Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 30, 2008 3:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Apr 16, 2008 12:44 pm
Postovi: 27
tamaraft je napisao:
cink isto tako daje UV zashtitu!

plantoderm ne isushuje kozu, masna je krema!

Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 30, 2008 9:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Ekcem je zapaljenski proces na koži.

Rec ekcem potice od stare Grcke reci koja ima znacenje "prekuvan", što je otprilike osecaj na koži koji se javlja usled ekcema.

Ekcem se u proseku javlja na jedno dete od petoro i jednog odraslog od desetoro.


Simptomi

Koža koju zahvati ekcem je crvena, suva, hrapava, prati je svrab a nekada i bol. Može se javiti na koži bilo kog dela tela ali se najcešce pojavljuje na koži laktova i zglobova ruku, kolenima a kod beba na obrazima.


Kako olakšati simptome?

1. Nemojte se cešati

2. Smanjite stres

3. Izbegavajte sve na šta sumljate da potstice pojavu ekcema kod vas

4. Mažite mesto koje je zahvatio ekcem hidratantnim kremama

5. Koristite lekove koje vam je lekar preporucio



Razliciti tipovi ekcema


Postoje dva glavna tipa ekcema - atopican (deciji ekcem) i kontaktni.

Mnogo cešci tip je atopican ekcem. Najcešce se razvija u detinjstvu, ponekad odmah posle rodenja. Ovakav tip ekcema se pojavljuje u nekim porodicama i mnogo je cešci kod onih koji u porodici imaju takode neka alergijska oboljenja kao što je astma, polenska groznica. Koža izgleda suvo, perutavo, crveno a glavna osobina kojom se razlikuje od ojeda je hrapava koža koja može da luci i stvara krastu.

Kontaktni ekcem se mnogo cešce javlja kod odraslih. Javlja sa u kontaktu sa necim na šta je osoba alergicna npr. na nikal ili usled iritiranosti kože npr. detrdzentima. Mnoge supstance mogu da izazovu kontaktni ekcem, npr. sapuni, parfemi.

Manje ucestali tip ekcema je seboroicni ekcem, koji zahvata vlasište i obrve a ispoljava se kao intenzivno perutanje, kao i diskoidni ekcem koji stvara kružne fleke.



Šta pogoršava ekcem?

Mnogi ljudi koji pate od ekcema smatraju da neki prouzrokovaci cine da se njihov ekcem pogorša ukljucujuci:

- emocionalan i fizicki stres

- menstrualno krvarenje kod žena

- bolest

- neke namirnice

- vremenske promene



Teško je spreciti pojavu ekcema ali je važan sastavni deo njenog lecenja izbegavanje izazivaca.

Skorašnja studija je pokazala da na pogoršanje ekcema utice bakterija Staphylococcus aureus, koja inace normalno živi na koži. Cešanjem se prave ogrebotine na koži koje omogucuju ovim bakterijama da kroz njih prodru u dublje slojeve kože i iritiraju je.



Kako se ekcem tretira?

Konvencionalni lekovi za ekcem ukljucuju kreme i tinkture koje omekšavaju kožu, kortikosteroidnim kreme, antihistaminime, vitamin E i antibiotske kreme.

Ukoliko cešete suvu kožu na mestu gde se pojavio ekcem i ostavite je ne tretiranom ona postaje sve tanja, može se lako iritirati i loše izgleda. Iako se ekcem ne može leciti kremama se postiže da koža ostane zdrava i da izgleda dobro.

Najvažnije je omoguciti da se koža koja je zahvacena ekcemom ne isušuje, što se postiže hidrantnim kremama i kremama kojima se omekšava koža. Kada koža zahvacena ekcemom pocne da svrbi namažite neku od ovih krema umesto da se cešete.

U narodnoj medicini ekcem se leci lekovitim biljem, mastima, tinkturom, etericnim i biljnim uljima, pijenjem kvasca, glinom, dieto-terapijom, detoksikacijom celog organizma (narocito krvi, limfe, creva i jetre), vitaminom A, C, E i B kompleksom, cinkom i petroleom.

Preporucuje se reducirana i selektivna dieta – kuvana bela riba (s dosta peršuna, belog luka i maslinovog ulja), kvasac ( 1 kafena kašicica kvasca se razmuti u 1 dl mlake vode sa jednom kafenom kašicicom šecera, pije se kada pocne vrenje.


Zabranjeno je: rafinirani šecer, aditivi, jaki zacini, kafa, alkohol, žitarice, soja i jaja. Te namirnice ne treba uzimati barem mesec i po dana kako bi lecenje bilo što uspešnije. Za detoksikaciju najbolji je caj od sene ili kompot od suvih smokava i šljiva što treba uzimati 2-3 puta na dan, a pomaže i gladovanje od 1-3 dana uz uzimanje vecih kolicina tecnostie.

Protiv svraba koža se ispira cajem od korena cicka, listova koprive, listova alfije, cveta kamilice i lista pelina. Kod hronicnog ekcema cajem od listova oraha, hrastove kore i od listova koprive.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 30, 2008 11:07 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Sep 12, 2007 10:16 pm
Postovi: 61
ja dobila aloja gel da jacam imunitet i neki sprej za ruke. Valjda ovo moze pomoci imunitet?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 31, 2008 7:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
aloja? zanimljivo!

probaj, mozda kod tebe uchini neshto!

ja sam ipak za to da kupish ecomer!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 31, 2008 11:50 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Sep 12, 2007 10:16 pm
Postovi: 61
ovo kao kod mene pojavilo se i kod moje kcerke, jedna komsinica kaze da to moze biti gljivicna infekcija. Mala ima 8 god. i nju prsti svrbe i ima sitne plikcice kao i ja . Sad me nesto strah ne znam dal u ponedeljak da je vodim pedijatru


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jun 01, 2008 11:11 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jun 01, 2008 10:06 pm
Postovi: 363
aleksandram77 je napisao:
ovo kao kod mene pojavilo se i kod moje kcerke, jedna komsinica kaze da to moze biti gljivicna infekcija. Mala ima 8 god. i nju prsti svrbe i ima sitne plikcice kao i ja . Sad me nesto strah ne znam dal u ponedeljak da je vodim pedijatru


Bolje podjite kod dermatologa, da ne gubite vreme


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: