Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Problemi sa insulinom, zdravstom, RFZO, zemljom...
PostPoslato: Čet Jul 17, 2014 10:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 17, 2014 8:55 pm
Postovi: 3
Dijabetičar sam već 3 godine, otkriven tako što sam sam sebi postavio dijagnozu, nakon svih mogućih simptoma koje sam imao (žeđ, grčevi u nogama, gljivična infekcija i dr.). Doktorka jedne privatne poliklinike me je 3 meseca bezuspesno kljukala antibioticima, dok jednog dana samo sto se nisam onesvestio, pogledao na internetu simptome i odmah mi je google izbacio da prekontrolisem secer. Doktorka se toga nije setila 3 meseca...
Otisao sam izmerio secer i bio je preko 20, odmah poslat na klinicki centar, gde su me uz gundjanje uputili na klinicko lecenje...

Nakon 3 godine i lecenja humanim insulinima, uz prisustvo cestih hipoglikemija i veoma slabu regulaciju, opet sam zavrsio na klinickom lecenju. Nakon 10 dana lezanja u bolnici, moj endokrinolog mi je uspostavio odgovarajucu terapiju i preveo me sa humanih insulina na Novorapid i Levemir.

Sa otpusnom listom odlazim kod svog doktora, koji mi nakon 2h mlacenja po domu zdravlja saopstava da ne moze da mi prepise insulin jer mi je HBA1C nizi od 7, tacnije 6,9. Kaze bas steta, malo fali...?!?! Pitam sta da radim??? Predlaze mi da odem kod endokrinologa da mi prepravi rezultat?!? Kazem da necu i da mi nije normalno to sto mi predlaze. Nakon krace rasprave, trazim da idem kod nacelnika, koji mi isto to predlaze?!?! Trazim hemijsku olovku, na pitanje sta ce mi, odgovaram da mogu i sam da prepravim rezultat ako je poenta u tome, dobijiam konstataciju da sam neozbiljan i upucuje me kod zastitnika gradjana.
Simpaticna pravnica, koja o seceru zna samo iz iskustva kuvanja kafe, uredno sve zapisuje i nakon nekoliko dana dobijam i pismeno da nemam prava na insulin od fonda...

Odlazim kod svog endokrinologa da vidim sta da radim, on mi kaze da ne moze sada da "menja" HBA1C, jer je izvestaj napisan pre svega nekoliko dana a to je prosecna vrednost u zadnja tri meseca. Pita da li bih mogao ta tri meseca da kupim insulin a nakon toga ce upisati u izvestaj da je HBA1C veci od 7. Kazem da nemam izbora i prihvatam... Vec sutradan dobijam poziv, zovu iz bolnice i kazu da je moj endokrinolog uspeo iz bolnickih rezervi da mi obezbedi insulin za 3 meseca! Odlazim, uzimam insulin i zahvaljujem se na ljudskosti...

Nakon 3 meseca, tj. ove nedelje, ponovo radim HBA1C i rezultat je 6,8... Uh, dobro je ... ili nije...?!? Odlazim na zakazanu kontrolu i da vidim kako da prevazidjem problem. Moj endokrinolog je na odmoru. :( Objasnjavam zamenici celu situacijua ona mi kaze da ne moze tek tako da mi upise rezultatl. Opet, u neverici pitaim sta da radim? Kaze mi postoje 2 opcije. Prva da nadjem vezu u privatnoj labaratoriji kako bi mi "izdali" rezultat koji mi je potreban?!?! Naravno, nije moguce...
2. opcija da smanjim za po 2ij unos dnevnog insulina, a nocnog za cak 6ij i da ujutru pojedem dve kasike secera i da ponovo uradim HBA1C analizu?!?!?!?!?!
Nazalost, prihvatam ovaj medicinski krimnila i to i cinim, unosim smanjene kolicine insulina. Citav dan mi je secer bio 12-14, ujutru secer 16,8 nakon cega unosim 2 kasike secera u organizam!!! Nisam ni hteo, a ni smeo da merim da vidim koliko dobro/lose stvari stoje. Radim HBA1C i rezultat je 7,5%... Uh, dobro je...

Ne postoje reci kojima bi dovoljno dobro opisao paradoks i osecaje, prvo sto mi pada na pamet je: sramno, jadno, tuzno, bespomocno...
I u buduce svaki put tako, treba vam papir, trebaju vam brojke, vrednosti iznad 7... Eto vam 7 i malo vise... Da bih imao pravo na osnovnu ljudsku potrebu - zdravlje i odgovarajuce lekove... Jadni ljudi, u jos jadnijoj drzavi sa najjadnijim sistemom!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problemi sa insulinom, zdravstom, RFZO, zemljom...
PostPoslato: Sub Jul 19, 2014 10:48 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Feb 23, 2009 9:54 pm
Postovi: 93
Lokacija: Nis
Strasno... A tek ako hoces da steknes uslove za insulinsku pumpu, to je nemoguca misija. Jedino da odrzavas secer na oko 20 svakog dana i da ti cilj bude da ti se osteti sto vise organa. Nije mi jasno zasto bolju terapiju daju onima koji ne vode racuna, a nama sto pokusavamo da sto bolje regulisemo secer kako bi izbegli komplikacije jedva daju i obican insulin. O trakama da ne pricam, kad sam napunila 26 godina odmah su mi smanjili sa 150 na 50 mesecno, kao da sam napunila 86 godina...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problemi sa insulinom, zdravstom, RFZO, zemljom...
PostPoslato: Ned Jul 20, 2014 12:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 17, 2014 8:55 pm
Postovi: 3
Znam, i ja sam trazio insulinsku pumpu, ali su mi rezultati bili previse dobri. Isti slucaj kao kod tebe...Po principu daj ti nama lose rezultate, da vidimo da imas neke probleme, komplikacije, pa onda tek dolazis u razmatranje.
Ja razumem da bi trebalo da postoje neka pravila, ali ovaj sistem nema nikakav smisao, niti logike.

Zlatno pravilo ove drzave je, sto si gori to ces bolje proci. Ako si dobar, trudis se, propao si nacisto i nemas sansu, jer drzava podrzava najgore. Drzava te jednostavno primorava da budes sto gori!
Na nesrecu fonda sam preziveo mengelovske metode, pa sada moraju da mi daju insulin.

Zamisljam samo da zivim u uredjenoj zemlji, da odlazim kod endokrinologa a da mi on savetuje da ne dajem insulin citav dan i da uzimam jos secer ujutru, kako bi mi drzava dala insulin. Verovatno bi zavrsio svoju doktorsku karijeru ili bi pronasao prebivaliste u zatvoru, a sigurno bi ga proglasili ludim!

Deo krivice snosimo i mi, koji cutimo i trpimo, prihvatajuci trule kompromise, cinimo da stvari postaju jos gore i pomeramo granice tolerancije. Dokle? Dok me ne savetuju da odsecem sebi ruke, noge, da bi drzava rekla aha, pa mozda bismo i trebali da mu damo zavoj, ovakav bogalj bi mozda i mogao nesto da dobije.

Ironicno sam postavio doktorki pitanje da ne razumem da li trebam da se trudim da HBA1C bude visi ili nizi od 7 i da sam potpuno zbunjen. Dobio sam samo smesak, a meni uopste nije do smeha...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problemi sa insulinom, zdravstom, RFZO, zemljom...
PostPoslato: Ned Jul 20, 2014 1:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 17, 2011 7:16 pm
Postovi: 22
ne mogu da verujem o cemu vi pricate ali neke cinjenice sigurno nisu tacne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problemi sa insulinom, zdravstom, RFZO, zemljom...
PostPoslato: Ned Jul 20, 2014 3:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 17, 2014 8:55 pm
Postovi: 3
Koje cinjenice Vam nisu jasne?
Sve sto je napisano je apsolutno tacno i 100% proverljivo, jer postoje dokazi, papiri i svedoci.
Sve cinjenice su veoma precizne i bolne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problemi sa insulinom, zdravstom, RFZO, zemljom...
PostPoslato: Ned Jul 20, 2014 7:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Feb 23, 2009 9:54 pm
Postovi: 93
Lokacija: Nis
I ja sam isto bila na humanim insulinima, ali sam imala ''srecu'' da mi Hba1c bude 7,2 tako da su mi bez problema dali analoge. Od tad mi svakog meseca daju insulin, bitno je samo da ti prvi put bude preko 7. Bar bi trebalo da je tako. A za insulinsku pumpu su mi rekli da imam sanse jedino za vreme trudnoce i dojenja, ali posle da je vratim!? Tako da odustajem od te ideje... Inace, iz kog si grada? Mozda i za razlicite gradove vaze razlicita pravila...

A za ''pumpu'', ako moze neko objasnjenje za ovu recenicu:Ne mogu da verujem o cemu vi pricate. Zbog cega?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problemi sa insulinom, zdravstom, RFZO, zemljom...
PostPoslato: Ned Jul 20, 2014 10:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Sep 17, 2011 7:16 pm
Postovi: 22
zato sto je u ovom slucaju nastavak terapije insulinom.ja sam vec dugo dijabeticar i glikozirani nece da ode toliko visoko ako jednu noc i jutarnji seceri budu visoki.ne mogu da verujem da mora da se lazira rezultat.vas kao dijabeticara ne smeju ako ste osigurani da namerno ostave bez terapije.budite srecni dok nemate komlikacije i ka tome tezite,a carobnog resenja nema.insulinska pumpa nije bas nesto svemoguca,i sa njom je merenje svakog dana po 6 puta najmanje da bi secer bio koliko toliko normalan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Problemi sa insulinom, zdravstom, RFZO, zemljom...
PostPoslato: Ned Jul 20, 2014 10:23 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Feb 23, 2009 9:54 pm
Postovi: 93
Lokacija: Nis
Pa i bez pumpe je potrebno toliko merenja za dobru regulaciju. Znam da nije svemoguca, ali se sigurno postize bolja kontrola. Ali mi nemamo prilike ni da je probamo, pa da kazemo da li nam odgovara ili ne.
Nikog nece da ostave bez insulina, ali da mora rezultat Hba1c da bude preko 7 da bi imao pravo na bolje insuline(analoge), to je bezveze.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: