze da radi punom parom- tj kad si pila celu tabletu T4 verovatno se nivo fT3 povisio, a u tom slucaju ce sav raspolozivi kortizol "pokupiti" fT3 i transportovati ga u celije i ako nadbubrezna ne ubrza rad dolazi do pada kortizola, a onda samim tim i fT3 ostaje neiskoristen pa osoba ima i simptome hipotireoze i niskog kortizola- sto je verovatno kod tebe bio slucaj. Inace stitna i nadbubrezna zlezda su jako povezane i kad je duzi problem kod jedne onda to s vremenom se prenese i na problem s drugom.

Nadam se da ce ovih par podataka biti barem od neke koristi. Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problem sa hormonima
PostPoslato: Sub Maj 31, 2014 8:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 17, 2012 10:18 pm
Postovi: 3
I te kako jesu.
Vise informacija o mom problemu do sada nisam cula.

Kada smo vec kod prolaktina, nekoliko puta sam imala osecaj da mi krece mleko (decembra sam cak i videla kapljicu) iako sam prestala da dojim u drugom mesecu. Mleka jednostavno nije bilo, sta god pokusavala, takodje bih naglasila da sam od samog pocetka imala problem sa mlekom.

Hvala vam puno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problem sa hormonima
PostPoslato: Ned Jun 01, 2014 12:21 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Sto se prolaktina tice- uglavnom su koliko se secam 3 razloga zbog cega on bude povisen,

kod adenoma hipofize- to su uglavnom mali dobrocudni tumori koji izazivaju lucenje prolaktina (ponekad i nekih drugih hormona)

kod usporene stitne zlezde; jer kad mozak pokusava da natera stitnu da radi brze on povecava nivo TSH (koji je zapravo signal stitnoj da proizvodi vise T4).


treci razlog je kod visokog nivoa progesterona- sto je uobicajena pojava kod zena kad treba da doje- recimo nekad su postojale u nekim zemljama na zapadu tzv "wet nurses" (sto u prevodu znaci "mokre med. sestre")- to su u stvari dojilje, tj tim zenama je dodavan progesteron koji bi onda podigao nivo prolaktina- sto bi dovelo do lucenja mleka ( sto je ustvari i bio cilj).

E, sad iz ovoga mozes izvuci odredjene zakljucke.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problem sa hormonima
PostPoslato: Ned Jun 01, 2014 9:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 17, 2012 10:18 pm
Postovi: 3
Da li bi ste mi vi preporucili nekog doktora koji bi mogao da resi moj problem?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problem sa hormonima
PostPoslato: Pon Jun 02, 2014 12:04 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2013 10:08 pm
Postovi: 428
Nazalost ne bih ti tu mogao pomoci, zivim u inostranstvu tako da ne bih znao.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: